Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 259130
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1398 18:38
تعداد بازدید : 604

داستان موشک ایرانی، از شکوفه تا شلمچه / امین رحیمی

موشک های ایرانی چگونه ساخته شدند؟ چرا این قدر میان ایرانیان محبوب هستند و چرا خارجی ها به موشک های ما حساسیت دارند! موشک های ایرانی تاریخچه ای شگفت دارند و توانایی ساختشان شرایطی جدید برای ایران پدید آورده است.
نامه موشکی ایرانT پیش از انقلاب شروع شد. آمریکایی ها به محمدرضا پهلوی گفته بودند به جز سلاح اتمی می تواند هر سلاحی از آمریکا بخرد. اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 قراردادهای میلیارد دلاری برای خرید انواع تجهیزات اجرا می شد تا اینکه یک روز معلوم شد آمریکا موشک زمین به زمین «لانس» را به ایران نمی فروشد؛ موشکی 6 متری با برد 120 کیلومتر. چنین موشکی در آن زمان پیشرفته و خطرناک محسوب می شد. بعد آشکار شد حتی راکت هایی را که بردشان به 60 کیلومتر می رسید هم به ایران نمی فروشند. به همین دلیل محمدرضا پهلوی رفت سراغ رژیم صهیونیستی و پروژه شکوفه آغاز شد برای تولید موشک های دوربرد. پروژه ای که به نتیجه نرسید و البته بعدها حقیقت ماجرا روشن شد؛ پروژه شکوفه حاشیه های پررنگ تر از متن داشت.

تکنولوژی از رده خارج!

پروژه شکوفه که هدفش افزایش برد موشک های ضد کشتی گابریل تا 150 یا 200 کیلومتر بود سال 56 کلید خورد و سال 57 برچیده شد. کارشناسان نظامی رژیم صهیونیستی نقشه ها را هم با خود بردند تا ایران در آغاز جنگ تحمیلی عملاً نه توان موشکی داشته باشد نه دانش کافی برای ساخت حتی یک نوع موشک. بعدها نیز معلوم شد این پروژه یک کلاه برداری بزرگ مالی از ایران بوده است. طبق اسناد معتبر و بر اساس گفتگو با یک مقام عالی رتبه وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، ایران در جریان این پروژه برخلاف تصور مقامات عالی ایران فقط به تکنولوژی از رده خارج دست می یافت اما رژیم صهیونیستی از سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری ایران، پنهانی برای ساخت نسل جدید سلاح های اختصاصی خود بهره می برد.

روزهایی که موشک می بارید!

شهریور 59 که جنگ تحمیلی آغاز شد دست ایران خالی بود؛ برنامه ای برای تولید موشک نداشتیم. اغلب کشورها نیز ایران را تحریم نظامی کردند ولی به عراق هرچقدر خواستند سلاح فروختند. از سوی دیگر چون دانش موشکی باارزش ترین بخش توان نظامی کشورها و جزء اسرار نظامی محسوب می شود استفاده از تجربیات دیگران در این حوزه دشوار بود. موشک ها قدرت و توانایی نظامی شگرفی ایجاد می کنند؛ ابزارهایی برای جنگ مؤثر از راه دور هستند. هنوز 20 روز از شروع جنگ نگذشته بود که عراق توان نظامی اش را رو کرد؛ یک موشک «فراگ 7» به دزفول اصابت کرد و 70 ایرانی کشته شدند. طی 3 سال بعد عراق بیش از 1700 بار به ایران حمله موشکی کرد.
 
موشک، جواب موشک

سال 63 ایران تصمیم گرفت جواب موشک را با موشک بدهد. گروهی از رزمندگان ایران به سرپرستی رزمنده جوانی به نام «حسن تهرانی مقدم» برای آموزش فنون آماده سازی و پرتاب موشک به سوریه رفتند؛ تنها کشوری که در این حوزه با ایران همکاری کرد. 8 موشک اسکاد نیز از لیبی خریداری شد؛ موشک های 6 تنی ساخت روسیه که قرار شد تعداد بیشتری از آن ها نیز در اختیار ایران قرار بگیرد. به همراه نخستین محموله موشک ها 2 سکوی پرتاب و خدمه اش نیز از لیبی به ایران آمدند. اسفندماه سال 63 عراق موشک پراکنی به سوی ایران را از سر گرفت و جنگ شهری دوباره آغاز شد. با این تفاوت که ایران این بار پاسخ داد و 21 اسفند نخستین موشک را به پالایشگاه کرکوک کوبید. روزهای بعد نیز موشک های دیگری به مراکز مهم نظامی و اقتصادی عراق در بغداد برخورد کرد تا صدام جنگ شهری را متوقف کند.

وقتی دنیا حیرت کرد

در روزهایی که موشک های اسکاد از ایران شلیک می شد یک اتفاقی مهم افتاد؛ با اصرار «تهرانی مقدم» 2 موشک اسکاد شلیک نشد. آن موشک ها سال 64 تحویل چند مهندس ایرانی شد تا بررسی کنند که آیا با مهندسی معکوس می توانند نمونه های مشابه آن را بسازند. اواخر سال 65 لیبی در حمایت از عراق دیگر به ایران موشک نداد. مستشاران نظامی لیبی نیز که در ایران بودند پنهانی قطعاتی از موشک های باقی مانده و سکوهای پرتاب را باز کردند و با خود بردند. اواخر همان سال عراق دوباره موشک باران شهرها را آغاز کرد و ایرانی ها چه کردند؟ با کار شبانه روزی در کمتر از 20 روز قطعات ناموجود را ساختند و جایگزین کردند تا موشک ها و سکوهای پرتاب آماده شلیک باشد. 21 دی ماه 65 تیم 13 نفری موشکی سپاه با دانش خود موشکی به مقر نیروی هوایی عراق شلیک کردند تا همه دنیا حیرت کند. ازآن پس کره شمالی جایگزین لیبی شد و «هواسانگ 5» آمد که نسخه کره ای اسکاد روسی بود و دانش ساختش هم آمد.

شهاب های ایرانی

پس از پایان جنگ ایران کار بر روی نمونه بهینه سازی شده اسکاد را ادامه داد تا اینکه اوایل دهه 70 نخستین موشک ساخت ایران از راه رسید؛ شهاب 1. موشکی با برد بیش از 300 کیلومتر که نمونه بهسازی شده اسکاد بود و دقت بیشتری داشت.
بعد از شهاب 1 شهاب 2 و 3 هم آمدند. برد موشک 16 متری شهاب 3 به حدود 2 هزار کیلومتر می رسد. بعدها از روی طرح اصلی موشک های شهاب، موشک ماهواره بر کاوشگر 1 و سفیر را ساختند. ماهواره بر کاوشگر 1 که آمد ایران شد نهمین کشور دارنده فناوری ارسال ماهواره به فضا. شهاب ها معروف ترین موشک های ایرانی هستند؛ اولین بار همین موشک ها بودند که ترس به دل دشمنان انداختند. گمانه زنی های کارشناسان نظامی بین المللی نشان می دهد ایران در تولید نسل های پیشرفته تر شهاب نیز موفقیت های بزرگ به دست آورده است.

دقیق، سریع و مخرب

بعد از موشک شهاب تلاش برای افزایش دقت موشک ها به تولید موشک «فاتح 110» منجر شد؛ نخستین موشک کاملاً ایرانی. تلاش برای افزایش سرعت موشک ها نیز نقطه عطفی تاریخی داشت؛ موشک «سجیل». طی این سال ها برنامه موشکی ایران بر اساس دانش بومی پیش رفته است و نتیجه اینکه موشک های بزرگ با قدرت تخریب بالا و برد زیاد برای دفاع از ایران در برابر دشمنان ساخته شده است. در سال های اخیر نیز با افزایش دانش موشکی ایران موشک های کوچک تر با دقت بیشتر برای مقاصد نظامی گسترده تر طراحی و ساخته می شود.
موشک های ایرانی در گذشته با سوخت مایع کار می کردند و بعدها موشک های سوخت جامد و سوخت ترکیبی نیز به آن ها اضافه شد. دیگر اینکه به یمن دانش بومی در این حوزه حالا محدودیتی نداریم و موشک های ایرانی در 4 گروه اصلی سطح به هوا، سطح به سطح، هوا به هوا و هوا به سطح ساخته شده اند و در کشتی های جنگی و هواپیماها و پهپادها و بالگردها و تانک ها و زیردریایی ها و سایر تجهیزات نظامی ایران قابل استفاده هستند.
«حسن تهرانی مقدم» که بنیان گذار صنعت موشکی ایران بود در همه این سال ها بر برنامه های موشکی ایران نظارت و هدایت داشت و پس ازآنکه در سال 90 در حادثه انفجار در پادگانی در ملارد شهریار، شهید شد بازهم راهش ادامه یافت.

بزرگ ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه

موشک ها بخش عمده ای از توان نظامی ایران هستند؛ به همین دلیل نزد ایرانی ها محبوب اند. معلوم است که موشک های ایران نزد دشمنان ایران نامحبوب اند و بخشی از فشارهای نامشروع آمریکا و شرکایش بر مردم ایران نیز به بهانه همین پیشرفت ها در برنامه موشکی است. امروز ایران شهاب و زلزال دارد و سجیل و ذوالفقار و خرمشهر و سومار و خلیج فارس و حوت و طوفان و عماد و فاتح 110 و فاتح 313 و فاطر و فجر 3 و فجر 5 و فکور 90 و قاصد و قدر 110 و بینا و سیمرغ و قدیر و شلمچه و محراب و میثاق 1 و میثاق 2 و میثاق 3 و نصر و نور و والفجر و کوثر و عاشورا و صیاد و عصر 67 و قادر و عقاب و رعد و زوبین و مبین و سفیر و مرصاد و قائم و صاعقه و توسن و ظفر و قیام و شفق و ستار و یاسین و آرش و فلق 1 و فلق 2 و شاهین 2. موشک های دیگری هم هستند و مهم اینکه از اغلب موشک های ایرانی نسخه های متفاوتی وجود دارد. برای مثال نسخه ای از موشک قدر با برد حدود 3 هزار کیلومتر، توسط کارشناسان نظامی بین المللی در رده سریع ترین موشک های دنیا و درنتیجه در رده رادارگریزترین موشک های موجود جهان معرفی شده است. این گونه است که ایران بزرگ ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارد با موشک های ساده تا پیشرفته از انواع کروز و بالستیک و دوربرد و نقطه زن و هوشمند.
ه باید بدانند...

نکته اینکه بخش بزرگی از اطلاعات درباره موشک های ایران بر اساس اعلام رسمی و همچنین حدس و گمانه زنی کارشناسان نظامی در سراسر جهان است. درواقع هنوز ابعاد دقیق توان نظامی ایران در حوزه موشکی افشا نشده اما همین مقدار اطلاعات و گمانه زنی ها کافیست تا کسانی که باید بدانند، خوب بدانند که توان نظامی ایران چه اندازه است.

موشک ایرانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :