Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 154595
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1390 14:1
تعداد بازدید : 1799

صنعت دفاعی کشور در یک نگاه / 2

در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صنعت هوایی کشور نیز، پیشرفت و تعالی چشمگیری را تجربه کرده است. ساخت و اورهال (تعمیر اساسی) انواع هواپیماهای جنگنده و مسافربری، طراحی و ساخت بالگرد و ...
بخش سوم: صنایع هوایی سابقه صنایع هوایی کشور با سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی می گردد که در تمام عرصه ها و رشته ةای فعالیت آن بیگانگان حضور داشتند و حتی مدیریت واحدهای صنعتی آن را نیز عهده دار بودند. این صنایع عمدتا، تعمیرات هواپیما و بالگردهای آمریکایی را با حضور کارکنان و مستشارانی از این کشور انجام می دادند و متخصصان ایرانی به رغم برخورداری از صلاحیت های علمی و فنی اجازه ورود به حوزه ةای فنی را نداشتند. لیکن با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و خروج بیگانگان از کشور، این صنایع بدست توانمند کارشناسان و کارکنان ایرانی اداره گردید و دوران دفاع مقدس را با همه پیچیدگی هایی که پشتیبانی از هواپیماهای جنگنده و بالگردها نیاز داشت، به شایستگی به اجرا گذاشتند.

از این رو، در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صنعت هوایی کشور نیز، پیشرفت و تعالی چشمگیری را تجربه کرده است. ساخت و اورهال (تعمیر اساسی) انواع هواپیماهای جنگنده و مسافربری، طراحی و ساخت بالگرد، ساخت هواپیماهای بدون سرنشین (پهباد)، طراحی، ساخت و تعمیر انواع موتور هواپیما و بالگرد و قطعات حساس آن نمونه هایی از دستاوردهای صنعت دفاعی کشور در بخش هوایی است که در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع بدست آمده است. نمونه ةایی از دستاوردهای بزرگ بخش صنعت هوایی کشور در بخش دفاعی را می توان به صورت زیر فهرست بندی کرد: الف) تعمیران اساسی هواپیما و موتور - توانایی انجام تعمیرات اساسی هواپیماهای f14 – 707- 747-f27 و موتورهای آن (شامل tf30 – jt3d – gt9d – dart)، تعمیرات اساسی موتور هواپیمای f5 (j85) و فالکن (cf700)، تعمیرات اساسی قطعات و سامانه ها از جمله ارابه فرود هواپیماهای c-130، f-4 و f-5 و همچنین بازسازی و نوسازی بخش گسترده ای از دستگاههای آزمایش. ب) تعمیرات اساسی بالگرد - توانایی انجام تعمیرات اساسی بالگردهای 209، 412، ch، sh و mil و تعمیرات اساسی قطعات و سامانه ها و همچنین بازسازی و نوسازی بخش گسترده ای از دستگاههای آزمایش. ج) ساخت بالگرد - ساخت بالگرد جنگنده توفان، بالگرد 212، بالگرد 214، بالگردهای شاهد 278 و 285 د) ساخت قطعات اصلی و کلیدی برای کلیه هواپیماهای نظامی و بالگردها - از جمله ساخت ارابه فرود، mast بالگرد، ملخ کامپوزیت و تجهیزات خاص سامانه های ناوبری و انواع تسترهای مورد نیاز ه) طراحی و ساخت انواع پهپادهای هدف، شناسایی و رزمی - از جمله: مهاجر، ابابیل، صاعقه، کرار و... و) بازسازی و نوسازی هواناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ز) طراحی و ساخت هواپیماهای سبک تفریحی و آموزشی - از جمله: هواپیماهای فجر3، فجر22 و فائز ح) خدمات اورهال و پشتیبانی توربین های نیروگاهی ت) طراحی، ساخت و اجرای ایستگاه های cng همچنین در نگاهی گذرا، می توان برخی از محصولات تولید شده در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع را با ارائه مشخصه های کلی آن به شرح زیر معرفی کرد:

1-3) هواپیمای مسافربری ایران- 140 این هواپیمای 52 نفره توربوپراب که سرعت آن 570 کیلومتر در ساعت می باشد، از نوع بال بالا بوده و دارای قابلیت نشست و برخاست در انواع شرایط جوی و فرودگاه های کوچک است. این هواپیما براساس استانداردهای بین المللی far، iar و ap دارای گواهینامه صلاحیت می باشد.
2-3) هواپیمای اس – 68 اس – 68 دومین هواپیمای جت آموزشی دنیاست که می تواند تا سقف 28 هزار پا و با سرعت 320 کیلومتر پرواز کند.
3-3) جنگندة مافوق صوت صاعقه هواپیمای صاعقه، هواپیمای جنگنده شکاری از کلاس هواپیمای دو سکانه می باشد که برای ماموریت پشتیبانی نزدیک استفاده می شود.
4-3) طراحی ساخت انواع شیشه هواپیما و بالگرد شیشه انواع هواپیما و بالگرد از جمله شیشه مرکزی هواپیماهای mig21 ، mig27، f-4، f-14و f-7 از دیگر محصولاتی است که آزمون های آن برابر با استانداردهای بین المللی انجام می گیرد و پس از سپری کردن آزمون آزمایشگاهی، برای انجام آزمون های میدان پروازی روی هواپیما نصب می شود.
5-3) هواپیمای فجر-3 فجر-3، یک هواپیمای چهارنفره و تمام کامپوزیت است که دارای گواهینامه استاندارد اروپا (نوع جار 23) می باشد و برای آموزش خلبانی، گشت زنی و ترابری هوایی به کار می رود.
6-3) بالگرد 205 بالگرد 205، یک بالگرد ترابری نیمه سنگین است که در ترابری، حمل نیرو و امکانات، پشتیبانی از عملیات نظامی، امداد رسانی به مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله، عملیات هلی بورن، اورژانس و بیمارستان هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.
7-3) بالگرد توفان توفان، یک بالگرد تهاجمی است که به دلیل شک آیرودینامیکی خاص بدنه و تسلیحات کارآمدی که روی آن نصب می گردد، کاربرد فراوان و مؤثری در صحنه های نبرد دارد. این بالگرد به سامانه موشکی لیزری مجهز می شود و می تواند اهداف را تا برد 6 کیلومتر مورد اصابت قرار دهد.
8-3) بالگرد 212 این بالگرد دو موتوره پشتیبانی که مجهز به دو سیستم هیدرولیک مجزا و سامانه های کشف و اطفاء حریق، تامین گرمای داخل کابین، تقویت پایداری و کنترل و سیستم کنترل پرواز خودکار است، می تواند در مواقع اضطراری بر روی آب فرود آید. بالگرد 212، قابلیت به بالگرد تهاجمی را نیز دارد.

بخش چهارم: صنایع تسلیحاتی صنعت دفاعی کشور با تجربه های به دست آمده از دوران دشوار هشت سال جنگ تحمیلی و شرایط سخت و پیچیده تحریم های استکبار علیه ملت ایران، توانسته است قله های شکوفایی و پیشرفت را در حوزه صنایع تسلیحاتی، زرهی و خودرویی فتح کند. در این حوزه، سازمان صنایع دفاع به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین سازمان های صنعتی کشور، مجموعه ای توانمند در طراحی، تولید و تامین انواع سامانه های دفاعی متناسب با تهدیدات در حوزه های ماموریتی خود به شمار می رود. این سازمان با بهره گیری از مجرب ترین کارشناسان و متخصصان دفاعی و آخرین دستاوردهای فناوری و با رویکرد خود اتکایی، بومی سازی، هوشمند سازی، سبک سازی، کوچک سازی، تحرک پذیری، با نفوذ و قدرت تخریب بیشتر، طراحی، تولید و تامین نیازهای تسلیحاتی، مهماتی و تجهیزاتی نیروهای مسلح را در راستا راهبردهای دفاعی کشور در حوزه های چهارگانه زیر انجام می دهد:

1- حوزه رزم زمینی
2- حزوه پدافند هوایی و تسلیحات هوایی دریایی
3- حوزه دفاع نوین
4- دفاع شهری و رزم آینده

با توجه به ماموریت این سازمان و حوادث غیرمترقبه کشور و همچنین قابلیت های ایجاد شده، بخشی از توان علمی و صنعتی سازمان صنایع دفاع جهت طراحی و تولید محصولات مورد نیاز در مقابله با بحران به کار گرفته می شود. سازمان صنایع دفاع برای خوداتکایی صنایع کشور و قطع وابستگی به بیگانگان در حوزه های انرژی، حمل و نقل و عمران با تکیه بر قابلیت های منحصر به فرد، علاوه بر تامین نیازمندی های نیروهای مسلح، نسبت به طراحی و تولید محصولات راهبردی این حوزه ها نیز اقدام کرده است. سازمان صنایع دفاع همچنین در بخش غیرنظامی و شهری نیز فعالیت های بزرگی را انجام می دهد که از آن جمله می توان به طراحی، ساخت و بهره برداری از " دکل حفاری نفت" ، " تجهیزات کارخانجات سیمان"، " قطعات صنعت نفت، پتروشیمی و نیروگاهی"، " انواع سلاح شکاری و بادی"، " پمپ هیدرولیک تراکتور"، " کیت cng "، " انواع مواد و قطعات فولادی" و طرح های عمرانی، صنعتی و پدافند غیرعامل نظیرسدسازی، راه سازی، سیلو، مسکن، بیمارستان و کارخانجات صنعتی اشاره کرد. در این میان، توانمندی ها و محصولات صنعت دفاعی کشور در بخش تسلیحاتی در پنج گروه اصلی " انواع توپ های کالیبر بزرگ (100 م.م تا 155 م.م)"، " انواع توپ های کالیبر متوسط ( 30 م.م تا 76 م.م)"، " انواع سلاح های کالیبر کوچک (5/56 م.م تا 7/12 م.م)"، " انواع راکت اندازها (از کالیبر 40 م.م تا 122 م.م)" قابل دسته بندی می باشد. همچنین ساخت و تامین انواع مهمات سبک و سنگین، باروت و مواد منفجره، فشنگ، بمب، خمپاره، مین (ضد نفر، ضد خودرو، ضد تانک، ضد بالگرد و دریایی)، نارنجک، اقلام و تجهیزات حفاظت در برابر حملات ش.م.ه و ضدآلودگی، مواد شیمیایی و منفجره، دینامیت، آمونیت ها و آنفوها و انواع سوخت موشک و راکت و... از دیگر فعالیت ها و اقداماتی است که در سازمان صنایع و مجموعه های بزرگ صنعتی وابسته به آن انجام می شود. در ادامه نمونه هایی از محصولات تولیدی در بخش صنایع تسلیحاتی وزارت دفاع به شرح زیر ارائه می شود:

1-4) سلاح ملی خیبر این سلاح که نخستین سلاح انفرادی ملی به شمار می آید، علاوه بر سه وضعیت شلیک ضامن، تک تیربار و رگبار، از سیستم جدید سه تیر برخوردار است.
2-4) سلاح ملی زعاف (کلت کمری) کلت کمری 9 میلی متری زعاف با استفاده از فن آوری پیشرفته، ویژه نیروهای نظامی و انتظامی طراحی و ساخته شده است. این سلاح سبک با عقب نشینی کوتاه کار می کند و مجهز به ماشه دو عمله، قفل اطمینان خودکار سوزن، اهرم مانع چهماق و اهرم بیرونی نگهدارنده کشوئی مسلح کننده می باشد. وزن شبک، دقت زیاد، حداقل زمان عملکرد و تغذیه خودکار سلاح از خشاب، از دیگر ویژگی های اصلی کلت کمری زعاف به شمار می رود.
3-4) سلاح دراگانوف این سلاح انفرادی با وزن کم و دقت زیاد برای عملیات کمین از راه دور مورد استفاده قرار می گیرد.
4-4) تندر 9 میلی متری سبک تندر 9 میلی متری سبک، نوعی مسلسل دستی است که می تواند 900 عدد تیر در هر دقیقه با حداقل برد 100 و حداکثر برد 1250 متر شلیک نماید. سرعت اولیه شلیک توسط این مسلسل 375 متر بر ثانیه است.
5-4) خمپاره انداز فاتح این خمپاره انداز 60 میلی متری قابل حمل، با حداقل برد 100 و حداکثر برد 1050متر مورد استفاده نیروهای تکاور قرار می گیرد.
6-4) خمپاره انداز 81 میلیمتری خمپاره انداز 81 میلی متری می تواند تعداد 20 تیر در هر دقیقه به فاصله حداکثر 5200 متری شلیک نماید.
7-4) تیربار دوشکا تیربار دوشکا با کالیبر 7/12 میلی متری می تواند تعداد 600 تیر در هر دقیقه به فاصله 1600 متری برای اهداف هوایی و 3300 متر (برای اهداف زمینی) شلیک نماید. سرعت اولیه شلیک با این تیربار 800 متر بر ثانیه است.
8-4) تیربار ام – ژ3 تیربار ام –ژ3 با کالیبر 61/7 میلی متری می تواند 1100 تیر در هر دقیقه به فاصله حداکثر 4000 متری شلیک نماید. سرعت اولیه شلیک توسط این تیربار 820 متر بر ثانیه است.
9-4) انواع اژدر اژدر، سلاحی است که قابلیت نصب در انواع شناورهای سطحی و زیر سطحی و بالگرد را دارا می باشد. این سلاح کارآمد در آب های کم عمق مورد استفاده می گیرد که از مشخصات آن غیرقابل ردگیری بودن و سرعت عمل فوق العاده است.
10-4) نارنجک انداز 40 میلی متری نارنجک انداز 40 میلی متری، سلاحی سبک با قدرت مانور و اجرای آتش بالا است. قابلیت تنظیم سلاح در وضعیت تک تیر و رگبار و هدف گیری دقیق توسط دوربین و شلیک 300 گلوله در دقیقه از مزایای این نارنجک انداز به شمار می رود.
11-4) راکت انداز 106 و 107 میلی متری سلاح هایی مدرن با سیستم کنترل آتش قوی، که قابلیت استفاده در شناورهای تندرو و خودروهای تاکتیکی برای انهدام انواع استحکام ها و موانع دشمن در آب و خشکی را دارا می باشد.
12-4) تفنگ ضدزره تفنگ تک تیرانداز ضدزره، یک سلاح سنگین است که قابلیت نفوذ در انواع زره ها، سنگرهای بتنی، خودروهای فرماندهی و افراد مسلح با لباس های ضد گلوله را دارد. این سلاح با کالیبر 12/7 میلی متر دارای قدرت تخریب قابل ملاحظه می باشد.
13-4) بمب هوشمند قاصد بمب هدایت شونده 2000 پوندی قاصد، یک مهمات دورایستا و توانمند است. قدرت تخریب بسیار بالا، هدف گیری و هدایت نقطه ای علیه اهدافی که در دید مستقیم خلبان قرار دارد، کنترل و هدایت خودکار بمب تا لحظه برخورد، عدم توانایی دشمن در ایجاد اختلال هدایت بمب (هدایت تصویری – پسیو) از جمله ویژگی های مهم بمب هوشمند قاصد به شمار می رود. این بمب دارای قابلیت های دیگری همچون شلیک از فاصله دور از دسترس پدافند دشمن و انهدام اهداف استراتژیک دشمن با حداقل درگیری است. 
4- 14) پدافند هوایی 8 لول سلاحی با 8 قبضه دوشکا در شرایط شلیک و نواخت تیر 400 تا 4800 تیر در دقیقه است.
15-4) سلاح صیاد پلیسی سلاحی در مدل های مختلف با وزن 40/2 تا 100/3 کیلوگرم با قنداق ثابت، تاشو و بدون قنداق و دارای قدرت تخریب بالا است.
4- 16) سلاح زاویه زن سلاحی کوچک و تپانچه ای با دوربین و صفحه نمایش است که از این طریق اهداف را در زاویه های مختلف شناسایی و مورد اصابت قرار می دهد.
17-4) سامانه توپ پدافند هوایی 100 م.م سامانة توپ پدافند هوایی 100 م.م، با مجموعه رادار و یا اپتیک می تواند هدف را رهگیری کرده و به صورتی کاملاً هوشمند و بدون نیاز به خدمه، توانایی شلیک به سمت اهداف را دارد. سرعت، دقت، افزایش حجم آتش و برد مناسب از دیگر مشخصات این توپ است که برای پدافند هوایی در ارتفاع پست و متوسط مورد بهره برداری قرار می گیرد.
18-4) توپ 30م.م هواپیمای جنگنده میگ 29 توپ 30م.م هواپیمای جنگنده میگ 29 (مسلسل میگ 29) برای نبرد هوایی و اجرای آتش هوا به سطح کاربرد دارد.
19-4) توپ دریایی 40 م.م "فتح" توپ دریایی 40 میلی متری (فتح) جزو توپ های ضدهوایی ارتفاع پست است و در شناوردهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. برد نهایی این سلاح 12 کیلومتر و نواخت تیر آن 300 گلوله در دقیقه است و می تواند به عنوان سلاح ضد موشکهای کروز نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.
20-4) توپ دریایی 76م.م این سلاح با برخورداری از فناوری بسیار پیشرفته قادر است در مقابل هرگونه تهاجم سطحی و هوایی از خود واکنش سریع نشان دهد و توان شلیک 120 گلوله در دقیقه را دارد.

بخش پنجم: صنایع زرهی و خودرویی سازمان صنایع دفاع صاحب نام در بخش صنایع خودرویی و زرهی است که انواع خودروهای زرهی و تاکتیکی اعم از شنی دار و چرخدار، سبک، نیمه سنگین و سنگین و قطعات و متعلقات مرتبط با آن، لاستیک و قطعات لاستیکی، انواع واگن باری و مسافربری، اقلام محافظی فردی و گروهی (مین کوب ها، جلیقه ضد گلوله، کفش ضد مین) را در سبد محصولات خود ارائه می نماید. از مهمترین محصولات و تولیدات این بخش می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

1-5) نفربر زرهی براق این نفربر پشتیبانی زرهی یکی از انواع نفربرهای شنی، آبی و خاکی با حفاظ زرهی مناسب و تحرک بسیار خوب است که با برخورداری از سیستم طراحی شده برای آن می تواند از موانع و ناهمواری ها با سرعت بالا عبور کند.
2-5) توپ خودکششی 155 میلیمتری هویتزر(رعد 2) این توپ دارای بردی معادل 30 کیلومتر و قدرت نواخت تیر 4 گلوله در دقیقه است و دارای قدرت آتش مناسب و کالیبر استاندارد می باشد. رعد 2، قابلیت عبور از موانع، خندق و آب را دارا بوده و حداکثر سرعت آن 65 کیلومتر بر ساعت است. این توپ همچنین به دوربین تیر مستقیم، سیستم دید در شب راننده و سیستم nbc مجهز می باشد.
3-5) تانک ذوالفقار تانک ذوالفقار نوع بهینه سازی شده تانک روسی تی -72 است که با تجهیز به سیستم مدرن کنترل آتش، ضمن افزایش قدرت و قابلیت آفندی و پدافندی تانک فوق، توان مانور عملیاتی آن افزایش یافته است. در این میان، مهمات 125 میلیمتری تانک ذوالفقار در داخل کشور تولید می شود.
4-5) مین کوب تفتان این مین کوب قابلیت پاکسازی مین هایی تا وزن ده کیلوگرم و عمق 30 سانتیمتر را دارد و درهر ساعت می تواند بین 3 تا 6 هزار متر متر مربع را پاکسازی کند.
5-5) خودروهای تاکتیکی یک چهارم تن و سه چهارم تن این خودروهای دو دیفرانسیل با ظرفیت حمل تجهیزات نظامی، قابلیت تبدیل به خودروی آتش نشانی و حمل آب و خودروی حمل نفر با 13 نفر و قابلیت جدا شدن سقف و قاب شیشه جلو جهت نصب جنگ افزار را دارد. این خودرها قادر است از مناطق کوهستانی ناهموار، دشت، بیابان و رودخانه های کم عمق عبور نماید.
6-5) اتوبوس بین شهری سپهر سپهر، اتوبوسی است بین شهری با ظرفیت حمل 47 مسافر را دارد. این اتوبوس از متور (OM457LA ) با حداکثر قدرت 355HP/1750RPM برخوردار بوده و حداکثر سرعت مجاز آن 110 کیلومتر بر ساعت است.
7-5) اتوبوس شهری میدل باس شهری سپهر، با ظرفیت 27 سرنشین و حداکثر سرعت 117 کیلومتر بر ساعت برای تردد در داخل شهرها طراحی و ساخته شده است.
8-5) اتوبوس آمبولانسی اتوبوس های آمبولانسی از لحاظ تجهیزات پزشکی دارای ساکشن مرکزی، سیستم اکسیژن مرکزی، تجهیزات نصب سوم، محل نگهداری دارو و لوازم پزشکی، یخچال مخصوص و جایگاه ملحفه و پتو، درب حمل برانکارد و سایر لوازم پزشکی مورد نیاز است و دارای ظرفیتی معادل 18 بیمار خوابیده و 6 بیمار سرپایی است.
9-5) آمبولانس آمبولانس های تولیدی در ساصد، خودروی دو دیفرانسیل با قابلیت نصب تجهیزات پزشکی و قدرت عبور از موانع در مناطق محروم و صعب العبور است.
10-5) کامیون های سبک و سنگین این کامیون ها مجهز به سیستم کاهنده آلایندگی سطح یورو 3 است که از استانداردهای روزآمد زیست محیطی در جهان به شمار می آید.

بخش ششم: صنایع الکترونیک و اپتیک شرکت صنایع الکترونیک ایران، یک شرکت دانش بنیان و پیش رو در توسعه فناوری های دفاعی است که طراحی و ساخت انواع سامانه ها، تجهیزات و محصولات مخابراتی، الکترونیک، اپتیک و رایانه از مهمترین تولیدات آن به شمار می رود. شرکت صنایع الکترونیک ایران به عنوان یک شرکت مادر تخصصی (holding) دارای هفت زیر مجموعه است. عمده ترین زمینه های فعالیت دفاعی صاایران را می توان در محورهای زیر خلاصه کرد:

- سامانه های ارتباطات پایدار - امنیت ارتباطات (مخابرات و فناوری اطلاعات) - سامانه های فرماندهی و کنترل (c4lsr) - نرم افزارهای دفاعی (نرم افزار بومی) - سامانه ةای جنگ الکترونیک و رادار - سامانه های دید در شب و دید در روز (دیده وری هوشمند) - تجهیزات و سامانه های الکترونیک دریایی (سطحی و زیر سطحی) - سامانه های کنترل آتش پدافند هوایی - میکروالکترونیک و اپترونیک - سامانه های الکترونیک هوایی (اویونیک) - ماهواره و ایستگاه های زمینی و امنیت ارتباطات ماهواه ای - شبیه سازها (دوش پرتاب، سلاح های سبک و سنگین، هواپیماهای نظامی) صاایران همچنین با تولید انواع تجهیزات مخابراتی، الکترونیک و رایانه ای در حوزه غیرنظامی گام های مهم و بسیار بلندی را در تامین نیازمندی های صنعتی و شهری در داخل کشور و قطع وابستگی به خارج برداشته است. طراحی و تولید انواع رایانه های شخصی و صنعتی، دوربین، لوازم الکترونیک خانگی و... از جمله این فعالیت ها به شمار می رود. این شرک همچنین در سال های اخیر تمرکز ویژه ای بخش آموزش و تحقیقات داشته و تولید محصولات روزآمد را مدنظر قرار داده است. از این رو، بسیاری از طرح ها و محصولات صاایران در سال های اخیر به دریافت جوایز جشنواره ها و نمایشگاه های معتبر علمی، تحقیقاتی کشور همچون جشنواره خوارزمی نائل شده اند. برای نمونه در دوره زمانی 20 ساله (87-67)، حدود 27 طرح و محصول تولیدی صاایران مفتخر به دریافت رتبه های اول تا سوم جشنواره خوارزمی شده است. در مروری گذرا، نمونه هایی از اهم محصولات و توانمندی های شرکت صاایران به شرح زیر است:

1-6) ماهواره ملی امید "امید"، نخستین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود. این ماهواره 27 کیلوگرم وزن دارد که پس از پرتاب به فضا در مدار با ارتفاع 250 کیلومتری قرار گرفت و در هر شبانه روز 15 بار به دور زمین چرخید. این ماهواره طی مدت عمر خود در مدار، مامورمیت های زیر را به انجام رساند: - ارسال علائم (سیگنال) ره گیری به ایستگاه های زمینی - ارسال اطلاعات تله متری به ایستگاه های زمینی - دریافت فرمان ها از ایستگاه های زمینی
2-6) پریسکوپ بصیر این پریسکوپ در نفربر و تانک مورد استفاده قرار می گیرد و مانع از خیره و یا نابینا شدن چشم خدمه خودروهای زرهی در برابر لیزرهای نظامی می گردد.
3-6) بی سیم جهش فرکانس 2000- art این سیستم، یک بی سیم جهش فرکانس در باند نظامی است که برای برقراری ارتباط در شرایط جنگ الکترونیک طراحی و ساخته شده است. این سیستم مجهز به رمز کننده درونی است.
4-6) بی سیم استقراری/ خودرویی 222-vrc این سیستم برای کاهش حجم و فراهم شدن شرایط نصب بی سیم در نفربرها و تانک ها ساخته شده است. بی سیم مذکور علاوه بر کاربرد زرهی، کاربرد استقراری دارد که در سایر خودروها نیز قابل نصب است.
5-6) دوربین جویا -7 این دوربین بر روی سلاح های rpg-7 و تسلیحات مشابه نصب می شود و قابلیت تطبیق با انواع مسلسل های سبک و متوسط و سلاح های بدون عقب نشینی، موشک اندازها و سلاح های انفرادی را دارد. تنظیم دوربین فوق با دمای محیط امکان پذیر است.
6-6) ایستگاه های زمینی ره گیری، تله متری و کنترل این ایستگاه های زمینی برای ره گیری در مرحله فعال ماهواره بر (در حین عملکرد متوالی موتور مرحله اول و دوم) و نیز در زمان استقرار ماهواره در مدار از چند ایستگاه زمینی که در نقاط مختلف کشور قرار گرفته، استفاده می شود. این ایستگاه های زمینی شامل ایستگاه ره گیری، ایستگاه تله متری، فرمان و ایستگاه مرکزی می باشد. این ایستگاه وظیفه ره گیری ماهواره در کل مسیر پرتاب و ره گیری ماهواره و دریافت اطلاعات مداری در زمان استقرار ماهواره در مدار را عهده دار است. ایستگاه تله متری و فرمان، با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه های ره گیری، ماهواره را ره گیری کرده و وظیفه دریافت اطلاعات تله متری از ماهواره و ارسال فرمان ها به ماهواره را به انجام می رساند. ایستگاه مرکزی با استفاده از اطلاعات دریافتی وظیفه هدایت و کنترل ماهواره و ماهواره بر و همچنین کنترل تله متری و فرمان ماهواره را بر عهده دارد.
7-6) رادار بصیر رادار تاکتیکی بصیر که سیستمی قابل حمل برای مراقبت زمینی است، به منظور تشخیص پستی و بلندی ها، هدف یابی، محل یابی، نوع یابی و ردیابی اهداف متحرک سطحی به کار می رود.
8-6) دوربین حرارتی این دوربین امکان دید در تمام شرایط جوی و نیز از پشت موانع استتاری برای نیروها فراهم می کند و تاثیر بسزایی در افزایش توان رزمی آنها دارد.
9-6) فاصله یاب لیزری فاصله یاب لیزری مدل lh-85 توانایی اندازه گیری فواصل از 150 تا 19995 متر با دقت 5 متر را دارا می باشد. این محصول اپتیکی علاوه بر اندازه گیری سریع و دقیق فاصله اهداف، قابل استفاده به صورت دوربین یک چشم دیده بانی است و همراه با سایر وسایل مانند دوربین های دید در شب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
10-6) بی سیم هدهد-1 " هدهد -1" ، نوعی بی سیم زیر سطحی با برد بیش از هزار متر است که برای ارتباط غواص ها با یکدیگر، سطح و زیردریایی و همچنین ارتباط زیردریایی با سطح به کار می رود.
11-6) مدارهای مجتمع الکترونیکی این مدارها برای کوچک و روزآمد سازی مدارهای الکترونیک در سیستم های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.
12-6) دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی، امکان دسترسی به علائم حیاتی بیمار را از داخل آمبولانس امکان پذیر می سازد و میزان تلفات احتمالی را ( در مسیر بیمارستان) کاهش می دهد. این دستگاه همچنین امکان ارتباط بین مانیتورهای کنار تختی و سیستم مرکزی را به صورت بی سیم فراهم می سازد.
13-6) برج مراقبت سیار سامانه ای پیشرفته که دارای قابلیت گیرندگی تعیین موقعیت ماهواره ای (gps)، علایم حریق، برق اضطراری، کنترل ارتباطات صوتی، هواشناسی و پردازش حمل و نقل آسان می باشد.
14-6) سامانه های صافات این سامانه های پیشرفته اهداف هوایی مورد نظر را به صورت بدون انتشار (پسیو) ردیابی و در زمان مناسب فرمان شلیک را به سلاح صادر می کند. سامانه های صافات از قابلیت های تاکتیکی – تکنیکی و ضد جمینگ نیز برخوردار می باشد.

بخش هفتم: تجهیزات جغرافیایی در عصر ارتباطات و اطلاعات، اطلاعات مکانی و جغرافیایی از اهمیت بالایی در سطوح فردی و سازمانی برخوردار بوده و در بسیاری از موارد، اتخاذ تصمیم های درست راهبردی، منوط به در اختیار داشتن این اطلاعات ارزشمند است. امروزه در صحنه نظامی و دفاعی، کاربرد اطلاعات مکانی و جغرافیایی اهمیت روز افزون یافته و در اختیار داشتن آن به نوعی دستیابی به پیروزی در میدان نبرد را آسان تر می سازد. در حال حاضر، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح وابسته به وزارت دفاع، یکی از بزرگترین مراکز تهیه و تولید اطلاعات مکانی و جغرافیایی در کشور شناخته می شود. ایستگاه ةای سنجش از دور ثابت و متحرک، تامین اطلاعات و تصاویر ماهواره ای، تهیه و تولید انواع نقشه های هوایی (پرواز- فتوگرامتری)، کارتوگرافی، نقشه ناوبری، هیدروگرافی و ژئودزی در مقیاس های متفاوت از 1000 :1 تا 250000 :1، نقشه های زیر سطحی و نقشه های برجسته، گردآوری اطلاعات جغرافیایی در زمینه های گوناگون و مکان یابی های عمرانی، انجام آمایش دفاعی دفاعی و تحلیل های آفندی و پدافندی کشوری، مرزی، منطقه ای و...، تهیه نقشه ها و تصاویر ترکیبی، شبیه سازی و مدل سازی بویژه در عملیات نظامی و انتظامی، تهیه گزارش های محلی، حفظ محیط زیست و پاکسازی میادین مین، محاسبه و تحلیل میزان جزایم و... از جمله فعالیت ها و خدماتی است که سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به انجام آن اهتمام ویژه ای ورزیده است. مجموعه های چاپ و انتشارات، آسمان نما (مرکز ترویج علوم نجوم و ستاره شناسی)، دانشکده نقشه برداری این سازمان نیز خدمات متنوعی را در اختیار بخش های دفاعی، دانشگاهی و تحقیقاتی کشور قرار می دهد. انتشارات سازمان جغرافیایی با نشر بیش از 250 عنوان کتاب و اطلس و نشریه و نیز انتشار انواع نقشه های موضوعی (کتاب نفیس و ارزشمند "اطلس تاریخ اسلام" مختخر به دریافت لوح تقدیر و جایزه ویژه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گردیده است) در حال فعالیت می باشد. در این میان، فعالیت های گسترده ای از سوی این سازمان در امور مرزی صورت گرفته است که از جمله می توان به "تعیین موقعیت و نصب علائم مری خشکی و آب بر مبنای معاهدات قانونی با مشارکت کشورهای مقابل"، " انجام عملیات مشترک نقشه برداری بازسازی، نوسازی و ساماندهی اسناد و مدارک مرزی (مدرنیزاسیون مرز) در یک سیستم مبنای مشترک با مشارکت کشورهای مقابل"، "مکانیزه کردن مرزهای جمهوری اسلامی ایران"، "ارائه طرح های تحدید حدود در خلیج فارس و دریای عمان و در دریای خزر "تشکیل کمیته مرزی برای بررسی مسائل مرزی" و... اشاره کرد. افزون بر این، برخی از محصولات و خدمات جغرافیایی این بخش از صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر معرفی می شود.

1-7) ایستگاه گیرنده ماهواره ای سپهر این ایستگاه ماهواره ای، قابلیت دریافت تصاویر بهنگام به شعاع 2500 کیلومتر از مرکز آنتن را دارد و می تواند اطلاعات دقیق را عرضه نماید. تصاویری که ایستگاه سپهر از ماهواره دریافت می کند، در امور نظامی، کشاورزی، بررسی سوانح، زمین شناسی، اکتشاف، ذخایر، معادن و... کاربرد دارد.
2-7) ایستگاه متحرک دریافت از ماهواره های سنجش از دور این ایستگاه، نخستین ایستگاه ملی دریافت تصاویر ماهواره ای جمهوری اسلامی ایران است. ایستگاه متحرک دریافت از ماهواره های سنجش از دور به منظور دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور که در ارتفاع بین 800 تا 1200 کیلومتری زمین در باند فرکانسیx قرار داردند، طراحی و ساخته شده است. زمان استقرار و آماده بکار شدن این ایستگاه دو ساعت بوده و دارای قابلیت دریافت، مشاهده سریع، ذخیره و تولید تصاویر می باشد.
3-7) نقشه برداری دریایی (هیدروگرافی) با بهره گیری از شناوردهای نوین آبنگاری مجهز به اکوساندرهای تک بیم و مولتی بیم، سونار و سیستم های ماهواره ای gps و dgps و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مناسب، انواع نقشه های دریایی از جمله: نقشه های دریایی خطی و رقومی، نقشه های در مقیاس کوچک بین 25000/1 و 100000/1 برای ناوبری، نقشه های در مقیاس بزرگ به منظور لوله گذاری انتقال نفت، آب، کابل برق و مخابرات، نقشه های مورد نیاز جهت انجام طرحهای عمرانی و ایجاد اسکله ها و تعیین خط ترانزیت شناورها و... تهیه می شود.
4-7) نقشه برداری هوایی(فتوگرافی) با بهره گیری از بخشهای پرواز، عکسبرداری هوایی، تهیه و مثلث بندی، محاسبات و تبدیل و استفاده از امکانات و تجهیزات متعدد دستگاه های تحلیلی و دیجیتال، عکسهای هوایی به نقشه در مقیاس های مختلف تبدیل می شود و کلیه دستگاههای فتوگرامتری از سیستم کلاسیک (آنالوگ) به سیستم تحلیلی و دیجیتالی طراحی و تبدیل می شود. از جمله خدمات سازمان جغرافیایی می توان به تهیه و انتشار نقشه های رقومی هوشمند، یک ده هزارم، اعلام دقیق تشخیص قبله و انتشار نقشه های ماهواره ای اشاره کرد. ادامه دارد.*اداره کل تبلیغات دفاعی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :