Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208282
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1396 8:55
تعداد بازدید : 366

رودنی شکسپیر: ایران، نمونه ای درخشان از دموکراسی اسلامی

امروز جمهوری اسلامی با برگزاری انتخابات، نمونه ای درخشان از سبک دموکراسی اسلامی برای همگان به نمایش گذاشته است.
اشاره

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ یکی از افتخارات جمهوری اسلامی در طول عمر چهار دهه ای آن برگزاری «هر سال یک انتخابات» است. این انتخابات اما زمانی نمود بیشتری پیدا می کند که بدانیم برخی کشورها اصولا با چیزی به نام انتخابات کاملا بیگانه اند و در حسرت یک انتخابات عادلانه  و آزاد مانده اند. مشارکت بالای مردم در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان نشان دهنده علاقه زیاد ملت ایران به نظام جمهوری اسلامی است و علاوه بر آن به دنیا ثابت کرد که چگونه رویه دموکراسی اسلامی یا همان مردم سالاری دینی یک ملت را حول حاکمیت جمع کرده است.
«رودنی شکسپیر» کارشناس و فعال حقوق بشری انگلیس و نویسنده کتاب هایی همچون «هفت قدم به سمت عدالت» و «اقتصاد دوگانه» از جمله افرادی است که دموکراسی در ایران وی را به ذوق آورده است.
شکسپیر هفته گذشته در تظاهراتی علیه جنایات آل خلیفه و آل سعود شرکت کرد.وی در این اجتماع ضمن محکوم کردن اقدامات ضد بشری آل سعود در یمن، تاکید کرده که «حاکمان ظالم عربستان که بویی از آزادی و تکریم حقوق شهروندی نبرده اند» و برای همین نیز با نابودی فاصله چندانی ندارند. در همین راستا، مصاحبه ای با کارشناس انگلیسی تهیه کرده ایم، در این مصاحبه او به ما می گوید که چگونه ایران توانسته در منطقه ای که از وجود حکومت های قرون وسطایی رنج می برد، دموکراسی را به عالی ترین شکل خود برقرار کند. این مصاحبه را در ادامه می خوانیم:

در خلال راهپیمایی ضدحکومت آل خلیفه اعلام کردید که «این رژیم ستمگر برای مدت زیادی نمی تواند به بقای خود ادامه دهد و به زودی از بین خواهد رفت.» برای خوانندگان ما بگویید چگونه آل خلیفه در معرض نابودی قرار گرفته است؟
اتوکرات های خاورمیانه که همان دو تیره آل خلیفه و آل سعود هستند، به حد غیرقابل تصوری به نابودی نزدیک شده اند. زوال این حکومت ها که بی تردید در آینده نزدیک رخ خواهد داد به خاطر این است که آنها هیچ پایه و زمینه دموکراتیک، اخلاقی و یا فرهنگی ندارند و به طور کلی زمانی فرا خواهد رسید که قدرت های غربی به این نتیجه می رسند که دیگر حمایت از حکومت های قرون وسطایی و ظالمی همچون آل سعود و آل خلیفه سودی برای آنها ندارد. علیرغم این، امروز جمهوری اسلامی با برگزاری انتخابات، نمونه ای درخشان از سبک دموکراسی اسلامی برای همگان به نمایش گذاشته است. انتخاب ریاست جمهوری اخیر بهترین شاهد مثال این ادعاست. این ها همه درحالی است که حکومت های مستبدی چون عربستان و بحرین جلوه گر رژیم های مستبد و سلطنت های تاریخ گذشته هستند که به زودی از بین خواهند رفت. نکته قابل توجه در انتخابات ایران استقبال چشمگیر مردم از آن بود که خود نشان دهنده علاقه ملت به حکومت این کشور است.به اعتقاد شما چرا چنین رژیم های مرتجعی مردم خود را تحقیر و سرکوب می کنند؟
مردم بحرین برای داشتن یک حکومت دموکراتیک  و شجاع مبارزه می کنند. حکومت های آل خلیفه و آل سعود از لحاظ سیاسی ضعیف، از لحاظ اجتماعی بی پشتوانه و از لحاظ اخلاقی ناشایست هستند. اکثر مردم عربستان و بحرین نارضایتی خود را به آنها اعلام کرده اند. آن روز فرا خواهد رسید که آمریکا و انگلیس دیگر از حکومت های مستبد منطقه حمایت نخواهند کرد، آنها اکنون فقط به فکر منافع مقطعی خود در منطقه هستند.
علیرغم تجاوز رژیم آل سعود به حقوق  بشر در کشور خود و همین طور در جنگ با یمن همچنان شاهد آن هستیم  که کشورهای غربی مدعی دفاع از آزادی و حقوق بشر، به این کشورها کمک می کنند. علت این اقدام را از سوی این کشورها از جمله انگلیس چه می دانید؟
آمریکا و انگلیس با فروش سلاح به آل سعود و امضای قرارداد های  سنگین نظامی با چنین کشورهایی نمونه بارز از پوشالی بودن ادعای حقوق بشر خود را به نمایش گذاشته اند. علت اصلی این است که کشورهای مدعی حقوق بشر تا وقتی دم از حقون انسان ها می زنند که در راستای منافعشان باشد. در واقع نگاه آمریکا به موضوع حقوق بشر کاملا ابزاری است.
چندی پیش آل سعود را عضو پنل حقوق بشر سازمان ملل هم کردند. آیا این اقدام مسخره کردن حقوق بشر نیست؟
واقعا شرم آور است! درست مثل آمریکا که تمام امتیازات اخلاقی خود را از دست داده است؛ اکنون سازمان ملل متحد هم در همان راستا گام بر می دارد و دیگر هیچ فضیلت اخلاقی برای خود باقی نگذاشته است. انتخاب بزرگترین ناقض حقوق بشر به عنوان عضو کمیته حقوق بشر در سازمان ملل عملی بسیار متناقض و باور نکردنی است، به خصوص در زمینه حقوق زنان که آل سعود در این زمینه بسیار عقب افتاده است .
به عنوان آخرین سوال، سعودی ها به آخرین فناوری های تسلیحاتی غرب مجهز شده اند اما در یمن حریف انصارالله هم نشده و در باتلاق  این کشور گیر کرده اند. علت اصلی این اتفاق را چه می دانید؟ چرا سعودی ها اینگونه ضعیف عمل می کنند؟
به اعتقاد من علت اصلی عدم پیشروی عربستان در یمن نبود وفاداری کافی در بین نظامیان این کشور است. آنها فقط به پول اهمیت می دهند و به چیز دیگری توجه نمی کنند. رژیم سعودی و سربازانش بزدلان واقعی اند. هرگاه که عرصه جنگ تنگ می شود آنها ترجیح می دهند فرار کنند، چرا که می دانند رژیم سعودی ارزش جنگیدن را ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :