Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258712
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1398 1:17
تعداد بازدید : 92

دانش انرژی هسته ای را از صفر و با مدل دفاع مقدس شروع کردیم

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به سیر تکامل بومی دانش هسته ای در کشور، گفت: برای دسترسی به نیروی انسانی هسته ای باید ابتدا علم و تجهیزات آن را داشت، در حالی که در ایران بعد از انقلاب، بیش از ۹۹ درصد نیروهای انسانی این عرصه از کشور رفته بودند و ما در هر سه مولفه؛ نیروی انسانی، علم و تجهیزات از صفر شروع کردیم.

 گزارش روز سه شنبه نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، «سید محمود رضا آقامیری»، رئیس دانشکده هسته ای دانشگاه شهیدبهشتی در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه های کشور گفت: مطابق بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان محور تحقق نظام پیشرفته اسلامی هستند و دانش، آشکارترین وسیله عزت کشور است که در این زمینه گرچه ابتدای راه هستیم، اما در قله قرار داریم.

وی، میزان سرمایه گذاری در علم و فناوری، منابع انسانی و تولیدات را از شاخص های پیشرفت علم و فناوری کشورها معرفی کرد که هر ساله توسط نهادهای بین المللی ارزیابی می شود.

آقامیری با استناد به گفته رئیس مرکز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC  افزود: در ۲۰سال ابتدایی انقلاب اسلامی، به دلیل مسائل فرهنگی سیاسی موجود، فعالیت علمی خاصی صورت نگرفت، اما از سال ۷۶ به بعد جهش علمی بزرگی را شاهد هستیم و آهنگ رشد مقالات علمی ما در سال ۲۳ درصد است، در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته، بین ۴ تا ۵ درصد است.

وی ادامه داد: میزان استناد داخلی و خارجی به مقالات علمی، از دیگر شاخصه های کیفی رشد علمی است که در این زمینه مقالات دانشمندان ما رقم قابل توجهی دارد و در رشته های علمی جدید نیز فاصله خیلی کمی با رتبه های برتر جهان داریم.

۲۰۰ دانشمند رده اول جهان، ایرانی هستند

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ۲۰۰ دانشمند ایرانی جزو دانشمندان یک درصدی جهان هستند، اضافه کرد: در زیست فناوری در رتبه ۱۳ قرار داریم. ارزش این رتبه زمانی معلوم می شود که بدانیم در شرایطی که  جوانان ما را به عنوان دانشجوی هسته ای و بیوتکنولوژی از دانشگاه های اروپا اخراج کرده و گفتند حق ندارید این رشته ها را  بخوانید، حاصل شده است.

وی با اشاره به گزارش دانشگاه جورجیا درباره پیشرفت نانو در ایران گفت: از نظر مقالات نانو، رتبه چهارم جهان را داریم و ایران با اینکه یک درصد جمعیت جهان را دارد، اما ۲ درصد محصولات بیوتکنولوژی جهان را تولید می کند.

آقامیری افزود: فناوری هسته ای، فناوری کنترل و مهار انرژی درون هسته برای تسهیل در زندگی انسان هاست، اما سؤال اینجاست که چرا با وجود کاربردهای وسیع انرژی هسته ای، ما را از داشتن آن منع می کنند؟

این دانشمند هسته ای ابراز کرد: آمریکا در سال ۱۹۴۵ بمب اتمی را آزمایش کرد و به قدرت انرژی هسته ای پی برد و برای انحصار آن به خود برنامه ریزی کرد، اما با این وجود به مرور کشورهایی مانند شوروی سابق، چین، فرانسه و انگلستان  هم به این فناوری دست یافتند و برخی کشورها مانند پاکستان، آفریقا و رژیم صهیونیستی نیز آن را از خود آمریکا دریافت کردند.

از صفر و با مدل دفاع مقدس شروع کردیم

وی، حمله هوایی به هیروشیما و ناکازاکی، طرح شعار «انرژی هسته ای صلح آمیز» و بعد تاسیس سازمان بین المللی انرژی اتمی را اقدامات آمریکا برای ارعاب جهانیان و محدود کردن فعالیت هسته ای سایر کشورها برشمرد و گفت: برای دسترسی به نیروی انسانی هسته ای باید ابتدا علم و تجهیزات آن را داشت، در حالی که در ایران بعد از انقلاب، بیش از ۹۹ درصد نیروهای انسانی این عرصه از کشور رفته بودند و ما در هر سه مولفه (نیروی انسانی، علم و تجهیزات) از صفر شروع کردیم.

آقامیری ادامه داد: برای شروع، با همان روش جنگ نظامی  پیش رفتیم و همه آغازکنندگان از رزمندگان دفاع مقدس بودند که برای راه اندازی یک نهضت علمی، مجددا دورهم جمع شدند. شهید مجید شهریاری که یک نابغه به تمام معنا و در جنگ تحمیلی نیز فرمانده گروهان بود، بعد از جنگ، تحصیلاتش را ادامه داد و بدون تحصیلات خارجی در این عرصه به بالاترین دانش ها دست یافت.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه امروز شناسایی معدن، غنی سازی، تولید کیک زرد، طراحی رآکتور و سوخت و... در کشور صورت می گیرد، افزود: این پیشرفت معجزه آسا امروز به حدی برای ما عزت آفرین بوده است که غرب که زمانی به ما می گفت حق ندارید هسته ای داشته باشید، در برجام وجود ۵ هزار سانتریفیوژ را پذیرفت.

انرژی هسته ای عامل اقتدار کشور است

وی یادآور شد: ما باید از انرژی هسته ای برخوردار باشیم، اما نه فقط به خاطر کاربردهای آن، بلکه برای اقتدارآفرینی آن؛ برای ما که با دست خالی و کاملا بومی به آن دست یافته ایم. این مهم در سایه حمایت ها و دوراندیشی های رهبر معظم انقلاب حاصل شد که مسیر هسته ای ما را تغییر داد و به جایگاهی خاص و قابل توجه رساند. یادم هست سال ۸۰ که به دانشکده هسته ای آمدند خیلی تشویق کردند و امید دادند و آنجا بود که فهمیدیم می شود در این کشور کار هسته ای کرد.

سید محمود رضا آقامیری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :