Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192680
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 18:42
تعداد بازدید : 498

ایران مرزهای خود را تا خلیج عدن و شرق مدیترانه پیش برده است

اندیشکده آمریکایی در مطلبی با اشاره به حمایت معنوی ایران از مسلمانان نوشت: ایران مرزهای راهبردی خود را تا خلیج عدن و شرق مدیترانه پیش برده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از گزارش فارس؛ اندیشکده «امریکن اینتر پرایز» در گزارشی نوشت: مقام های ایران در دهه گذشته از نشان دادن خود به عنوان قدرت مستقر در خلیج فارس به سوی یک قدرت منطقه ای گسترده و نیز اعمال قدرت خود در شمال اقیانوس هند رفته و اینک خود را به عنوان کشوری با مرزهای راهبردی تا شرق دریای مدیترانه و خلیج عدن تعریف می کنند.
این اندیشکده در ادامه گزارش خود آورده است «در این میان با حضور نظامی ایران در سوریه و عراق و نبرد نیابتی در لبنان و یمن و شاید بحرین موجب توجه آمریکا و نگرانی های بین المللی گسترده تر شد، در حالی که مقام های ایرانی به طور فزاینده در پی استفاده از اهرم روابط فرهنگی و مذهبی در خارج هستند.»
این گزارش با اشاره به وقایع رخ داده در نیجریه و دستگیری «آیت الله زکزاکی» روحانی شیعه مشهور این کشور و حمایت های معنوی ایران از این روحانی مسلمان نوشت: حمایت اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران از زکزاکی نیز در همین راستا مهم به نظر می رسد.
بر اساس این گزارش، زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه مدافع مواضع ایران و مخالف موجودیت اسرائیل بوده و روز جهانی قدس را در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می کرده است، اما نظامیان نیجریه در 25 جولای 2014 با حمله به پیروان زکزاکی در روز جهانی قدس در زاریا حدود سی نفر را کشتند. سال بعد نیز 60 نفر دیگر از یاران زکزاکی در زد و خورد با نظامیان به بهانه تلاش در ترور فرمانده ارتش این کشور کشته شدند.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :