Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 132446
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1388 14:16
تعداد بازدید : 642

ایران پنجمین کشور جهان در ساخت ریه مصنوعی / گفتگو

محققان مركز پژوهش فن آوري هاي نوين در مهندسي علوم زيستي دانشگاه تهران در گامي بلند براي ساخت بافتهاي مصنوعي در كشور و كمك به بيماران دردمند به دانش فني طراحي و ساخت ريه مصنوعي بر پايه غشاهاي فيبري توخالي دست يافتند.  اشاره:

 محققان مركز پژوهش فن آوري هاي نوين در مهندسي علوم زيستي دانشگاه تهران در گامي بلند براي ساخت بافتهاي مصنوعي در كشور و كمك به بيماران دردمند به دانش فني طراحي و ساخت ريه مصنوعي بر پايه غشاهاي فيبري توخالي دست يافتند. با ساخت ريه مصنوعي ايران در رتبه پنجم كشورهاي داراي اين فناوري قرار گرفت و روش كامل جديد آزمايش و ارزيابي عملكرد ريه مصنوعي در جهان ارائه شد. طراحي جديد با شكل متقارن و توزيع همگن خون براي اولين بار در دنيا و امكان دستيابي به طراحي و ساخت ريه مصنوعي قابل نصب در بدن طراحي و ساخت كبد و ريه مصنوعي از ديگر دستاوردهاي اين طرح است .

ريه مصنوعي براي بيماراني كه داراي مشكل حاد قلبي ـ ريوي و نيازمند به عمل جراحي قلب بار نوزادان نارس كه بافت ريه آنها بطور كامل شكل نگرفته است و جانبازان شيميايي و بيماران در انتظار پيوند ريه كاربرد دارد. اين دانش قابل گسترش به سيستم هاي كبد و كليه مصنوعي است و بيماران و دياليزي و هپاتيتي مي توانند از اين تكنولوژي بهره مند شوند. از برنامه هاي آينده اين طرح ساخت و توسعه ريه مصنوعي قابل نصب در بدن انسان بمنظور استفاده در درازمدت و نيز طراحي و ساخت كبد و كليه مصنوعي براي بيماران است . در همين رابطه بر آن شديم با دكتر عمو عابديني رئيس مركز پژوهشي فن آوريهاي نوين در مهندسي علوم زيستي دانشگاه تهران و مدير تيم پژوهشي پروژه ريه مصنوعي درباره جزئيات دستگاه ريه مصنوعي گفتگويي انجام دهيم كه در پي مي آيد.

...........................................

دكتر عمو عابديني كه رياست مركز پژوهش فناوريهاي نوين در مهندسي علوم زيستي وابسته به دانشگاه تهران را برعهده دارد ابتدا درباره وظايف و چارچوب فعاليت اين مركز اظهار داشت : مركز پژوهشي فناوريهاي نوين در مهندسي علوم زيستي رسما از يكسال پيش با تصويب هيات رئيسه دانشگاه تهران تشكيل شد اما بطور غيررسمي از حدود 2 سال پيش در اين مركز كارهاي تحقيقاتي انجام مي شود. وي با بيان اينكه حوزه مهندسي علوم زيستي يك حوزه كاملا نوين در دنيا شناخته شده است گفت : بخشهاي مربوط به پزشكي دارويي غذايي و بيوتكنولوژي و محيط زيست الان در دنيا شكل گرفته است . در بخش مربوط به بيوتكنولوژي و مهندسي بافت با خود سلول كار مي شود و سلول درنظر گرفته مي شود حال چه سلولهاي انساني و چه سلولهاي جانوري يا گياهي تا آنها كارآمد شوند و انسان بتواند از آنها بهره بگيرد. يك بخش ديگري هم در اين زمينه وجود دارد كه بحث مهندسي علوم زيستي است .

در اين بخش بحثهاي مهندسي وارد مي شود و به كمك حوزه علوم زيستي مي آيد و فضايي را فراهم مي كند كه بهره وري بسيار مناسبتري را از سلولها داشته باشيم . نمونه اي از اينها را مي توانيم بگوئيم مانند ساخت ابزارها و يا وسايلي كه به نوعي در حوزه هاي دارويي غذايي پزشكي بيوتكنولوژي و محيط زيست استفاده مي شود. ما بررسيهايي را انجام داديم كه طبق آنها و مطالعات طولاني كه منجر به تهيه كتابي هم شده است به اين نتيجه رسيديم كه حوزه مهندسي علوم زيستي يك حوزه كاملا جديدي است و حوزه اي است كه بايد كشور ما هم وارد آن شود و در نهايت اينكه دانشگاه تهران اين توافق را كرد كه مركزي بنام مركز پژوهش فناوريهاي نوين در مهندسي علوم زيستي كه در حوزه هاي مربوط به پزشكي داروسازي مهندسي بافت بيوتكنولوژي و محيط زيست بتواند فعاليت كند تشكيل شود.

دكترعابديني در ادامه در مورد ويژگيهاي ريه مصنوعي ساخته شده بدست محققان ايراني هم اظهار داشت : ريه مصنوعي كه هديه اي براي مردم ايران است و حتي مي توان گفت هديه جهاني مي باشد و تمام بيماران دنيا مي توانند به نوعي از اين سيستم استفاده كنند دستگاهي است كه در مرحله اول در مورد بيماراني كه عمل قلب باز دارند نوزادان نارسي كه احتياج به ريه دارند و حتي بيماران و جانبازان كه ريه خود را از دست داده اند مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.

رئيس مركز پژوهش فناوريهاي نوين در مهندسي علوم زيستي افزود : مرحله دوم در اين پروژه كه تا حدودي هم مطالعات آن انجام شده اينست كه اين ريه بتواند قابل نصب در بدن باشد. البته اين تكنولوژي خيلي بالاتر از مرحله اول است در دنيا هنوز موفق نشده اند كه ريه مصنوعي انساني قابل نصب در بدن را ارائه كنند چهار كشور پيشرفته در دنيا در حال تحقيق در اين زمينه هستند كه اولين ريه مصنوعي انساني قابل نصب در بدن را به بازار عرضه كنند. ما با كسب دانش فني ساخت ريه مصنوعي مي خواهيم كه مسير ساخت ريه قابل نصب در بدن را هم طي كنيم و اميدواريم بتوانيم هديه خوبي را به مردم ايران و مردم كل دنيا داشته باشيم .

اين محقق ايراني در مورد كارايي ريه مصنوعي ساخته شده اضافه كرد : ريه مصنوعي ساخته شده فقط در بيمارستان قابل استفاده است البته همانطور كه گفتم اميدواريم به روزي برسيم كه بتوانيم ريه مصنوعي قابل حمل و نصب در انسان ارائه كنيم . دكترعابديني خاطرنشان كرد : از درون فناوريهاي مربوط به اندام مصنوعي در اين حوزه يعني كبد مصنوعي كليه مصنوعي و ريه مصنوعي پيچيده ترين آنها ريه مصنوعي است به لحاظ تبادل خوني كه انجام مي دهد. فرضا اگر حبابي وارد خون شود بيمار از بين مي رود اگر اكسيژن مناسب به خون نرسد باز بيمار از بين مي رود و لذا سيستم ريه مصنوعي با قلب فرق مي كند. قلب مصنوعي با يك باتري كار مي كند در صورتيكه ريه مصنوعي حجم هوايي كه توسط ريه جابجا مي شود بوسيله ماهيچه هاي بدن انجام مي شود. در ريه مصنوعي قابل حمل و نصب در بدن پيچيدگيها بسيار از قلب مصنوعي بالاتر مي رود. البته اين فناوري دور از دسترس نيست اميدواريم كه در آينده اين اتفاق بيفتد. وي در مورد اينكه ريه مصنوعي ساخته شده چه زماني به توليد انبوه مي رسد نيز گفت : توليد تجاري ريه مصنوعي بستگي به حمايتها دارد. ما بايد يك پله هم از وضع موجود جلوتر برويم و آن اينكه آزمايشهايي موردنظر وزارت بهداشت را نيز انجام دهيم . بالاخره در كشور يك سري قوانين و مقرراتي داريم كه همه بايد آنرا اجرا كنند چون با سلامت مردم در ارتباط است و ما هم كاملا بر آن واقف هستيم . بحث ديگر هم تجاري سازي است و اينكه به يك محصولي تبديل شود كه در سطح دنيا معرفي شود و كاربرد پيدا كند. ولي به نظرم اگر حمايت ويژه اي از طرف دفتر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري روي اين پروژه انجام شود مي توان در تبديل اين ريه مصنوعي به ريه قابل نصب در بدن گامهاي اساسي برداشت .

وي خاطرنشان كرد البته چند شركت خصوصي از جمله شركت هاي آتيه تامين اجتماعي و شستا براي حمايت مالي از اين طرح اعلام آمادگي كرده اند كه در حال مذاكره هستيم . مركز علوم زيستي برنامه خود را بر اين مبنا گذاشته كه محصول محور كار كند. دكترعابديني در پاسخ به اين سئوال كه آيا ريه مصنوعي ساخته شده روي انسان هم آزمايش شده يا نه خاطرنشان كرد ريه مصنوعي همين الان در دنيا استفاده مي شود چهار كشور دنيا اين ريه را توليد مي كنند ريه مصنوعي هم كه در ايران ساخته شده است ايده اوليه آن را خود بنده مطرح كردم البته با دو يا سه نوآوري . ابتدا گفتيم اينكه بياييم همان چيزي كه الان در دنيا در حال ساخت را بسازيم به نوعي خوب است و در جهت خودكفايي كشور مي باشد اما ما بايد مسير را بالاتر ببينيم . ما بايد به عنوان يك محقق به اين فكر باشيم كه چه چيزي را به آن اضافه كنيم چه چيزي نقص دارد وآنرا برطرف كنيم و ايران هم وارد جرگه صاحب اين فناوري قرار بگيرد و پايه هاي فناوريهاي بعدي را بگذاريم لذا در اين ارتباط ايده هايي مطرح شد. اوايل كار خيلي مشكل بود كه ما حمايتي را كسب كنيم و به همين دليل ابتداي كار از خودمان هزينه كرديم چون اعتقاد داشتيم كه كار بايد شكل بگيرد.

 دكترعابديني افزود : تست و آزمايش ريه مصنوعي خيلي مهم بود چون اگر در اين دستگاه يك مقدار اشتباه و خطا باشد خطر ساز است . بيماري كه قلبش جدا و ريه اش هم كه كار نمي كند و قفسه سينه اش هم باز اين بيمار با اين شرايط با اين دستگاه تنفس مي كند لذا اگر دستگاه نتواند درست كار كند بيمار خواهد مرد. ما براي تست اين دستگاه يك ايده جديد داديم كه سريعا آنرا تست كنيم . به اين ترتيب كه سنسورهايي را در دستگاه نصب كرديم كه اگر فشار كم يا زياد شد و يا تغييراتي در دستگاه بوجود آمد همان لحظه متوجه شويم . وي اضافه كرد : تمام مشكلات ريه مصنوعي كه هم اكنون در دنيا استفاده مي شود در طرح جديد كه توسط محققان ايراني ساخته شده ديده شده و حل كرده ايم . خيلي از كشورها ابراز علاقه كرده اند كه نمونه ساخته شده ايراني ريه مصنوعي را خريداري كنند يا در توليد انبوه آن مشاركت داشته باشند كه ما هم از اين موضوع استقبال مي كنيم .

دكترعابديني با بيان اينكه ريه مصنوعي تا سال آينده وارد بازار مي شود ادامه داد : خوشحالم كه بگويم ساخت ريه مصنوعي ضمن اينكه دستاورد بزرگي براي كشورمان بود و ما را به دانش و فناوري رساند كه بتوانيم روي كليه و كبد مصنوعي هم كار كنيم . برنامه آينده ما اينست كه اولا به سمت اين برويم كه فناوري ساخت ريه مصنوعي را با مهندسي بافت در ساخت ريه قابل نصب در كشور تلفيق كنيم كه از اين پس بيمار راحت تر تنفس كند. وي افزود : ما برنامه داريم كه اين روش را توسعه دهيم و به كبد و كليه مصنوعي هم بپردازيم كه البته نيازمند حمايت هاي مادي و معنوي است حمايت مادي بايد جدي باشد و به مجموعه كشور اعلام كنيم كه متخصصان ما مي توانند در حوزه هاي بيوپزشكي كارهاي بسيار بزرگي را همگام با دنيا انجام دهند.

دكترعابديني ابراز اميدواري كرد با حمايت هاي لازم كار تحقيقاتي و اجرايي ساخت ريه مصنوعي قابل نصب در بدن بيمار توسط محققان ايراني آغاز شود. دكتر عابديني : ساخت ريه مصنوعي ضمن اينكه دستاورد بزرگي براي كشورمان بود ما را به دانش و فناوري رساند كه بتوانيم روي كليه و كبد مصنوعي هم كار كنيم بسياري از كشورها و شركتها براي مشاركت در توليد انبوه ريه مصنوعي اعلام آمادگي كرده اند. اگر حمايت ويژه اي از طرف دفتر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري روي طرح ريه مصنوعي انجام شود مي توان در تبديل اين ريه مصنوعي به ريه قابل نصب در بدن گامهاي اساسي برداشت ريه مصنوعي ساخته شده فعلا فقط در بيمارستان كاربرد دارد .* روزنامه جمهوری اسلامی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :