Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 154526
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1390 10:40
تعداد مشاهدات : 311

محسن وفایی، طراح و سازنده این نوع گازها

ایران هشتمین کشور تولید کننده گاز میکس در دنیاست

پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید گاز میکس مورد نیاز در صنعت پزشکی و برخی صنایع خاص شدند.
پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید گاز میکس مورد نیاز در صنعت پزشکی و برخی صنایع خاص شدند که با این موفقیت ایران جز هشت کشور دارنده این فناوری شد.

محسن وفایی - طراح و سازنده این نوع گازها با بیان اینکه در این طرح 16 گاز در حد ppm میکس شده است، در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر گازهایی که برای لیزرهای صنعتی و پزشکی به کار برده می شود دارای گازهای پایه، به صورت تفکیک شده هستند که این گازها به همراه میکس کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند.
وی با تاکید بر اینکه دانش فنی تولید گازهای میکس در اختیار چند کشور محدود است، اظهار داشت: این کشورها به منظور ایجاد وابستگی بیشتر، سیلندر گازهای میکس را بر روی لیزرها نصب می کنند که این امر کشورها را با مشکلاتی مواجه کرده است به گونه ای که برای دستیابی به سیلندر گازهای میکس مجبور به پرداخت 12 میلیون تومان می شوند.
مجری طرح به پروژه اجرا شده در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد: در این پروژه موفق به تولید سیلندرهای گاز میکس شدیم و با گذراندن تست هایی خاص و دریافت گواهینامه های بین المللی توانستیم آن را به کشورهای اروپایی صادر کنیم. وفایی، خاطر نشان کرد: با اجرای این پروژه گاز میکس لیزر اگزایمر مورد نیاز در چشم پزشکی را نیز تولید کردیم و اکنون قادر به تامین کلیه نیازهای این بخش هستیم.
 وی به اهمیت اجرای این پروژه اشاره و اضافه کرد: برای میکس کردن نیاز است تا گازهای پایه و مادر در دسترس باشند که این گازها به سختی به کشور وارد می شوند از سوی دیگر این گازها دارای تاریخ مصرف محدودی هستند از این رو درصورتی که گازهایی مانند اکسیژن (O2)، دی اکسید کربن (CO2)، مونو اکسید کرین (CO) و نیتروژن (N2) باشد باید بالاترین گرید آن را داشته باشیم که همواره مشکلاتی برای خرید بالاترین گرید این گازها موجود است که دستاوردهای این تحقیق می تواند مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع کنند.
این محقق با بیان اینکه با اجرای این پروژه ایران در بین 8 کشور دنیا که دارای دانش فنی تولید گازهای میکس است، قرار گرفته است، به کاربردهای این سیلندرها اشاره کرد و گفت: گازهای میکس تولید شده در صنعت پزشکی، دوخت و برش و همچنین در برخی صنایع خاص کاربرد دارد ضمن آنکه 90 درصد از نیازهای بخش صنایع کشور از طریق این تحقیقات مرتفع شده است.


* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :