Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 232862
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1396 10:17
تعداد بازدید : 961

توانمندی دفاعی و نظامی ایران رهاورد بزرگ انقلاب اسلامی

تقویت بنیه دفاعی مساله مهم و ضروری در تامین امنیت و منافع ملی محسوب می شود و در ایران این توانمندی و قدرت دفاعی به دلیل اتکاء به نیروهای داخلی در سطح منطقه، بین الملل و مناسبات سیاسی از جایگاه ویژه ای برخوردار است که این اقتدار و عزت مرهون مردمی بودن انقلاب اسلامی به شمار می رود.
پیروزی انقلاب اسلامی سبب شد تا نظام سلطه جهانی برای براندازی این نظام نوپا توطئه های فراوانی را طراحی کند و به مرحله اجرا دربیاورد. یکی از این توطئه ها، جنگ تحمیلی به وسیله رژیم بعث عراق بود که با از خودگذشتگی ها و دفاع قهرمانانه نیروهای مسلح و مردم ایران، نقش بر آب شد و متجاوزان از خاک وطن بیرون رانده شدند. تجربه جنگ تحمیلی ایران را واداشت در عرصه های گوناگون به پیشرفت، استقلال و اقتدار در تمامی زمینه های دفاعی دست یابد.

جمهوری اسلامی ایران بیش از سه دهه توانست در همه عرصه ها از جمله صنایع دفاعی، هوایی و زمینی با وجود تمامی مشکل ها و دشواری ها گام های بلندی بردارد. نیروهای مسلح ایران اکنون در ردیف قوی ترین ارتش های دنیا قرار گرفته اند که با استفاده از روش های استاندارد بین المللی و شیوه های انحصاری به ویژه در سال های اخیر با وجود شدت تحریم های ناعادلانه، تولیدات متنوعی از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز دفاعی را عرضه کرده اند.

بیش از 2 هزار کیلومتر مرز آبی ایران از یکسو و حضور نیروهای فرامنطقه ای در آب های آزاد و آبراه های جنوب ایران از طرف دیگر ایجاب کرده است تا عرصه دفاع دریایی با پشتیبانی دیگر نیروها، متناسب با علوم و فنون روز توسعه یابد.

اصول دفاعی ایران مبتنی بر شاخص هایی است که مهمترین آن، پایبندی به اصل عدم تجاوز، نفی سلاح های کشتار جمعی به ویژه سلاح های اتمی و تاکید بر دفاع از مظلوم و ایستادگی در برابر متجاوز به شمار می رود. برپایه این اصول، یکی دیگر از ویژگی های دکترین دفاعی ایران، توسعه توان بازدارندگی در بعد نرم افزاری و سخت افزاری محسوب می شود.

شکی نسیت که بخش قابل توجهی از امنیت کشور های منطقه منوط به ثبات امنیتی در کل منطقه خواهد بود. از این رو جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که همکاری برای برقراری امنیت به وسیله کشورهای منطقه بدون نیاز به حضور نظامی کشور های بیگانه، در اولویت سیاست های منطقه ای کشور قرار دارد. ایران همواره براین باور است که منافع دفاعی مشترک در منطقه در تنش زدایی و تحکیم ثبات و امنیت منطقه تاثیر شگرفی می گذارد.

«محمدرضا کائینی» معاون برنامه ریزی و امور مجلس شورای اسلامی در سازمان پدافند غیرعامل کشور می گوید، هشت سال جنگ با عراق با وجود پیامدهای ناگوار در عرصه های اقتصادی، سیاسی و نظامی، فرصت مناسبی برای آزمون ساختار و اندیشه دفاعی کشور بود تا ایران بتواند به اقتدار کامل برسد. در ادامه دیدگاه های وی را از نظر می گذارنیم.

** جهت گیری راهبردی دفاعی ایران پس از جنگ تحمیلی
ضرورت بازنگری در اندیشه و ساختار نظامی کشور پس از جنگ تحمیلی برای تدوین یک راهبرد کارآمد همواره از توجه دولتمردان سیاسی- نظامی برخوردار بود زیرا هزینه های تحمیل شده در دفاع مقدس آزمونی سخت برای استراتژی دفاعی کشور محسوب می شد و همین عاملی به شمار می رفت تا در جهت گیری سیاسی- دفاعی و دستیابی به موشک های پیشرفته تاثیر بگذارد. خوداتکایی و خودکفایی در عرصه نظامی، نوسازی و تجهیز هر چه بیشتر نیروهای مسلح از جمله راهبردهایی بود که ایران را به طرف توانمندی های بیشتر در زمینه دفاعی- نظامی سوق داد. البته در این میان تهدیدها و تحریم های به وجود آمده پیشرفت های جمهوری اسلامی را در مسیر تحقق بخشیدن به هدف های خود با کندی همراه کرد.

** توانمندی دفاعی ایران و به چالش کشیدن سلطه طلبان
ایران در سال های اخیر با توانمندی های کسب شده در زمینه دفاعی توانست قدرت های غربی به ویژه آمریکا را به چالش بکشد و آنها را پای میز مذاکره بنشاند. دشمنان ایران همواره درصدد تضعیف فعالیت های دفاعی و موشکی کشور هستند و با برنامه ها و تحریم های گوناگون تلاش می کنند تا صنایع دفاعی ایران همواره کارآمد و نوین باشد و هیچ گونه تهدیدی نتواند، این روند را متوقف کند. پیشرفت ایران سبب شده است تا قدرت های جهانی در سیاست های خود در برابر ایران تجدیدنظر کنند و دشمنی های خود علیه جمهوری اسلامی ایران را از روش هایی غیر از شیوه سخت دنبال کنند.

** پیشبرد خودکفایی نظامی جمهوری اسلامی ایران
تولید سیستم های تسلیحاتی و تجهیزاتی در داخل کشور به معنای خوداِتکایی در عرصه نظامی محسوب می شود. توسعه حوزه صنایع دفاعی سبب شده است تا کشور جایگاه نخست و شایسته ای در معادلات منطقه ای به دست آورد. همچنین اشتغال در صنایع دفاعی کشور در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه و در حال توسعه نشان از این مساله دارد که ایران می تواند در مقطع زمانی خاص جایگاه بالایی را به خود اختصاص دهد.

** تلاش برای ایجاد بازدارندگی در ارتباط با کشورهای منطقه؛ راهبرد نظامی ایران
ایران پس از جنگ تحمیلی همواره در تلاش برای بازدارندگی در ارتباط با کشورهای منطقه بوده است. استراتژی بازدارندگی مستلزم هرگونه مجازات، تهدید و متقاعد کردن دیگران به شمار می رود که ابزارهایی همچون افزایش توانایی عمومی نظامی، تکامل سلاح های پیشرفته دارای تخریب گسترده و ... در آن به کار می رود. بازدارندگی می تواند تمامی جنبه های نظامی مختلف را در برگیرد. قدرت ایران در عرصه های دریایی، زمینی، قدرت موشکی و ... نشان از اقتدار ملی و توان دفاعی دارد که سبب شده است تا در سطح منطقه به عنوان ابر قدرت شناخته شود. جمهوری اسلامی ایران امروزه از مقبولیت دیگر کشورها برخوردار است که ریشه آن را می توان در توانمندی در این حوزه با اتکاء به قدرت داخلی و مردم جست وجو کرد. در واقع باید دانست پایداری قدرت ایران با حفظ توانمندی های داخلی تضمین می شود. مقاومت مردم در برابر تمامی تحریم ها از جمله در حوزه هسته ای توانست ایران را در به دست آوردن منافع خود در سطح بین المللی مقتدر کند که این مهم در تمامی زمینه های دفاعی به خوبی مشهود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :