Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269938
تاریخ انتشار : 9 تیر 1399 23:7
تعداد بازدید : 110

طراحی بزرگترین چاپگر سه بعدی کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان

محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با طراحی و ساخت بزرگترین چاپگر سه بعدی مجهز به دو سامانه لایه گذار، امکان تولید کامپوزیت های تقویت شده با الیاف به منظور بهره گیری در صنایع مختلف را فراهم آوردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنتعی اصفهان، حسین حسنی با بیان این که چاپ سه بعدی با روش لایه گذاری مذاب پلیمری(FFF)  به علت هزینه پائین در حال تبدیل شدن به یکی از پر اهمیت ترین روش های تولید قطعات صنعتی است، اظهار داشت: با این وجود قطعات تولید شده با این روش، نسبت به روش های متداول دیگر، استحکام پایین تری دارند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان  افزود: نتایج پژوهش ها نشان داد با بهره گیری از شیوه تغذیه همزمان الیاف ممتد در حین فرآیند چاپ سه بعدی، می توان استحکام قطعات چاپ شده سه بعدی را افزایش داد.

وی ادامه داد: گروهی از محققان دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بهره گیری از روش چاپ با تغذیه همزمان الیاف و پلیمر که (CFC) نام دارد، موفق شدند تا ضمن بومی سازی فناوری طراحی و تولید چاپگرهای سه بعدی مجهز به تغذیه همزمان الیاف، بزرگترین چاپگر سه بعدی کشور که از دو سامانه لایه گذار جهت تولید نمونه های کامپوزیتی-پلیمری استفاده می کند را طراحی و تولید کنند.

حسنی با اشاره به امکان تولید دقیق قطعات پیچیده سه بعدی تا ابعاد 70 در48 در 48 سانتی متر با بهره گیری از دستگاه ساخته شده، افزود: در این چاپگر یکی از دو سامانه لایه گذار، توانایی تغذیه همزمان الیاف ممتد با کارایی بالانظیر الیاف کربن، شیشه و کولار همراه با پلیمر را دارد و سامانه دیگر به صورت جداگانه رشته های پلیمری گرمانرم نظیر پلی لاکتیک اسید، اکریلو نیتریل بوتادین استایرن، پلی استر، پلی پروپیلن و نایلون را لایه گذاری می کند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: استفاده از  دو سامانه لایه­ گذاری در این دستگاه، امکان چاپ سه بعدی سریع تر سازه و نیز تقویت موضعی قطعه تولید شده جهت ساخت کامپوزیت های تقویت شده با الیاف را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: این دستگاه قادر است، کامپوزیت های سه بعدی و دو بعدی تقویت شده با الیاف را در شکل های سه بعدی تولید کند که این نوع کامپوزیت در صنایع مختلف نظیر حمل و نقل؛ صنعت هوا فضا و غیره کاربرد دارد.

حسنی به برخی کاربردهای استفاده از این شیوه درتولید کامپوزیت ها اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه می توان به تولید قطعات پرکاربردی نظیر پروتزهای مصنوعی جهت استفاده افراد معلول، پره توربین های بادی در مقیاس کوچک، تولید قطعات پیچیده مورد استفاده در ماشین­ های صنعتی و قطعات ضربه گیر خودرو مانند جعبه های تصادف اشاره کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: در کنار فرآیند طراحی و ساخت بزرگترین چاپگر سه بعدی مجهز به دو نازل لایه گذار جهت تولید کامپوزیت های تقویت شده با الیاف ممتد، این محققان موفق شدند تا ضمن تولید رشته های پلیمری مورد نیاز برای تغذیه به چاپگرهای سه بعدی با ضخامت 1 و 75 میلی­ متر و یکنواختی بالا به خودکفایی رسیده و نیاز به واردات این اقلام را نیز مرتفع کنند.


چاپگر سه بعدی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :