Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257469
تاریخ انتشار : 10 تیر 1398 22:54
تعداد بازدید : 180

بیش از ۹۷ درصد داروی کشور در داخل تولید می شود

سرپرست سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با بیان اینکه بیش از ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود، گفت: هر دارویی که وارد بازار دنیا شود، شرکت های داروسازی و مراکز تحقیقاتی ما در کمتر از ۲ سال آن را تولید می کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمدرضا شانه ساز سرپرست سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در حاشیه جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور درباره تاثیر عملیاتی شدن اینستکس بر واردات دارو، اظهار داشت:  اگر اینستکس عملیاتی شود دارو در اولویت است، البته صنایع دارو توان کافی برای تولید را دارند و بیش از ۹۷ درصد دارو را صنایع داخلی تولید می کنند. هر دارویی که وارد بازار دنیا شود، شرکت های داروسازی و مراکز تحقیقاتی کمتر از ۲ سال آن را تولید می کنند که این از جمله توانمندی های پس از انقلاب است.

وی تاکید کرد: در حقیقت اقتصاد مقاومتی تحقق یافته و در تأمین دارو مشکلی وجود ندارد.

شانه ساز ادامه داد: در مقطع فعلی نسبت به سال گذشته کمبود دارویی کمتر از بیست قلم بود؛ در حالی که سال گذشته این رقم سه رقمی بود.

سرپرست سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با مدیریت و تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی مقدار اقلام کمبود دارو کاهش قابل توجهی داشته، گفت: زمانی که دارویی چند ماه کمبود پیدا می کند بیماران دیگر اعتمادی ندارند و داروها را تا چند ماه در منازل خود انباری می کنند.

وی خاطرنشان کرد: داروهایی که برندهای خارجی دارند مشابه آن را در تولید داخلی داریم؛ پزشکان همکاری کنند تا بیماران را سردرگم نکنند و برای بیماران داروهای ایرانی تجویز کنند.

شانه ساز با تاکید بر اینکه بیماران از داروهای ایرانی اطمینان داشته باشند، عنوان کرد: این داروها حین تولید و پس از عرضه در بازار توسط معاونت غذا و دارو مورد نظارت دقت و بررسی قرار می گیرد و جای نگرانی نیست.

سرپرست سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پایان گفت: بیماران برای یافتن داروهایشان از نزدیکترین داروخانه با سامانه ۱۴۹۰ تماس بگیرند.


محمدرضا شانه ساز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :