Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 122589
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1387 21:38
تعداد بازدید : 278

ماهواره امید

پس از پايان جنگ دولت با سرعت سرمايه گذاري در اين زمينه را آغاز كرد كه حاصل تلاش ها اكنون ماهواره اميد ايران است كه مايه عزت و افتخار و غرور كشور مي باشد.
هفته ای که گذشت، نظام جمهوری اسلامی ایران به یک موفقیت دیگر دست یافت: ماهواره ملی امید، دوشنبه 14 بهمن به فضا پرتاب شد. ماهواره امید که به روایتی اولين گام علمي در عرصه بومي سازي فناوري ماهواره بوده است لذا مهمتر و پيچيده تر از دستيابي به يک محصول بومي، ايجاد بسترهاي لازم براي اين صنعت خواهد بود.

بر اين اساس شناسايي صنايع داخلي و ظرفيت هاي موجود در خصوص تجهيزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره و ايجاد بستر فعاليت هاي فضايي در شرکت هاي خصوصي بعنوان اهداف بسيار مهم اين پروژه بوده است. اهداف مهم پروژه اميد در راستاي بومي سازي صنعت ماهواره به شرح ذیل بودند: - شناسايي ظرفيت هاي موجود در خصوص تجهيزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره - ايجاد بستر فعاليت هاي فضايي در شرکت هاي خصوصي - ايجاد فضاي عملياتي ساخت و تست ماهواره در تعامل با موشک حامل داخلي این ماهواره مخابراتی 27 کیلوگرمی وظیفه برقراري ارتباط متقابل ماهواره و ايستگاه زميني شامل ماموريت ها، تعيين مشخصات مداري ماهواره پس از جدايش از موشک حامل، تله متري مشخصات زيرسامانه هاي ماهواره (ارسال اطلاعات داخلي ماهواره به ايستگاه زميني) براي بررسي وضعيت ماهواره و ارسال فرمان از ايستگاه زميني به ماهواره را دارد.

در حالی که رئیس جمهور از جلسه ای با حضور لاریجانی در سال 84 خبر می دهد که طی آن، دانشمندان جوان از احمدی نژاد درخواست کمک کرده بودند و احمدی نژاد عرصه را در اختیار آنان قرار داده است، هاشمی رفسنجانی می گوید: هشت سال دفاع مقدس به مسئولان نظام اثبات كرد كه براي حفظ استقلال و عزت بايد در صنايع موشكي، فضايي و ماهواره اي به خود كفايي برسيم و و در زمان جنگ كار ساخت موشك و ماهواره در دو بخش جداگانه آغاز شد و پس از پايان جنگ دولت با سرعت سرمايه گذاري در اين زمينه را آغاز كرد كه حاصل تلاش ها اكنون ماهواره اميد ايران است كه مايه عزت و افتخار و غرور كشور مي باشد. گفتنی است که فناوری های کلیدی این پروژه عبارتند از:

- توليد الکترونيک ماهواره
- توليد فرستنده و گيرنده فضايي
- فناوري QSM بعنوان فناوري حساس سازه اي در ماهواره
- فناوري TVT بعنوان فناوري حساس طراحي حرارتي ماهواره
- تست هاي محيطي فضايي بعنوان بالاترين رده کيفي قطعات
- فناوري بکارگيري GPS فضايي بخصوص در ماهواره بدون پايداري اميد
- فناوري Ranging
- فناوري شبيه سازي پرواز ماهواره
- مهندسي سامانه فضايي بصورت کاملاً بومي
- اثبات وجود ماهواره در مدار
- تعيين دوره تناوب و زمان طلوع ماهواره با دقت بالا
- ارتباط تله متري تله کامند با ماهواره
- تهيه نرم افزارهاي گزارش گيري براي تحليل اطلاعات تله متري

به نوشته منابع خبری، اين پروژه از پانزدهم اسفند ماه سال 1384 آغاز گرديد و طي 2 سال آماده انجام تست هاي مشترک شد.

قطعاً يکي از گلوگاه هاي هر پروژه براي کشوري که تجربه قبلي آن را نداشته باشد، طراحي سامانه اي آن خواهد بود و با توجه به ماهيت پيچيده پروژه هاي فضايي، حساسيت طراحي سامانه اي آن دو چندان خواهد بود. از نقاط بسيار برجسته اين پروژه اين است که طراحي سامانه اي ماهواره اميد بصورت کاملاً بومي توسط متخصصان داخلي انجام شده است. دستيابي به تجربه طراحي سامانه اي يک پروژه فضايي خود به تنهايي از موفقيت هاي بسيار بزرگ اين پروژه مي باشد و اين دستاوردي است که آهنگ حرکت پروژه هاي آتي را بسيار سريع خواهد نمود. طراحي سامانه اي ماهواره اميد با توجه به شرايط و امکانات داخلي طي سه ماه نهايي گرديد و پس از آن طراحي اوليه زيرسامانه هاي ماهواره با هدف تعيين مشخصات کليدي و تفصيلي هر کدام آغاز گرديد.

هدف از اين مرحله (طراحي زيرسامانه ها) رسيدن به مرحله ساخت نمونه هاي آزمايشگاهي هر يک از زيرسامانه ها بود تا بتوان طراحي انجام شده را بصورت آزمايشگاهي مورد ارزيابي قرار داد. البته اتمام اين مرحله به معني نهايي شدن طراحي نبود و کليه مشخصات طراحي در مراحل بعدي پروژه و توسط آزمايش هاي مختلف مورد ارزيابي قرار گرفت و اصلاحات مورد نياز در طراحي اعمال گرديد. در واقع مرحله طراحي تفصيلي زيرسامانه ها تا مراحل پاياني پروژه ادامه داشته است. در مرحله ساخت نمونه آزمايشگاهي، کليه اشکالات و اصلاحات عملکردي ناشي از طراحي اوليه مشخص و مورد بررسي قرار گرفت و با توجه به آخرين اصلاحات بدست آمده، مرحله ساخت نمونه مهندسي ماهواره آغاز گرديد. هدف در اين مرحله، دستيابي به يک نمونه کامل ماهواره از لحاظ مشخصات فيزيکي و عملکردي بوده است.

در اين مرحله فارغ از تحمل ماهواره در برابر شرايط محيطي، عملکرد قسمتهاي مختلف بصورت مجزا و کل ماهواره بصورت تجميعي مورد بررسي قرار گرفت. با توجه به عدم تجربه قبلي کشور در خصوص انجام تست هاي مورد نياز يک محصول فضايي، تلاش هاي ارزشمندي در خصوص شناسايي و يا تجهيز امکانات داخلي براي انجام چنين تست هايي صورت پذيرفت. تست نمونه مهندسي ماهواره توانست شرايط کار را براي ساخت نمونه پروازي هموار سازد. تست هايي که براي نمونه پروازي ماهواره در نظر گرفته شده بود، مطابق استانداردهاي معتبر فضايي و با توجه به شرايط داخلي کشور تنظيم شده بود. خوشبختانه تمهيداتي که در طراحي براي تحمل شرايط محيطي شامل لرزه هاي ناشي از موشک حامل، تغييرات دمايي بسيار زياد در مدار زمين و شرايط خلأ، انديشيده شده بود با انجام موفق تست هاي محيطي اثبات گرديد و بدين ترتيب اولين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران آماده پرتاب گرديد.

گفته می شود ساخت «امید» بعنوان اولين سامانه فضايي بومي جمهوري اسلامي ايران و نقطه عطفی در صنعت فضایی کشور که به اقتدار ملی منتهی می شود، بومي سازي فناوري فضايي به عنوان قطب مهم مولد دانش و فناوري در ساير صنايع اقتدار ملي از منظر دستيابي و تسلط به فضا را در پی دارد. با «امید»، اساتید و دانشجویان و دانش پژوهان می توانند به عرصه های عملی فضایی وارد شوند، عرصه هایی که می تواند بستر فعالیت شرکت های خصوصی در آن نیز فراهم گردد. برای ساخت «امید»،ظرفيت هاي موجود در خصوص تجهيزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره شناسایی و فضاي عملياتي ساخت و تست ماهواره و ايستگاه هاي زميني در تعامل با موشک حامل داخلي ایجاد گردید. دیگر دستاوردهای «امید» به شرح ذیل است:

• طراحي و ساخت اولين ايستگاه کنترل و هدايت ماهواره ها در سطح کشور بصورت بومي به دست متخصصين ایرانی
• کسب بستر علمي طراحي و ساخت آنت هاي ياگي
• دستيابي به دانش طراحي سيستم هاي سروسيستم کنترل آنتن ردگير ماهواره
• کسب دانش بالستيک مدار و اختلالات فضايي تأثير گذار ماهواره ها
• طراحي نرم افزارهاي مونيتورينگ و کنترل ماهواره
• طراحي نرم افزارهاي پردازش کدينگ و رمزگذاري داده هاي تله متري، تله کامند
• طراحي نرم افزارهاي جستجوگر ماهواره (رنجينگ ،داپلر،تک ايستگاهي)
• کسب دانش فني طراحي و ساخت پايه وسازه و ساختارايستگاه هاي TT&C ميکروماهواره
• کسب تجربه ارتباط مخابراتي بين تجهيزات ايستگاه زميني و تجهيزات ماهواره
• کسب تجربه ردگيري و دريافت سيگنال از ماهواره هاي عملياتي توسط ايستگاه زميني بومي

امید است که «امید ایران» افتخاری باشد برای نظام جمهوری اسلامی ایران از طرف «امید های ایران» *وبسایت فردا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :