Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 146454
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1389 20:59
تعداد بازدید : 398

دکتر احمد فاضل رئیس شورای تخصصی دندانپزشکی وزارت بهداشت

تولید ماده دندانی سم سمنت تحولی شگرف در دندان پزشکی

ماده دندانی سم سمنت؛ "cem cement" ماده ای متشکل از ده ها نوع سیمان همزیست با بافت دندانی و استخوانی بدن انسان است که پس از 10سال تحقیق و پژوهش به تولید رسیده است.

ماده دندانی "سم سمنت"، ساخت محققان ایرانی، با زنده نگهداشتن پالپ دندان، تحولی در دندانپزشکی در جهان به وجود می آورد.


این گفته دکتر احمد فاضل رئیس شورای تخصصی دندانپزشکی وزارت بهداشت است که در پنجاهمین همایش انجمن دندانپزشکی در برج میلاد شرکت کرده بود.
بنابراین گزارش ماده دندانی "سم سمنت"؛ "cem cement" ماده ای متشکل از ده ها نوع سیمان همزیست با بافت دندانی و استخوانی بدن انسان است که دکتر مجید عسگری دندانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پس از 10سال بررسی و تحقیق به تولید آن دست یافته است.
وی امروز در همایش دندانپزشکان گفت: مشابه این ماده که یکی از مهمترین آنهاPTM،ساخته یکی ازدندانپزشکان ایرانی مقیم آمریکاست، در جهان تولید شده است اما هر یکی از این مواد بیش از دو مورد کاربرد دندانی ندارند در صورتی که با توجه به مولکول سم سمنت، ده استفاده در دندانپزشکی از آن متصور است که مهمترین آن ترمیم بافت عصبی دندان یا پالپ به صورت زنده و بدون روت کانال است که با موارد قبلی امکان نداشت. به گفته این محقق دندانپزشک، در بیش از نیمی از موارد التهاب و عفونت ریشه دندان، نیازی به خارج کردن پالپ یا همان اقدامی که مردم به عصب کشی می شناسند، نیست، در صورتی که امروزه بیشتر دندانپزشکان به محض مشاهده این التهاب اقدام به روت کانال یا خارج کردن پالپ می کنند. دکتر عسگری گفت: ماده دندانی "سم سمنت" به گونه ای عمل می کند که می تواند پس از درمان عفونت و التهاب پالپ مانند پوششی بدون منفذ، با پر کردن همه خلل و فرج های موجود در ناحیه، سد پوششی مناسبی برای پالپ که حاوی اعصاب ریشه دندان است به وجود بیاورد و به این شکل موجب بهبود درد دندان شود ضمن این که در این شرایط پالپ دندان هم زنده می ماند و خارج نمی شود. وی افزود: مواردی از عفونت شدید ریشه دندان نیز وجود دارد که چاره ای جز روت کانال برای دندانپزشک وجود ندارد اما به علت بیماری های زمینه ای بیمار یا سن بسیار کم یا برعکس سن بالا، امکان ترمیم ریشه دندان وجود ندارد، در این موارد نیز ماده دندانی "سم سمنت" جایگزین مناسبی برای روت کانال محسوب می شود.
دکتر عسگری از استفاده "سم سمنت"، چهارشنبه آینده در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و گفت: در این روز سم سمنت در دستورالعمل های درمانی دندانپزشکی در کشور قرار می گیرد و دانشجویان و دستیاران دندانپزشکی این دانشگاه آن را برای بیماران نیازمند به کار خواهند برد.
به گفته وی پس از آن، "سم سمنت" پس از برگزاری کارگاه های آموزشی در همه دانشگاههای علوم پزشکی کشور وارد اقدامات دندانپزشکی در همه کشور می شود.
عسگری با بیان این که "سم سمنت" در ابتدا فقط در مراکز دندانپزشکی دانشگاهی و دولتی استفاده خواهد شد، گفت: مردم ایران تا2ماه دیگر می توانند از نتایج مثبت کاربرد این ماده جدید بهره مند شوند.
ماده دندانی "سم سمنت" ؛ "cem cement" ساعت16امروز در همایش انجمن دندانپزشکان در سالن همایش های برج میلاد رونمایی و به جامعه دندانپزشکی کشور معرفی می شود.
* واحد مرکز خبرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :