Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265515
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1398 21:1
تعداد بازدید : 112

صادرات کالا از خراسان رضوی ۳۰ درصد افزایش یافت

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: صادرات کالا از این استان طی سال جاری از نظر وزن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.
محمدعلی امیرفخریان روز چهارشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی صادرات و واردات در نیشابور طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: میزان صادرات کالا از استان خراسان رضوی برای امسال ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار هدف گذاری شده که نسبت به پارسال به دلیل تغییر ارزش گذاری کالاهای گمرکی کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: ارزش گذاری گمرکی برمبنای قیمت عمده فروشی کالا به علاوه سایر هزینه ها مانند بیمه و حمل و نقل تا گمرک خروجی است بنابراین هدف گذاری صادراتی را از نظر ارزش دلاری نمی توان ملاک عمل قرار داد و هدف گذاری بر اساس وزن اصولی تر است.
وی گفت: در سال ۱۳۹۶ سهم استان خراسان رضوی از میزان کل صادرات خارجی کشور ۴،۲ درصد بوده که در سال گذشته به ۵،۴ دهم درصد افزایش یافت و این آمار سهم خروجی کالاها از گمرکات استان خراسان رضوی است در حالی که بسیاری از اقلام صادراتی این استان مانند صنایع معدنی از گمرکات سایر استان ها صادر می شود.
امیرفخریان افزود: مقاصد اصلی کالاهای صادراتی خراسان رضوی کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، امارات متحده عربی، ویتنام و هنگ کنگ بوده و بیشترین میزان صادرات به این کشورها زعفران، انواع کف پوش، هیدروکربن های حلقوی و صنایع تبدیلی می باشد.
وی ادامه داد: بیشتر اقلام مورد نیاز برای تولیدات این استان شامل پنبه و مواد اولیه صنعتی و کودهای شیمیایی اغلب از کشورهای ازبکستان، کشورهای آسیای میانه، ترکیه، روسیه، چین و هند وارد می شود.

تحریم ها بر صادرات استان تاثیر سوء نداشته است
وی گفت: تحریم ها بیشتر بر کالاهایی وضع شده که در سبد صادرات استان خراسان رضوی قرار نداشته و به همین خاطر تحریم ها بر صادرات استان تاثیر سوء نداشته است.
امیرفخریان افزود: از سوی دیگر در شرایط تحریم ها که محدودیت واردات ایجاد شده این فرصت برای تولیدکنندگان فراهم شد که با افزایش میزان تولید مازاد آن را صادر کنند.
وی ادامه داد: حدود سه هزار صادرکننده در استان خراسان رضوی وجود دارد که امسال از این تعداد ۳۶ صادرکننده به عنوان صادرکننده نمونه انتخاب و معرفی شدند.
وی گفت: امسال چهار صادرکننده نمونه در سطح استانی و یک صادرکننده نمونه در سطح ملی از نیشابور معرفی شد و این شهرستان در این حوزه دارای ظرفیت های فراوان است.
خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون، مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.
مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

صادرات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :