Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 143090
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1388 15:3
تعداد بازدید : 631

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در استان اردبيل

اولين دانشگاه اردبيل پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 57 با عنوان دانشکده کشاورزي وابسته به دانشگاه تبريز در اردبيل راه اندازي شد.
پهنه گسترده ايران اسلامي سرشار از منابع و نعمتهاي فراوان خدادادي است و با بهره گيري از علم و تدبير و با مديريت صحيح پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، استان اردبيل نيز درمسير توسعه و سازندگي قرار گرفت . محوريت استان اردبيل در زمينه کشاورزي و دامي ، مسئولان را برآن داشت تا اعتبارات لازم براي توسعه راههاي مواصلاتي اعم از جاده اي ، ريلي و هوايي را براي ايجاد cيرساخت هاي توسعه استان اردبيل در اين بخش تخصيص دهند .

 به گفته سرپرست معاونت عمراني استاندار اردبيل مسافت راههاي اصلي و فرعي اين استان از 700 کيلومتر در سال1357 به 15 هزار کيلومتر در سال 1387 و راه روستايي درجه يک آسفالته که تا سال 1357 اصلا ً وجود نداشت ، در سال 1387 به دو هزار و 200 کيلومتر رسيد . به گفته رحماني فرودگاه بين المللي اردبيل که در سال 1370 به بهره برداري رسيد ، اکنون با 38 پرواز رفت و برگشت به تهران و مشهد نقش موثري در جابجائي مسافر و جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي دارد . راه اصلي اردبيل به تهران اوايل سال 88 به بهره برداري رسيد و عمليات اجرايي راه آهن اردبيل نيز به سرعت درحال انجام است و با بهره برداري از آن استان اردبيل فصل ديگري از توسعه و پيشرفت را پشت سر خواهد گذاشت .

به گفته رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل ، بخاطر توجه به بخش کشاورزي و زيرساخت هاي آن مهاجرت روستائيان به شهرها پس از پيروزي انقلاب اسلامي منفي شد ، به سبب ماندگاري کشاورزان در روستاها ، استان در توليد عدس و کلزا رتبه اول ، سيب زميني رتبه دوم ، دانه هاي روغني رتبه سوم ، پنبه رتبه چهارم ، حبوبات رتبه هفتم و توليد گندم و جو رتبه هشتم را در بين استانهاي کشور بخود اختصاص داده است . همچنين صددرصد بذر چغندر بذري و 98 درصد ذرت بذري کشور نيز در استان اردبيل توليد مي شود .

رييس سازمان صنايع و معادن استان اردبيل نيز از تاثير شگرف پيروزي انقلاب اسلامي در صنعت اين استان خبر داد و با اشاره به راه اندازي 72 واحد توليدي ، صنعتي و صنايع تبديلي در استان پس از پيروزي انقلاب اسلامي افزود برخي از توليدات کارخانجات اين استان از جمله مصنوعات پلاستيکي ، مصالح ساختماني و مواد غذايي با کيفيت به ارزش 600 ميليون دلار به کشورهاي آسياي ميانه ، قفقاز و اروپا صادر شده است .

 در بخش خدمات از جمله مخابرات ، آب ، برق و گاز کارهاي انجام شده به هيچ وجه قابل مقايسه با اوايل انقلاب نيست . بطوريکه به گفته مدير عامل شرکت مخابرات استان ، در بخش مخابرات تعداد تلفن هاي نصب شده از پنج هزار شماره در سال 57 به 555 هزار شماره در سال 87 و تعداد روستاهاي داراي تلفن خانگي از يک روستا به يک هزار و 600 روستا افزايش يافته است .

 به گفته حيدري مديرعامل آب منطقه اي اردبيل پس از انقلاب اسلامي 48 سد در نقاط مختلف استان به بهره برداري رسيده است و از 3 ميليارد و 300 ميليون متر مکعب پتانسيل آبهاي سطحي و زيرزميني استان يک ميليارد و 900 ميليون متر مکعب در اين سدها ذخيره مي شود اين در حاليست که قبل از انقلاب در اين استان فقط يک سد وجود داشت . به گفته آقازاده مديرعامل آب و فاضلاب استان اردبيل در زمينه آب آشاميدني شهري ، انشعاب آب از 78 هزار به 200 هزار و آب آشاميدني روستائي از 30 روستاي قبل از انقلاب ، به 634 روستا افزايش يافته است . به گفته ياوري مديرعامل برق استان اردبيل تعداد مشترکان برق از 44 هزار در قبل از انقلاب به 344 هزار مشترک و تعداد روستاهاي برقدار شده از 20 روستا به 15 هزار روستا افزايش يافته است . همچنين با بهره برداري از نيروگاه گازي اردبيل با توليد 620مگاوات برق ، 340مگاوات آن به خارج از کشور صادر مي شود .

کمالي مديرعامل گاز استان اردبيل نيز مي گويد از زمان آغاز لوله کشي گاز در استان اردبيل در سال 67 تاکنون 19 شهر و 177 روستاي اين استان با 820 هزار نفر جمعيت از يک ميليون و 250 هزار نفر جمعيت استان از نعمت گاز لوله کشي بهره مند شده اند . حوزه علمي و فرهنگي استان اردبيل نيز همگام با ساير بخشها در مسير پيشرفت و توسعه گام برداشته است . بطوريکه اولين دانشگاه اردبيل پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 57 با عنوان دانشکده کشاورزي وابسته به دانشگاه تبريز در اردبيل راه اندازي شد ، اما اکنون به برکت انقلاب اسلامي بيش از 40 هزار دانشجو در رشته هاي مختلف تحصيلي در 4 دانشگاه محقق اردبيلي ، علوم پزشکي ، پيام نور و آزاد اسلامي در اين استان مشغول تحصيل هستند و هرکدام از نظر علمي و کيفي جزو 10 دانشگاه برتر کشور هستند و براساس آمار تکميلي سال 86 حدود 2 هزار و 700 طرح پژوهشي و مقاله اين دانشگاهها در مجلات معتبر ISI ، کنفرانس هاي داخلي و خارجي ارائه و چاپ شده است .

به گفته مديرکل صدا و سيماي اردبيل ، راديو اردبيل در سال 55 با پخش 45 دقيقه برنامه در روز و آن هم فقط براي شهر اردبيل آغاز به کارکردکه پس از انقلاب با راه اندازي سه فرستنده 50 کيلو وات خلخال و مغان و اردبيل روزانه با توليد ، پخش و رله 22 ساعت برنامه علاوه بر استان اردبيل ساير مناطق کشور و حتي مناطق مرزي و کشورهاي همجوار را نيز تحت پوشش قرار داده است . تلويزيون اردبيل هم که با يک فرستنده 200 وات با رله شبکه يک در اردبيل شروع بکار کرد واکنون با 180 ايستگاه ماهواره اي 800 فرستنده کم قدرت با دو ايستگاه پر قدرت ، توليد و پخش روزانه 9 ساعت برنامه و پوشش صدردصد شبکه هاي يک ، دو ، سه و استاني جزو شبکه هاي مطرح استاني در کشور است .

 در زمينه ورزش نيز ميزان سرانه فضاي ورزشي از چهار صدم متر مربع به 66 صدم متر مربع افزايش يافته و از سه سالن ورزشي به 134 سالن توسعه يافته که افتتاح ورزشگاه 20 هزار نفري علي دائي و شش هزار نفري حسين رضازاده و پرچم داري علي دائي در فوتبال آسيا و رضا زاده در وزنه برداري جهان نشانه بارز توسعه استان اردبيل در بخش ورزش است . در نهايت اينکه همه اين دستاوردها به واسطه هديه بزرگ انقلاب اسلامي به اين استان يعني استان شدن اردبيل بود که مسئولان نظام به آرزوي ديرينه اين مردم در سال 72 پاسخ مثبت دادند و زمينه توسعه و پيشرفت اين خطه را بيش از پيش فراهم کردند .* واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :