Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 144251
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1388 19:43
تعداد بازدید : 224

فاطمه سادات رضوي

اقتدار جماران در خليج فارس

شناور تاکتيکال فوق سريع باور مراحل طراحي، ساخت و توليد اين شناور، به دست تواناي متخصصين افتخار آفرين وزارت دفاع در صنايع دريايي وزارت دفاع صورت گرفته است.
آشنايي با بخشي از توانمندي هاي دريايي جمهوري اسلامي فاطمه سادات رضوي با به آب افتادن ناوشکن جماران، ايران توانست با بومي کردن دانش ساخت ناوشکن هاي جنگي به افتخارات خود بيفزايد. اين ناوشکن که ساخت آن در انحصار محدودي از کشورهاي دنياست علاوه بر تجهيزات پيشرفته نظامي، همچون يک شهر داراي تاسيسات لازم است. دانش زيرسطحي در نيروي دريايي ارتش بومي شده است و در زير سطح و زير دريا ايران ديگر نيازمند کمک هيچ خارجي نيست.

اولين پيدايش نيروي دريايي ايران، به زمان هخامنشيان باز مي گردد و اولين جنگ گسترده نيروي دريايي ايران به زمان خشايار شا در لشکر کشي به يونان باز مي گردد. نفرات لشکر ايران به گفته مورخان، در حدود 800 هزار نفر و کشتي هاي ايراني که از راه دريا وارد جنگ شده بودند، در حدود 1200 کشتي بوده است. با چنين پيشينه اي در گذشته، امروز و در قرن حاضر و پيش از انقلاب شکوهمند اسلامي، ايران تا سال 57 (و تقريبا هم اکنون) بزرگ ترين يگان “ هوا ناو “ جهان را در اختيار داشت و با 25000 پرسنل بزرگ ترين نيروي دريايي منطقه و داراي يگان هايي به اين ترتيب بود:3

فروند ناو شکن موشک انداز سنگين کلاس آرتيميسف، 4 رزم ناو ميان وزن و27 ناوچه گشتي 10 تني ( بيشترشان مجهز به هارپون بودند ) 4 ناو محافظ،4 کشتي مين جمع کن بزرگ و2 فروند کوچک،4 لنديگ کرافت،6 فروند لندينگ شي‘ مخصوص حمل تانک،2 فروند ناولجستيکي اقيانوس پيماي بزرگ ( با قابليت فرود بالگرد )،1 ناو تعميرات و پشتيباني،13 يدک کش و کشتي آتش نشاني ( گفته مي شد،3 فروند زير دريايي دست دوم هم از آمريکا خريداري شده و در دست تعمير بود )، قايق هاي تند رو و... همان طور که گفته شد ايران بزرگ ترين يگان هوا ناو جهان را در اختيار داشت و قادر بود يک گردان نظامي کامل را ظرف 25 دقيقه در جنوب خليج فارس مستقر کند. و از نظر يگان هوا دريا داراي50 بالگرد، دوازده اف27. و2 پي3. اف بود. البته ساير سفارشات بزرگ نيز به دليل وقوع انقلاب لغو گرديد.

بعد از انقلاب سلامي انواع قايق هاي تندرو، ناوچه هاي موشک انداز تندرو، قايق هاي هجومي رعد، شناور هجومي - ضربتي شهاب، زير دريايي کلاس غدير، زير دريايي مرطوب الساعات، ناوشکن جماران، توپ فجر27 ، اژدر والفجر2 ، موشک سطح به سطح نور، سيستم هاي شليک موشکي ساحل به دريا، انواع موشک ها، راکت ها، اژدرها شامل موشک صور، موشک صاعقه، موشک کوثر، موشک نور و راکت هاي سري فجر3 ،4 ،5 و همچنين اژدرهاي534 و324 به ناوگان دريايي ايران افزوده شده است. هر چند ما قبل از انقلاب، يک سيستم دفاعي وابسته داشتيم اما امروز نيروي دفاعي ما بومي است و آنچه نياز داريم با تلاش بي وقفه متخصصان کشور توليد مي شود. که در ادامه به مهمترين آنها اشاره خواهد شد1. خصوصيات جماران: 100% بومي و تنها چند کشور محدود چنين تواني را دارند.

قابليت پرتاب موشک و تمام سلاح هاي زير موشک در کلاسي بالاتر از ناو اعم از لجستيکي ،پشتيباني،نيرو بر و... قابليت پرتاب موشک و تمام سلاح هاي زير موشک اعم از هوايي سطحي و زير سطحي-شعاع عملياتي و قدرت مانور بسيار بالا-قابليت حمل بالگرد-بالاترين توان ممکن ماهواره اي-سرعت بالا-قابليت عملياتي در هر شرايط جوي و اقيانوس ها ناوچه پيکان در سال1382 پس از آنکه ايران نتوانست، سه فروند ناوچه ساخت کشورهاي غربي را وارد آب هاي درياي خزر کند، نيروي دريايي ارتش اقدام به طراحي و سپس ساخت ناوچه اي با نام پيکان کرد؛ که در مدت18 ماه کار ساخت آن به پايان رسيد. پس از اضافه شدن اين ناوچه به نيروي دريايي کشورمان، توان دفاعي کشور به نحو چشمگيري افزايش يافت و ايران به جمع معدود کشورهاي داراي اين سطح از تکنولوژي، پيوست2. ناوچه جوشن اين ناوچه موشک انداز نيز، دومين ناوچه ساخته شده، پس از پيکان بوده، که از قابليت هاي زير برخوردار است:

سرعت بالاي 45 گره دريايي، که از ناوچه هاي هم نسل خود که در اختيار ديگر کشورهاست، سريع تر حرکت مي کند، استفاده از موشک هاي مختلف با برد بالاي100 کيلومتر، قدرت مانور بالا، براي منحرف کردن اژدر و استفاده از پيشرفته ترين توپ دريايي جهان در اين ناوچه از ويژگي هاي منحصر به فرد اين ناوچه است3. اژدرهاي نسل جديد با افتتاح خط توليد “اژدر” در سازمان صنايع دفاع (وابسته به وزارت دفاع)، يگان هاي دريايي جمهوري اسلامي ايران به سلاحي کار آمد، با فناوري پيچيده و به روز، براي مقابله با تهديدات سطحي و زيرسطحي، دست يافتند. انواع اژدرهاي توليد شده، قابليت نصب در شناورهاي سطحي، زيرسطحي و بالگرد را دارد. امکان استفاده در آب هاي کم عمق، غير قابل ردگيري بودن، سرعت عمل فوق العاده و صرفه جويي ارزي قابل توجه از ويژگي هاي اژدرهاي توليد شده است. با توليد اژدر، زنجيره دفاعي جمهوري اسلامي ايران در دريا کامل شد. شناور تاکتيکال فوق سريع باور مراحل طراحي، ساخت و توليد اين شناور، به دست تواناي متخصصين افتخار آفرين وزارت دفاع در صنايع دريايي وزارت دفاع صورت گرفته است.

شناور فوق سريع باور با سرعتي بالغ بر140 کيلومتر در ساعت از بهترين انواع شناور هاي شناسايي به شمار مي رود. اين شناور تندرو، مسلح به موشک هاي پيشرفته ضد اهداف سطحي و هوايي، با قابليت قفل و ره گيري اهداف مي باشد. معمولا اکثر شناورهاي تند رو، با افزايش سرعت و به طبع آن، کم شدن اصطکاک با آب، نمي توانند تعادل خود را حفظ نمايند و افزايش سرعت آنها از70 کيلومتر به بالا به منزله واژگوني و انحراف شديد خواهد بود اما در شناور باور، طراحي بسيار مطلوب و مناسبي را براي حل اين معضل به عمل آمده است.

به طوري که با افزايش سرعت، جلوي شناور ديگر به اصطلاح بالا و پايين نمي پرد. ضمن اينکه اين شناور بر خلاف شناورهاي ديگر قابليت شليک موشک در حالت حرکت را دارا مي باشد که اين امر به توان رزمي آن افزوده است. اين شناور قابليت حمل28 نفر نيرو را داراست و استفاده از سيستم هاي راداري پيشرفته و سيستم هاي هشدار هواشناسي ، تجهيز به دستگاه هاي مين کار، تجهيزات غواصي، شيشه هاي دو جداره ضد گلوله و جداره هاي 3 لايه با آلياژ هاي مقاوم و سبک، از ديگر ويژگي هاي اين شناور رزمي مي باشد. تا کنون74 فروند از اين شناورها تحويل نيروهاي مسلح شده است و توليد اين شناور در دستور کار وزارت دفاع قرار دارد4.


پي نوشت ها:

1-سايت ميليتاري
www.military.ir 2 - سايت ميليتاري
www.military.ir 3 - سايت ميليتاريwww.military.ir و سايت دانشجويي موشکي و نظامي جوشن
jovshan.blogfa.com 4 -خبرگزاري فارسwww.farsnews.com و سايت ميليتاريwww.military.irنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :