Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 113730
تاریخ انتشار : 4 مهر 1387 12:3
تعداد بازدید : 1734

دو هزار عمل جراحي قلب / گفتگو با دكتر زهرا قنبريان

بیش از دو هزار عمل جراحی قلب با موفقیت بالای ٩٠ درصد انجام داده است و ٤٢ سال سن دارد.
اشاره:
بیش از دو هزار عمل جراحی قلب با موفقیت بالای ٩٠ درصد انجام داده است و ٤٢ سال سن دارد. دکتر زهرا قنبریان یکی از دو بانویی است که به طور همزمان برای نخستین بار در کشور توانسته اند در رشته فوق تخصص جراحی قلب فارغ التحصیل شوند. وی که از سوی ریاست جمهوری به عنوان زن نخبه سال ٨٧ مورد تقدیر قرار گرفته سختی های زیادی را تا دستیابی به مقصود خود تحمل کرده است. یکی از این مشکلات اثبات این موضوع است که « بانوان نیز می توانند در رشته های سنگین جراحی موفق باشند» و خدمت شایسته و قابل تقدیر ارائه دهند. دکتر قنبریان در گفتگو با صفحه بانو، ساده و بی ریا از واقعیت ها و مشکلات موجود در عرصه آموزش علوم پزشکی در رده های بالا برای بانوان سخن می گوید: وی در حال حاضر در مرکز جراحی قلب خیریه در شیراز مشغول به کار است و تعریف زیبایی از« پزشک متعهد» ارائه می دهد. بانوی متخصص جراحی قلب معتقد است که عدم تعادل روحی، عدم تعادل در تغذیه از عوامل بروز بیماری های قلبی است. وی نقش تغذیه مردم را در این مسئله بسیار مهم قلمداد می کند و به خانم ها نیز توصیه می کند که مراقب اضافه وزن خود باشند. این گفتگو فرارویتان قرار دارد.

س : شما و يك خانم دكتر ديگر به طور همزمان و براي نخستين بار در كشور پس از سي سال توانستيد به عنوان يك خانم فوق تخصص جراحي قلب بگيريد در اين خصوص توضيح بدهيد؟

ج : زماني كه دانشجوي پزشكي بودم يك مرحله آموزش در بخش جراحي قلب داشتيم. در آن زمان من به شدت به بخش جراحي قلب علاقه مند شدم البته آن موقع تصور نمي كردم كه بتوانم در اين رشته ادامه بدهم ولي تلاش كردم و آزمون ورودي جراحي عمومي را دادم (البته با سهميه ده درصد نفرات اول دانشگاه) و قبول شدم هرچند سال اول، به دليل زن بودنم مخالفت كردند ولي سال دوم پذيرفتند.

س : قبل از شما هيچ خانمي نتوانسته بود در رشته جراحي عمومي در دانشگاه علوم پزشكي شيراز تحصيل كند؟

ج : خير.

س : علت چيست؟

ج : علت سختي رشته جراحي عمومي است. بخصوص كه اين رشته در دانشگاه شيراز براي خانم ها خيلي سنگين بود. هم كارش مشكل بود و هم كشيك هاي زيادي داشت (يك شب در ميان كشيك داشتيم) يعني شما عملا از صبح كه به بيمارستان مي آييد در بيمارستان هستيد تا فردا شب! شب به خانه مي رويد و دوباره فردا صبح كه مي آ ييد تا پس فردا شب بيمارستان هستيد! سختي كار و كشيك هاي پشت سر هم باعث مي شه كه خانم ها به رشته جراحي نيايند و شايد اگر هم كسي علاقه مند مي شد يا پذيرفته نمي شد و يا اصلا جرات نمي كرد در اين راه پا بگذارد.

س : حتما امتحان سختي هم اين رشته داشته است؟

ج : مصاحبه خيلي سختي داشت در حضور اساتيدي كه از همه رشته هاي جراحي بودند و مدام سوال پيچ مي كردند، مشكل بود. آنها فكر مي كردند من در اواسط كار، رها مي كنم و نمي توانم تحصيلم را به پايان برسانم ولي تنها چيزي كه من را نگه مي داشت علاقه بود.

س : شما لزوما امتحانات سختي را پشت سر گذاشتيد تا به اين مرحله رسيديد. از آنها برايمان بگوييد؟

ج : قبل از آن حيفم مي آيد كه نگويم يك استاد عزيز و وارسته به نام آقاي دكتر نوابي كه الان عضو هيئت علمي دانشگاه تهران هستند و در بيمارستان امام(ره) جراح قلب اطفال و بيماري هاي مادرزادي كار مي كنند. زماني كه من داشتم تخصص جراحي عمومي مي گرفتم بسيار مشوق من بودند (چون آن زمان ايشان دانشگاه شيراز تشريف داشتند) اين استاد عزيز از موقعي كه علاقه مندي من را به تخصص جراحي قلب ديدند بسيار من را تشويق كردند كه در روحيه من خيلي موثر بود.

س : قبل از شما در دانشگاه تهران خانمي در رشته تخصصي جراحي قلب تحصيل نكرده بود؟

ج : خير. س : علت اين مسئله چه بود؟ ج : بازهم علت سختي كار و سختي ورود به آن بود. اين رشته باعث مي شود كه آدم شب و روز نداشته باشد. زندگي فقط مي شود جراحي -ICU و مراقبت از وضعيت قلب بيمار و بعد هم گمان مي كنم همه تصورشان اين بود كه جراحي قلب يك كار بزرگ و مردانه است كه شايد زن ها تحمل آن را نداشته باشند البته من سختي هاي زيادي را تحمل كردم به هر حال جو مردانه اي بود كه قبول نمي كردند يك خانم بتواند در اين رشته كار كند. ولي خوب خواست خدا و تلاشي زياد باعث شد بر همه مشكلات فائق بيايم.

س : نفرموديد انگيزه و علت علاقه خاصي كه به جراحي قلب پيدا كرديد چه بود؟

ج : نمي دانم فقط مي دانم شروع علاقه من به اين كار در دوران انترني پزشكي عمومي بود و احساس مي كردم شايد بتوانم در اين زمينه كار كنم.

س : تحصيلات شما چند سال طول كشيد؟

ج : پزشكي عمومي هفت سال، تخصص جراحي 4 سال و جراحي قلب سه سال بود.

س : ظاهرا همزمان با شما هم يك خانم ديگر در كشور در اين رشته فارغ التحصيل شده است آيا اين طور است؟

ج: همزمان با من خانم دكتر ديگري در بيمارستان شهيد رجايي مربوط به دانشگاه علوم پزشكي ايران جراحي قلب مي خواند من هم دانشگاه تهران بودم و هم دوره بوديم.

س : شما دو خانم نخستين خانم هايي بوديد كه در كشور جراحي قلب گرفتيد؟

ج : بله، ما هر دو اولين خانم هايي بوديم كه در اين رشته فارغ التحصيل شديم.

س : ويژگي شغلي كار تخصص جراحي قلب چيست؟

ج : همان طور كه مي دانيد به علت اينكه جراحي قلب از عمل هاي جراحي ديگر طولاني مدت تر است و بعداز عمل مواظبت مي خواهد لذا نمي توان او را رها كرد چون ممكن است بيمار پس از عمل مشكلاتي پيدا كند كه به وجود جراح نياز باشد بنابراين يك مدت طولاني بايد كار كنيد. شما بايد از نظر بدني اين طاقت و تحمل را داشته باشيد از سوي ديگر از نظر رواني در جوي قرار داريد كه پيش از شما خانمي در اين عرصه نبوده است. همان طور كه مستحضريد در چند سال اخير خانم ها در اين عرصه ها وارد شدند قبل از اين مرسوم نبود و اگر كسي وارد اين عرصه ها مي شد همه تعجب مي كردند.زماني كه من فارغ التحصيل در رشته جراحي قلب شدم اين جو حاكم بود همه مي گفتند: بايد ديد او مي تواند عمل جراحي قلب را با موفقيت انجام بدهد!؟ تمام اين مسائل باعث مي شد كه من همواره زير ذره بين باشم و به هر حال بايد طوري كارم را انجام مي دادم كه كوچكترين اشتباهي صورت نگيرد. بنابراين من بايد چندين برابر ديگران انرژي صرف مي كردم و كار كاملا با دقتي را ارائه مي دادم. مثلا اگر شما سر عمل خسته شويد و سر درد بگيريد اگر يك خانم باشيد مي گويند: زن است تحمل عمل سنگين را ندارد! در حالي كه در مورد يك آقا كاملا پذيرفتني است و مي گويند: خب خسته شده است و طبيعي است! البته من اساتيدي داشتم كه خيلي مشوق من بودند و ازشان تشكر مي كنم به هر حال سال هاي اوليه كار خيلي سخت بود ولي يواش يواش مي بينم كه حالا همه پذيرفته اند كه يك خانم هم مي تواند جراح قلب باشد و هم خوب كار كند ولي در سال هاي اوليه، بايد همواره در حال اثبات خود بوديم.

س : آيا پس از شما خانم هاي ديگري در اين رشته تخصص گرفتند؟

ج : بله، فكر مي كنم سه خانم ديگر پس از ما در دوره هاي مختلف به اين رشته آمدند.

س : چند سال است كه درستان تمام شده است؟

ج : ٩ سال س : در اين سال ها چه مي كرديد؟ ج : شش سال در بيمارستان شريعتي دانشگاه تهران كار مي كردم و آموزش مي دادم.

س : به ياد مي آوريد كه در مجموع چند عمل جراحي قلب انجام داده ايد؟

ج : آمار دقيقش را نمي دانم ولي بيش از دو هزار عمل جراحي قلب انجام داده ام.

س : چند درصد اين اعمال جراحي موفقيت آميز بوده است؟

ج : بيش از نود درصدشان. س : چطور شد شما پس از فارغ التحصيلي از دانشگاه علوم پزشكي تهران و كار و تدريس در بيمارستان شريعتي به شيراز رفتيد و در يك مركز جراحي قلب خيريه شروع به كار كرديد؟

ج : شيراز زادگاه و وطن من است و خانواده ام هم در شيراز زندگي مي كنند لذا به شهر خودم برگشتم. علت كار در مركز جراحي قلب خيريه كشور هم اين بود كه آنها پيش از اين بارها از من خواسته بودند كه به آنجا بروم. در شروع راه اندازي مركز جراحي قلب هم كه يكي از اساتيد من در دانشگاه شيراز كه رئيس مركز هم بود با من صحبت كرد و از من خواست كه در آنجا كار كنم لذا قبول كردم البته دانشگاه شيراز هم وقتي فهميد من به شيراز برگشتم از من خواست كه با دانشگاه كاركنم ولي چون من قبل از آن درخواست مركز خيريه كشور را قبول كرده بودم نمي توانستم بپذيرم. اعتقاد من اين است كه در جراحي قلب خود را نمي توان چند جا و در چند بيمارستان تقسيم كرد چون در جراحي قلب بايد هر لحظه گوش به زنگ بود و بايد براي بيمار وقت گذاشت. سال هاست كه من به اين شكل كار مي كنم و از خدا خواسته ام كه تا زماني كه مي توانم كار كنم اين توان را به من بدهد كه مفيد باشم. من فكر مي كنم كه حرفه پزشكي خيلي مقدس است و آدم بايد در اين شغل طوري كار كند كه از دلش راضي باشد و رضايت دروني داشته باشد.

س : شما چند ساعت در روز كار مي كنيد؟

ج : بستگي به روز عمل و تعداد بيماران دارد و نيز اورژانس هايي كه پيش مي آيد يك موقع شده كه 12 ساعت يا بيشتر در بيمارستان كار كردم.

س : معمولا در طول هفته چند تا عمل جراحي قلب انجام مي دهيد؟

ج : به طور متوسط ده تا دوازده تا.

س : يعني ممكن است در طول روز دو عمل جراحي قلب داشته باشيد؟

ج : بله، دوتا يا حتي سه تا، بستگي به بيمار و وضعيت اورژانسي او دارد.

س : علت افزايش بيماري هاي قلبي در كشور ما چيست؟

ج : البته بيماري هاي قلبي خصوصا بيماري هاي عروق قلب در همه كشورها هست و آمارهايشان بالاست. من تصور مي كنم كه نوع تغذيه مردم بسيار در به وجود آمدن بيماري هاي قلبي دخيل است. قصد دارم در اين خصوص تحقيقي را انجام بدهم و البته مقدمات آن را تهيه كرده ام. به هرحال استرس و كم تحركي و روش زندگي مردم هم مي تواند از عوامل ديگر باشد ولي به نظر مي آيد نوع تغذيه مردم كه قبلا طبيعي بوده و الان غيرطبيعي و شيميايي شده نيز در اين مسئله موثر است.

س : علت اغلب جراحي هاي قلب مربوط به عضلات قلب است يا عروق قلب؟

ج : علت جراحي هاي قلب بيشتر مربوط به عروق تغذيه كننده قلب است كه دچار گرفتگي و تنگي مي شوند و باعث مي شود خون رساني به عضله قلب مختل بشود. افرادي كه اين مشكل را دارند به صورت سكته قلبي و يا درد قلبي مراجعه مي كنند البته مشكل عضله قلب در بيماران قلبي يك بيماري پيشرفته است كه يا بايد پيوند قلب برايشان انجام شود و يا راه هاي ديگر صورت گيرد.

س : شما بانوي نمونه سال 87 شديد و از سوي رياست جمهوري هم مورد تقدير قرار گرفتيد در مورد علت آن براي ما توضيح بدهيد؟

ج : دلايل اين اقدام مسلما بزرگواري رياست جمهوري بوده و شايد لايق نبودم ولي تنها يك مسئله وجود دارد و آن اين است كه هميشه علاقه داشتم و دارم كه به مردم خدمت كنم و در اين چند سال كه كار كردم نيتم فقط همين بوده است.

س : آيا رشته شما را بيش از اين هم مي توان ادامه داد و آيا شما قصد نداريد كه ادامه تحصيل بدهيد؟

ج : ادامه رشته جراحي قلب به صورت دريافت مدرك و تحصيلات دانشگاهي وجود ندارد ولي كسي كه مي خواهد ادامه بدهد مي تواند در يك زمينه خاص مطالعه كند و تجربه كسب كند مثلا در زمينه عضله قلب و يا سلول هاي قلب و ... تحقيق كند اما به شكل آكادميك ادامه ندارد.

س : شما مايل به ادامه و يا تحقيق در زمينه قلب هستيد؟

ج : مايلم در زمينه علت بيماري هاي قلبي كار كنم هنوز فرصت كافي براي اين كار (به علت مشغله زياد در بيمارستان) پيدا نكردم ولي بسيار مايلم.

س : عوامل موفقيتتان را اگر بخواهيد بشماريد به چه نكاتي اشاره مي كنيد؟

ج : اول) خواست خدا دوم) علاقه و تلاش خيلي زياد سوم) مايه گذاشتن از زندگي.

س : يك پزشك متعهد چه تعريفي دارد؟

ج : پزشكي كه وقتي بيماران به او مراجعه مي كنند، آنها را انسان هاي دردمندي ببيند كه نياز به كمك دارند نه راهي براي كسب درآمد بيشتر)!( و هرچه در توان دارد براي درمان بيمارانش انجام بدهد.

س : در بچگي دوست داشتيد چه شغلي داشته باشيد؟

ج : حقيقتا من در بچگي از خون و بيمارستان و ... وحشت داشتم! در آن زمان هيچ وقت فكر رشته پزشكي را نمي كردم و هميشه دلم مي خواست به رشته هاي مهندسي بروم چون رياضي ام خوب بود ولي خدا اين طور خواست كه من در راهي قدم بردارم كه منتج به رشته پزشكي و جراحي قلب بشود.

س : آيا به خانم هاي ديگر توصيه مي كنيد كه تخصص جراحي قلب بگيرند؟

ج : اگر علاقه مند باشند فكر مي كنم بر تمام مشكلات آن فايق بيايند البته بايد اولين فاكتور علاقه باشد و دوم تلاش. هرچند كسي كه با علاقه مندي به اين كار وارد مي شود مسلما تلاش هم مي كند. به نظر من اگر كسي به پول درآوردن و يا شهرت و ... فكر كند نمي تواند موفق باشد.

س : به عنوان دكتر متخصص جراحي قلب اگر بخواهيد يك توصيه پزشكي به مردم براي سلامتي قلبشان داشته باشيد به چه نكته اي اشاره مي كنيد؟

ج : به طور كلي اگر مردم مواظب تعادل بدنشان باشند مشكل پيدا نمي كنند (هرچه كه تعادل دارد، طبيعي است) تعادل در مصرف مواد غذايي، تعادل در روش زندگي و تعادل رواني در سلامتي بسيار اهميت دارد. كساني كه تعادل رواني ندارند تعادل جسميشان هم مختل مي شود و تغذيه شان هم خراب مي شود. اينها همه بر هم اثر مي گذارند. شما مي بينيد كه توجه به اين مسائل در نسل هاي گذشته خيلي بيشتر بوده قديمي ها توكلشان بيشتر بود، روزيشان را روزانه به دست مي آوردند بچه هايشان را هم بزرگ مي كردند و دغدغه و استرس هم نداشتند الان ديد مردم به زندگي عوض شده و باعث شده تعادل رواني آدم ها و در نتيجه زندگي سالم آنها مورد خدشه قرار گيرد. اگر ديدمان را عوض كنيم و تغذيه مان را هم متعادل كنيم فكر مي كنم بتوانيم زندگي توام با سلامت بيشتري داشته باشيم.

س : به خانم ها در مورد بيماري هاي قلبي توصيه خاصي نداريد؟

ج : خانم ها بايد بيشتر مراقب زياد شدن چربي هاي بدنشان باشند. چون خانم هاي چاق بيشتر در معرض خطر هستند بخصوص كه ديابت در خانم هاي چاق بيشتر است و ديابت خود يكي از عوامل بروز بيماري هاي قلبي است لذا خانم ها بايد به اين موضوع توجه كنند ضمن اينكه بايد دانست در خانم ها چاقي هاي مركزي بدن بيشتر است و اين مسئله بيشتر باعث ديابت و بيماري هاي قلبي مي شود. البته به دليل تغييرات هورموني در خانم ها معمولا چاقي رخ مي دهد بخصوص بعد از زايمان ولي بايد مراقب باشند.

س : متشكرم.


* روزنامه رسالت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :