Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257785
تاریخ انتشار : 24 تیر 1398 22:30
تعداد بازدید : 118

حضور گردشگران خارجی در ایران ۵۲ درصد افزایش یافت

معاون رئیس جمهور گفت: علیرغم همه تهدیدها و تبلیغات منفی خارجی در مورد ایران با ورود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی شاهد رشد ۵۲ درصدی در این بخش هستیم.
علی اصغر مونسان در حاشیه بازدید از دهکده طبیعت در بوستان ملی باراجین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سرعت ایجاد شغل در گردشگری ۲.۵ برابر سایر بخش هاست و با حداقل ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان قادریم در بخش گردشگری شغل ایجاد کنیم که این رقم در صنعت تا ۱۰ برابر هزینه دارد و در کشاورزی هم هزینه ها بالاست.

وی افزود: در دنیا به ازای هر ۱۰ شغل یک شغل در بخش گردشگری ایجاد می شود و ما توانسته ایم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیش از ۲۰۳ هزار شغل ایجاد کنیم.

مونسان تصریح کرد: در هر جای کشور جاذبه های طبیعی، تاریخی و دیدنی زیادی داریم و خوشحالیم اعلام کنیم علیرغم همه تهدیدات و تبلیغات منفی خارجی انجام شده که روی گردشگری تأثیر می گذارد آمار گردشگران خارجی ورودی به ایران از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۶ به تعداد ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده که ۵۲ درصد افزایش داشته است.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: اقدامات خوبی را در سال های اخیر برای رونق گردشگری آغاز کرده ایم که سال قبل لغو روادید یک طرفه با کشور چین از آن جمله بود.

وی گفت: کشور چین در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵۰ میلیون گردشگر از این کشور خارج شده و به سایر نقاط جهان سفر کرده اند و با توجه به رابطه سیاسی خوبی که بین دو کشور ایران و چین وجود دارد ما هم باید سهم بیشتری از این گردشگران داشته باشیم که هدف گذاری ما در سال جاری حدود یک میلیون نفر و برای سال های آینده جذب دو میلیون گردشگر از کشور چین است.

لغو روادید با کشورهای هدف

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: در سال ۹۷ لغو روادید با کشور عمان اجرا شد و در سه ماهه امسال ۳۴۰ درصد رشد گردشگر از این کشور داشتیم و امیدواریم این اتفاق در مورد چین هم رخ دهد و تعداد گردشگران بیشتری از این کشور وارد ایران شوند.

مونسان اظهار داشت: مهمترین موانع گردشگری نبود عزم همگانی و همراهی همه جانبه با سازمان است و ما باید بتوانیم جاذبه ها را بالا ببریم که در این راستا با امضای تفاهم نامه با دستگاه های اجرایی در حال رایزنی و افزایش تعامل هستیم تا کارها روان شود.

مونسان افزود: اخیراً با وزارت نیرو تفاهم نامه مهمی امضا شده تا بتوانیم از فضای زیبای منابع آبی و سدها بهره بگیریم و با وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست و راه و شهرسازی هم همکاری خواهیم کرد تا گردشگری رونق بگیرد.

وی گفت. گردشگری در اقتصاد کشور می تواند نقش مهمی ایفا کند اگر چه در سال گذشته سهم ما در G D P حدود ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود که اگر این بخش را جدی بگیریم و به آن بپردازیم و به میزانی که از صنعت و کشاورزی حمایت می کنیم یک پنجم و یک دهم آن از این بخش حمایت کنیم این بخش متحول می شود و یک اقتصاد نوظهور در کشور شکل خواهد گرفت.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت. در حال حاضر با اکثر کشورهای دنیا ویزای الکترونیک داریم و با کمترین زمان و کمترین مراجعه گردشگران از ما ویزا دریافت می کنند و با کشورهای هدف هم لغو ویزای یک طرفه اجرایی شده تا به رونق گردشگری کمک کنیم.


شهر گردشگری عملیاتی می شود

مونسان در ادامه گفت: برای اینکه پتانسیل شهرداری ها استفاده کنیم طرح شهر گردشگر با تعیین شاخصه های ویژه مطرح شده که استانداران و شهرداران فعال شده اند و چند شهر این آمادگی را در خود ایجاد کرده اند و به شدت مسئولان پیگیر هستند و بزودی چند شهر برند گردشگری در کشور معرفی خواهد شد.

قزوین می تواند مقصد گردشگری شود

وی افزود: استان قزوین به دلیل نزدیکی به تهران و داشتن آثار تاریخی و چشم اندازهای طبیعی و منطقه ۱۴۰۰ هکتاری باراجین یک ظرفیت بی نظیر گردشگری است و توصیه می کنم مردم کشور از این منطقه حتماً دیدن کرده و از فضای طبیعی و مفرح بسیار زیبا و پارک بازی آن بویژه دهکده طبیعت که گونه های مختلف جانوری متعددی را در فضایی طبیعی جای داده است دیدن کنند و لذت ببرند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: این ظرفیت ها بسیار ارزشمند است و در بوستان باراجین فضای اقامتی بسیار خوبی ایجاد شده که باید توسعه پیدا کند زیرا منطقه باراجین با نزدیکی به شهر قزوین یک ظرفیت بی نظیر است که از گردشگران ایرانی و خارجی دعوت می کنیم حتماً از استان قزوین و دهکده طبیعت و بوستان باراجین دیدن کنند.

وی گفت: باید تلاش شود تورهای یک روزه و چند روزه قزوین گردی دایر شود زیرا این منطقه آنقدر جاذبه دارد که گردشگر می تواند چند روز تا یک هفته در این استان اقامت و گردش کند البته ما باید هتل چند ستاره هم احداث کنیم تا نیاز اقامتی هم برطرف شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :