Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 234408
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1396 17:50
تعداد بازدید : 170

رتبه اول منطقه ای ایران در رشد دستاورد های علمی

وزیر علوم: در حال حاضر از نظر رشد و انتشار دستاورد های علمی رتبه اول منطقه و رتبه ۱۶ دنیا را داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، منصور غلامی در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی گفت: ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام (ره) و شهدای عزیز به ویژه شهدایی که در ایام اخیر در اقصی نقاط کشور تشییع شدند و ضمن آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و همه عزیزان از رئیس جمهور تشکر می کنم که همواره پشتیبان و مشوق جامعه علمی کشور به ویژه فناوران و نوآوران عرصه علم و دانش بوده و هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: امروز در سی و یکمین سال برگزاری این جشنواره مهم در کنار معرفی ۱۰ طرح داخلی، ۵ طرح بین المللی نیز از طریق بررسی طرح های ارسالی از ۴۹ کشور به جشنواره انتخاب شده است و این در راستای تعاملات بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رویکرد های ارزشمند مجموعه علمی کشور در این جشنواره بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۹۲۰ جایزه در این جشنواره ادواری ۳۱ ساله ارائه شده است، گفت: تاریخ پرافتخار سرزمین ما از نام دانشمندان و صاحبان علم و اندیشه همچون فارابی، ابن سینا، خوارزمی، رازی و دیگران پر است.

غلامی افزود: اینک جا دارد پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای حضور مجدد در عرصه فناوری روز جهان تلاش مضاعفی داشته باشیم و در این راستا با افتخار اعلام می کنم در ۴۰ سال گذشته بیش از ۳۷۵ هزار مستند علمی از دانشمندان ایرانی در جهان ثبت شده است و در حال حاضر از نظر رشد و انتشار دستاورد های علمی حائز رتبه اول در منطقه و در بین کشور های جهان رتبه ۱۶ را داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در ایران با داشتن یک درصد جمعیت جهان، یک و ۹ دهم درصد مقالات بین المللی و ۲ و ۹ دهم درصد مقالات پراستناد جهان را استادان و پژوهشگران ما ارائه کرده اند.

وی افزود: در عرصه علم و فناوری حضور پررنگ داشتیم، در فناوری های جدید با وجود طولانی نبودن حضور ما در مقایسه با کشور های توسعه یافته دنیا اقدامات بسیار ارزنده ای در سال های اخیر صورت گرفته و در حال انجام است.

وزیر علوم گفت: وجود بیش از ۴۲ پارک علم و فناوری و حدود ۱۹۰ مرکز رشد ضمن فراهم کردن زمینه اشتغال بیش از ۳۰ هزار نفر، فروشی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان را به همراه داشته است.

غلامی افزود: استقرار بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ شرکت در این پارک ها که یک سوم شرکت های دانش بنیان کشور را در خود دارند ظرفیت بسیار بالایی را در تمام استان های کشور برای پشتیبانی از توسعه پایدار فراهم ساخته است.

وی با بیان اینکه در سال پیش رو با توجه به بستر های ایجاد شده و پشتیبانی های موجود صادرات محصولات فناورانه از پارک های علم و فناوری کشور از میزان ۲۳۰ میلیون دلار فراتر خواهد رفت، گفت: پشتوانه اصلی در این توفیقات و افق روشن آینده آن زیست بوم نوآوری کشور است که از جمع بزرگ اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، دانشجویان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است.

غلامی افزود: حرکت پرشتاب توسعه فناوری های نوین و ایجاد زمینه های توسعه فنی در بخش های مختلف اقتصادی با فراهم شدن زمینه های همکاری بین دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی و بخش های اقتصادی دریچه های جدیدی را در توسعه پایدار ایجاد خواهد کرد.

وزیر علوم گفت: برگزاری جشنواره هایی از این دست نشان از پویایی و زایایی این عرصه دارد، حضور دانشمندان و فناوران از کشور های دیگر در این عرصه در راستای توجه جامعه علمی کشور به همکاری های بین المللی و اهمیت توسعه این روابط است. 

غلامی افزود: در ۴ سال گذشته حجم مبادلات علمی و فرهنگی و مقالات بین المللی ما در عرصه دانش و فناوری به میزان چشمگیری افزایش داشته است.

وی گفت: در حال حاضر ۲۲ درصد از انتشارات بین المللی دانشمندان ما در قالب مشارکت های پژوهشی بین المللی صورت گرفته است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :