Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 150160
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1388 12:38
تعداد مشاهدات : 629

دستاوردهاي 31 ساله انقلاب در کهگيلويه و بويراحمد

پيروزي انقلاب اسلامي دستاوردهاي بيشماري در عرصه هاي مختلف کشور به همراه داشته است که استان کهگيلويه و بويراحمد هم در زمينه هاي گوناگون از اين پيشرفت ها و خدمات بهره برده است . پيروزي انقلاب اسلامي دستاوردهاي بيشماري در عرصه هاي مختلف کشور به همراه داشته است که استان کهگيلويه و بويراحمد هم در زمينه هاي گوناگون از اين پيشرفت ها و خدمات بهره برده است . هر شهروند کهگيلويه و بويراحمدي با مقايسه اي ساده بين وضع اين استان در زمان قبل و پس از انقلاب اسلامي به وضوح شاهد تحولات اساسي در زمينه توسعه استان مي شود . تحولي که رشد شاخص هاي توسعه استان در عرصه هاي مختلف را در پي داشته است .

 استان کهگيلويه و بويراحمد مقام اول حضور در دفاع مقدس و سند عشق عشاير به امام و انقلاب در زمان جنگ تحميلي را در پرونده افتخارات خود دارد . عشاير خونگرم کهگيلويه و بويراحمد که در همه صحنه هاي دفاع از نظام در رتبه اول جاي دارند ، با حضور 22درصدي در طول دوران دفاع مقدس و تقديم يک هزار و 800 شهيد ، 13 هزار جانباز ، 310 آزاده به انقلاب اسلامي توانستند دِين خود را به امام و انقلاب ادا کنند . در بخش آموزش و پرورش ، دين پرور مدير روابط عمومي استانداري گفت قبل از انقلاب در اين استان هزار و 817 کلاس درس وجود داشت اما بعد از انقلاب بيش از 7 هزار کلاس درس داير شده است و در حوزه ورزش و تربيت بدني نيز ، تعداد مکانهاي ورزشي شامل زمين ، چمن ، سالن و استخر قبل از انقلاب در اين استان فقط 2 واحد بود و در طول انقلاب 45 واحد ورزشي در استان ساخته شد . هيچ زمين ورزشي روستايي قبل از انقلاب در اين استان وجود نداشت و اکنون 39 زمين ورزشي روستايي در استان وجود دارد .

مدير کل اداره راه و ترابري استان کهگيلويه و بوير احمد هم به وضع نامناسب راههاي اين استان اشاره کرد و گفت در فاصله سال هاي 64 و 65 همه جاده هاي منتهي به ياسوج خاکي و راههاي درون استاني بسيار نامناسب بود . منوچهر حبيبي افزود طي سه دهه اخير محورهاي جديد و بزرگ ارتباطي ياسوج - سميرم و ياسوج سپيدان گشوده شد و در کنار آن محورهاي ياسوج ـ اقليد ، ياسوج - باباميدان ، ياسوج - شيراز و پاتاوه ـ دهدشت و خوزستان وارد مراحل نهايي شده است .

به گفته جاني پور معاون راه روستايي اداره کل راه و ترابري استان نيز ، تا قبل از انقلاب راه روستايي آسفالته در استان وجود نداشت اما اکنون براي 2 هزار و 255 روستا 4 هزار و 500 کيلومتر راه مناسب وجود دارد که يک هزار و 600 کيلومتر آن آسفالت و بقيه شوسه و خاکي است و همه روستاهاي داراي بيش از صد خانوار اين استان نيز داراي راه آسفالته هستند .

در بخش صنايع استان ، رييس سازمان صنايع و معادن استان کهگيلويه و بوير احمد تنها کارخانه فعال تا قبل از انقلاب در اين استان را يک کارخانه قند اعلام کرد و افزود اما اکنون بيش از صدها واحد صنعتي و اقتصادي کوچک و بزرگ در استان فعاليت مي کنند. ساخت دانشکده صنعت و معدن چرام در سال 85 با 92 درصد پيشرفت، ساخت دانشکده نفت و گاز گچساران با 20 ميليارد ريال اعتبار و 92 درصد پيشرفت ، ساخت مجتمع سيمان سپوي دهدشت ، طرح مجتمع سيمان مارگون بويراحمد و طرح ملي ساخت بيمارستان 200 تختخوابي بزرگمهر ياسوج از مهمترين خدمات نظام اسلامي در استان است و راه اندازي کارخانه سيمان ياسوج ، گچ گچساران ، کارخانه ان جي ال گچساران ، کارخانه توليدات بهداشتي آرايشي سينره در ياسوج ، کارخانه آرد گچساران ، کارخانه لوله و پلي اتيلن پي وي سي ، راه اندازي کارخانه پنجره هاي دو جداره ، کارخانه ساخت ديوارهاي پيش ساخته و کارخانه قطعات ماشين سازي صنايع وابسته به نفت از ديگر فعاليت هاي سازمان صنعت معدن در استان است .

همچنين 14 هزار و 275 طرح بنگاههاي توليدي زودبازده نيز در استان فعال است . تغيير شيوه کشاورزي در استان کهگيلويه و بوير احمد از سنتي به مکانيزه در بخشهاي کاشت ، داشت و برداشت محصولات و اجراي طرحهاي آبياري قطره اي و باراني از ديگر زمينه هاي تحول استان در جهت رشد و توسعه و رونق بخش کشاورزي استان بوده است . غلامي مدير عامل شرکت توزيع برق استان کهگيلويه و بوير احمد نيز گفت از مجموع هزار و 700 روستاي استان ، 98 درصد آنها بعد از انقلاب اسلامي از نعمت برق برخوردار شده اند . قبل از انقلاب شکوهمند اسلامي در اين استان تنها سه روستا از گاز شهري برخوردار بود .

به گفته مدير عامل شرکت گاز استان ، اکنون اين تعداد به 370 هزار مشترک گاز در کهگيلويه و بويراحمد رسيده است که علاوه بر گازرساني به همه شهرهاي استان ، به 192 روستاي استان هم گازرساني شده است . در زمينه ارتباطات و مخابرات تعداد تلفن هاي ثابت موجود در استان يک هزار و 735 شماره بود اما اکنون به 137 هزار و 765 شماره ثابت ، 186 دفتر آي سي تي روستايي ، 164 هزار و 545 کيلومتر فيبرنوري و261هزار و 287 شماره تلفن همراه رسيده است و همه شهرهاي استان و تعداد يک هزار و 661 روستا هم به برکت انقلاب اسلامي تحت پوشش شبکه ارتباطات تلفني قرار گرفته اند . بر اساس سرشماري سال 55 ميزان با سوادي در کهگيلويه و بوير احمد 25 درصد جمعيت بود که اين رقم در سال 88 به 93 و 3 دهم درصد رسيده است . در زمينه آموزش عالي اکنون بيش از 32 هزار دانشجو در دانشگاههاي استان تحصيل مي کنند .

اين در حالي است که قبل از انقلاب هيچ مرکز علمي يا دانشگاهي در استان نبود . معاون هماهنگي امور عمراني کهگيلويه و بويراحمد نيز با مقايسه وضع استان در قبل و بعد از انقلاب اسلامي مي گويد همه کارهاي عمراني و خدماتي انجام شده در اين استان بعد از انقلاب اسلامي صورت گرفته است . علي حيدري افزود قبل از انقلاب در اين استان سد نداشتيم اما اکنون سد بزرگي مانند کوثر با افزون بر 952 ميليارد تومان هزينه و سد شاه قاسم ، سد تنگ تکاب و مطالعه چند سد ديگر از جمله خدمات بعد از انقلاب اسلامي است . سجاد رستگار سرپرست آب و فاضلاب روستايي استان نيز گفت همه شهرهاي استان زيرپوشش شبکه آب رساني قرارگرفته اند و اکنون بيش از يک هزار و 350روستا در اين استان از آب آشاميدني سالم و بهداشتي برخوردار هستند در حالي که تا قبل از انقلاب تعداد روستاهاي برخوردار از اين نعمت الهي تنها سه روستا بود . قبل از انقلاب اسلامي خدمات رساني به شهروندان بر عهده 3 شهرداري بود اما به گفته معاون هماهنگي امور عمراني استانداري اکنون 16 شهرداري در حال عرضه خدمات هستند .  ساخت فرودگاه ياسوج و راه اندازي سازمان هواشناسي استان نيز از جمله خدمات بعد از انقلاب اسلامي در استان است .

رئيس دانشگاه علوم پزشکي ياسوج به خدمات بهداشتي و درماني عرضه شده در استان اشاره کرد و گفت تعداد تخت هاي فعال بيمارستاني استان به 980 تخت مي رسد که اين تعداد قبل از انقلاب 25 تخت فعال بيمارستاني بود . نبوي زاده با بيان اينکه قبل از انقلاب در اين استان تنها يک بيمارستان با 25 تا 45 تخت وجود داشت ، افزود اکنون در اين استان چهار بيمارستان وجود دارد و طرح پزشک خانواده نيز از سال 84 برنامه ريزي و آغاز شد . گودرز بهادري مدير کل تأمين اجتماعي نيز در زمينه توسعه بيمه و مراکز درماني استان گفت قبل از انقلاب 2 شعبه تامين اجتماعي در استان فعاليت مي کرد اما اکنون در استان 13 شعبه ، يک واحد کارگزاري ، 3 مرکز درماني و 3 واحد ستادي در حال فعاليت و خدمات رساني هستند بطوري که تعداد بيمه شدگان و مستمري بگيران اصلي و فرعي زيرپوشش اين سازمان از 3800 نفر قبل از انقلاب به 260 هزار و 987 نفر در پس از انقلاب افزايش يافته است .* واحد مرکزي خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :