Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269454
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1399 23:56
تعداد بازدید : 302

تولید پلاسمای تزریقی برای بیماران کرونایی

محققان پالایشگاه پلاسمای انسانی نخستین تولید کننده آنتی بادی تزریقی کووید ۱۹ در کشور هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این فناوری به روز تر و با بازدهی بالاتر نسبت به فناوری قدیمی خالص سازی پلاسما است.
روش معمول تأمین این فراورده ها تا به حال، انتقال پلاسمای انسانی به خارج کشور و واردات محصول نهایی است. با در نظر گرفتن چنین چالشی در کشور، دانشمندان جوان کشور در حوزه زیست فناوری و با حمایت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت دانشگاهی کشور، تولید صددرصد داخلی فراورده های خونی در کشور با فناوری مدرن را تحقق بخشیدند.
فرآورده های مشتق از پلاسما، محصولات راهبردی است که در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزبری دارویی کشور - چه واردات مستقیم محصولات و چه چرخه ارسال پلاسما و واردات فراورده – به خود اختصاص داده اند.
این محصول از پلاسمای بیمارانی که پیشتر به کرونا مبتلا و در خونشان پادتن (آنتی بادی) تولید شده است گرفته می شود. تست های تشخیصی، کنترل های کیفی، غیر فعال سازی ویروسی در دو مرحله از عمده فعالیت هایی است که در این پالایشگاه انجام می شود.
این محصول مجموع پلاسمای چندین یا چند صد نفر است و به همین علت تعداد آنتی بادی های گروه های مختلف می تواند ظرفیت تأثیرگذاری بسیار بیشتری داشته باشد. بهترین نامزد برای استفاده از این محصول کسانی هستند که به تازگی دچار ویروس شده اند و میزان ویروس در آن ها زیاد نشده است.
ظرفیت تولید این مجموعه در مرحله نخست، خالص سازی ۱۵۰ هزار لیتر پلاسما است. این در حالی است که ظرفیت مورد نیاز کشور برای IVIg، خالص سازی حدود ۶۰۰ هزار لیتر پلاسما است؛ بنابراین چشم انداز روشنی برای افزایش مقیاس تا رسیدن به خودکفایی و در نتیجه صرفه جویی ارزی هر چه بیشتر در این حوزه وجود دارد.
در مرحله نخست، ۱۱۰ نفر نیروی تحصیل کرده و در کل طرح حدود ۳۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.
گفتنی است از لحاظ فنی، فرایند استحصال مشتقات پلاسما نوعی فرایند پایین دستی است و از منظر جداسازی و خالص سازی پروتئین، شباهت هایی با پروتئین های نوترکیب دارد. با این تفاوت که در تولید پادتن (آنتی بادی) های مُنوکلونال (Monoclonal)، پژوهشگر پروتئین را خود ایجاد می کند، در صورتی که در خصوص فراورده های مشتق از پلاسما، پروتئین در خون وجود دارد و فقط فرایند خالص سازی باید انجام شود.
تفاوت دوم حجم و مقیاس است. در پروتیئن های نوترکیب نیاز سالانه کشور در مقیاس ۱۰ تا ۱۰۰ گرم برآورد می شود، ولی در زمینه مشتقات پلاسما مقیاس بسیار بزرگ تر است.
این محصولات در فهرست پدافند غیرعامل نیز قرار دارند، زیرا در شرایط بحرانی همچون حمله بیولوژیک یا وقوع زلزله به شدت موردنیازند.


پلاسمای انسانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :