Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 150081
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1389 11:36
تعداد مشاهدات : 1528

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در یک نگاه

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)با اجرای صدها پروژه بزرگ ملی و استانی در زمینه های مختلف عمرانی و صنعتی، توانسته است برگ های زرین فراوانی را به اوراق پرافتخار کتاب انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران بیفزاید
در راستای فرمان مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا(مدظله العالی)، مبنی بر ضرورت به کارگیری امکانات سپاه در جهت بازسازی و توسعه همه جانبه کشور، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استناد به اصل 147 قانون اساسی و با کوله بار تجربه هشت سال دفاع مقدس، به عنوان یک ردۀ تخصصی و مجهز، درتاریخ 23/9/1368 تأسیس شد و پا به عرصه سازندگی و آبادانی ایران عزیز نهاد و از بدو تشکیل تاکنون توانسته است روندی رو به تعالی را طی کند و ضمن حفظ و ارتقای آمادگی رزمی و دفاعی خود، با اجرای صدها پروژه بزرگ ملی و استانی در زمینه های مختلف عمرانی و صنعتی، برگ های زرین فراوانی را به اوراق پرافتخار کتاب انقلاب اسلامی و سپاه بیفزاید و با بالا بردن شاخص های کمی و کیفی خود، موجبات اعتماد کارفرمایان در حوزه های مختلف را فراهم سازد و در راستای چشم انداز 20 ساله کشور و رسیدن به افق ایران 1404، به عنوان یک پیمانکار مجرب، زبده و توانمند، قابلیت اجرای پروژه های عظیم را به منصۀ ظهور گذارد.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) تاکنون با اجرای بیش از 1700 طرح بزرگ ملی و استانی در گرایش ها، رشته ها و زمینه های مختلف مانند:

1- سد سازی؛
2- ساخت بندر، اسکله و موج شکن؛
3- ساخت سازه های شناور؛
4- احداث شبکه های آبیاری، زهکشی و کانال های انقال آب؛
5- احداث حوضچه های ساخت و تعمیر کشتی و سایر سازه های دریایی؛
6- ساخت تأسیسات و تجهیزات؛
7- احداث انواع خطوط انتقال آب، نفت و گاز؛
8- ساخت مخازن نفت و آب؛
9- تونل و سازه های زیرزمینی؛
10- ابنیه مسکونی و اداری؛
11- راه سازی؛
12- کاوش های زمینی معدن؛
13- خدمات حمل و نقل دریایی و زمینی؛
14- کشاورزی؛
15- خدمات مهندسی و مشاوره ای و پذیرش کار در رشته های جدید مانند ساخت پتروشیمی و پالایشگاه، کمک به دولت جمهوری اسلامی و خدمت به مردم را هدف خود قرار داده است. اینک با گذشت 20 سال خدمت ارزشمند و قابل ستایش قرب در فرآیند توسعه و پیشرفت ایران اسلامی و آمادگی ها و قابلیت های فوق العاده در پذیرش و اجرای طرح های زیربنایی و حیاتی کشور با مقیاس های معادل و حتی فراتر از استانداردهای جهانی، موجبات ارتقای ضریب اعتماد و اطمینان و ایمان به کارآمدی فرزندان این مرز و بوم در نقش پذیری نسبت به رفع نیازهای اساسی و حیاتی کشور و پیمایش مسیر خودکفایی و اتکای به توان خودی توسط این قرارگاه فراهم گردیده و موقعیت ممتاز و جایگاه ویژه ای برای سپاه پاسداران در صحنۀ مبارک و مقدس توسعۀ کشور ایجاد گشته است.

گرایش های کاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با هدف مشارکت در اجرای برنامه های توسعۀ اقتصادی – اجتماعی کشور در قالب مجری طرح، پیمانکار و مشاور با اولویت مناطق محروم، ناامن، مرزی و دارای شرایط خاص، با نگاه به توسعۀ امنیت ملی و عدالت اجتماعی در دو رشته اصلی عمران و صنعت و معدن فعالیت می کند. این دو رشته، خود به گرایش های مختلفی تقسیم می شوند که در ذیل به آنها اشاره می شود:

گرایش ابنیه و سازه های سنگین در این بخش که از اهمیت بالایی برخوردار است. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) بیشترین تعداد پروژه را اجرا نموده و با ساخت بیش از 900هزار متر مربع ابنیه، کارنامۀ درخشانی از خود بر جا نهاده است. همچنین این قرارگاه با در اختیار داشتن امکانات وسیع، تجهیزات و نیروی انسانی متعهد و متخصص در امر طراحی، ساخت و نصب سازه های سنگین فلزی، به عنوان یکی از مهم ترین مجریان و پیمانکاران این صنعت در کشور شهرت یافته است. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. احداث پل های تقاطع بزرگراه همت – دماوند.
2. اجرای عملیات سیویل شبکه جمع آوری گاز حوزه آغار(فاز1).
3. شبستان های محراب مصلای امام خمینی(ره).
4. اجرای عملیات سیویل و ساختمان های طرح اتیلن پنجم عسلویه.
5. اجرای عملیات سیویل واحد الفین یازده مجتمع پتروشیمی کاویان.

گرایش تونل و سازه های زیرزمینی وجود اختلاف سطح در نقاط مختلف کشور، نیاز فراوان و گسترده به ساخت تونل در کلیۀ بخش ها نظیر راه، راه آهن، خطوط انتقال آب، سد و... را غیراجتناب کرده است. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با استفاده از تجارب ارزشمند کسب شده در دوران دفاع مقدس، از ابتدای فعالیت خود در زمینۀ احداث تونل، حضور مؤثر و چشم گیری داشته است و با توجه به اجرای ده ها تونل، با کاربردهای خاص در مقاطع و اشکال بزرگ و پیچیده و فنی، در حال حاضر به عنوان یکی از پیمانکاران بزرگ و منحصر به فرد در رشتۀ تونل محسوب می شود. کارنامۀ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در رشتۀ تونل شامل بیش از 5/4میلیون متر مکعب حفاری زیر زمینی و بیش از 190کیلومتر اجرای تونل می باشد. نکتۀ قابل توجه این است که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) موفق شده با 1000متر حفاری تمام مکانیزه در ماه، رکورد جدیدی را در این رشته به ثبت برساند. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. تونل های آب بر نیروگاه سد مخزنی کارون4؛
2. تونل خط هفتم مترو تهران؛
3. طرح و اجرای قطعات 3و 4و 5 تونل انتقال آب انوچ به قمرود؛
4. تونل انتقال آب از سد تنظیمی کرج به تصفیه خانۀ تهران؛
5. طرح توسعۀ نیروگاه سد مسجد سلیمان(گدارلندر: بزرگ ترین سازۀ زیرزمینی کشور).

گرایش سد و بند انحراف شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشور و لزوم مقابله با بحران کم آبی باعث شده تا در سال های اخیر، عنایت و توجه مسئولان کشور در این حوزه مضاعف شود. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نیز با این رویکرد، توانسته در زمینۀ سد و بند انحراف، آثار ارزشمندی از خود بر جای گذارد. با اجرای سد کرخه که جزو بزرگ ترین سدهای خاکی جهان محسوب می شود و همچنین با اجرای چندین سد بزرگ از جمله گتوند، زابل، زولا، آغ چای، سیرجان و حسنلو و... توانمندی و قابلیت بالای فنی و اجرایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در اجرای پروژه های بزرگ سد سازی نیز برای همگان به اثبات رسیده است. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. سد مخزنی کرخه؛
2. سد سبلان؛
3. عملیات احداث بدنه و آب بند پی، سرریز و تونل های آبرسان و نیروگاه و سازه های جنبی در طرح سد و نیروگاه آبی گتوند علیا؛
4. سد رودبار(لرستان)؛
5. سد صفا(کرمان).

گرایش راه و باند راه ها و مسیرهای ارتباطی، در تمام تاریخ زندگی بشر، نقش بسیار مهمی درتوسعه زندگی و محیط اجتماعی او ایفا نموده است. اما اهمیت این بُعد از توسعه و لزوم توجه بیشتر به آن در جوامع امروزی چندین برابر شده است. دولت خدمت گذار جمهوری اسلامی، با درک این مهم، توان مضاعفی را مصروف توسعه راه ها و مسیرهای مواصلاتی نموده و در این جریان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با استفاده از حجم انبوه تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و مدرن راه سازی و بهره گیری از توان بالا و تجربه و دانش متخصصان خود، بیش از 170 پروژه در این زمینه اجرا نموده و توانسته کارنامۀ درخشانی از خود برجا گذارد. همچنین این قرارگاه قادر به انجام هرگونه عملیات در زمینۀ راه سازی، راه آهن و باند فرودگاه می باشد. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. آزاد راه تهران – ساوه به طول 123کیلومتر؛
2. راه آهن دو خطۀ تهران – مشهد به طول 238کیلومتر؛
3. عملیات زیرسازی راه آهن کرمان – زاهدان به طول 180 کیلومتر؛
4. عملیات زیرسازی قطعات 20 و 21و 22 راه آهن اصفهان – شیراز؛
5. احداث باند دوم محور ماهشهر – آبادان.

گرایش شبکه آبیاری و زهکشی و تصفیه خانه ها با توجه به موقعیت اقلیمی کشورمان، توسعه شبکه آبیاری و زهکشی و همچنین احداث کانال، فعالیتی در جهت رونق کشاورزی و گامی در راستای خودکفایی در این عرصه است. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اجرای ده ها پروژۀ بزرگ و عظیم کانال و شبکۀ آبیاری و زهکشی به وسعت چندین هزار هکتار و نیز ده ها پروژۀ در دست اجرا، توانایی های خود در این زمینه را به منصۀ ظهور گذاشته است. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. شبکۀ آبیاری و زهکشی کرخه – دشت آزاگان؛
2. کانال آبیاری و زهکشی امیدیه(شهید رجایی) (کانال درجه 2 و زهکشی های درجه 1 و 2)؛
3. بند انحرافی و ایستگاه های پمپاژ و آبگیر و کارهای جانبی طرح شبکۀ آبیاری و زهکشی شادگان؛
4. اجرای سیستم انتقال آب و شبکۀ آبیاری و زهکشی ناحیۀ عمرانی شمارۀ 3 دشت قره ضیاءالدین؛
5. طرح مهار و دفع سیلاب محدودۀ فازهای 9 و 10 توسعۀ میدان پارس جنوبی؛
6. احداث قطعۀ دوم زهکشی اصلی(e.m.d) و قطعۀ دوم کانال اصلی(m.c.1) دشت آزادگان.

گرایش بندر و سازه های دریایی اجرای سازه های دریایی، همواره از صعوبت خاصی برخوردار بوده است و کمتر پیمانکاری تمایل به اجرای این پروژه ها دارد. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با درک به موقع اهمیت و نقش اسکله ها و سازه های دریایی در اقتصاد کشور، وارد این عرصه شد و در حال حاضر با برخورداری از امکانات و تجهیزات خاص مانند بارج، شمع کوب، جرثقیل های بزرگ گراپ، شناورهای لایروب و... قادر است هرگونه پروژۀ اسکله و موج شکن را در کلیۀ بنادر ایران طراحی، احداث و یا ترمیم کند. این قرارگاه توانسته خودکفایی کشور در این صنعت را تا حد زیادی ارتقا بخشد و حضور پیمانکاران خارجی را در این عرصه کم رنگ نماید. اهم پروژه ای خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. احداث دو پست اسکله های 8 و 9 بندر خدماتی پارس؛
2. تعمیر و بازسازی اسکله های شهید باهنر بندرعباس؛
3. عملیات اجرای فاز 1و 2 و طرح توسعۀ مجتمع بندری شهید رجایی؛
4. طراحی و مهندسی تفصیلی و ساخت تمامی قسمت های بندر پتروشیمی پارس؛
5. بندر خدماتی پارس؛

پروژه های لایروبی:

1. لایروبی حوضچه من در قشم؛
2. لایروبی حوضچه بندر شهید باهنر؛
3. لایروبی حوضچه ریشهر؛
4. لایروبی ترافیک ساحلی بندر شهید رجایی؛
5. بازگشایی حوضچه دوم مجیدیه(همراه با استخراج اجسام مغروق).

گرایش تأسیسات نفت، گاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با برخورداری از سرمایۀ عظیم نیروی انسانی متخصص و دانش فنی و تجربه در حوزۀ فعالیت های نفت، گاز و پتروشیمی، با اجرای پروژه های متعدد و شرکت در مناقصات، توانسته است جایگاه مناسبی از نظر فنی و اجرایی در عرصۀ صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کسب نماید و با توجه به امکانات، تجارب و نیروی متخصص خود، توان پیمانکاران داخلی در این زمینه را پررنگ ت سازد و شعار «ما می توانیم» برای همگان به اثبات برساند. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. طرح توسعۀ میدان گازی پارس جنوبی، فازهای 15و 16؛
2. عملیات ساخت و نصب الفین پنجم عسلویه؛
3. تعمیرات اساسی و بهینه سازی اسکله های نفتی نصر، نصرت و ایلام در خلیج فارس؛
4. احداث تلمبه خانه های جدید نفت خام ری – تبریز؛
5. احداث آبگیر پالایشگاه های گازی پارس جنوبی.

گرایش خطوط انتقال نفت، گاز و آب قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با بیست سال فعالیت در عرصۀ سازندگی کشور، حدود 100 پروژه و بیش از 3هزار کیلومتر خطوط انتقال نفت، گاز و آب تا قطر 2 هزار میلیمتر را در خشکی، دریا و مناطق صعب العبور، طبق استانداردهای فنی به اتمام رسانده است. در کنار اجرای تمام پروژه های بزرگ، آنچه برای قرارگاه مهم تلقی می شود و تلخی تمام خستگی ها را در کام این دریادلان شیرین می سازد، محرومیت زدایی از مناطق محروم در مسیر پروژه هاست. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. خط انتقال گاز 56 اینچ ساوه – قزوین به طول 58 کیلومتر؛
2. خط انتقال گاز 56 اینچ سراسری هفتم عسلویه – ایرانشهر به طول 900 کیلومتر (epc) (خط لوله صلح)
3. خط انتقال گاز 20 اینچ کامیاران – مریوان به طول 119 کیلومتر؛
4. طراحی و اجرای خط انتقال نفت خام 32 اینچ ساری – دورسک- نمرود به طول 140 کیلومتر؛
5. خط انتقال گاز 56اینچ بابامیدان – پاتاوه به طول 100 کیلومتر؛
6. طرح آبرسانی به شهرهای حاشیۀ خلیج فارس به طول 211 کیلومتر.

گرایش مخازن و سازه های فلزی امروزه به مخازن نفتی به عنوان پروژه های استراتژیک نگریسته می شود که در تعیین سیاست های نفتی نقش مهمی ایفا می نمایند. از این رو کشورهای پیشرفته توان قابل توجهی بر روی ساخت این مخازن معطوف نموده اند. در اختیار داشتن امکانات وسیع، تجهیزات و نیروی انسانی متخصص در امر طراحی و ساخت و نصب مخازن فلزی، این امکان را به وجود آورده تا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به عنوان یکی ز مهم ترین و منحصربه فردترین مجریان و پیمانکاران این صنعت د رکشور شهرت یابد. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. طراحی، ساخت و نصب مخازن یک میلیون بشکه ای در جزیرۀ خارک؛
2. ساخت یک دستگاه مخزن 60هزار متر مکعبی میعانات گازی در فازهای 4 و 5 پارس جنوبی؛
3. ساخت سازه فلزی پایپ راک(piperack) فاز 9 و 10 پارس جنوبی؛
4. طراحی، ساخت و نصب مخازن lng و lpg در بندر تمبک؛
5. ساخت چهار دستگاه مخزن 60هزار متر مکعبی میعانات گازی طرح توسعۀ میدان گاز پارس جنوبی فازهای 9 و 10؛
6. ساخت مخازن پروپان و بوتان در جزیره خارک.

گرایش معدن اکتشاف قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با بهره گیری از متخصصان مجرب معدن و زمین شناسان مجرب و با تجهیز خود به پیشرفته ترین ماشین آلات روز دنیا در زمینۀ اکتشاف (mustang13 –f3 cs1000,cs1500,s3000) هم اکنون به عنوان یکی از تواناترین و منحصربه فردترین پیمانکاران این عرصه به شمار می رود که امکانات و توانایی فعالیت در کلیۀ شاخه های اکتشافی شامل موارد ذیل را دارد:

• طراحی شبکۀ اکتشاف و ارائۀ طرح اکتشاف؛
• حفر گمانه های اکتشافی و نمونه گیری د راعماق و شرایط مختلف؛
• حفر تونل و ترانشه های اکتشافی؛
• اکتشاف ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی؛
• عملیات زمین شناسی و مهندسی مخزن؛
• عملیات لرزه نگاری دو بعدی و پردازش اطلاعات حاصل.

اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. عملیات حفاری اکتشافی معدن مس سونگون اهر به میزان 16806متر؛
2. عملیات حفاری اکتشافی معدن آهن کل سرچشمه به میزان 3000متر؛
3. عملیات حفاری اکتشافی معدن ایران مرکزی(شرکت ملی ایران) به میزان 30هزار متر؛
4. عملیات حفاری اکتشافی و مغزه گیری شرق و جنوب شرق ایران(سازمان زمین شناسی) به میزان 3هزارمتر.

گرایش معدن استخراج قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با بهره گیری از امکانات پیشرفته جهت تجهیز، آماده سازی و استخراج معادن، به عنوان پیمانکار فعال در ده ها پروژۀ کشوری فعالیت نموده و توانایی انجام خدمات طراحی، مهندسی، تأمین ماشین آلات و تجهیز معادن زیرزمینی و روباز(فلزی و غیرفلزی) را دارا می باشد، از جمله:

• طراحی و استخراج معادن زیرزمینی؛
• طراحی و استخراج انواع معادن سنگ تزئینی؛
• طراحی و اجرای شبکه های حفاری و آتشباری؛
• طراحی و استخراج معادن سطحی اعم از فلزی و غیرفلزی.

اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. استخراج و حمل سنگ آهن در معدن گل گهر سیرجان به میزان 44,465,000تن؛
2. استخراج و حمل سنگ آهک در کارخانۀ سیمان صوفیان به میزان3,756,000 تن؛
3. تأمین مصالح موج شکن بندر پتروشیمی پارس به میزان 4,800,000تن؛
4. آماده سازی و باطله برداری، استخراج، حمل بوکسیت در معدن 3 و 4 جاجرم به میزان 000/580/1تن؛
5. استخراج و حمل سنگ بوکسیت در معدن جاجرم به میزان 2,353,383مترمکعب.

گرایش معدن فرآوری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) ضمن بهره گیری از کارکنان مجرب و با رعایت استانداردهای کیفی و زیست محیطی، توانایی طراحی و احداث کارخانجات فرآوری به صورت e.p.c را دارد. دراین راستا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) علاوه بر توانایی تأمین تجهیزات پیشرفته برای اجرای پروژه ها، شرایط لازم جهت همکاری با شرکت های دارندۀ فناوری برتر مناسب به منظور انتقال فناوری، ساخت و راه اندازی کارخانجات فرآوری معدنی را دارد. اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. خردایش و دانه بندی سنگ بوکسیت در معدن مجتمع آلومینا ایران به میزان 500هزارتن؛
2. خردایش و دانه بندی در معدن شن و ماسه عسلویه شیراز به میزان 4,272,000تن؛
3. خردایش و دانه بندی سنگ آهک د رمعدن جلال آباد زرند به میزان 1,200,000تن؛
4. خردایش و دانه بندی سنگ آهک در معدن پتروشیمی شیراز به میزان 330,000تن؛
5. طراحی پایه و تفصیلی، مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات داخلی و خارجی، احداث و کارایی سیویل، آموزشی، نصب و راه اندازی کارخانه احیای مستقیم فولاد آذربایجان.

گرایش خدمات مشاوره و تحقیقاتی در زمینۀ سازه های دریایی و ژئوتکنیک قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با ایجاد مؤسسات خدمات مشاوره ای و با بهره گیری از دانش مهندسی و توان اجرایی خود و کسب تجربیات در پروژه های مختلف، انحصار دانش مهندسی در پروژه های ویژه که تاکنون در اختیار شرکت های چند ملیتی و خارجی بوده را بومی سازی نموده است و هم اکنون در مناقصات بین المللی، رقیبی برای شرکت های فوق گردیده است. پروژه های طراحی و خدمات مشاوره ای: اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. طراحی جزئیات و مهندسی کارگاهی توسعه بندر شهید رجایی؛
2. طراحی تفصیلی و مشاور مادر بندر خدماتی پارس؛
3. طراحی جزئیات و مهندسی کارگاهی تعمیرات سکوهای نفتی منطقه جزیره سیری؛
4. طراحی جزئیات و مهندسی کارگاهی بندر پتروشیمی پارس؛
5. طراحی پل خلیج فارس؛
6. طراحی تفصیلی و سازه آبگیر پارس جنوبی؛ پروژه های بخش ژئوتکنیک:

اهم پروژه های خاتمه یافته و در دست اجرای این گرایش:

1. انتقال آب دشت روانسر قطعات 1 و 2؛
2. مطالعات ژئوتکنیک lng پکیج3؛
3. مطالعات ژئوتکنیک سد داریان قطعه sg؛
4. مطالعات ژئوتکنیک دریایی در منطقه عمومی جزیره لاوان؛
5. مطالعات ژئوتکنیک طرح استحصال زمین در عسلویه.


 *سالنامۀ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) 1388


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :