Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258293
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1398 14:35
تعداد بازدید : 237

پایان حسرت ۲۲۰ ساله / عبدالله گنجی

ایرانیان برای اولین بار غرب جدید صنعتی را از صدای توپخانه روسیه در جنگ های دوگانه ایران و روس شناختند. از این تاریخ بود که هیبت و عظمت ایرانِ قبل و بعد از اسلام طی ۲۵ سال به کلی فروپاشید.
ایرانیان برای اولین بار غرب جدید صنعتی را از صدای توپخانه روسیه در جنگ های دوگانه ایران و روس شناختند. از این تاریخ بود که هیبت و عظمت ایرانِ قبل و بعد از اسلام طی 25 سال به کلی فروپاشید. تقارن این دوران با شروع استعمار و صنعتی شدن غرب باعث گردید تا ایران ضعیف شده در آن دو جنگ، همچون بیماری لاعلاج، آلت دست دو قدرت فایق آن روز یعنی روسیه و انگلیس باشد. هرگاه آن ها مطالبه ای داشتند و ایرانیان از پذیرش آن سر باز زدند، مصیبتی را بر آنان تحمیل کردند. تاریخ ایران از این زمان (1218 قمری) تا انقلاب اسلامی سراسر داستان تجزیه کشور، قرارداد های استعماری، کاپیتولاسیون، صدراعظم ها یا پادشاهان دست نشانده و کودتاست. تقریباً در این دوران 180 ساله هیچ نقطه افتخاری در تاریخ ایرانیان ثبت نشده است، حتی در دورانی که ایران صاحب مشروطه، مجلس، قانون و انتخابات شده بود، باز می توانستند پادشاه بیاورند و ببرند و کاپیتولاسیون را تحمیل نمایند. مثال های تلخی برای این دوران در تاریخ ثبت است که هر ایرانی ای که از آن آگاهی یابد، ذائقه خود را تلخ شده می یابد و عرق شرم از یک سو و نفرت از سوی دیگر غرورش را احاطه می کند.


حاکم هرات در سال 1236 خورشیدی اعلام استقلال کرد. ناصرالدین شاه سپاهی را برای محاصره آنجا فرستاد، اما بلافاصله انگلیس جزیره خارک و بوشهر را تصرف کرد و عازم شیراز شد. شاه بلافاصله دستور تخلیه هرات را صادر کرد و طبق معاهده پاریس استقلال هرات را به رسمیت شناخت. در مثالی دیگر، خانم شیل، همسر سفیر وقت انگلیس در ایران در زمان صدارت امیرکبیر (1268-1264 قمری) در خاطرات خود می نویسد: «ایران امروز مانند برّه رام در دامن انگلیس و روسیه جابه جا می شود. امیر می خواهد این بره را از دامن آن ها بیرون بکشد، اما هرگز نخواهد توانست» و البته درست می گفت و همین اتفاق افتاد و امیر در کمتر از چهار سال صدارت، عزل و کشته شد و جنازه وی را نیز از ایران به در کردند. در مثالی دیگر میرزا آغاسی، صدراعظم محمدشاه هشت سال پس از شکست دوم از روسیه می نویسد: «برای کاری از کاخ گلستان به سمت دوشان تپه در شرق تهران روان شدم که دیدم از پشت سر صدایی می آید. یکی از اعضای دفترم بود و گفت: از سفارت روسیه آمده اند با شما کار دارند. گفتم به طرف بگو می روم دوشان تپه و برمی گردم، اما فرستاده گفت: باید همین الان برگردی! گفتم مگر سفیر روسیه است؟ گفت، خیر کارمند سفارت است.» در جمع بندی این داستان خود می نویسد: «مرده شور حکومتی را ببرد که کارمند سفارت روسیه برای صدراعظم آن تصمیم می گیرد».

این دوران تلخ با شروع انقلاب اسلامی معکوس شد، اما در این ماه ها و روز ها که ایران یکپارچه مقابل قدرت اول نظامی -اقتصادی جهان ایستاده است و طرف مقابل روزی چندبار می گوید «ما دنبال جنگ با ایران نیستیم»، می توان آن حسرت 220 ساله را پایان یافته دانست. وقتی رهبر این کشور به فرستاده رئیس جمهور امریکا –که خود نیز شأنی در جهان دارد- می گوید من ترامپ را شایسته مبادله نامه هم نمی دانم چه رسد به مذاکره و ترامپ پاسخ می دهد که: «بله نه ایرانیان فعلاً آماده مذاکره اند و نه من»، یعنی آن دوران گذشته است. ما هواپیمای آنان را در سرزمین مان ساقط می کنیم، اما آنان توجیه می کنند که «شاید اشتباهی شده باشد». تصمیم به جنگ محدود می گیرند، اما به آنان مشاوره می دهند که ایران امروز آن کشوری نیست که به جنگ محدود شما پاسخ نامحدود ندهد. از مذاکره بدون پیش شرط تا سلسله میانجیان تا اعتراف نزد رئیس فلان کشور که اشتباه کردم از برجام خارج شدم را در پرونده دارند، اما هیچ روزی نیست که یک یا دو مسئول امریکایی نگویند ما دنبال جنگ با ایران نیستیم. در نقطه مقابل آمادگی ایران را بازدارنده ارزیابی می کنند و فرماندهان سپاه با صراحت می گویند ناو های امریکا امروز برای ما تهدید نیستند بلکه هدف هستند و 12 سال پیش مسئله آنان را حل کردیم و این گونه ناوشان نیز در اقیانوس هند می ماند و جلوتر نمی آید. این سرمایه و این قدرت بازدارندگی بعد از 220 سال چگونه به دست آمده است؟ چرا برخی نمی خواهند احیای عظمت تاریخی ایران را ببینند؟

معمولاً هیچ ملتی در تاریخ به خاطر پیروزی یا شکست ستایش نمی شود. یزید ظاهراً پیروز صحنه کربلا بود، اما پیروزی وی با ظلم معنا شد. امریکا با اتم هیروشیما و ناکازاکی را نابود کرد، اما پیروز شناخته نمی شود. در نقطه مقابل هیچ کس سلطان حسین صفوی را به خاطر سقوط اصفهان نمی بخشد.

به تعبیر مقام معظم رهبری اگر او به بیرون شهر می آمد و مقاومت می کرد و کشته می شد امروز در تاریخ به عنوان شهید ایستادگی شناخته می شد. هیچ کس فتحعلی شاه را نمی ستاید و همه او را به بی عرضگی و زن بارگی متهم می کنند که 250 هزار کیلومتر مربع از حاصلخیزترین بخش های ایران را از دست داد. آنچه تاریخ به احترام آن خواهد ایستاد، ایستادگی یک ملت است.

ایستادگی مقابل حمله دشمن، موجه ترین و مشروع ترین نوع دفاع است و پیروزی در این ایستادگی قطعاً پرافتخارتر از پیروزی پس از حمله به یک سرزمین یا کشور دیگر است.

در جنگ تحمیلی نه ما جایی را تصرف کردیم و نه شروع کننده جنگ بودیم، اما فقط ایستادیم و امام فرمود: «در جنگ پیروزی از آن ما گردید و دشمنان در تحمیل آن همه خسارت چیزی به دست نیاوردند.» بنابراین ما شروع کننده هیچ نبردی نیستیم و، اما هیچ ستم و ظلمی را به آغوش نخواهیم کشید. خواهیم ایستاد و تاریخ را در مقابل این ایستادگی به مالکیت خویش درخواهیم آورد و آیندگان رمز این ایستادگی و نتایج آن را تمسک به اسلام و علمای آن خواهند شناخت. امروز و پس از 220 سال آنچه می بینیم آرزوی به بغض نشسته سلسله نسل های ایرانیان است که پس از 180 سال تحقیر و وابستگی و استضعاف روی پای خود ایستاده ایم و ابهت قدرت های مادی جهان را به سخره گرفته ایم و «واژه جنگ» برای ملت ایران هیچ حسی را تحریک نمی کند. امام به ما آموخت که رمز استمرار همان رمز پیروزی است و آن وحدت کلمه است. هزینه ایستادگی قابل دفاع تر از هزینه تسلیم است. غرور تاریخی ایرانیان در دست نسل امروز امانت است. ما امروز امانتدار یک تاریخ کهن هستیم.


عبدالله گنجینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :