Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265414
تاریخ انتشار : 30 دی 1398 20:21
تعداد بازدید : 108

تولید آب شیرین کن ترکیبی هیبریدی خورشیدی در ایران

یک شرکت دانش بنیان در کشورمان توانست به دانش تولید سیستم های آب شیرین کن خورشیدی نسل جدید دست پیدا کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ نمک زدایی یا شیرین سازی آب فرآیندی است که مواد معدنی از آب شور جدا می شود و حاصل آن، آب شیرینی می شود که می تواند برای مصارف آب شرب انسان، آبیاری مزارع و باغات کشاورزی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

در فرآیند شیرین سازی آب، انرژی بسیار زیادی مصرف می شود، هزینه انرژی، بیشترین سهم هزینه های عملیاتی یک واحد آب شیرین کن را دارد بنابراین تولید آب شیرین با کمترین مصرف انرژی، بسیار مهم است.

سیستم های تولید آب شیرین با استفاده از انرژی خورشید یکی از روش های کم هزینه برای تولید آب شیرین است؛ شیرین سازی آب با استفاده از انرژی خورشیدی به دو دسته سیستم های حرارتی و غیرحرارتی تقسیم می شود؛ در روش غیر حرارتی از انرژی خورشید برای تولید جریان برق مورد نیاز پمپاژ آب به داخل سیستم (معمولا فیلترها) توسط صفحات خورشیدی، استفاده می شود.

اما در روش حرارتی با استفاده از کلکتورهای خورشیدی از حرارت خورشید جهت تبخیر و سپس تقطیر آب به منظور شیرین سازی آب استفاده می شود.

یک شرکت دانش بنیان در کشورمان توانسته است به دانش تولید سیستم های آب شیرین کن خورشیدی نسل جدید دست پیدا کند.

محسن نظری؛ مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره حوزه فعالیت این شرکت گفت: این شرکت در زمینه طراحی و ساخت سیستم های پیشرفته آب شیرین کن همچنین مهندسی خلاء فعالیت دارد که در حوزه آب و فناوری های جدید آب شیرین کن های حرارتی عملاً در داخل کشور پیشرو هستیم و پروژه های مختلفی را در دست اجرا داریم.

وی بیان کرد: سیستم های ترکیبی هیبریدی خورشیدی به هیچ عنوان در داخل کشور وجود ندارد و در دنیا نیز غیر از چند شرکت در کشورهای آلمان و آمریکا هیچ تولیدکننده دیگری ندارد.

نظری افزود: مناطق گرمسیر و مناطقی که درگیر بحران آب شیرین هستند، معمولا دارای پتانسیل بسیار بالای انرژی خورشیدی هستند، این موضوع باعث می شود تا با استفاده از انرژی خورشیدی برای تصفیه آب شور و تولید آب قابل شرب، مورد استفاده قرار گیرد.

نظری در رابطه با سیستم ترکیبی MED/MVC-ZLD تولیدی این شرکت گفت: این فناوری از تبخیرکننده و کریستالایزر برای جدا کردن املاح استفاده می کند، در سیستم ZLD ، سه تکنولوژی باهم ترکیب می شوند؛ در ابتدا آب شور به تبخیر کننده وارد می شود و پس از تغلیظ شدن وارد کریستالایزر شده و ذرات جامد به صورت کریستال در آب غوطه ور می شوند، پساب خروجی از کریستالایزر، وارد سانتریفیوژ شده و پس از آن نمک خشک با رطوبت بسیار پایین تولید می شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: ماژولار بودن و نگهداری آسان از مزایای اساسی این سیستم است؛ پروپزالی تهیه و به وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است تا از این دستگاه در جزایر مکران استفاده شود و با استفاده از این تجهیزات آب دریا برای شیرین سازی و کاربرد در مصارف کشاورزی مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی درباره صادرات این تجهیزات به خارج از کشور گفت: در زمینه دستگاه های آب شیرین کن حرارتی کار تولید بر روی محصولات این شرکت درحال انجام است که بتوانیم تا پایان سال آینده، نخستین محموله صادراتی خود را به کشورهای امارات متحده عربی، کنیا و آفریقای جنوبی داشته باشیم.

به گفته وی، دستگاه آب شیرین کن برای کاربرد به منظور مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.


آب شیرین کن ترکیبی هیبریدی خورشیدی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :