Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 150145
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1388 12:45
تعداد مشاهدات : 506

دستاوردهای 31 ساله انقلاب در خوزستان

خوزستان در شاخص هایی چون صنعت لوله سازی، نفت، فضاهای آموزشی و راه تنها به عنوان گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی، پیشرفت های بی نظیری داشته است. پیروزی انقلاب اسلامی تحول همه جانبه به ویژه در زیر ساختهای توسعه، عمران و آبادانی کشور بوجود آورد . خوزستان در طول دوران انقلاب اسلامی متاثر از این تحول عظیم چهره ای پویا به خود گرفت و اکنون در شاخص هایی چون صنعت لوله سازی ،نفت ،فضاهای آموزشی و راه تنها به عنوان گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی ، پیشرفت های بی نظیری داشته است. در این مدت در بخش صنعت سد سازی هشت سد بزرگ با توان تولید بیش از 8 هزار مگاوات برق ساخته شده است . درحالیکه به گفته معاون طرح توسعه سازمان آب و برق خوزستان پیش از انقلاب فقط 2 سد مخزنی در مجموع به ظرفیت مخزنی 6 و 6 دهم میلیارد متر مکعب وجود داشت.

رضانیا می گوید: همه مراحل طراحی و ساخت این سدها به دست توانای متخصصان ایرانی انجام شده است . پسنده کارشناس سد هم ساخت این سدها را موجب تامین و آبیاری بیش از 340 هزار هکتار از زمینهای کشاورزی پایین دست سدها ، جلوگیری از سیلاب های مخرب و ساخت شبکه های آبیاری برای سیراب کردن زمینهای کشاورزی اعلام کرد . شبکه های آبیاری زهکشی در خوزستان تا پیش از انقلاب 120 هزار هکتاربود و پس از پیروزی انقلاب تاکنون این میزان به 260 هزار هکتار رسیده است . از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی تاسیس شرکت ملی حفاری ایران به فرمان امام خمینی ( ره ) در اول دی سال 1358 بود . این شرکت که باهمت متخصصان ایرانی فعالیت می کند ، امروز از رقبای بزرگترین شرکت های حفاری دنیاست.

 بهمنی، مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به پیشرفت های کشورمان در این زمینه می گوید: اکنون اجرای همه بخشهای مهندسی درداخل کشور انجام می شود و و می سازی 58 دستگاه حفاری و 13 هزار قطعه پرمصرف این صنعت به همت متخصصان داخلی از مهمترین دستاوردهای انقلاب است که با پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست. در صنعت پتروشیمی نیز پس از پیروزی انقلاب تاکنون 15 واحد پتروشیمی به بهره برداری رسیده است در حالی که در سال 57 تعداد واحد های پتروشیمی فقط 2 واحد بود . اینک مجتمع پتروشیمی خوزستان با 60 واحد جانبی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر با تولید بیش از 18 میلیون تن پلی اتیلن ،پلی پروپیلن ،مواد لاستیکی و پلاستیکی به ارزش تقریبی 8 میلیارد دلارفعال و پیشرفتی قابل توجه در صنعت استان است .

 در این مجتمع بیش از 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی شده است. صادرات از این مجتمع پتروشیمی نزدیک به 6 میلیون تن در سال به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار است. در طول دوران انقلاب اسلامی تاکنون بدون نیاز به کارشناسان خارجی ، خوزستان از بیش از 20 میدان نفتی جدید برخوردار شده است و تعداد چاههای نفت از 2 هزار و 400 حلقه چاه فعال به 2 هزار و 900 حلقه افزایش یافته است . شکرالله زاده مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز گفت: بیش از 30 کارخانه جدید افتتاح و 60 کارخانه جدید جمع آوری گازهای همراه تقویت فشار و تزریق گاز ساخته و نصب شده است .

 بهمنی مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: اگر قرار بود پیش از انقلاب این تعداد چاه به همان نرخ حفاری شود، 10 میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شد که با انجام این کار در داخل ، به همین میزان صرفه جویی شد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 80 درصد گازهای همراه نفت هدر می رفت اما اکنون 90 درصد این گازها جمع آوری و به چاههای نفت تزریق می شود و مناطق نفت خیز جنوب مسئولیت تولید 80 درصد نفت و تغذیه هفت پالایشگاه مهم را دارد. توان تولید این شرکت اکنون بیش از 5 میلیون بشکه است . کشت نیشکر در 50 هزار هکتار و تولید صدها هزار تن شکر در سال از دیگر دستاوردهای انقلاب در خوزستان است . آمیلی معاون بهره برداری کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با مقایسه تعداد واحد های کشت و صنعت در پیش و پس از پیروزی انقلاب می گوید فقط شرکت کشت وصنعت هفت تپه با ظرفیت 100 هزار تن پیش از انقلاب فعال بود اما اکنون هشت کارخانه کشت و صنعت در خوزستان فعال است که 6 واحد در کشت و صنعت هفت گانه ،یک واحد در هفت تپه و یک واحد هم در کشت و صنعت کارون فعال است .

به گفته وی تولید شکر در این شرکت ها سالانه بیش از 230 هزارتن است . در زمینه توسعه واحد های آموزشی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ساخت مدارس فقط براساس رفع نیازهای آموزشی دانش آموزان انجام می شد اما اکنون با توسعه فضاهای آموزشی و استقرار تجهیزات کامل در مدارس به رفع نیازهای فرهنگی،ورزشی و هنری دانش آموزان نیز توجه ویژه ای می شود . نیاکان مدیر کل نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت تعداد آموزشگاهها پیش از انقلاب 2 هزار و 700 واحد آموزشی بود که این تعداد در سال تحصیلی 88 به حدود 10 هزار آموزشگاه رسیده است . اکنون در این آموزشگاهها 60 هزار معلم خوزستانی برای بیش از یک میلیون دانش آموز دختر و پسر تدریس می کنند . در بخش راهها نیز پیش از انقلاب اسلامی فقط 500 کیلومتر راه روستایی و 2 هزار و 400 کیلومتر راه بین شهری ساخته شده بود اما امروز راههای روستایی به 8 هزار و 400 کیلومتر افزایش یافته و جاده های بین شهری به 5 هزار کیلومتر رسیده است .

به گفته خادمی مدیرکل راه و ترابری خوزستان پیش از انقلاب بزرگراه و آزاد راه نداشتیم اما اکنون در این استان 502 کیلومتر بزرگراه و 95 کیلومتر آزاد راه ایجاد شده است . خوزستان با توسعه بخش کشاورزی در دوران شکوهمند انقلاب اسلامی به قطب کشاورزی تبدیل شده و اکنون با تولید 12میلیون تن محصول کشاورزی مقام نخست کشور را دارد . این درحالیست که به گفته موسوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ، این میزان در سال 57 فقط یک میلیون و 400 هزار تن محصول بود . در بخش آبرسانی اکنون 90 درصد روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم بهره مند هستند . به گفته خلیف پور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان از مجموع 4 هزار و 72 روستای استان در پیش از انقلاب فقط 258 روستا از نعمت آب آشامیدنی برخوردار بودند اما به یمن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، اکنون 2 هزار و 379 روستا از آب آشامیدنی و بهداشتی بهره مند است .

 در بخش صنایع خوزستان نیز به گفته حسن زاده رئیس سازمان صنایع و معادن خوزستان تا پیش از انقلاب صنایع این استان به صورت کوچک و محدود فعالیت داشت اما اینک خوزستان با 2 هزار و 500 واحد صنعتی کوچک و بزرگ و اشتغالزا با سرمایه گذاری 43 هزار میلیارد ریالی و ایجاد اشتغال برای بیش از 100 هزار نفر از بزرگترین استانهای صنعتی کشور است. اکنون 17 واحد و مرکز دانشگاهی در استان خوزستان وجود دارد و بیش از 108 هزار دانشجو در واحدهای آموزش عالی این استان همچون واحد دانشگاهی شهید چمران ،دانشگاه آزاد اسلامی اهواز،دزفول ، شوشتر ، امیدیه ، بهبهان ، رامهرمز، ماهشهر و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تحصیل می کنند .

به گفته استاندار خوزستان تعداد دانشجویان ورودی به دانشگاههای استان قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست و حداقل میزان ورودی دانشجویان پس از انقلاب 20 برابر شده است . رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز تعداد بیمارستان های استان را 50 بیمارستان اعلام کرد و گفت: از این تعداد ، 30 بیمارستان متعلق به دانشگاه و بقیه متعلق به بخش خصوصی، ناجا، ارتش و شرکت نفت است . محمدحسین سرمست تعداد تخت های بیمارستانی را نیز بیش از 7 هزار تخت اعلام کرد و افزود: این میزان قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست .

 وی گفت: در حوزه بهداشت اقدامات بهداشتی مانند واکسیناسیون و کنترل بیماری ها و بیماریابی در روستاها در 900 خانه بهداشت روستایی شبانه روزی انجام می شود وشاخص های بهداشتی خوزستان اکنون در حد متوسط کشوری است. در بخش گازرسانی ، بیش از 106 هزار خانوار در 500 روستا زیر پوشش شبکه گاز رسانی قرار گرفته اند . به گفته افشین مدیر عامل شرکت گاز خوزستان ، این میزان گاز رسانی در مقایسه با پیش از انقلاب افزایش 100 درصدی نشان می دهد . استان خوزستان با وسعت 63633 کیلومترمربع در جنوب غربی کشور واقع است . این استان از شمال به لرستان ، از شمال شرق به چهار محال و بختیاری، از شرق به استان کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب شرق به استان بوشهر ، از جنوب به خلیج فارس، از غرب به کشور عراق و از شمال غرب به استان ایلام محدود می شود . براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1387 ، این استان از 23 شهرستان ، 51 بخش ، 53 شهر و 130 دهستان و 6315 آبادی تشکیل شده که از این تعداد ، 4379 آبادی دارای سکنه و 1936 آبادی خالی از سکنه است. * واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :