Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 254112
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1397 21:12
تعداد بازدید : 117

صادرات انواع خرما رشد 53 درصدی را ثبت کرد

سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: صادرات انواع خرما در دوره 10 ماهه امسال ( منتهی به دی) نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 53 درصدی را نشان می دهد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان مزبور، محمود بازاری مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی این سازمان افزود: مجموع صادرات انواع خرما در 10 ماهه امسال249 هزار تن به ارزش 258 میلیون دلار برآورد شده که این رقم در دوره مشابه سال گذشته به میزان 196 هزار تن به ارزش 186 میلیون دلار بود که از لحاظ وزنی 27 درصد و از نظر ارزشی 53 درصد رشد را ثبت کرد.
وی خاطرنشان ساخت: بیش از 284 میلیون دلار از مجموع صادرات محصول خرما به پنج بازار اصلی هدف شامل هند، پاکستان، عراق، قزاقستان و ترکیه منتقل شد که در مقایسه با 186 میلیون دلار صادرات سال 96 نشان‌دهنده افزایش 53 درصدی دارد.
نمایندگان دفتر تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، معاونت بازرگانی داخلی و انجمن خرمای ایران در نشستی که در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، مقرر ساختند که انجمن خرمای ایران با همکاری وزارت جهاد کشاورزی ضمن بررسی و ارائه آمار واقعی موجودی خرمای مضافتی در استان‌ها و با توجه به اولویت بازار داخلی، هماهنگی‌ لازم برای تأمین مصارف پایان سال و ایام ماه مبارک رمضان را به عمل آورند.
به گزارش ایرنا، پیش از این اعلام شده بود، هندوستان در بین 85 کشور جهان وارد کننده خرمای ایران در سال 96، با خرید بیش از 43 میلیون دلار، رتبه نخست واردات این محصول کشاورزی از جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داد.
بعد از هند، کشورهای پاکستان و قزاقستان بیشترین واردات خرما از ایران را به خود اختصاص داده اند. آمارها نشان می دهد، پاکستان با خرید 34.6 میلیون دلاری خرما از ایران در رتبه دوم قرار گرفت و قزاقستان با وارد کردن بیش از 26 میلیون دلار در رتبه سوم جای گرفت.


درخت خرما


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :