Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 100495
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1386 10:15
تعداد بازدید : 293

تشكيل مركز تحقيق و توسعه الكترونيكي قطعه سازان بزرگ دنيا در ايران خودرو

توليد خودرو هيبريدي را در مركز تحقيقات خودرو دانشگاه تهران بر روي اتوبوس شروع كرده ايم و سال آينده اين اتوبوس آماده توليد است.
منوچهر منطقي در مراسم افتتاح خطوط توليد خودروهاي پايه گاز سوز ايران خودرو (سمند،روآ و 206) كه با حضور وزير صنايع و معادن، رئيس سازمان گسترش و نوساري صنايع، مديران عامل سايپا و پارس خودرو و جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، اظهار داشت: ايران خودرو داراي 40 سال سابقه فعاليت است كه 25 سال آن به توليد پيكان و حركت هايي در جهت قطعه سازي سپري شده اما تحولات عمده طي 15 سال اخير در آن به وقوع پيوسته است.
وي حركت به سمت خودروساز شدن را از تحولات ايران خودرو در 15 سال اخير عنوان كرد و گفت: طي سالهاي 80 تا 85 روند جهاني شدن را شروع كرديم و در سال هاي 85 تا 90 فرآيندهاي رقابت پذيري خود را كامل خواهيم كرد. منطقي در تشريح استراتژي ايران خودرو براي انتقال تكنولوژي گفت: مركز تحقيقات الكترونيك ايران خودرو با حضور چند قطعه ساز بزرگ دنيا در ايران خودرو راه اندازي خواهد شد. وي اضافه كرد: براي دستيابي به فن آوري هاي آينده بر روي دانشگاه ها سرمايه گذاري مي كنيم، توليد خودرو هيبريدي را در مركز تحقيقات خودرو دانشگاه تهران بر روي اتوبوس شروع كرده ايم و سال آينده اين اتوبوس آماده توليد است. تحقيقات پلت فرم نيز در دانشگاه علم و صنعت درحال انجام است.
مدير عامل ايران خودرو يادآور شد: نوآوري تكنولوژيك در ايران خودرو در حال نهادينه شدن است. وي همچنين سهم ايران خودرو در توليد ناخالص داخلي را 88/3 درصد و اين سهم بدون درنظر گرفتن نفت را 4/5 درصد ذكر كرد. منطقي با بيان اينكه مي توانيم در كشور منشاء فن آوري پيشرفته باشيم، از وزير صنايع خواست اين شركت را از طريق بودجه تحقيق و توسعه وزارت صنايع و اعتبارات پيش بيني شده در تبصره 13 ياري دهد.
منطقي همجنين اظهار داشت: توليد خودروهاي پايه گازسوز نمودي از وارد شدن ايران خودرو به حوزه فناوري هاي پيشرفته است. وي با بيان اينكه اين شركت در هر دوره متناسب با شرايط خود داراي استراتژي تكنولوژي خاص خود بوده است، افزود: در سالهاي 1390 تا 1385 ايران خودرو وارد رقابت با خودرو سازان برتر جهان شده تا فرآيند جهاني شدن خود را تكميل كند.
وي اظهار داشت: ايران خودرو براي جهاني شدن بايد توان طر احي محصول متناسب با بازارهاي هدف را بالا ببرد و از طرفي توان طراحي خانواده قواي محركه بر مبناي تمام پايه هاي انرژي (بنزين، گاز و گازوئيل) را داشته باشد. مديرعامل ايران خودرو در ادامه به استراتژي هاي اين شركت براي جهاني شدن اشاره كرد و گفت: بايد توانايي طراحي زيرمجموعه هاي مختلف خودرو و همچنين طراحي پلتفرم به صورت مشترك و يا مستقل را داشته باشيم.
وي ادامه داد: مطرح شدن در جهان به عنوان نوآوري در تكنولوژي خودروهاي پايه گازسوز، تبديل شدن به قطب تحقيقات و توسعه زيرمجموعه هاي الكترونيكي خودرو از جمله از ويژگي هايي است كه براي جهاني شدن ايران خودرو به عنوان استراتژي خود برگزيده است. منطقي، توسعه همكاري هاي بين المللي براي جذب تكنولوژي هاي ضمني و نرم در طراحي خودرو، بهره برداري از شبكه تحقيقاتي ايجاد شده در جهت خلق تكنولوژي هاي درون زا، ايجاد سازندگان رده يك با به كارگيري تكنولوژي IT براي قيمت رقابتي و تبديل به صادر كننده قطعات، نهادينه كردن نوآوري هاي تكنولوژيك در كليه رده هاي سازماني را از جمله ويژگي هاي استراتژيكي ايران خودرو براي جهاني شدن عنوان كرد. وي با بيان اينكه هدف گيري ايران خودرو براي سالهاي آينده 5 تا 6 درصد است،افزود: صادرات اين شركت به عنوان نمودي از جهاني شدن در 10 ماه اول سال جاري به 466 ميليون دلار رسيده است. وي به صادرات زير مجموعه شركت ايران خودرو اشاره كرد و گفت: ايران خودرو در 10 ماه اول سال جاري 295 ميليون دلار، ساپكو 70 ميليون دلار، ايران خودرو ديزل 49 ميليون دلار، واگن پارس 37 ميليون دلار و شركت تام 15 ميليون دلار صادرات داشته است.
منطقي اظهار داشت: ايران خودرو مي تواند در كشور منشاء ايجاد فناوريهاي پيشرفته باشد و براي ايفاي اين نقش تاكنون از منابع خود سرمايه گذاري كرده است و اين امر باعث فشار مالي به شركت شده است. پدرام اسلامي نژاد معاون مهندسي شركت ايپكو نيز در ادامه اين مراسم ويژگي هاي موتورهاي پايه گاز سوز را تشريح كرد. وي طراحي بهينه موتور در حالت گازسوز و امكان استفاده از بنزين در شرايط بهينه را از جمله ويژگي هاي موتور ملي عنوان كرد و گفت: خانواده موتور ملي قابل نصب بر روي خودروهاي كلاس بي، سي و دي است و در برنامه توليد اين خانواده موتور حداكثر بهره جويي از سرمايه گذاري ها به عمل مي آيد. اسلامي نژاد اظهار داشت: 12 درصد از كل حجم توليد محصولات مجهز به موتور ملي براي صادرات اختصاص مي يابد.
وي گفت: پيمايش سمند مجهز به موتور ملي 7/1 ليتري تنفس طبيعي در حالت گازسوز 300 كيلومتر است. وي با اشاره به كسب دانش فني و تكرار پذيري در كشور، كاهش مصرف سوخت به ميزان 23 تا 30 درصد در حالت استفاده كامل از سوخت بنزين را از دستاوردهاي مهم پروژه موتور ملي عنوان داشت و گفت: اين قواي محركه كاهش آلودگي در هر دو حالت گاز و بنزين را ميسر ساخته و الزامات استانده اروپا 4 را تامين مي كند. اسلامي نژاد حداقل افت عملكرد در حالت گازسوز نسبت به بنزين و امكان دستيابي به ارزان ترين قيمت موتور در جهان در صورت بهره گيري در همه محصولات به تعداد 800 هزار دستگاه در سال را از ديگر دستاوردهاي موتور ملي نام برد و گفت: تكرار پذيري طرح به جهت اطمينان از انتقال دانش فني از راهبردهاي اصلي طرح خانواده موتور بوده و براي اين منظور در يك فاصله 15 ماهه پس از آغاز طرح موتور 1700 سي سي تنفس طبيعي، فعاليت هاي اصلي طرح موتورهاي 1700 پرخوران و 1400 تنفس طبيعي با 75 درصد كاهش ارزبري و 50 درصد كاهش هزينه ها آغاز شد.
اسلامي نژاد در اين باره موتور او اچ وي _ روآ _ پايه گازسوز گفت: با توجه به اهميت خودروهاي روآ و پيكان وانت در سبد محصولات ايران خودرو، طرح توسعه و توليد خودرو پايه گازسوز روآ و وانت بار در دو فاز اجرا شده كه فاز اول تبديل به خودرو گاز سوز انژكتوري (نصب كيت انژكتوري گاز + تغيير مواد نشيمنگاه سوپاپ به دليل ملاحظات دوام موتور) و فاز دوم تبديل به موتور پايه گازسوز (با اعمال تغييرات عمده در طراح) را در بر داشته است.
وي طراحي بهينه موتور در حالت گازسوز و امكان استفاده از بنزين در شرايط بهينه را از جمله ويژگي هاي موتور ملي عنوان كرد و گفت: خانواده موتور ملي را قابل نصب بر روي خودروهاي كلاس بي، سي و دي اس و در برنامه توليد اين خانواده موتور حداكثر بهره جويي از سرمايه گذاري ها به عمل مي آيد. وي دستيابي به موتور پايه گازسوز با استفاده از نسل جديد سامانه مديريت موتور، اصلاح مجموعه انتقال قدرت (جعبه دنده، ديفرانسيل و گاردان و دسته موتورها)، دستيابي به سطح آلايندگي يورو 3 و افزايش بازدهي احتراقي و كاهش مصرف سوخت را از دستاوردهاي پايه گازسوز شدن موتور او اچ وي عنوان كرد.
 پدرام اسلامي نژاد در ادامه به افتتاح خط توليد 206 اس دي پايه گاز سوز اشاره كرد و گفت: ظرفيت اين خط در مرحله اوليه حدود 30 هزار خودرو در سال برنامه ريزي شده و قابل افزايش تا 60 هزار در سال است. وي به ويژگي هاي اين موتورو پايه گازسوز (TU5JP4G) اشاره كرد و گفت: اين موتور داراي يك ECU با كاليبراسيون مجزاي بنزين و گاز و داراي استاندارد يورو 4 است. وي در خصوص عملكرد و توان اين موتور گفت: ايمني خودروهاي با موتورهاي پايه گازسوز مطابق استانداردهاي بين المللي است. وي اظهار داشت: خودرو 204 پايه گازسوز تمام تست هاي ايمني از جمله تست هاي ترمز، استحكام بدنه، تصادف از جلو، تصادف از پهلو، تست هاي ديناميك سواري و فرمان پذيري را با موفقيت گذرانده است.*فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :