Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 149487
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1385 18:29
تعداد مشاهدات : 421

برج ميلاد چهارمين برج مخابراتي جهان

برج ميلاد با 435 متر ارتفاع پس از برج «سي ان تورنتو» كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهاي چين با 500 متر ارتفاع در مكان چهارم برج هاي مخابراتي جهان قرار دارد.

برج ميلاد با 435 متر ارتفاع پس از برج «سي ان تورنتو» كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهاي چين با 500 متر ارتفاع در مكان چهارم برج هاي مخابراتي جهان قرار دارد. اين برج از پنج قسمت اصلي شامل: شالوده، ساختمان پاي برج (لابي)، بدنه اصلي برج، سازه را‡س و دكل تشكيل شده است. ساختمان را‡س آن يكي از بزرگ ترين ساختمان هاي را‡س در برج هاي مخابراتي دنيا به شمار مي آيد.

از ميان طرح هاي متعدد پيشنهادي براي معماري برج، سرانجام طرحي برگزيده شد كه با معماري ايراني و اسلامي هم خواني بيش تري داشت و توانست پلي ميان سنت هاي ديرين و فن آوري نوين معماري ايجاد و تمدن اصيل ايراني - اسلامي را به جهانيان عرضه كند.


برج شناسي

قسمت اول، شامل پي و سازه انتقالي است كه زير سطح زمين و از تراز 00/14- متر تا تراز 00/0+ برج مي شود. پي برج يك پي گسترده دايره اي شكل به قطر 66 متر و ضخامت متوسط چهار متر است و در محيط آن كابل هاي پس كشيدگي، كار گذاشته شده است.

سازه انتقالي به ارتفاع 15 متر شكلي شبيه به هرم ناقص دارد و شامل يك هسته مركزي توپر و هشت ديوار مايل پشت بنددار است. به منظور تعيين رفتار پي و شناخت نيروها و تنش هاي موجود در آن، ابزار دقيقي مانند تنش سنج و كرنشسنج در نقاط مختلف آن تعبيه شده است. بتنريزي پي و سازه انتقالي تقريبا 21000 متر مكعب حجم دارد.

قسمت دوم، ساختمان پاي برج است كه شش طبقه دارد و تا تراز 4/28+ متري ساخته مي شود. اين ساختمان به طور عمده شامل فضاهاي تأسيساتي، اداري، خدماتي، هنري، تفريحي و مراكز خريد است و مساحت طبقات آن در مجموع به حدود 15000 متر مربع مي رسد.

قسمت سوم، بدنه اصلي برج است كه سازه اي از جنس بتن مسلح دارد و از تراز 00/0+ تا 315+ متر امتداد مي يابد. شكل كلي آن يك هشت ضلعي مركزي به همراه تعدادي ديوار داخلي و چهار باله ذوزنقه اي شكل است كه به آن متصل مي شود. بزرگ ترين قطر بدنه در تراز 00/0+ ، 28متر است كه با افزايش ارتفاع به تدريج كاهش مي يابد و در تراز 240 متر، به حدود 5/16 متر مي رسد و تا تراز 302 متر امتداد مي يابد. در ضمن، ضخامت ديوارها هم متغير است و با افزايش ارتفاع، كاهش مي يابد.

در داخل سه حفره بدنه اصلي برج، شش آسانسور 21 نفره با سرعت هفت متر در ثانيه نصب مي شود. حفره چهارم نيز به پله اضطراري اختصاص دارد و همزمان با ساخت بدنه، قطعات آن نيز نصب شده است.

در بدنه اصلي برج، علاوه بر آرماتورهاي 3A از آرماتورهاي خاص استفاده مي شود. اين آرماتورهاي خاص با بست مكانيكي به هم متصل مي شوند و در چهار باله بدنه تا تراز 240 متري مورد استفاده قرار مي گيرند. عيار بتن مصرفي در بدنه برج 420 كيلوگرم بر مترمكعب و مقاومت 28 روزه آن 350 كيلوگرم بر سانتي متر مربع تعيين شده است.

سيمان مصرفي، سيمان نوع11 و مواد افزودني بتن شامل فوق روانكننده، ديرگيركننده و هوازاست. بتن مصرفي پس از آن كه با ميكسر به پاي بدنه آورده شد، در زماني حدود پنج دقيقه توسط ويچ به محل تخليه در بالاي قالب حمل ميشود. دو آزمايشگاه مستقل كيفيت مصالح و بتن را به طور مرتب بررسي كرده، گزارش مي دهند.

بدنه اصلي برج با روش قالب لغزان اجرا مي شود. اين روش براي ساخت سازه هاي بلند بتني بسيار مناسب است و سرعت اجرا را به حدود چهار متر در هر شبانه روز مي رساند. حركت قالب و به تبع آن، آرماتوربندي، بتنريزي و ديگر عمليات اجرايي به طور پيوسته است و توقف جز در موارد از پيش طراحي شده، امكانپذير نيست.

قالب لغزنده موجود در بدنه اصلي برج با توجه به پيچيدگي هاي خاص آن طراحي و پس از ساخت بعضي قطعات آن در داخل كشور در پاييز سال 1377 نصب شد. مجموعه قالب از سه عرشه كاري تشكيل شده است:

عرشه فوقاني كه بتن ريزي و هدايت قالب در آن انجام مي شود، عرشه مياني كه مخصوص آرماتوربندي و ويبره زدن بتن است و عرشه آويزان كه نگهداري، عمل آوري و ترميم احتمالي بتن در آن صورت مي گيرد. بدنه اصلي برج از 00/0+ تا 315+ متر طي 9 مرحله كاري انجام شد و تمام حجم بتنريزي آن حدود 31000 متر مكعب است.


مراحل اجرا

نخستين مرحله اجرا، 12 دي ماه 1377 آغاز شد. پس از پايان اين مرحله، آسانسور حمل پرسنل با ظرفيت 25 نفر در بخش مركزي بدنه نصب شد. هنگام اجراي بدنه، در هر 12 متر يك سقف دسترسي در بخش مركزي ساخته مي شد. بازشوها و صفحات مدفوني كه در نقشه ها پيشبينيشدهاند، به دقت اجرا مي شوند. براي حفاظت از برج در مقابل صاعقه، سيم هاي مسي در بدنهِ برج كار گذاشته شده كه تا كف پي امتداد دارند و در نهايت به شبكه هم پتانسيل كف پي متصل مي شوند. علاوه بر اين به منظور بررسي عملكرد نيروها در زير و پي بدنه برج، ابزار دقيق استاتيكي و ديناميكي در مكان هاي مختلف بدنه جاي گذاري ميشوند كه از نتايج آن ها براي كسب اطلاعات بيشتر، نگهداري برج و همچنين كارهاي تحقيقاتي مي توان استفاده كرد. به همين ترتيب و براي اطلاع از هرگونه حركت احتمالي بدنه برج و محدوده اطراف آن يك شبكه ميكروژئودزي در بدنه و اطراف برج ايجاد شده است، تا هنگام لزوم، توسط دوربين هاي دقيق نقشه برداري بتوان اطلاعات لازم را ثبت و ضبط كرد.

قسمت چهارم، ساختمانِ سازهِ را‡س است كه 12 طبقه و از جنس اسكلت فلزي است و از تراز 245+ تا 315+ متري ساخته مي شود. نماي بيروني اين ساختمان، شيشه اي خواهد بود و طبقات مختلف آن علاوه بر كاربردهاي تاسيساتي، مخابراتي و تلويزيوني داراي جاذبه هاي تفريحي شامل رستوران گردان، سكوي ديد روباز و گنبد آسمان در آخرين طبقه است. مساحت طبقات ساختمان را‡س برج در مجموع حدود 12 هزار متر مربع و بيش ترين قطر آن 60 متر است. وزن كل اسكلت فلزي اين ساختمان دو هزار تن است كه توسط نيروهاي شعاعي و اتصالات صفحه فلزي به بدنه بتني متصل مي شوند.


سازه شش قسمتي

به منظور ايجاد يك روند عملي در مراحل ساخت و نصب، اين سازه به شش قسمت تقسيم شده است. روش بالابري و نصب سه بخش اين سازه، روش بالابري سنگين ناميده مي شود. در اين روش، قطعات از قبل ساخته شده، در روي زمين و در پاي برج، مونتاژ و توسط كابل به يكديگر بسته مي شوند. مجموعه حاصل به كمك كابل هايي كه به نقاط مشخصي از آن اتصال مي يابد، به عرشه اي در قسمت فوقاني برج متصل مي شود. اين كابلها به جكهاي مخصوصي متصل اند كه براي عمليات بالابري سنگين از آن ها استفاده مي شود.

اعضاي باقيمانده نيز توسط بالابري سبك به بالاي برج، حمل و نصب مي شوند. سبد اصلي سازه را‡س، سنگين ترين قطعه اي است كه با اين روش در برج بالابري مي شود و وزني حدود سه هزار تن دارد. به منظور حصول اطمينان از كيفيت ساخت سازه در كارخانه سازنده، روند ساخت و بازرسي هاي مورد نياز، طي نظامي مدون انجام مي شود. اين نظام شامل موارد بازرسي نقشه ها و قطعات، تطابق با استانداردهاي مورد نظر و گواهينامه هاي مربوط به دست اندركاران ساخت است.

قسمت پنجم دكلي به طول 120 متر است كه از تراز 315+ متر شروع مي شود و تا تراز 435+ متري ادامه مي يابد. در قسمت تحتاني پايه اين سازه به ميزان هفت متر در بتن مدفون شده است. قطر اين دكل در پايه شش متر است و در نهايت به 60 سانتيمتر مي رسد و به گونه اي ساخته مي شود كه آنتنهاي مختلف راديويي و تلويزيوني روي آن نصب مي شوند.* ويژه نامه روزنامه ي همشهري


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :