Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 145276
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1388 14:48
تعداد بازدید : 361

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در مهاباد

پس از انقلاب در بخش صنعت شهرستان مهاباد بيش از 590 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است و بيش از دو هـزار نـفر در 108 واحد توليدي فعال مشغول بــه کار شده اند. با پيروزي انقلاب اسلامي ايران رشد و شکوفايي کشور بويژه مناطق محروم نيز در زمينه هاي مختلف آغاز شد . گسترش بهداشت عمومي، افزايش صادرات غيرنفتي ،تـوسـعه کشاورزي و دامداري ، ايجاد و توسعه صنايع مـادر ، ايـجاد مراکز توليدي و صنعتي ، توسعه عمران و آباداني مناطق محروم ، توسعه شبکه حمل و نقل و مخابرات ، توسعه وگسترش بـخش انرژي ، ايجاد و توسعه مجامع علمي و مراکز تحقيقاتي و پژوهشي و گسترش مراکز آموزش عالي و در مجموع توسعه زيرساختها از دستاوردهاي انقلاب اسلامي ايران در 31 سال گذشته در مناطق مختلف کشور است .

 سرمايه گذاريهاي عظيم دولتي درقالب طرحهاي ملي زيربنايي مانند توسعه راههاي ارتباطي، احداث راه آهن ، پتروشيمي ، تـأسيس دانشگاههاي مختلف و طـرحهاي محلي از قبيل توسعه کشت وصنعت، خوراک دام و طيور و تـوسعه گـردشـگري مشارکت هرچه بيشترمردم را در اين مدت افزوده است و سرمايه گذاريهاي کلان دولتي دربخش صنعت ومعدن،کشاورزي، توسعه مراکز آموزش عالي ، بهداشت ودرمان، آموزش وپرورش وآموزش هاي فني و حـرفه اي در شهرستان مهاباد پـس ازپيروزي انقلاب اسلامي موجب پيشرفت وتوسعه روز افزون اين منطقه شده است .

به اعتـقادکـارشناسان اقتـصادي ، مشارکت مردم در بخش هاي اقتصادي ، توليدي و توسعه خدمات نيز خود مرهون سرمايه گذاريهاي دولتي است و اين سرمايه گذاريها علاوه براينکه در بخش هاي پايين دست موجب اشتغال وافزايش توليد مي شود ، اين اعتماد و اطمينان را نيز بوجود مي آورد که توليدات بخش خصوصي نيز داراي توجيه اقتصادي و سود دهي معقول است .

پس از انقلاب در بخش صنعت شهرستان مهاباد بيش از 590 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است و بيش از دو هـزار نـفر در 108 واحد توليدي فعال مشغول بــه کار شده اند و اين شهرستان در اين زمينه رتبه چهارم استان را به خود اختصاص داده است. مهاباد آخرين نقطه مسيرخط لوله پلي اتيلن عسلويه به آذربايجان غربي است و اکنون يک طرح عظيم پتروشيمي در اين شهر در حال اجراست که با بهره برداري ازآن علاوه بر صدور محصولات آن به خارج از کشور دهها واحد اقــماري نـيز در اطراف آن راه اندازي خواهد شد .

 تـوسعه و بـهبود شاخصهاي برخورداري ، اجراي دهها واحد مرغداري و دامداري صنعتي ، ساخت شهرک صنعتي با دهها واحد فعال، احداث سايتهاي گـلخـانه اي ، راه آهن مراغه - مهاباد ، بزرگراه مهاباد - اروميه و مهاباد - مياندوآب ، ساخت شبکه و تصفيه خانه فاضلاب شهري ، ساخت سد سنجاق در شرق مهاباد و راه اندازي صدها کارگاه توليدي بنگاههاي کوچک و زودبازده از دستاوردهاي انقلاب اسلامي در شهرستان مهاباد است . شهرک صنعتي اين شهرستان در56 هکتار و پيش بيني 130 واحدتوليدي و نيز22 واحدفعال ساخته شده و در حال گسترش است . همچنين اين شهرستان دربخش معدن با ايجاد براي اشتغال براي 650نفر بصورت مستقيم در47 معدن فلزي و غيرفلزي و مصالح ساختماني رتبه اول استان را دارد .

 در کنار توسعه اقتصادي، شهر مهاباد اکنون به يکي از شهرهاي بزرگ دانشگاهي تبديل شده و دانشگاه آزاد اسلامي، پيام نور، دانشگاه علمي کاربردي و دانشگاه بين المللي پرديس امام خميني و نيز دانشکده علوم اجتماعي وابسته به دانشگاه اروميه از فعال ترين و بزرگترين مراکز آموزش عالي منطقه بشمار مي رود و نزديک به 11 هزار نفر دانشجو در اين دانشگاهها تحصيل مي کنند و اين در حالي است که در سالهاي قبل از انقلاب حتي يک واحد دانشگاهي در شهرستانهاي کردنشين آذربايجان غربي وجود نداشت .

علاوه برتأسيس اين مراکز دانشگاهي ، پس از انقلاب 152 واحدآموزشي نيز در اين شهرستان ساخته شده است . شهرستان مـهابـاد در بـخش خـدمات عـمومي نيز بعداز انقلاب پـيشرفـتهاي چشمگيري داشته است. در زمينه برق بيش از 46 هزار انشعاب به مردم واگذار شده و از 200 روستاي اين شهرستان ، 191 روستا پس از انـقلاب از نعمت روشنايي بهره مند شده اند . در زمينه مخابرات پس از انقلاب 121 روستا داراي تلفن خانگي شده و در90 روستا نيز دفتر مخابراتي داير و 60 هزار تلفن همراه به مردم واگذار شده است .

همچنين ساخت تصفيه خانه فاضلاب در 34 هکتار با ظرفيت 600 ليتر درثانيه ، ساخت131 کيلومتر شبکه مدرن فاضلاب و واگذاري32 هزارانشعاب آب به مردم از جمله فعاليتها در بخش آب و فاضلاب پس از انقلاب در شهرستان مهاباد است . دربخش گاز 250 کيلومتر در سطح شهر و 60 کيلومتر در روستاها شبکه گذاري شده است و اکنون 30 هزار خانوار شهري و هزار خانوار روستايي شهرستان از نعمت گاز طبيعي برخوردار هستند و ايـن درحالي است که استان آذربايجان غربي قبل از انقلاب فاقد گاز طبيعي بود . در بخش راه پس از انقلاب 323 کيلومتر راه شـوسه روستـايي ساخته و 156 کيلومترآن نيز آسفالت شده و 250 کيلومتر از جاده هاي بين شهري هم آسفالت و بازسازي شده است . * واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :