Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 144616
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1388 12:19
تعداد بازدید : 396

دستاوردهای 31 ساله انقلاب در خراسان رضوی

پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیار مهمی در عرصه های مختلف کشور به همراه داشته و استان خراسان رضوی از این دستاوردها و پیشرفت ها در زمینه های گوناگون بهره ها برده است.
پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیار مهمی در عرصه های مختلف کشور به همراه داشته و استان خراسان رضوی از این دستاوردها و پیشرفت ها در زمینه های گوناگون بهره ها برده است. کسب رتبه چهارم توسعه یافتگی اقتصادی درکـشور و تبدیل استان بـه قطب مهم صنعت، آموزش و کشاورزی از دستاوردهای 31 ساله انقلاب اسلامی در خراسان رضوی است .

 در طول سه دهه پس از انقلاب اسلامی و با هدف اجرای سند ملی توسعه استان ، خراسان رضوی با تولید 150 هزار خودرو در سال ، اکنون قطب دوم ساخت قطعه و رتبه سوم کشور در صنایع فولادسازی و همچنین رتبه دوم داروسازی است و در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی ، در دنیا حرف اول را می زند . رییس سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی گفت امروزه شاهد آن هستیم کـه در بخش صنعت ، شمار واحد های تولیدی این استان و میزان سرمایه گذاری در آنها از 170 کارگاه کوچک صنعتی با 313 میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغالِ 12 هزار و 893 نفر در قبل از انقلاب ، به 5 هزار و 229 واحد صنعتی و معدنی با 46 هزار و 578 میلیارد ریال سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال برای حدود 165 هزار نفر افزایش یافته است.

 حسین احمدی می افزاید: در بخش معدن نیز قبل از انقلاب 56 مـعدن با بیش از 9 میلیون تـن ذخیره و استخراج سالانه 86 هزار و 590 تن فعال بود که این میزان اکنون به 421 معدن فعال با 2 میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره و استخراج سالانه 15 میلیون تن افزایش یافته است .

او می گوید: اکنون بیش از 97 درصد واحدهای صنعتی و معدنی فعال در خراسان رضوی بـه عنوان استـان پیشتاز کشور در سرمایه گذاری بخش خصوصی ، از طریق کارآفرینان بخش خصوصی اداره می شود .

رییس سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی گفت براساس آمار رسمی ، اکنون84 درصد ظرفیت ساخت ظروف اپال و پیرکس کشور ، 31 درصـد ظـروف چینی ، 66 درصد تری اکسید مولیبدن ، 7 درصد کــاشی و سرامیک ، 8 درصـد سنگهای ساختمانی و 7 درصد سیمان کشور در خراسان رضوی وجود دارد .

احمدی افزود: 32 درصد ظرفیت تولید شیر خشک نوزاد و صنعتی کشور ، 32 درصد ظرفیت آبمیوه و کنسانتره ، 21 درصد ادوات کشاورزی و 38 درصد ظرفیت قند و شکر چغندری مربوط به این استان است .

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی با اشاره به سهم حدود10 درصدی این استان در تولید محصولات کشاورزی کشور گفت اکنون سالانه حدود 100 میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شـود که خراسان رضوی با تولید بیش از80 نوع محصول ، به میزان 8 و نیم میلیون تن در سال، یکی از قطب های مهم تولید این محصولات در کشور به شمار می رود که در ایـن میان ، رتبه برتر کشور را در تولید 20 نوع محصول داراست .

محمد اسماعیل نیا گفت رتبه اول تولید زعفران نه فقط درکشور بلکه در دنیا به میزان حدود 148 تن در سال و تامین 70 درصد زعفران جـهان از آن خـراسان رضوی است .

وی افزود: رتبه اول گوشت قرمز با تولید بـیش از 70 هزار تن در سال ، رتبه دوم تولید تخم مرغ با 77 هزار تن تولید سالانه ، رتبه سوم گـوشت مرغ با تولید 102 هزار تن در سال و مقام اول تولید پنبه و تامین 30 درصد پنبه کشور از افتخارات این استان به شمار می رود. او می گوید: اکنون یک میلیون و 100 هزار هکتار زمین زیرکشت آبی و دیمی ، هزار و 179 واحـد مـجاز مرغداری گوشتی ، 256 واحد مجاز مرغ تخمی و حدود 10 میلیون دام سبک و سنگین در خراسان رضوی وجود دارد .

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در ایـن استان 510 مرکز پرورش و تولید ماهی سردآبی و گرم آبی فعال است که این مراکز سال به سال رو به افزایش است . به گونه ای که پارسال در 419 مرکز ، هزار و 817 تن ماهی تولید شد که امسال این رقم با حدود 25 درصد افزایش، به دو هزار و 600 تـن رسیده است .

مدیر کل دفتر آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی درباره موفقیت های استان در حوزه آموزش و پـژوهش می گوید: خراسان رضوی پس از انقلاب اسلامی، پیشرفت چشمگیر و رویکردی عدالت محور در حوزه های آموزشی داشته است . به گونه ای که در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاخص های زیادی را در رشد آموزش و پـژوهش در ایــن استان شاهد هستیم.

ابوالفضل بشرویی شرق می افزاید: در حوزه آموزش و پرورش عمومی، تعداد دانش آموزان درمقطع ابتدایی در سال 55 به حدود 2 برابر در سال 85 افـزایش یافته است و درمقاطع راهنمایی و متوسطه نیز رشد بیش از3 برابری تعداد دانش آموزان را شاهد بوده ایم . به گونه ای که اکنون از جمعیت 5 میلیون و 600 هزار نفری استان، حدود یک میلیون و 200 هزار نفر دانش آموز هستند .

او گفت : در شاخص آموزش عالی در خراسانِ سال 53 ، فقط دانشگاه فردوسی مشهد و یک مرکز آموزش عالی درشهرستان بیرجند مرکز خراسان جنوبی با 7 هزار و 836 دانشجو فعال بود که در سال 87 تعداد دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در خراسان رضوی به 153 مرکز با دو هزار و 685 عضو هیات علمی و 225 هزار و 425 دانشجو افزایش یافته است که به جز سه شهرستان تازه تاسیس ، در 22 شهرستان دیگر ، دست کم یک واحد آموزش عالی فعال وجود دارد .

مدیرکل آموزش و پژوهش استانداری خراسان رضوی می گوید: اکنون 18 واحد آموزش عالی غیرانتفاعی با حدود 27 هزار دانشجو در استـان فعال است و تعداد مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی استان هم اکنون 117 مرکز است که این مراکز پیش از انقلاب فقط دو مرکز بود . بشرویی با بیان اینکه پیش از انقلاب مرکز آموزش فنی و حرفه ای غیـردولتـی در استان نداشتیم ، گفت : اکنون بیش از 1000 مرکز غیردولتی در زمینه آموزش فنی و حرفه ای در همه شهرستان های خراسان رضوی فعال است .

مدیر نهضت سواد آموزی خراسان رضوی هـم بـا اشـاره بـه شاخص باسوادی در سالهای پس از انقلاب دراین استان می گوید :میزان باسوادی افراد دارای بیش از6 سال سن استان در سال 55 ، 41 و 6 دهم درصد بود که این رقـم در سال 85 به 86 و 2 دهم درصد افزایش یافته که بیش از 44 درصد رشد را نشان می دهد و از سال 85 جشن شکرگزاری باسوادی در مناطق مختلف استان آغاز شده است .

سبحانی نیا می افزاید : اکنون وضع موجود سواد در گروه سنی 10 تا 49 سال در قالب برنامه راهبردی سـوادآموزی خراسان رضوی منتهی به مهر امسال ، 97 و 98 صدم درصد است . او می گوید: برای پیشگیری از افزایش بیسوادان در مناطق محروم استان ، بر اساس مصوبه شورای اسلامی از سال66 تا 68 ، کودکان بازمانده از تحصیل،در قالب طرح لازم التعلیم و با اولویت مکانهایی که در آنها آموزش و پرورش فعال نبود ، 229 هزار و 647 کودک در قالب 18 هزار و 90 کلاس زیرپوشش قرار گرفته اند .

 مدیر کل راه و ترابری خراسان رضوی هم با اشاره بـه دستاوردهای انقلاب اسلامی در این بخش می گوید: اکنون حدود 21 هزار کیلومتر راه در استان داریم که بیش از 90 درصد این راهها مناسب و قابل دسترسی است . هاشمی نسب می افزاید: راههای روستایی از 118 کیلومتر در سال 57 ، بـه 14 هزار و 125 کیلومتر افزایش یافته است که حدود 6 هزارکیلومتر آن اکنون آسفالته است . راههای شهری نیز از 3 هزار و 900 کیلومتر در سال 57 ، به 6 هزار و 400 کیلومتر رسیده است. خراسانی ها در حوزه روستاها و مناطق محروم استان نیز ، پیشرفتهای چشمگیری را در سالهای پس از انقلاب اسلامی شاهد بوده اند .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی می گوید برخورداری روستاییان استان از آب آشامیدنی سالم از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 89 درصد افزایش یافته است . در حالی که اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، این برخورداری 9 و یک دهم درصد بود . محمد دانشگر روستاهای دارای بیش از 20 خانوار استان را 2 هـزار و 557 روستا اعلام می کند و می افزاید: اکنون بیش از هزار و 50 روستا از ایـن تـعداد ، از شبکه آبرسانی روستایی برخوردارند و 70 تا 75 میلیون مترمکعب آب آشامیدنی سالم مورد نیاز روستاهای خراسان رضوی از 943 حلقه چاه ، 178 چشمه و 111 رشته قنات تأمین می شود. در بخش تأمین آب آشامیدنی شهری هم مسئول روابط عمومی آب و فـاضلاب خراسان رضوی از زیر پوشش بودن 100 درصد جمعیت شهری استان در شبکه آب آشامیدنی شهری خبر می دهد .

عبداللهی ساخت 24 سد مخزنی در شهرها و مناطق مختلف خراسان رضوی با بیش از یک میلیارد و 561 میلیون مترمکعب ظرفیت مخزن و بیش از 508 میلیون مترمکعب ظرفیت آب قابل تنظیم را از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در این بخش می داند .

 سید محمدرضا فخر نبوی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان رضوی هم درباره جمعیت برخوردار استان از برق می گوید: اکنون 2 میلیون و 338 هزار مشترک برق در استان داریم . در حالی که این برخورداری در ابتدای انقلاب اسلامی 258 هزار مشترک بود . علیرضا معراجی مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت در بخش گاز خانگی ، یک میلیون و 256 هزار مشترک اکنون زیر پوشش این شبکه قرار دارند . خراسان رضوی همچنین با 4 گمرک فعال تاکنون در صدورکالا های مختلف جزو استانهای پیشرو کشور بوده است .

صفرزاده رئیس اداره بازرگانی خراسان رضوی گفت ایـن استـان یک پنجم تولید انواع فرش دستباف ، معادل یک چهارم میزان صادرات کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است . مدیرکل گمرکات خراسان رضوی هم گفت اکنون حدود پنج و نیم درصد ارزش صادرات و حدود سه و نیم درصـد وزن صادرات کشور مربوط به این استان است .

مسعود عاطفی می افزاید: در 10 ماه منتهی به دی امسال ، هزار و 169 تن کالا به ارزش 949 میلیون دلار از خراسان رضوی به کشورهای افغانستان ، تـاجیـکستان، ترکمنستان ، امارات متحده عربی ، اسپانیا ، قرقیزستان ، ازبکستان و قـزاقستان صادر شد که از نظر وزن در مقایسه با مدت مشابه پارسال، بیش از 39 درصد و از نظر ارزش حدود 16 درصد افزایش نشان می دهد .

مدیر کل گمرکات خراسان رضوی گفت: بـیشترین صـادرات استان ، زعــفران ، سیمان، مصنوعات فلزی ، ملامین و پلاستیکی و بنزن بوده است . در کنار این همه خدمات ، توسعه و عمران حریم حرم مطهر رضوی نیـز از ویژگی خـاصی برخوردار است . چرا که در 31 سال گذشته بیش 900 هزار مترمربع بـه مجمـوع فضای اماکن مطهر افزوده شده . به گونه ای که مساحت120 هزار متر مربعی اماکن متبرکه رضوی در بدو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، امـروزه به بیـش از یـک میلیون مترمربع رسیده است . البته در کنار توسعه کمی فعالیتهای فرهنگی، آموزشی و پژوهشی، گسترش ورزش همگانی ، خدمات اجتماعی ، بهداشتی و درمانی و بهبود وضع زیارت و رفاه بیش از 20 میلیون زائر مشتاق ایرانی و خارجی در سال نیز بسیار گسترده و قابل توجه است .* واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :