Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 142865
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1388 15:9
تعداد بازدید : 604

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در استان اصفهان

استان اصفهان مانند ساير مناطق کشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي شاهد رشد و توسعه روزافزون بوده است.
استان اصفهان مانند ساير مناطق کشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي شاهد رشد و توسعه روزافزون بوده است . اين استان به لحاظ موقعيت خاص صنعتي و فرهنگي همواره يکي از قطب هاي مهم پيشرفت کشور بوده است . به گونه اي که در بسياري از عرصه ها مقام نخست را در کشور داراست . توليد فلزات اساسي، توليد فرآورده هاي نفتي ومنسوجات ، صنايع کاني غير فلزي ، صنايع باز يافت ، صنايع توليد ابزار پزشکي ومحصولات فلزي و مبلمان از جمله توانمنديهاي استان اصفهان در زمينه صنايع است .

 استان اصفهان در بخش معدن از مهمترين استان هاي تامين کننده مواد اوليه صنايع است و از نظر تعداد معادن فعال بعد از يزد رتبه دوم کشور ، استخراج ساليانه رتبه سوم و ذخاير کشف شده رتبه ششم کشور را داراست و از 40 نوع مواد معدني شناسايي شده در استان 27 نوع آن در حال بهره برداري است . ساخت پالايشگاه قطران ذغال سنگ به عنوان بزرگترين پالايشگاه ذغال سنگ در خاورميانه با هدف توليد طيف وسيعي از محصولات قطراني درجهان در سال 76 ، توليد 47 درصد فولاد کشور به عنوان يکي از مهمترين قطب هاي خاورميانه وتوليد ساليانه 5 ميليون تن محصولات فولادي ، صادرات فولاد به 41 کشور همچون آلمان ،انگلستان ،ايتاليا و بلژيک ، توليد بيش از 200 هزار تن مواد آروماتيک در سال شامل بنزن ، تولوئن و پارازايلين در شرکت سهامي پتروشيمي اصفهان پس از بهره برداري در سال 71 به عنوان طرحي ملي ، اجراي طرح بازسازي جامع کارخانه ذوب آهن به همت نيروهاي متخصص داخلي و افزايش توليد آهن تا سقف 2 ميليون تن و توليد اولين هواپيماي جت ملخ دار ايران 140 با ظرفيت 52 نفر با برد بيش از 2 هزار کيلومتر براي نخستين بار در کشور از ديگر دستاوردهاي 3 دهه انقلاب در بخش صنايع استان اصفهان است .

در بخش حمل ونقل ، استان اصفهان به لحاظ موقعيت خاص جغرافيايي به عنوان چهارراه حمل و نقل کشور با ساخت يک چهارم آزاد راههاي کشور مقام نخست را به خود اختصاص داده است و حمل و نقل سالانه افزون بر 100 ميليون تن کالا از طريق جاده هاي استان سبب شده است تا اين استان از حيث حمل کالا رتبه اول را در کشور به خود اختصاص دهد و سالانه 120 ميليون نفر با استفاده از جاده هاي اصفهان به نقاط مختلف کشور سفر کنند . توانمندي هاي کشاورزي در استان اصفهان همواره در کشور مورد توجه بوده است و اين استان در بسياري از عرصه ها با توليدات خود رتبه هاي نخست کشوري را داراست طرح ملي آبرساني از تونل دوم کوهرنگ به فلات مرکزي ايران و طرح انتقال آب چشمه لنگان و خدنگستان به زاينده رود با هدف تامين ساليانه 195 ميليون متر مکعب آب آشاميدني و موردنياز صنعت وکشاورزي اصفهان و شهرهاي حاشيه کوير از جمله دستاوردهاي انقلاب طي سالهاي اخير در بخش آب استان اصفهان است .

در بخش ميراث فرهنگي و صنايع دستي اصفهان از قطبهاي فرهنگي وگردشگري کشور محسوب مي شود و صنايع دستي اين استان شهرت جهاني دارد . اين شهر با عقد قرارداد خواهر خواندگي با 11 شهر بزرگ جهان گزينه اين مناسب براي گردشگران است و اکنون از بيش از 465 هزار گردشگر خارجي کشور ، بيش از 5/ 11 درصد آن به هتل هاي اصفهان وارد مي شوند که از اين حيث بعد از تهران در رتبه دوم است . استان اصفهان با داشتن 1548 اثر تاريخي نيز مقام پنجم کشور را داراست که از اين تعداد بيش از 260 اثر درجه يک شناخته شده است . همچنين با تصويب 60 منطقه نمونه گردشگري در اصفهان از بيش از 138 منطقه گردشگري کشور در رتبه اول قرار گرفته است . اين استان از لحاظ دارا بودن هنرمندان درجه يک داراي رتبه نخست کشوري است بطوريکه از 400 رشته شناخته شده صنايع دستي بيش از 180 رشته آن به اصفهان تعلق دارد و اين استان با دريافت 22 مُهر اصالت يونسکو از 45 مُهر اصالت در کشور مقام نخست را داراست.

استان اصفهان درزمينه فرهنگ وهنر به دليل دارا بودن پيشينه تاريخي کهن وميراث گرانقدر تمدن اسلامي از سوي شوراي عالي شهرسازي به عنوان اولين استان فرهنگي تاريخي کشور شناخته شده است وعلاوه بر تعيين اين استان به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام درسال 84 ، امسال نيز طي مصوبه هيات دولت به عنوان پايتخت دائم فرهنگ و تمدن ايران تعيين شد . اين استان به لحاظ دارا بودن کتابخانه با داشتن 9 درصد از سهم کشوري رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و از حيث دارا بودن سينما با داشتن سهم 7/7 درصدي رتبه دوم کشوري را داراست . استان اصفهان در عرصه توسعه علوم و فناوري هاي نو پيشگام بوده است . مرکز تحقيقات و توليد سوخت هسته اي استان که در اين راستا شکل گرفته است ، بايد 10 درصد يعني 20 هزار مگا وات انرژي مورد نياز کشور را تامين کند .

دستيابي به موفقيت در زمينه سلول هاي بنيادين نخستين بار در کشور ، تاسيس دانشکده هاي جديد توانبخشي ،بهداشت وعلوم تغذيه و پذيرش 6000 دانشجو ، بهره برداري از نخستين بخش صرع و مانيتورينگ نوار مغزي در کشور ، بهره برداري از اولين سامانه هدايت وناوبري اعمال جراحي مغز(نورونويگيشن)در کشور و اجراي بزرگترين پژوهش در عرصه سلامت عمومي در خاورميانه از ديگر دستاوردهاي علمي 3 دهه گذشته استان اصفهان است . به لحاظ تربيت بدني ، اداره کل تربيت بدني استان اصفهان بر اساس سند چشم انداز بيست ساله استان در جهت توسعه ورزش همگاني و قهرماني در رشته هاي مختلف متمرکز شده است . توجه به ورزش بانوان وحرکت به سمت واگذاري امور به بخش غير دولتي از ديگر اهداف موثر در اين بخش است . اين استان از نظر دارا بودن سرانه ورزشي در رتبه دوازدهم کشوري قرار دارد . استان اصفهان با بيش از 522 هزار و 96 کيلومتر مربع وسعت و افزون بر4 و نيم ميليون نفر جمعيت در مرکز ايران واقع شده است . بر اساس تقسيمات کشوري اين استان شامل 22 شهرستان،96 شهر ، 45 بخش و 124 دهستان است. * واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :