Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 142711
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1388 15:16
تعداد بازدید : 570

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در آذربايجان شرقي

يکي از استان هايي که طعم پيشرفت را به ويژه در بخش صنعت در طول تاريخ انقلاب اسلامي چشيد، استان آذربايجان شرقي بود.
پيروزي انقلاب اسلامي در سرتاسر ميهن اسلامي نويـد بخش تـوسعه ، پيشرفت و عدالت بود به طوري که برخلاف نگاه تمرکزگرايانه دوره ستمشاهي که امکانات را فقط در مرکز کشور تجميع کرده بود، پس از پيروزي انقلاب تـوجه بـه ساير مناطق به ويژه استانهاي مرزي به طور جد در دستور کار قرار گرفت . يکي از استان هايي که طعم پيشرفت را به ويژه در بخش صنعت در طول تاريخ انقلاب اسلامي چشيد ، استان آذربايجان شرقي بود .

مردم اين استان که با حماسه آفريني در قيام باشکوه 29 بهمن سال 56 نقشي اساسي در پيروزي انقلاب داشتند ، بـراي عمـران و آبـاداني کشور نيز بسيج شدند و با همياري مردم تـوسعه استان وارد مراحل جديدي شد و در امور زيربنايي کـارهاي بزرگي صورت گرفت . اين استان اکنون جزو 5 استان مهم صنعتي ، کشاورزي ، اقتصادي ، دانشگاهى و تجارى کشور است . بطوريکه شاخص هاي توسعه آن در بين 30 استان کشور در برخي زمينه ها بعد از تهران و در برخي ديگر از زمينه ها در رده هاى سوم تا ششم کشور قرار گرفته است .

 آذربايجان شرقي با 45 هزار و650 کيلومتر مربع وسعت و 3 ميليون و 700 هزار نفر جمعيت يازدهمين استان کشور از نظر وسعت و ششمين استان کشور از لحاظ جمعيت است . اين استان از شمال به طول 200 کيلومتر با جمهوري آذربايجان و 35 کيلومتر بـا جمهوري ارمنستان ، از غـرب و جنوب غربي بـا استان آذربايجان غربي ، از جنوب بـا استان زنجـان و از شرق با استان اردبيل محدود است . اين استان داراي 42 بخش، 57 شهر ، 141 دهستان و 3091 آبادي است و جمعيت مناطق شهري آن بيش از دو ميليون و 402 هـزار نفر و جمعيت منـاطق روستايي يک ميليـون و 200 هزار نفر و ضريب شهرنشيني در اين استان 66 و 67 صدم درصد است .

ميزان باسوادي در آذربايجان شرقي از 6 و 37 دهم درصد درسال 1355 به 82 درصد رسيده است . ميزان مشارکت زنـان در اين استان اکنون 12 و 40 صدم درصد است و اين درحالي است که قبل از انقلاب مشارکت زنان 9 و 4 دهم درصد بود و اين امر نشان دهنده حضور بيشتر زنان در فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي در سال هاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي است . اين استان اکنون با 9 و 6 درصد بيکاري کمترين ميزان بيکاري را در کشور دارد اين در حالي است که ميانگين ميزان بيکاري در کشور 12 و 7 دهم درصد است. با توجه به اهميت مهار آبهاي سطحي و استفاده بهينه از منابع آب ، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تلاش هاي بسيار گسترده اي براي ذخيره سازي آب هاي سطحي استان صورت گرفته است .

 در بخش سدسازي ، اين استان قبل از انقلاب سدي نداشت . ولي اکنون 110 سد با ظرفيت ذخيره سازي 605 ميليون مترمکعب آب ، نياز استان را تامين مي کند و اگـر 11 سد در حال ساخت نيز به پايان برسد ، ظرفيت ذخيره سازي سدهاي استان به دو هزار و 338 ميليون مترمکعب خواهد رسيد . ميزان بهره برداري از آبهاي سطحي استان يک ميليون و 578 هزار متر مکعب و آب هـاي زيرزميني هزار و 700 ميليون متر مکعب است . اين استان در سال 57 آزاد راه نداشت امـا به برکت انقلاب اسلامي در31 سال گذشته 201 کيلومتر آزاد راه در حوزه استحفاظي استان ساخته شده است .

راههاي اصلي آذربايجان شرقي بيش از 58 درصد و راههاي روستائي اين استان در مقايسه با سال 57 بيش از 30 برابر افزايش داشته است. در بخش حمل و نقل ، طول خطوط ريلي استان از 36 کيلومتر در سال 57 به 91 کيلومتر و تعداد پروازهاي داخلي و خارجي فرودگاه تبريز به ترتيب به حدود 5 هزار و 400 و هزار و 200 پرواز در سال رسيده است . در حوزه مخابرات ، کارهاي مهمي صورت گرفته است .بطوريکه در زمان پيروزي انقلاب اسلامي تنها 3 روستاي استان داراي دفتر مخابرات بـود و امسال تعداد روستاهاي داراي شبکه مخابرات 2 هزار و 700 روستا اعلام شده است. در بخش خدمات ، تعـداد مشترکان بـرق حدود 7 برابر ، ظرفيت تـوليد برق بيش از 6 بـرابر و انشعاب آب و فاضلاب شهري هم به ترتيب 4 برابر و 33 برابر بيشتر شده است .

از نظر گـازرساني آذربايجان شرقي حائز رتبه نخست کشوري است و اکنون 5 ميليون و پنج هـزار و 746 ميليون متر مکعب گـاز طبيعي در استان استفاده مي شود و 55 شهر و 620 روستاي اين استان از گاز طبيعي بهره مند هستند و خطوط انتقال گاز طبيعي در استان به 597 کيلومتر و شبکه تغذيه به 10 هزار و 404 کيلـومتر مي رسد. با وجود افزايش جمعيت شهري دراستان آذر بايجان شرقي ، شهرهاي استان از نظر دسترسي به آب سالم آشاميدني تقريبا زير پوشش کامل است و اکنون 99 درصد جمعيت استان تحت پوشش شبکه آب شهري قرار دارند و 94 و نيم درصد از جمعيت روستايي در دو هزار روستاي استان با 7 هزار و 380 کيلومتر طول شبکه آبرساني از آب آشاميدني سالم برخوردارند که از اين نظر نيز آذربايجان شرقي در صدر استان هاي کشور است .

 استان آذربايجان شرقي همچنين يکي از قطبهاي مهم صنعتي کشور است و تعداد کارگاههاي بزرگ صنعتي استان از 197 واحد به 809 واحد رسيده است و بخش معدن شاهد رشد 8 برابري بوده است . براساس آخرين آمار و اطلاعات اکنون حدود 21 درصد از توليد ناخالص داخلي استان در بخش صنعت صورت مي گيرد . در بخش کشاورزي ، سطح زيرکشت محصولات زراعي استان اکنون 16 درصد و در بخش باغي 285 درصد بيش از زمان پيروزي انقلاب است . مطالعه و اجراي طرحهاي هادي روستايي يکي ديگر از دستاوردهاي مهم در بخش مسکن استان در سالهاي بعد از انقلاب اسلامي است .

 بطوريکه تـا پـايـان سال 1387 در 919 روستا طرح هـادي روستايي مطالعه شده و 457 طرح نيز اجرا شده است. در منطقه آذربايجان همگام با ساير مناطق کشور فعـاليت هـاي گسترده اي نيز در امـور زير بنايي به خصوص انرژي برق انجام شده است . تا سال 1374 توليد برق در آذربايجان صفر بود اما اکنون 9 ميليون و 627 هزار کيلووات ساعت برق در آذربايجان شرقي توليد مي شود . در سـال1357 تنها 12 تعـاوني در استان فعـاليت داشت و اکنون تعداد تعاوني هاي استان به 5 هزار و 429 واحد با يک ميليون و 620 هزار عضو رسيده است .

 بخش آموزش عالي اين استان شاهد رشد قابل توجهي است و شمار دانشجويان با 23 برابر افزايش به حدود 175 هزار نفر رسيده است . مساحت مکانهاي ورزشي استان هم از 306 هزار مترمربع در سال 57 به بيش از يک ميليون و 800 هزار مترمربع رسيده است و در بخش سلامت تعداد تخت هاي بيمارستاني 3 برابر ، شمار پزشکان 5 برابر ، تعداد خانه هاي بهداشت شهري 22 درصد و روستايي سه برابر در مقايسه با قبل ازپيروزي انقلاب افزايش يافته است . * واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :