Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258327
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1398 23:22
تعداد بازدید : 97

بمباران شیمیایی اشنویه مظلومیت ایران را جهانی کرد

پس از بمباران شیمیایی اشنویه در ۱۱ مرداد سال ۱۳۶۷ توسط رژیم بعث صدام، برای نخستین بار شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ۶۱۲ این جنایت را محکوم کرد و مظلومیت ایران در دوران جنگ تحمیلی جهانی شد.

ساعت ۲:۴۵ دقیقه بامداد روز سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۶۷ زمانی که مردم شهر اشنویه در خواب بودند، هواپیماهای «گاگارین» رژیم بعث عراق که با خود بمب های شیمیایی حمل می کردند، بر آسمان پر ستاره این شهر ظاهر شده و چند محله مسکونی در سمت غرب و جنوب غربی از جمله «کچل آباد»، «برده زرد» و «مام تمر» را با گازهای خردل و اعصاب مورد هدف قرار دادند.

پس از این بمباران شیمیایی با توجه به اینکه قطعنامه صلح ۲ دولت امضا شده بود هرگونه تجاوز و حمله نظامی با مفاد قطعنامه صلح مغایرت داشت، برای نخستین بار هیاتی از سازمان ملل متحد به همراه جمعی از خبرنگاران رسانه های بین المللی برای بررسی ادعای ایران در این خصوص به اشنویه سفر کردند.

این هیات ضمن تایید حمله شیمیایی به اشنویه و شناسایی نوع بمب های بکار رفته در این جنایت، تعداد مصدومان این حمله را ۲ هزار ۶۲۰ نفر اعلام کرد و در قطعنامه ۶۱۲ شورای امنیت برای نخستین بار رژیم بعث عراق به خاطر بکارگیری سلاح شیمیایی محکوم شد. 

بمباران شیمیایی یک شهر در ساعت ۲ بامداد که بیشتر مردم در این ساعت در خواب بودند، نشان از خوی درندگی و بی رحمی رژیم بعث داشت

نکته قابل تامل در این جنایت رژیم بعث عراق و بمباران شیمیایی یک شهر در ساعت ۲ بامداد که بیشتر مردم در این ساعت در خواب بودند، خوی درندگی و بی رحمی این رژیم بود اما این بار نیز مشیت الهی شامل حال مردم شد و طبق شواهد و روایت افراد محلی، پس از این حمله ناجوانمردانه باد شدید و کم سابقه ای در این منطقه وزید و بخش زیادی از مواد شیمیایی معلق در هوا را به خارج از شهر منتقل کرد.

پس از ملایم شدن باد نیز بارش باران که در این فصل (چله تابستان) که بسیار نادر و غیرمعمول است، شروع به باریدن کرد و آثار برجامانده از مواد شیمیایی و گاز خردل را از چهره این شهر مظلوم شست و صبح که مردم از خواب بیدار شدند و خبر حمله شیمیایی به شهرشان را از رسانه ها شنیدند، به خاطر کرمت و رحمت الهی شکرگزاری کردند.

برای نخستین بار در حملات هوایی رژیم بعث به مناطق مسکونی کشورمان، هیچ کسی شهید نشد و بمب های چند میلیون دلاری به خطا رفته بود نکته جالب تر و ناکامی رژیم بعث عراق در این جنایت این بود که برای نخستین بار بود که در حملات هوایی این رژیم به مناطق مسکونی کشورمان، هیچ کسی شهید نشد و بمب های چند میلیون دلاری به خطا رفت. 

طبق آخرین بررسی ها رژیم بعثی عراق در طول هشت سال دفاع مقدس ۶ هزار بمب شیمیایی در قالب ۲۴۲ نوبت بمباران جنایت های گسترده ای را مرتکب شد که تنها بخش کمی از این جنایت در رسانه های غربی منعکس شد و تنها پس از این رویداد سازمان های جهانی این جنایت را محکوم کردند.

رژیم بعث عراق قبل از بمباران شیمیایی اشنویه در هفتم تیر سال ۱۳۶۶ با استفاده از بمب های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و در ۲۵ اسفندماه همان سال در بمباران شهر حلبچه در اقلیم کردستان عراق پنج هزار نفر از مردم این شهر بر اثر استنشاق گازهای سمی فوت کردند.

در طول گذشته سه دهه از جنایت های رژیم بعث عراق علیه مردم مظلوم و بی دفاع کشورمان در دوران جنگ تحمیلی، بارها و بارها مسوولان و نمایندگان کشورمان با حضور در مجامع بین المللی خواستار محکومیت این جنایت ها و شناسایی همدستان رژیم بعث در این زمینه شدند.

اینک پس از گذشت ۳۱ سال از بمباران شیمیایی اشنویه و با توجه به محکومیت این جنایت در قطعنامه ۶۱۲ شورای امنیت سازمان ملل و محکومیت بازرگانان همکار این رژیم در دادگاه فنلاند، هنوز خسارت وارد شده به مردم این شهر جبران نشده و از بین مصدومان شیمیایی این شهر نیز تنها ۴۷ نفر دارای پرونده جانبازی پنج تا ۷۰ درصد هستند.

اینک مردم این شهر از مسوولان کشوری می خواهند ضمن توجه و رسیدگی بیشتر به وضعیت جانبازان شیمیایی و برگزاری کمیسیون پزشکی برای شناسایی مصدومان شیمیایی این شهر، جنایت رژیم بعثی عراق را در مجامع بین المللی پیگیری کنند تا تمامی حقوق مردم مظلوم کشورمان در این زمینه محقق شود.

اشنویه با ۹۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و ۲۰۰ جانباز و ۱۳۹ شهید را تقدیم آرمان های انقلاب اسلامی کرده است.

مظلومیت اشنویه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :