Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 149104
تاریخ انتشار : 30 تیر 1389 12:11
تعداد بازدید : 706

جمال افضلی کارشناس ارشد فیزیک دانشگاه کردستان

سوزن ميکروسکوپ به روش نانو لوله کربن ساخته شد

سوزن میکروسکوپ با استفاده از روش دی الکتروفوریس و انباشت نانولوله کربن به سر سوزن سیلیکونی ساخته شده است.
علمی تصویر دارد نخستین بار در ایران سوزن نانو لوله کربنی میکروسکوپ نیروی اتمی در کردستان ساخته شد. به گفته کارشناس ارشد فیزیک دانشگاه کردستان سوزن میکروسکوپ با استفاده از روش دی الکتروفوریس و انباشت نانولوله کربن به سر سوزن سیلیکونی ساخته شده است .

این محقق کردستانی با اشاره به اینکه میکروسکوپ نیروی اتمی یکی از انواع میکروسکوپهای پروبی روبشی است افزود سطح نمونه توسط یک سوزن نوک تیز یا پروبی که نوک آن به صورت تک اتمی است، روبش می شود. جمال افضلی گفت این سوزن روبنده به خاطر ابعاد بسیار کوچک خود می تواند کوچکترین پستی و بلندی موجود در سطح را (در حد نانومتر) حس کند . این دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه کردستان گفت بسته به طبیعت بر هم کنش های موضعی ، می توان تصویری سه بعدی از پستی و بلندی سطح ، ساختار الکترونیکی ، ساختار مغناطیسی یا هر خاصیت موضعی دیگر را به دست آورد . افضلی افزود میکروسکوپ نیروی اتمی یاAFM دستگاهی است که برای بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتر بکار می رود و انعطاف پذیری ، سیگنالهای بالقوه متعدد و امکان عملکرد در مدهای مختلف و توانمند ساختن محققین در بررسی سطوح گوناگون تحت شرایط محیطی متفاوت از ویژگیهای آن است . وی افزود این دستگاه امکان عملکرد در محیط خلأ ، هوا و مایع را نیز داراست .
به گفته افضلی مورفولوژی هندسی ،توزیع چسبندگی ،اصطکاک ، ناخالصی سطحی ، جنس نقاط مختلف سطح ،کشسانی ، مغناطیس ، بزرگی پیوندهای شیمیایی ، توزیع بارهای الکتریکی سطحی و قطبش الکتریکی نقاط مختلف از خواص قابل اندازه گیری با این دستگاه است. افضلی همچنین گفت در عمل از این قابلیتها برای بررسی خوردگی ، تمیزی ، یکنواختی ، زبری ، چسبندگی ، اصطکاک و اندازه استفاده می شود . افضلی با بیان اینکه معمولاً سوزن این میکروسکوپها درانواع عادی از جنس سیلیکون است که در بهترین حالت شعاع انحنا آن 300 نانومتر است گفت به علت استحکام کم سیلیکون ، زمان محدودی می توان از آن استفاده کرد در صورتیکه سوزن نانولوله کربنی به علت شعاع انحنای بسیار کم موجب افزایش وضوح تصویر می شود.
*واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :