Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273979
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1399 22:49
تعداد بازدید : 150

بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت

بهربرداری از طرح توسعه میدانی نفتی آذر، پتروپالایشگاه کنگان و شروع عملیات اجرایی پتروشیمی کیان در استان های ایلام و بوشهر با سرمایه گذاری بیش از ۵ میلیارد دلار با دستور رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی آغاز شد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور روز دوشنبه در پنجاه و سومین برنامه پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، سه طرح مهم نفتی و پتروشیمی در ۲ استان ایلام و بوشهر را از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

میدان نفتی آذر در بلوک اکتشافی اناران در استان ایلام - در جنوب غربی ایران و ۲۵ کیلومتری شهرستان مهران - در مرز ایران و عراق واقع شده است.

هزینه های اجرایی طرح توسعه میدان آذر، بالغ بر ۱.۴ میلیارد یورو برآورد می شود که بخش قابل توجهی از آن بوسیله صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر نیز توسط شرکت نفت و وام های بانکی تأمین شده است. سهم ساخت داخل در این پروژه بالغ بر ۷۵ درصد و سهم سرمایه انسانی بومی ۵۵ درصد است.

با بهره برداری رسمی از این طرح، ظرفیت تولید روزانه از میدان نفتی مشترک آذر ایلام به ۶۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید. اجرای این طرح با حفاری تمامی چاه ها (۲۰ حلقه) با مجموع عمق ۸۸ کیلومتر به انجام رسیده است.

تأمین منافع ملی، ایجاد فرصت اشتغال برای نیروهای بومی و رونق اقتصادی و توسعه زیرساخت ها در منطقه ایلام، از شاخص های برجسته اجرای طرح توسعه میدان نفتی مشترک آذر به شمار می آید.

امروز همچنین پتروپالایش کنگان که به عنوان بزرگترین واحد تأمین خوراک پتروشیمی ها به شمار می رود با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید. این واحد سالانه یک میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

واحدبازیابی اتان پتروپالایش کنگان با حجم سرمایه ۹۷۰ میلیون دلاری ساخته شده و این واحد به عنوان فاز نخست شرکت پتروپالایش کنگان با ظرفیت سالیانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن راه اندازی شده و در حال تولید است.

 واحد بازیابی اتان، سالانه ۲۱ میلیون تن خوراک را از فاز ۱۲ پارس جنوبی دریافت می کند. همچنین سالیانه ۱.۷۵میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۵۰۰ هزار تن بوتان و ۲۵۰ هزار تن پنتان در این واحد تولید می شود که درآمد حدود یک میلیارد دلار را برای کشور به همراه خواهد داشت.

 ۱۰۰ درصد طراحی و مهندسی و راه اندازی همه واحدها و بخش ها اعم از مهندسی پایه و مهندسی تفضیلی ازسوی شرکت های ایرانی انجام شده و در اجرای این طرح تلاش حداکثری برای استفاده از کالاهای ایرانی انجام و ۶۵ درصد از تجهیزات از داخل کشور تأمین شده است.

 اجرای این طرح برای سه هزار و ۵۰۰ نفر در دوران ساخت و ۶۲۲ نفر در دوران بهره برداری اشتغالزایی داشته است، عملیات اجرایی واحد بازیابی اتان در بهمن ۹۴ آغاز و در کمتر از پنج سال تکمیل شد و  فاز دوم نیز حدود ۴۵ درصد پیشرفت دارد و تا سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسد.

همچنین امروز عملیات اجرایی پتروشیمی کیان عسلویه نیز با دستور رییس جمهوری آغاز شد.

با افتتاح طرح های توسعه میدان نفتی آذر ایلام، پتروپالایش کنگان و شروع عملیات اجرایی پتروشیمی کیان عسلویه با سرمایه گذاری ۵ میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار برای ۲ هزار و ۱۲۵ نفر اشتغال ایجاد شده است.

میدان نفتی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :