Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257385
تاریخ انتشار : 7 تیر 1398 22:49
تعداد بازدید : 151

امروز می توانیم صفر تا صد انواع سانتریفیوژها را تولید کنیم

دستیار ویژه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تا چند سال قبل، در نطنز صرفاً روی سانتریفیوژ گازی متمرکز بودیم، اما امروز انواع سانتریفیوژها را می توانیم از صفر تا صد طراحی کرده و تولید کنیم.

«سید علی اصغر زارعان» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمانی با مهندسی معکوس تجهیزات مورد نیاز را می ساختیم و امروز می توانیم به صادرات تولیدات داخلی اقدام کنیم.

وی گفت: نیروگاه بوشهر را برای تأمین برق پاک با کمک خارجی ها و در راستای احداث و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای قدرت ساختیم و نمی خواهیم هنگام نیاز به آنها وابسته باشیم، از این رو دست روی دست نگذاشتیم و چرخه سوخت هسته ای را به خاطر دشمنی نظام سلطه و عدم اعتماد به بیگانگان بومی کردیم.

زارعان اضافه کرد: سامانه های پرتودهی که برای کاربردهای پزشکی، سلامت، صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند و از این سامانه ها ۵ مورد در شهرکرد، بناب، تهران، قزوین و یزد تاکنون طراحی و راه اندازی شده و مورد ششم هم در دست اقدام است.

وی گفت: مهمتر از همه تولید رادیودارو در کشور است که سالانه از طریق ۱۹۶ مرکز پزشکی هسته ای در سراسر کشور، بیش از یک میلیون بیمار برای تشخیص و درمان از این رادیوداروها استفاده می کنند.

زارعان تأکید کرد: ما باید به قله های نهایی علم همراه با عمل در این حوزه ها برسیم و در همین راستا سال هاست که اقتصاد مقاومتی در صنعت هسته ای همراه با مدیریت جهادی و یک اندیشه بسیجی در این سازمان عملیاتی شده است.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی آغاز فرایند این صنعت در حوزه چرخه سوخت و غنی سازی را یاد آور شد و مراحل اکتشاف مواد معدنی و قبل از آن، برداشت اطلاعات پایه به روش ژئوفیزیک هوابرد و به طور مشخص روش رادیومتری و مغناطیس را برشمرد.

وی ادامه داد: این روش اولین قدم در حوزه اکتشاف است که با توسعه تکنولوژی و دیگر پیشرفت ها از جمله الکترومغناطیس هوابرد، که حتی همه کشورهای پیشرفته هم به آن دسترسی ندارند و نیز مهارت خلبان و نیروی انسانی ماهر برای انجام پروازهای ژئوفیزیکی، مکان یابی دقیق اطلاعات، GPS و تولید نرم افزارهای حرفه ای تر برای پردازش داده ها طی کرده است و بخاطر هزینه پایین تر و قدرت مانور بالاتر، هلی کوپتر جایگزین هواپیما در این صنعت شد.

زارعان افزود: با وجود همه تحریم ها توانستیم این هلی کوپترها را بر حسب دوراندیشی همراه با تدابیرعملیاتی با توکل به خداوند متعال وارد کشور کنیم.

وی به موضوع عناصر نادر خاکی که شامل ۱۷ عنصر در طبیعت است اشاره کرد و گفت: کل ذخیره جهانی این عناصر در جهان ۱۱۴ میلیون تن برآورد شده که ۸۰ درصد به چین اختصاص دارد و سهم سایر کشورهای مطرح از جمله آمریکا، استرالیا، هند و مالزی و دیگر کشورها حدود ۲۰ درصد است.

دستیار ویژه معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه سایت هسته ای خنداب اراک از دو بخش مجتمع تولید آب سنگین و راکتور تحقیقاتی آب سنگین تشکیل شده است، به تشریح آخرین وضعیت فعالیت های آنها پرداخت و گفت: برخلاف تصور برخی، راکتور آب سنگین اراک پیش از برجام راه اندازی نشده بود و در حال تکمیل بود. پس از مذاکرات و موافقت هایی که میان جمهوری اسلامی ایران و طرف های غربی صورت گرفت، طرح بهسازی و نوسازی این راکتور مورد موافقت قرار گرفت و مزیت هایی در این طرح در نظر گرفته شد.

وی افزود: از جمله اینها تست سوخت یا PIE که بسیار مورد نیاز کشور است و همچنین افزایش شار نوترونی است و از طرفی با پایان عمر مفید راکتور تحقیقاتی تهران و ایجاد جایگزینی مناسب برای آن با توجه به نیاز کشور، این راکتور تحقیقاتی چند منظوره استفاده های زیادی دارد.

زارعان اضافه کرد: از جمله این کاربردها می توان به تحقیقات پزشکی همچون تولید رادیو ایزوتوپ با کاربردهای حوزه سلامت، کشاورزی و صنعتی، رادیوگرافی نوترون، فیزیک نوترون و مهندسی و آنالیز فعالسازی نوترونی، فیزیک بهداشت و نوترون درمانی، تست سوخت، شیمی راکتور، کنترل کیفی و کمی مواد ساختاری و آموزش و تربیت نیروی متخصص در راستای توسعه و بومی سازی دانش هسته ای، ایجاد اعتماد به نفس و افزایش انگیزه نیروها و صنایع داخلی با تشکیل گروه های طراحی شامل کارشناسان، متخصصین و مهندسین مشاور از صنایع و پیمانکاران داخلی با طراحی سیستم ها با استانداردهای هسته ای اشاره کرد که هم اکنوندر حال پیگیری است.

وی افزود: با توجه به اهمیت راکتور آب سنگین، پیش بینی ها و تدابیری به خرج داده شد که بتوانیم تمامی تجهیزات آن را تأمین کنیم تا در شرایط بی اعتمادی به طرف های مقابل همانگونه که آقای دکتر صالحی اشاره کرد، بتوانیم به شرایطی بهتر از قبل بازگردیم ما در واقع تأمین مواد و اقدامات لازم را برای برگشت پذیری در ابعاد مختلف با در نظر گرفتن کلیه جوانب پیش بینی کردیم.


مجتمع آب سنگین سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می کند

وی پروژه مجتمع آب سنگین را حائز اهمیت زیادی دانست و افزود: کارخانه تولید آب سنگین با ظرفیت اسمی ۲۴ تن، سالانه ۲۰ تن آب سنگین با غنای ایزوتوپی ۹۹.۸ درصد از جمله برای استفاده در راکتورهای آب سنگین و مراکز تحقیقاتی تولید می کند.
وی تاکید کرد: در مجموع بر مبنای تعهدات، ۱۳۰ تن آب سنگین نگهداری می کنیم و بقیه محصول تولید شده را در بازارهای جهانی می فروشیم و این اقدام به این معنی است که انحصار تولید این محصول که توسط چهار کشور در قالب کنسرسیوم صورت می گیرد، شکسته شده است.

زارعان خاطر نشان کرد: در کنار این محصول استراتژیک، محصولات جانبی برای تشخیص و درمان سرطان تولید می شود و بعد از دستیابی به محصول آب سنگین به عنوان بهترین منبع تأمین دوتریم، جهت دهی این مجتمع در راستای تبدیل شدن به یک شرکت جهانی در زمینه دانش و تولید ایزوتوپ های پایدار سبک تعریف شد و تاکنون ۵۶ محصول دوتره از آب سنگین توسط همکاران ما تولید و تجاری شده است.
وی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای این مجتمع تولید اکسیژن ۱۸ است که ماده اولیه Pet scan محسوب می شود و تحول بسیار مهمی در صنعت پزشکی هسته ای کشورمان جهت تشخیص سرطان، شناسایی بافت های سرطانی، پیشروی سرطان و تأثیر بافت های سرطانی است.

دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این محصول در سراسر دنیا در حال گسترش است که در ابتدای سال ۹۳ توسط ریاست سازمان انژی اتمی شروع به کار و در سال ۹۷ این ماده با ارزش طی فرایندی تولید و در ۲۰ فروردین ۹۸ از این محصول رونمایی صنعتی شد.
زارعان با اشاره به موارد متعدد خرابکاری صنعتی و شیطنت نظام سلطه تصریح کرد: بیگانگان حتی از مخازن نگهداری آب سنگین هم نگذشتند و طی فرآیندی بدنه مخازن نگهداری آب سنگین را که در مقطعی از خارج کشور تأمین می کردیم، رزین می زدند تا خورندگی ایجاد کند و محصول را ناخالص کند، هم اکنون این محصول استراتژیک در این بشکه ها که از فناوری خاصی برخوردار است و ۱۰۰ درصد بومی شده است، نگهداری می شود.


امروز انواع سانتریفیوژها را می توانیم از صفر تا صد تولید کنیم

وی سپس به موضوع سانتریفیوژ پرداخت و گفت: تا چند سال قبل، در نطنز صرفاً روی سانتریفیوژ گازی متمرکز بودیم، اما امروز انواع سانتریفیوژها را می توانیم از صفر تا صد طراحی کرده و تولید کنیم. زمانی با مهندسی معکوس می ساختیم و امروز می توانیم به صادرات تولیدات داخلی اقدام کنیم و در همین راستا در ارتباطاتی که با انستیتو پاستور برقرار شد و اطلاعی که از توانمندی های این سازمان پیدا کردند، درخواست ساخت سانتریفیوژ مایع کردند و این ماشین موسوم به سانتریفیوژ توبولار ظرف ۶ ماه طراحی و ساخته شد.

دستیار ویژه سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: امروز ده ها دستگاه از این ماشین با گارانتی، وارانتی و مواد اولیه داخلی در حال کار است.

زارعان افزود: مورد دیگر مربوط به درخواست صنعت نفت می شود. قبل از انقلاب اسلامی دارای صرفاً یک دستگاه سانتریفیوژ موسوم به سنگ مخزن بود که تقریباً از رده خارج شده و با ارتباطی که میان سازمان و وزارت نفت برقرار شد آنها نیازشان را به ماشین سانتریفیوژ سنگ مخزن با همه امکانات که آخرین مدل های آن در دنیا داراست، اعلام کردند.

وی تصریح کرد: این تجهیزات پیشرفته با لطف الهی و توسل به ائمه اطهار (ع) ساخته شد به نحوی که در بازدید به عمل آمده، معاونان این مرکز اعلام کردند این دستگاه بهتر از نمونه های خارجی کار می کند. در مرحله بعد سفارش سانتریفیوژ زونال داده شد و به لطف خدا تاکنون هفت نسل ماشین های سانتریفیوژ با همت والا ساخته شد؛ در حالی که در جهان بیش از ۱۰ نسل وجود ندارد.

زارعان اعلام کرد: هم اکنون سازمان انرژی اتمی در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ به خودکفایی کامل رسیده و روند تحقیق و توسعه روی ماشین های سانتریفیوژ و نسل های جدید آن با در نظر گرفتن کلیه استانداردهای جهانی و در چارچوب مقررات بین المللی با قدرت و قوت ادامه دارد.

وی در ادامه از انعقاد تفاهمنامه جدید میان سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان انتقال خون کشور به منظور ساخت ۵۰ دستگاه سانتریفیوژ فرآوری خون خبر داد و گفت: این سانتریفیوژها تا آخر سال جاری تحویل این سازمان می شود.
 

پیش از برجام ۹ هزار سانتریفیوژ داشتیم

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه صنعت هسته ای با قدرت و نشاط به فعالیت های خود ادامه می دهد، به موضوع ساخت سانتریفیوژها و غنی سازی پرداخت و افزود: پیش از برجام، جمهوری اسلامی ایران حدود ۹ هزار سانتریفیوژ در حال کار داشت و در حال حاضر ۵۰۴۰ دستگاه در سایت نطنز در حال غنی سازی و ۱۰۴۴ دستگاه سانتریفیوژ در فردو در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه فردو یک سایت پدافندی است، گفت: اگر به هر دلیلی به سایت نطنز آسیبی وارد شود، چرخش سانتریفیوژها متوقف نخواهد شد، اما نکته ای در اینجا متصور است که آیا نسل اول سانتریفیوژها پاسخگوی سوخت مورد نیاز نیروگاهی همچون بوشهر که سالانه نیازمند ۲۷ تن سوخت است، هست یا خیر؟ به همین دلیل با در نظر گرفتن هزینه- فایده و ارتقا دانش فنی نسبت به طراحی و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته که یک فرآیند پیچیده فنی دارد، اقدام شد.

زارعان افزود: نسل های مختلف همچون IR۲M و IR۴ و IR۶ و آخرین نسل سانتریفیوژ در ایران موسوم به IR۸ که با نام قمر بنی هاشم (ع) در سال ۱۳۹۳ کلید خورد و این سانتریفیوژ اقتدارآفرین هم اکنون با قامتی استوار در این سایت در حال سپری کردن فرایندهای فنی است و در زمان مشخص تبدیل به زنجیره خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت ۲۴ سو برای نسل ماشین IR۸ و طراحی و تولید ماشین های سانتریفیوژ بر حسب نیاز کشور گام بسیار بزرگ در خروجی این سانتریفیوژ است بطوری که اگر ۱۵۰۰ عدد از این نوع سانتریفیوژ زنجیره شود حداقل ۳۰ هزار سو خروجی آن را در جایی مثل فردو شاهد خواهیم بود که این با محاسبه حداقل سو این ماشین یعنی ۲۰ سو دیده شده است.

فردو با نشاط تر از گذشته در حال فعالیت است

وی در ادامه تاکید کرد: فردویی که نظام سلطه به دنبال تعطیل کردن آن بود، امروز بانشاط تر از گذشته در حال فعالیت است و در دو سال اخیر، پروژه های جدید همچون جداسازی ایزوتوپ های پایدار، احداث و بهره برداری آزمایشگاه ملّی مرجع خلاء ایران و نیز در ماه آینده آغاز احداث مرکز ملی جداسازی ایزوتوپ های پایدار را شاهد خواهیم بود و به لطف خداوند فردو سرزنده تر و بالنده تر از گذشته به فعالیت های خود ادامه می دهد.

زارعان با اشاره به تحریم سپاه توسط آمریکایی ها در ۱۹ فروردین ماه سال جاری، گفت: روز ۲۰ فروردین همزمان با میلاد باسعادت امام حسین (ع) و روز پاسدار و نیز روز ملی فناوری هسته ای و اولین سخنرانی ملی رئیس جمهوری در سال جاری زنجیره ۲۰ عددی IR۶ با سو ۱۰ که سانتریفیوژ پیشرفته ای است را توسط ایشان با حضور مقامات و مسئولان نظام و سفرای ده ها کشور خارجی رونمایی شد.

وی اعلام کرد: این حاکی از برنامهریزی است، و این نکته که جمهوری اسلامی در قبال حرکت ها و اقدامات خصمانه بیگانگان و بدخواهان نظام برنامه دارد، بنابراین پروژه نیز با نام نامی حضرت زهرا (س) و با فعالیت های شبانه روزی به نتیجه رسید و گام های بعدی آن نیز در چارچوب فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای استمرار خواهد یافت.

زارعان با بیان اینکه برخی می گفتند نمی توانیم و به سمت این فناوری یعنی هسته ای نرویم ما در این فرآیند هر آنچه نظام خواسته چون نیت الهی بود، انجام شده است و امروز سازمان انرژی اتمی یک سازمان اقتدارآفرین، غرورآفرین و توانمند در جهت رفع برخی نیازمندی های کشور از سرریز دانش حاصله، همچون خود اتکایی در عرصه سانتریفیوژها شد.

دستیار رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: این صنعت و فناوری تا به امروز خون دل ها خورده و به آسانی به دست نیامده است، ما تلاش داریم در این عرصه امانتداران خوبی باشیم و با هدف گذاری صورت گرفته به قله های نهایی مورد نظر برسیم، آن موقع است که شاید دشمنی دشمن کاهش یابد و تلاش و مجاهدت های گمنام متخصصین صنعت هسته ای توأمان با شدت و حدّت و بدون کوچک ترین وقفه در حال انجام است.

زارعان ابراز امیدواری کرد: ما هستیم با در نظر گرفتن کلیه جوانب از این پیچ و خم های سیاسی نیز عبور کنیم که قطعاً اگر اخلاص، تلاش و خداباوری در کارهایمان باشد همراه با ایستادگی عبور خواهیم کرد.


سید علی اصغر زارعان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :