Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 225760
تاریخ انتشار : 5 آذر 1396 9:4
تعداد بازدید : 305

گندم اولین گوساله با فناوری جنین منجمد گاو متولد شد

اولین گوساله نژاد "جرزی" حاصل از به کارگیری فناوری "تولید آزمایشگاهی جنین منجمد گاو با جنسیت دلخواه (ماده) در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی متولد شد.
گوساله جرزی

اولین گوساله نژاد "جرزی" حاصل از به کارگیری فناوری "تولید آزمایشگاهی جنین منجمد گاو با جنسیت دلخواه (ماده) در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی متولد شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ به دنبال خرید تعدادی گوساله ممتاز نژاد جرزی در زمستان سال گذشته، استحصال تخمک به روش Ovum pick up و تولید آزمایشگاهی جنین با استفاده از اسپرم های ماده زای ممتاز از نژاد مورد نظر در مزرعه تحقیقاتی پژوهشگاه ابن سینا  انجام شد.

در ادامه این تحقیقات پژوهشگاه ابن سینا توانست اولین گوساله نژاد "جرزی" حاصل از به کارگیری فناوری "تولید آزمایشگاهی جنین منجمد گاو با جنسیت دلخواه (ماده) و با استفاده از روش Ovum pick up" را تولید کند.

این گوساله با نام "گندم" در 22 آبان ماه جاری به همت محققان و پژوهشگران پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی متولد شد.

پژوهشگاه ابن سینا با برخورداری از متخصصین مجربی که به عنوان، بنیانگذار تولید آزمایشگاهی جنین در حیوانات مزرعه ای از حدود 17 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است، در سال های اخیر فاز تجاری سازی پروژه را با هدف ارتقای شاخص های اصلاح نژادی در جمعیت گاوهای کشور با استفاده از آخرین دستاوردهای بیوتکنولوژیک تولید مثل دامی جهان آغاز کرده است.

فناوری تولید آزمایشگاهی جنین با جنسیت دلخواه از گاوهای ممتاز و تهیه بانک جنینی، به عنوان یک نیاز اساسی و نوین در متحول نمودن برنامه های اصلاح نژادی دام کشور، از طریق کوچک و یکدست کردن گله های برخوردار از دام های ممتاز به لحاظ ژنتیکی، مدیریت هدفمند جمعیت گله و افزایش سودآوری گله از طریق بهینه سازی بازده تولید، راهگشای مشکلات پیش روی دامداران جهت تولید اقتصادی و کم هزینه تر محصولات لبنی و گوشت محسوب می شود.

تسریع در حذف دام های کم بهره و جایگزینی آنها از طریق انتقال جنین های ژنومیک شده با جنسیت دلخواه به گاوهای گیرنده، و گسترش ژنوم برتر با استفاده از فناوری های یاد شده، جایگاه ارزشمند این فناوری بومی سازی شده را بیش از پیش نمایان می کند.

در حال حاضر فاز مقدماتی این پروژه با موفقیت سپری شده و محصول آن که شامل جنین منجمد با جنسیت دلخواه است، مجوزها و تأییدیه های لازم جهت ورود به بازار را کسب کرده است.

با توجه به برنامه زمان بندی شده و چشم انداز پیش رو، پژوهشگاه ابن سینا عنوان قطب علم و فناوری در زمینه بیوتکنولوژی تولید مثل دام کشور  را به دست آورده است.

در حال حاضر فاز توسعه پروژه جهت نگهداری تعداد بیشتری گاو ممتاز در حال اجرا است، تا در آینده نزدیک شاهد بهره برداری حداکثری از سرمایه گذاری های صورت گرفته در این زمینه باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :