Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266758
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1398 20:42
تعداد بازدید : 372

روحانیت در محراب خدمت / فاطمه صلح میرزایی

کرونا که آمد، خیلی ها آرامش خود را از دست دادند اما برخی نه تنها آرام ماندند که در آرامش زدند به خط مبارزه با این ویروس منحوس، یکی از این اقشار جهادگر در تویسرکان روحانیت اند که ضد عفونی کردن مساجد و اماکن مذهبی شده کار ویژه شان.

خبرگزاری فارس، همدان: کرونا که آمد، شاید خیلی ها را به هم ریخت، اما بودند کسانی که روح خود را با «آرامش» گره زدند و با توکل بر پروردگار بزرگ در این پیکار نابرابر جامه رزم به تن کردند و زدند به صف... این پیکار نه پیر و جوان می شناخت نه زن و مرد، نه مسوول می دانست نه مردم عادی.

همه آمدند از کادر درمان گرفته تا جوانان پردغدغه؛ روحانیت هم که همیشه خدا پای کار بودند این بار هم وارد معرکه شدند.

ضد عفونی کردن مساجد و اماکن مذهبی شد کار ویژه روحانیت، خیلی شان داوطلب شدند و به خط زدند اما نخواستند نامی از آنها به میان بیاید.

امروز هم رئیس حوزه علمیه برادران و رئیس تبلیغات اسلامی تویسرکان در میان تعدادی از این طلاب مجاهد حاضر شدند و ضمن خداقوت به آنها خودشان هم آستین همت بالا زدند و با وسواس و دقت شروع کردند به ضد عفونی کردن مساجد.

کارشان شروع شد با کلام مبارک خدا...«بسم الله الرحمن الرحیم».

 من که از این اتفاق باخبر شده بودم، همراهشان در یکی از مساجد حضور یافتم تا به عنوان خبرنگار رسالت خودم را انجام دهم و گوشه ای از زحمات آنها را به تصویر بکشم.

طلاب چندان اهل حرف زدن نبودند، فقط حواسشان به کارشان بود، با دستکش و ماسک های روی صورت با ظرافت خاصی همه جا را پاکسازی می کردند، محراب مسجد، قفسه مهرها و تسبیح، قسمت کتاب های دعا، روی صندلی ها، پشتی، باندهای مسجد، در و پنجره، دیوار و حتی روشنایی ها.

همان طور که صدای صلوات در فضای مسجد بلند بود با دقت خاصی همه جا را از زیر نظر می گذراندند مبادا جایی از چشمشان در برود، حتی به هم گوشزد می کردند که مثلا فلان جا را ضد عفونی کرده ای؟ اغلب مواقع هم جواب مثبت بود، اگر انجام نشده بود موقعیت بعدی می شد محل مورد نظر.

حواسم به آنها بود، رئیس حوزه علمیه و رئیس تبلیغات اسلامی برای دقایقی کنار هم قرار گرفتند، مشغول صحبت در مورد مسئله ای بودند که موقعیت را غنیمت شمردم و ضمن سلام و عرض خداقوت چند دقیقه ای فرصت خواستم تا از این روزهای خاص برایمان بگویند.

هر دو مرا می شناختند، پیشنهادم با استقبال گرم شان همراه شد البته با یک تفاوت، هر کدام می خواستند اول دیگری صحبت کند، دیدم این طور نمی شود، گفتم «با اجازه شما ممنون می شم هر دو بزرگوار به سوالاتم جواب بدید»

قبول کردند و صحبت ما شروع شد، گفتم شاید این سوال به نظر کلیشه بیاید ولی بفرمایید «هدف شما از این حضور چیست؟» حجت الاسلام امیری لبخندی زد و گفت: اتفاقا کلیشه نیست، چون همین که شما در این مکان حضور دارید نشان می دهد به وظیفه خبرنگاری خود واقفید و می خواهید کار ارزشمند دیگران در مقابله علیه کرونا را به جامعه نشان دهید. اگر یاد بگیریم که هر کس در هر موقعیتی حضور به موقع داشته باشد و کمر همت برای خدمت ببندد دنیا گستان می شود.

از مردم می خواهم با رعایت مسائل بهداشتی و توجه به توصیه مسوولان در مقابله با این ویروس منحوس کشور را یاری کنند، آن قدر امر سلامتی و توجه به جسم در دین مبین اسلام تاکید شده که با شیوع این ویروس بعد از ۱۴۰۰ سال بسیاری از تجمعات دینی و مذهبی به طور موقت تعطیل شد. این مسائل نشان می دهد که دین عقل محور اسلام شرایط اینکه خود را با شرایط جدید وفق دهد را دارد و حتی از همان ابتدای ظهور این موضوعات را مورد توجه قرار داده است.

اینکه هیئت های مذهبی، روحانیت و... از همان روزهای اول تعطیلی برنامه ها با هدف حفاظت از سلامت جامعه و جلوگیری از شیوع این ویروس را قبول کردند نشان از زنده بودن و حیات دین دارد که در زمان و مکان خاصی قرار نمی گیرد بلکه فراگیر و دائمی است.

حاج آقا حسنی که تا این لحظه با سر صحبت های حاج آقا امیری را تایید می کرد، برای یک لحظه عذرخواهی کرد و سریع به سمت یکی از پنجره ها رفت و به طلبه جوانی که مشغول ضد عفونی بود تأکید کرد؛ در و پنجره ها را چند بار ضد عفونی کند.

همین که برگشت مجدد عذرخواهی کرد، حاج آقا امیری لبخندی زد و با جمله «اشکالی ندارد» ادامه داد: گروه های جهادی، روحانیت، مومنین، متدینین، هیات امنای مساجد، مداحان و ذاکرین و همه دلسوزان در این عرصه ابتدا موظف به کمک متخصصان هستند برای اینکه نظر متخصصان همیشه برای ما حجت بوده و هست.

زمانی که نظر متخصص عادل بر شیوع ویروس با برگزاری اجتماع است، متدینین و روحانیت ضمن اینکه مقاومت نمی کنند بلکه بیشترین همراهی را تا زمانی که ویروس از بین برود با این خادمین دارند.

در این شرایط هم مومنین، خیرین و جهادگران برای رضای خداوند در زمینه تامین اقلام بهداشتی نظیر مایع دستشویی، ضدعفونی کننده، ماسک و سایر نیازها برای کمک به نیازمندان ورود کنند.

گفتم خیلی ها در این فضا دچار ناامیدی شده اند به آنها چه توصیه ای دارید؟

لبخندی زد و گفت: ناامیدی را بزرگترین خطر می دانم، ناامیدی در روایات اولین گناه و البته گناه کبیره محسوب می شود، تا زمانی که متخصصان عادل اعلام می کنند این ویروس ضعیف تر از آنفولانزاست دلیلی بر ترس نیست؛ نباید نگران باشیم، فقط باید تا می توانیم در خانه بمانیم امن ترین مکان همان خانه است و بهترین کار توکل به خدای بزرگ و رعایت دستورات بهداشتی.

البته ناگفته نماند که دشمن هم از این فضا دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه ایرانی است کاری که هر وقت فرصتی دست دهد از آن دست نمی کشد، به طور حتم با توکل به خدا و همت مردم و مسوولان و رعایت توصیه های بهداشتی بر این ویروس هم غلبه خواهیم کرد، انشاءالله.

فرصت را غنیمت بدانم و اشاره ای هم به ولنگاری در فضای مجازی داشته باشم، ضعف سیستم نظارتی در فضای مجازی برای کشور دردسرساز خواهد بود، فضای مجازی چون اقیانوسی است که اگر از آن غفلت شود ثمره اش ترویج ناامیدی است و متأسفانه در حال حاضر هم درگیر این مشکل شده ایم.

حرف هایش که به اینجا رسید گفت: خب دیگر خانم خبرنگار! نوبتی هم باشد نوبت حاج آقا حسنی است.

لبخندی از سر قدردانی زدم و بعد از تشکر رو به رئیس تبلیغات اسلامی کردم و گفتم: حاج آقا شما برایمان بگویید، من دیگر سوال نمی پرسم هر چه که فکر می کنید باید گفته شود بفرمایید.

حجت الاسلام امیری نگاهی به حاج آقا حسنی کرد و با خنده گفت: مثل اینکه کار من راحت تر است اما پیرو تکمیل صحبت های حاج آقا باید بگویم در بلایا باید به خدا و ائمه اطهار توسل کرد، در روایات دینی اشاره ای به افزایش «مرگ سفید» شده است، «مرگ سفید» می تواند همین ویروسی باشد که دنیا با آن درگیر است و بسیاری از افراد به واسطه این ویروس جان خود را از دست داده اند و یا اتفاقات دیگر مثل سیل و زلزله.

اما اعمال و رفتار ما زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) را فراهم می کند یکی از اقدامات برای تحقق این مهم این است که مردم حضرت را بشناسند البته باید قدرت رسانه ای ما پیشرفت کند به حدی که بتوانیم در کشورهای مختلف ایشان را بشناسانیم، گاها مردم با حضرت مهدی(عج) و حتی با ابتلائات هم آشنا نیستند؛ لذا بحث قدرت، نفوذ و گسترش رسانه ای ما خیلی باید از جایگاهی که هست برای معرفی ایشان بالاتر و پیشرفته تر باشد که مردم پس از شناخت ایشان تقاضامند می شوند.

معتقدم در حوزه رسانه فعلا آن جایی که باید قرار می گرفتیم نیستیم، رشد و پیشرفت رسانه ای یکی از مهمترین ملزومات ما برای تحقق اهداف است. از سوی دیگر اتحاد کشورهای اسلامی هم به عنوان یک رسانه بزرگ برای رساندن صدای آنها به عالم کمک می کند.

گام اول در شکل گیری تمدن اسلامی که ما به عنوان انقلاب اسلامی مدعی آن هستیم را برداشته ایم در گام دوم یکی شدن کشورهای اسلامی یعنی کنار گذاشتن اختلافات است که انشاءالله خون حاج قاسم و دیگر شهدا زمینه را با خروج استکبار از منطقه فراهم می کند. اسرائیل به عنوان یک غده سرطانی باید از بین برود چراکه بیشترین اختلافات بین کشورهای اسلامی نشات گرفته از این رژیم منحوس است.

  امام رضا(ع) در حدیثی می فرمایند: «اگر مردم محاسن کلام ما را بشنوند از ما تبعیت می کنند» با توجه به این سخن ارزشمند از باب رسانه ای و تبلیغ ما هنوز به آن جایگاه اصلی نرسیدیم، اگر صدای اسلام، اهل بیت(ع) و قرآن را به گوش مردم برسانیم مردم بخواهند زمینه ظهور فراهم می شود.

قرآن می فرماید «الا به ذکر الله تطمئن القلوب؛ دل ها با یاد خدا آرام می گیرد»، بر همین اساس با توجه به ترس و دلهره ای که بین مردم در خصوص ویروس کرونا شایع شد طرح معنوی و مادی کاهش اثرات این موج منفی با اجرای مولودی خوانی و ذکر صلوات و یاعلی و... از مسیر مسجدی به مسجد دیگر و ضدعفونی کردن این مساجد البته با رعایت تمام اصول بهداشتی اجرا کردیم.

  مردم ما در این برهه از زمان باید ضمن رعایت مسائل بهداشتی، توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) برای از بین رفتن این بیماری را فراموش نکنند در همین راستا اعتکاف برگزار نشد و نماز جماعت هم فعلا تعطیل شده است پس باید با وحدت و همدلی تا از بین رفتن این ویروس همدیگر را همراهی کنیم.

در این ایام باید توجه ویژه ای به نیازمندان شود، در همین راستا توزیع بسته غذایی توسط دوستان ما در بیت الرضا(ع) برای مستضعفان و افرادی که با شیوع بیماری کرونا آسیب های بیشتری دیدند انجام شد، وضعیت امروز ما می طلبد معتمدین و کسانی که از لحاظ مالی بضاعت بیشتری دارند، کمک کنند، امیدوارم از این امتحان بزرگ بتوانیم با کمک به همنوعان سربلند باشیم.

 احتکار و این گونه مسائل در شان یک جامعه اسلامی و حتی یک انسان نیست که مردم را در این برهه در تهیه وسایل بهداشتی و دیگر ملزومات مورد نیاز به زحمت اندازند، این کارها ظلم بزرگ است و بدترین ظلم هم ظلم بر مردم است.

صحبت پایانی ام این باشد که در شرایط امروز نخبگان می توانند با ارائه طرح، رسانه ها با خبررسانی درست و تصاویر آرام بخش، نخبگان با ایجاد سرگرمی برای کودکان، بازی سالم و تروویج آن در شبکه های مجازی اتفاقات خوبی را رقم بزنند. باید نگاه هایمان را الهی و امیدوار کنیم.

از ایشان هم تشکر کردم، هر دو جوابم را با مهربانی دادند و دوباره همراه دیگر طلاب شدند...

باز هم من ماندم و نگاهم به همان توصیه ها، دقت ها، ظرافت ها و همدلی ها...

بلند خداقوت گفتم و لحظه خداحافظی ام همراه شد با صدای ملکوتی اذان مغرب و صلوات طلاب و آماده شدنشان برای اقامه نماز اول وقت...


کرونا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :