Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192681
تاریخ انتشار : 14 مهر 1395 19:4
تعداد بازدید : 430

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)

رتبه هفدهم ایران در رده بندی دانشگاه های جهان

بر اساس نتایج رتبه بندی تایمز ۲۰۱۷ - ۲۰۱۶، ایران با ۱۳ دانشگاه توانسته است رتبه ۱۷ را از نظر تعداد دانشگاه برتر در دنیا کسب کند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بر اساس نتایج رتبه بندی تایمز ۲۰۱۷ - ۲۰۱۶، ایران با ۱۳ دانشگاه توانسته است رتبه ۱۷ را از نظر تعداد دانشگاه برتر در دنیا کسب کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر افزود: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند.
وی افزود: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ تایمز نشان از حضور پنج دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، یزد و زنجان برای اولین بار را دارد.
دهقانی گفت: در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ از ایران تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان حضور داشتند در سال قبل این تعداد به ۸ دانشگاه افزایش و در سال جاری ۱۳ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر جهان از ۷۹ کشور حضور یافتند که این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه های توانمند ایران در رتبه بندی های معتبر بین المللی است.
سرپرست ISC افزود: بر این اساس در رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی کرج، شهید بهشتی، یزد و زنجان توانستند در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار گیرند.
دهقانی اظهار داشت: در سال جاری ایران با ۱۳ دانشگاه برتر در دنیا توانسته است بعد از کشور ترکیه با ۱۸ دانشگاه رتبه دوم خاورمیانه را کسب کند. در این بین مصر دارای ۸ دانشگاه، پاکستان ۷ دانشگاه و عربستان سعودی با ۴ دانشگاه در بین دانشگاه های برتر خاورمیانه هستند.
وی یادآور شد: به این ترتیب رتبه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر در سطح جهان از ۲۳ در سال قبل به ۱۷ ارتقا یافت. ضمنا جایگاه ایران در رتبه بندی سال ۲۰۱۳ میلادی در دنیا ۳۳ بود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ میلادی مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.
وی افزود: این رتبه بندی از ۱۳ شاخص به شرح جدول زیر در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن 7/5 درصد و ارتباط با صنعت با وزن 2/5 درصد بهره گرفته است.
دهقانی خاطرنشان کرد: محاسبات رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۶-۱۷ میلادی توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است.
وی گفت: این منابع عبارت هستند؛ از یکم داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می شوند، دوم داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی و سوم اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: رتبه بندی تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی اعضای هیئت علمی، با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار داده و تعداد کل استنادات مرتبط با تولیدات علمی دانشگاه ها را لحاظ می کند.
وی گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۱۶-۱۷ میلادی تعداد ۲۳ هزار مجله علمی با تعداد تقریبی 11/9 میلیون مقاله، مقاله کنفرانس، کتاب و فصل های کتاب در ۵ سال گذشته و همچنین بیش از ۵۶ میلیون استناد که به این تولیدات علمی صورت پذیرفته است در محاسبات نمرات مورد استفاده قرار گرفته شده اند.
دهقانی افزود: تولیدات علمی مربوط به بازه ۵ ساله ۲۰۱۱-۲۰۱۵ میلادی و استنادات نیز مربوط به بازه ۶ ساله ۲۰۱۱-۲۰۱۶ است.
وی تاکید کرد: این اولین سالی است که بیش از ۵۰۰ هزار کتاب و فصول کتاب ها در تحلیل نتایج مورد استفاده قرار گرفته شده است و بدین ترتیب عملکرد پژوهش های صورت گرفته در حیطه های علوم انسانی و هنر بهتر از سال های قبل در نتایج سال ۱۷-۲۰۱۶ تایمز پدیدار شده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در رتبه بندی سال۲۰۱۶-۱۷ میلادی دانشگاه آکسفورد که قدیمی ترین دانشگاه کشور انگلستان است توانست با یک پله رشد نسبت به سال گذشته، برای اولین بار در رتبه بندی تایمز، رتبه نخست فهرست دانشگاه های برتر دنیا را از آن خود کند.
وی گفت: تاکنون دانشگاه های کشور آمریکا رتبه نخست جدول را داشته اند. موسسه فناوری کالیفرنیا بعد از ۶ سال، جایگاه نخست جدول را از دست داد و رتبه ۲ جهان را کسب کرد. دانشگاه استنفورد، کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست به ترتیب در جایگاه های سوم تا پنجم جدول قرار گرفتند.
دهقانی افزود: دانشگاه های هاروارد، پرینستون و امپریال کالج لندن به ترتیب رتبه های ۶ تا ۸ جهان را به دست آوردند. انستیتو فناوری فدرال زوریخ سوئیس دانشگاه سوم اروپا که به عنوان برترین دانشگاه اروپا خارج از انگلستان شناخته می شود توانسته رتبه ۹ جهان را اخذ کند و دانشگاه های کالیفرنیا، برکلی و شیکاگو نیز مشترکا رتبه ۱۰ جهان را به دست آورده اند.
سرپرست ISC افزود: انگلستان با ۹۱ دانشگاه بعد از آمریکا رتبه دوم جهان و اول اروپا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در دنیا کسب کرده است. بعد از کشور انگلستان، کشور آلمان با داشتن ۴۱ دانشگاه رتبه دوم اروپا را کسب کرده است که از این تعداد ۲۲ تای آن در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.وی افزود: دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ توانسته به عنوان برترین دانشگاه آلمان رتبه ۳۰ جهان را کسب کند. این دانشگاه با بیش از ۵۰۰ سال سابقه جزو قدیمی ترین دانشگاه های دنیا به حساب می آید.
دهقانی گفت: آسیا همچنان مسیر رشد و ترقی خود را ادامه می دهد به نحوی که ۲۸۹ دانشگاه از ۲۴ کشور در جمع برترین دانشگاه های دنیا در آسیا قرار دارد. ۱۹ کشور آسیایی توانسته اند در رتبه بندی سال۲۰۱۶-۱۷ دارای دانشگاه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشند. این در حالی است که این تعداد در سال گذشته برابر با ۱۵ دانشگاه بوده است.
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۶-۱۷ دانشگاه ملی سنگاپور با ۲ پله رشد نسبت به سال گذشته، رتبه اول آسیا و ۲۴ جهان را کسب کرده است. دیگر دانشگاه سنگاپور دانشگاه صنعتی نانیانگ است که حائز رتبه ۵۴ جهان شده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: ژاپن با داشتن ۶۹ دانشگاه در رتبه بندی تایمز رتبه نخست آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر کسب کرده است. دانشگاه توکیو این کشور توانسته با ۴ پله رشد نسبت به سال گذشته رتبه ۴۳ جهان را کسب کند.
دهقانی ادامه داد: چین بعد از ژاپن توانسته با تعداد ۵۲ دانشگاه، بیشترین تعداد دانشگاه را در بین دانشگاه های برتر آسیا دارا باشد. دانشگاه پکینگ چین با ۱۳ رتبه ارتقا، توانست بعد از دانشگاه ملی سنگاپور رتبه ۲ آسیا و ۲۹ جهان را کسب کند.
وی گفت: کره جنوبی دارای ۲۵ دانشگاه در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر دنیاست که از این تعداد ۴ دانشگاه توانسته اند با رشد رتبه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند. دانشگاه برتر این کشور، دانشگاه ملی سئول است که رتبه ۷۲ جهان را کسب کرده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یادآور شد: همچنین هنگ کنگ در مجموع دارای ۶ دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۶-۱۷ است که همگی آنها در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه هنگ کنگ نیز به عنوان دانشگاه پیشرو در این بین توانست رتبه ۴۳ جهان را کسب کند.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :