Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 150079
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1388 14:11
تعداد مشاهدات : 439

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در آبادان و خرمشهر

انقلاب شکوهمند اسلامي دستاوردهـاي بسياري را در عمر 31 ساله خود براي شهرستان هاي آبادان و خرمشهر به ارمغان آورده است. انقلاب شکوهمند اسلامي دستاوردهـاي بسياري را در عمر 31 ساله خود براي شهرستان هاي آبادان و خرمشهر به ارمغان آورده است . بيشترين نمود اين دستاوردهـا، پيشرفت هاي بدست آمده در زمينه هاي عمراني،اقتصادي و فرهنگي است که با استفاده از توان علمي متخصصان داخلي، باعـث خـود اتکايي در اين منطقـه شده است.

پالايشگاه آبادان که در جنگ تحميلي آسيب هاي فراواني به تاسيسات و تجهيزات آن وارد شده بود از نخستين مراکز صنعتي به شمار مي رود که در بازسـازي مورد توجه مسئولان قرارگـرفت و نصب و عيب يابـي دستگاههاي اين مرکز صنعتـي که در زمــان رژيـم منحوس پهلـوي بر عهـده متخصصان خارجي بود، به همت مهندسان و متخصصان توانمند کشورمان انجام شد. به علت همين تلاش ها، واحد تقطير 85 اين پالايشگاه با ظرفيت 130 هزار بشکه در روز در فروردين 1368 وارد مدار توليد شد. به گفته مديرعامل پالايشگاه آبادان، اکنون اين پالايشگاه کاملا" بازسازي شده است و با ظرفيت بيش از 430 هزار بشکه در روز، فرآورده هاي گازمايع، بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، سوخت جت، نفت کوره ، گوگرد، انواع حلال هاي نفتي و مواد اوليه کارخانه هاي روغن سازي و قير را توليد مي کند.

ابهجي مي افزايد اجراي طرح توسعه پالايشگاه آبادان نيز در 3 مرحله آغاز شده است که مرحله نخست آن شامل نوسازي ، بهسازي و افزايش ظرفيت واحد تقطير در خلاء با ظرفيت 180 هزار بشکه در روز و کاهش گرانروي با ظرفيت روزانه 25 هزار بشکـه و ساخت واحد نمک زدايي از نفت خام با سامانه جديد است . مرحله 3 پالايشگاه به منظور استحصال روزانه 6 ميليون ليتر بنزين با 80 درصد پيشرفت در حال ساخت است. ابداع فرآيند تبديل نفت کـوره يا مازوت به بنزين و گازوييل نيز از ديگـر افتخاراتي است که سال گذشته در پالايشگاه آبادان براي کشورمان رقم خورد .

پتروشيمي آبادان نيز که بازسازي آن در سال 1372 به پايان رسيد همه واحدهاي خط توليد P.V.C و D.D.B آن در مدار توليد دارد و اکنون سالانه حدود 60 هزار تن PVC و بيش از 70 هزار تن محصولات ديگر از جمله پلي اتيلن توليد مي کند . از ديگر طرح هاي مهم اقتصادي در آبادان ، ساخت نيروگاه گازي و بهره برداري از آن در سـال 1383 است که به گفته مديرآن شانزده و نيم درصد از برق مصرفـي استان خوزستان و دو و نيم درصد برق کشور را تامين و افت ولتاژ آنان را رفع مي کند . صادق آبادي گفت ساخت اين نيروگاه با ظرفيت اسمــي 493 و نيم مگاوات و توليد روزانه 500 مگاوات برق ، رشد ، توان فنـي ، تخصصي و مديريتي کارشناسان ايراني و متخصصان کشورمان را به خوبــي نمايان ساخت .

 ايجاد يارد سکوسازي شرکت تاسيسات دريايــي ايران در خرمشهر در سال1380 نيز به عنوان يکـي از بزرگترين سرمايه گذاري هـاي بعـد از انقلاب در خرمشهر محسوب مي شود . اين شرکت بزرگ با داشتن 3 کارگاه بــزرگ توليدي موســوم به يارد ، سکوهاي دريايي استخراج و پالايش اوليه نفت و گاز را توليد مي کند و اين توانمندي خرمشهر را به قطب بزرگ ساخت سکوهاي نفتي و گازي دريايي درکشور تبديل کرده است . همه مراحل طراحي و ساخت اين سکوهاي ميادين نفتي را مهندسان و متخصصان خرمشهري بر عهده دارند و تاکنون ساخت سکوهاي فراساحل در خرمشهر براي کشورمان 55 درصد صرفه جويي ارزي به همراه داشته است . بندر خرمشهر نخستين بار پس از پايان جنگ با ساخت 4 پست اسکله شناورهاي باري به ظرفيت 85 تن کالا فعال شد .

اکنون اين بندر داراي 9 پست اسکله با ظرفيت پذيرش کشتي هايي با آبخور 6 متر است و جابجايي سالانه به طور متوسط بيش از 99 هزار تيوکانتينر ، بندر خرمشهر را از سال 1382 به عنوان دومين بندر کانيتنري کشور ارتقا ء داده است. اکنون بزرگترين پايانه مسافري دريايي کشور نيز در اين بندر قرار دارد . صنايع دريايي شهيدموسوي خرمشهر از ديگر صنايع دريايي فعال و توانمند منطقه است که وزارت دفاع در سال 1383 آن را ساخت . کشتي هاي سنگين 22 هزار تني ، سکوهاي حفاري ، سازه هاي فراساحلي و ساحلي ، انواع لندينگ کرافت ، دوبه و شناورهاي صيادي و باري کشور در اين مجتمع ساخته مي شود و توليدات آن قابل رقابت با شناورهاي دريايي کشور هاي پيشرفته است. همچنين شرکت کشتي سازي اروندان خرمشهر ديگر کارخانه کشتي سازي منطقه است .

 اين کارخانه ايران را جزء 7 کشور برتر جهان و تنــها سازنــده شناور کاتاماران در خاورميانه قرار داده است. کشتي باربري لندينکرافت ، شناور کروبوت و نيز شناورهاي تشريفاتي از ديگر ساخته هاي شرکت کشتي سازي اروندان است که از سال 1369 تاکنون بيش از 120 فروند از آنها را ساخته است. یکي ديگر از دستاوردهـاي بزرگ انقـلاب اسلامـي در خرمشهر، اجراي بزرگترين طرح توليد نيشکر و صنايع جانبي کشور در اين منطقه است که در عرصه هاي جهاني رقابت مي کند و يکي از کارخانه هاي کشت و صنعت نيشکر با نام ميرزا کوچک خان نيز در محدوده شهرستان خرمشهر قرار دارد . جلگه اي و مستعد بودن خاک براي کشت نيشکر در استان خـوزستان باعث شد 44 هـزار و 500 هکتار زمين با توان توليد سالانه 700 هزار تن شکر خام و ايجاد اشتغال براي 15 هزار نفر زيرکشت اين محصول برود .

علاوه بر نيشکر ، شکـر و صنايع جانبي آن مانند خـوراک دام ، کاغـذ ، M.D.F ، الکل ، خميرمايه ، باگاس و ملاس نيز در اين مجتمع توليد مي شود . راه آهن خرمشهر - شلمچه - بصره نيز از طرح هاي مهم دولت است که عمليات اجرايي آن در دي سال 1385 آغاز شد . با اجراي اين طرح ، ايران از طريق راه آهن خرمشهر - شلمچه به بصـره و سپس به شمال عراق ، سوريه و در نهايت به درياي مديترانه متصل مي شود . هزينه اجراي اين طرح از خرمشهر تا شلمچه 120 ميليارد ريال و از شلمچه تا بصره 50 ميليون دلار پيش بيني شده است . حسيني فرماندار خرمشهر با اشاره به اينکه همه 16 کيلومتر اين خـط آهن در مسير آبادان انجام شده است ،گفت مسير 35 کيلومتري خاک عراق به علت مسائل خاص اين کشور هنوز به مرحله اجرا در نيامده است . تسهيل اعزام زائر به عتبات عاليات ، ترانزيت کالا و افزايش صادرات از ديگر مزاياي اين خط ريلي است .

ايجاد منطقه آزاد اروند در سال 1383 يکي ديگر از دستاوردهاي انقلاب در اين منطقه است . اين منطقـه آزاد بخش هايـي از شهرستان آبادان و خرمشهر را که داراي زيرساخت هاي صنعتي ، تجاري و گردشگري است ، در خود جاي داده است . معصومي رئيس منطقه آزاد اروند با اشاره به استعدادها و توانمنديهاي بالقوه دراين منطقه گفت منطقه آزاد اروند با 17 هزار و 200هکتار مساحت ، بنادر آبادان ، خرمشهر و بخشي از اراضي شهرهاي آبادان و خرمشهر را در بر مي گيرد .

دانشگاههاي منطقه در آبادان و خرمشهر نيز پس از انقلاب چندين برابر افزايش يافته است . به گفته باورصاد رئيس دانشگـاه علـوم و فنون دريايـي خرمشهر ، اين دانشگاه از بين موسسات و مراکز آموزش عالي کشور به جهت تخصصي بودن گرايش هاي تحصيلـي آن در رشته هاي علـوم و فنـون دريايي و دريانوردي و پژوهش هاي مربوط و همسو با ضوابط و استانداردهاي ملي و بين المللي ، داراي جايگاه ويژه اي در خاورميانه است . دانشگاه نفت ، دانشگاههاي آزاد اسلامي و پيام نور آبادان و خرمشهر ، دانشکده پرستاري و يک واحد بين المللي با نام خليج فارس نيز از مراکز آموزش عالي هستند که پس از پايان جنگ تحميلي در منطقه راه اندازي شده اند و بيش از 20 هزار نفر از منطقه و سراسر کشور در اين مراکز علمـي تحصيل مي کنند .* واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :