Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 146555
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1388 14:19
تعداد بازدید : 702

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در گلستان

پيروزي انقلاب اسلامي دستاوردهاي زيادي در عرصه هاي مختلف کشور به همراه داشته و استان گلستان نيز از اين پيشرفت ها بهره ها برده و اين دستاوردها تحولات ارزنده اي براي مردم گلستان به ارمغان آورده است .
پيروزي انقلاب اسلامي دستاوردهاي زيادي در عرصه هاي مختلف کشور به همراه داشته و استان گلستان نيز از اين پيشرفت ها بهره ها برده و اين دستاوردها تحولات ارزنده اي براي مردم گلستان به ارمغان آورده است . استان شدن اين منطقه در سال 76 سبب شتاب بيشتر توسعه گلستان شد و اکنون در سي و يکمين فجر انقلاب اسلامي ، گلستان يکي از استانهاي توانمند در بخش هاي کشاورزي ، علمي و صنعتي است .

طاغوتيان غلامرضا و شمس پهلوي پيش از انقلاب بيش از 20 هزار هکتار از زمين هاي حاصلخيز را در اختيار داشتند و قانون مالک و رعيت در اين منطقه حکمفرما بود و پس از پيروزي انقلاب اسلامي همه اين زمين ها به مردم واگذار شد . به گفته حاجيلري مديرعامل امور آب گلستان پيش از انقلاب اسلامي فقط يک سد براي آبياري زمين هاي کشاورزي در استان وجود داشت ، اما بعد از انقلاب پنج سد بزرگ در استان ساخته شد و با ذخيره سازي 24 ميليون مترمکعب آب ، 27 هزار هکتار از زمين هاي ديم استان به آبي تبديل شد .

رئيس سازمان جهادکشاورزي استان گلستان نيز گفت با اين اقدام و نيز تبديل کشاورزي سنتي به نيمه سنتي و نوين ميزان کل توليدات کشاورزي از 800 هزار تن در سال 57 به 3 ميليون و 200 هزار تن در سال 88 رسيد . جعفري افزود کشاورزان سالانه با توليد 120 هزار تن سويا ، يک ميليون و 200 هزار تن گندم و 26 هزار و 724 تن پنبه به ترتيب مقام هاي اول ، دوم و سوم را در توليد اين محصولات در کشور دارند . گلستان 650 هزار هکتار زمين کشاورزي دارد .

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي هم به وضع آبرساني به روستاها قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت از 900 روستاي گلستان در سال 57 فقط ساکنان 151 روستا آب داشتند اما اکنون 685روستا از شبکه آب آشاميدني سالم بهره مند هستند . خواستار افزود به بقيه روستاها که پراکنده و جمعيت آنها کم است ، آبرساني با تانکر صورت مي گيرد . سنگدويني مدير عامل شرکت گاز با اشاره به بهره مندي مردم استان از نعمت گاز گفت تا سال 57 بهره مندي مردم شهرها و روستاهاي گلستان از گاز طبيعي صفر بود اما اکنون 92 درصد جمعيت شهري در23 شهر و بيش از 50 درصد جمعيت روستايي در 450 روستا از اين نعمت بهره مند هستند .

به گفته جوان شورابي مديرکل راه و ترابري استان گلستان سال 57 حتي يک کيلومتر بزرگراه و راه آسفالت روستايي در استان وجود نداشت اما اکنون اين استان 258 کيلومتر بزرگراه و 2 هزار کيلومتر راه روستايي آسفالته دارد . نخستين هواپيما هم بهمن 79 از تهران در فرودگاه گرگان به زمين نشست و خط هوايي اين مسير برقرار شد و آذر 85 فرودگاه گرگان بين المللي شد و نخستين گروه از زائران گلستاني گرگان را به مقصد عربستان ترک کردند . کرم رضايي مدير عامل شرکت توزيع نيروي برق گلستان 316 روستا را در استان قبل از پيروزي انقلاب اسلامي داراي برق اعلام کرد و افزود اما تا امسال به همه 970 روستاي داراي بيش از 20 خانوار در گلستان برق رساني شده است . محمدي مدير نهضت سوادآموزي گلستان هم درصد باسوادي مردم استان را در سال 1357 سي و پنج درصد و در سال 1388 هشتاد و پنج درصد اعلام کرد .

 گلستان در بخش مراکز آموزش عالي نيز پيشرفت هاي زيادي داشته است . به گفته رنجبر رئيس دانشگاه شمار مراکز آموزش عالي استان از يک آموزشگاه در سال 57 به 22 دانشگاه در سال 1388 و شمار دانشجويان از 100 دانشجو به 52 هزار دانشجو رسيده است . رئيس دانشگاه علوم پزشکي هم مي گويد تا سال 1357 در استان 7 بيمارستان و 20 مرکز بهداشتي فعاليت مي کرد اما اکنون 21بيمارستان و 137 مرکز بهداشتي به مردم خدمات درماني مي دهند. از سال 39 تا 1368 تنها راديو گرگان زيرپوشش مرکز مازندران و گيلان پخش مي شد اما از سال 1368 برنامه سازي تلويزيوني در شبکه محلي استان گلستان آغاز شد و پس از استان شدن گلستان در سال 1383 شبکه استاني سيماي گلستان فعاليت خود را آغاز کرد .

 توليت رئيس سازمان صنايع و معادن گلستان گفت در اين منطقه تا سال 1357 هيچ ناحيه صنعتي و معدني فعال نبود ولي تاکنون بيست و دو شهرک و ناحيه صنعتي و 33 معدن استخراج ذغال سنگ ، صدف کوهي ، کک ، يد و سنگ لاشه با توليد بيش از 248 هزار تن در سال ايجاد شده است . شهرياري مديرکل گمرکات استان درباره دستاوردهاي انقلاب درخصوص گمرک مي گويد قبل از انقلاب در گلستان گمرک وجود نداشت اما با ايجاد پايانه مرزي اينچه برون گنبدکاووس در شهريور 82 ميزان صادرات کالا از استان از حدود 26 ميليون دلار به بيش از 92 ميليون دلار در سال 88 رسيده است . نخستين کارخانه توليد يد کشور سال 87 در شهرستان آق قلا با ظرفيت توليد ماهانه 5 تن راه اندازي شد و ايران به جمع 9 کشور توليد کننده يد جهان پيوست .

به همت متخصصان گلستاني با توليد موفقيت آميز مولد ميگوي وانامي در استخرهاي مجتمع پرورش ميگوي گميشان در گلستان، کشورمان تنها توليدکننده اين محصول در بين کشورهاي حاشيه درياي خزر شد . به گفته مديرکل شيلات استان با توسعه اين مرکز تا سال آينده کشورمان در توليد اين مولدها خودکفا خواهد شد . پاسندي افزود درياي خزر به تنهايي 93 درصد از ذخيره خاويار و ماهيان خاوياري جهان را در خود جاي داده است که 45 درصد از خاويار توليدي ايران سالانه به مقدار 6 تن در اين استان استحصال مي شود که بيشترين ميزان در کشور است .

پنجمين کارخانه توليد نورد کشور در شهرستان مينودشت با 98 درصد پيشرفت و کارخانه سيمان پيوند با 83 درصد پيشرفت از طرح هاي بزرگ صنعتي در آستانه بهره برداري در گلستان است که با بهره برداري از اين طرح ها زمينه اشتغال بيش از 600 نفر فراهم مي شود . گلستان بيش از يک ميليون و 600 هزار نفر جمعيت را در 20 هزار و 437 کيلومترمربع وسعت و 12 شهرستان ، 24 شهر و 21 بخش جاي داده است . اين استان در جنوب شرقي درياي خزر قرار گرفته و از شمال به ترکمنستان ، از جنوب به سمنان ، از شرق به خراسان شمالي و از غرب به مازندران متصل است . * واحد مرکزي خبر 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :