Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 154886
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1390 14:20
تعداد مشاهدات : 1153

صنعت دفاعی کشور در یک نگاه / 3

آموزش و تحقیقات رکن اصلی توسعه کمی و کیفی و پیشرفت و تعالی هر یک از زمینه های فعالیت در اقتصاد و صنعت، توجه مناسب به امر آموزش و تحقیقات می باشد. بخش هشتم: باتری های نظامی و غیرنظامی در سال های اخیر، بخش تولید انواع گوناگون باتری رشد چشمگیری در عرصه صنعتی و دفاعی کشور یافته که طراحی، تولید و عرضه انواع باتری (استارتر، موتور سیکلتی، ساکن و صنعتی) نظامی و غیرنظامی، فرآورده های نسوز، مس، سرب، گازهای صنعتی، فیلترهای صنعتی، فلزات گرانبها، سرنج و اسیدهای صنعتی نمونه ای از دستاوردهای این بخش به شمار می رود. متولی اصلی این بخش در صنعت دفاعی با شرکت سهامی باتری سازی نیرو می باشد که تمامی فعالیت های این شرکت و صنایع تابعه آن با استفاده از فن آوری های روز برای تامین نیازمندی های نیروهای مسلح و سایر مشتریان غیرنظامی در داخل و خارج کشور تحقق می یابد که نمونه هایی از توانمندی ها و محصولات این شرکت به شرح زیر معرفی می شود:

1-8) باتریهای استارتر باتری های استارتر برای راه اندازی نیروی محرکه انواع خودرو تولید می گردد. این باتری ها در انواع سنگین (از 90 تا 200 آمپر) و سبک (از 50 تا 74 آمپر) تولید می شود.
2-8) باتری های سیلد ساکن (vrla) این نوع باتری ها در انواع مختلف از 42 آمپر با ولتاژهای 2 و 12 تولید می شود.
3-8) باتری های ساکن و صنعتی این نوع باتری ها در حال حاضر از 200 تا 3000 آمپر ساعت در سل های دو ولتی (جلد شفاف و جلد مشکی) تولید می شود که در آمپرهای ویژه براساس سفارش مشتری قابل ساخت است.
4-8) فلزات رنگین شامل مس، سرب و فلزات گرانبهای نقره و طلا مس و انواع سرب از فلزات پایه ای و پرکاربرد در صنعت باتریسازی محسوب می سود.
5-8) باتری زیر دریایی باتری های زیردریایی عملیات امن در زیر آب انجام می دهند و تحت حداکثر کنترل کیفیت از مرحله طراحی تا تولید می باشند. افزون بر این، از جدیدترین محصولات شرکت سهامی باتریسازی نیرو می توان به باتری های 12 ولت 65 آمپر سیلد (vrla)، 55 آمپر هایتک، 100 آمپر خورشید، 150 آمپر صبا و 2 ولت 420 آمپر سیلد (vrla) 2 ولت 3000 آمپر سیلد (vrla)
6-8) فرآورده های نسوز شامل انواع آجر نشوز آلومینیم- سیلیکات، انواع فرآورده های بی شکل، گازهای صنعتی شامل اکسیژن، هیدروژن و آرگن و محصولات جانبی شامل اسید باتری، اسید سولفوریک غلیظ، آب مقطر و فیلترهای فلزی و...

بخش نهم: مهندسی دفاعی طراحی و اجرای ساختمان ها و مجتمع های اضطراری، نظامی، سنگرهای پیش ساخته، آشیانه های هواپیما و بالگرد، شیلترهای ضد بمب هواپیما، باند فرودگاه اسکله، موج شکن، سایت های ماهواره ای و راداری و همچنین تونل های انحراف آب، سدهای خاکی و بتنی، سیل بند، آبیاری، بزرگراه و جاده های اصلی، ساختمان های اداری، رفاهی، تفریحی، بیمارستانی و مجتمع های مسکونی از جمله مهمترین اقدامات و فعالیت هایی است که در این بخش از صنعت دفاعی کشور انجام می شود. پاکسازی میادین مین و گلوله های عمل نکرده جمهوری اسلامی ایران پس از جنگ تحمیلی تمام تلاش خود را برای پاکسازی میادین مین و گلوله ةای عمل نکرده در مناطق جنگ زده کشور آغاز کرد. در راستای این ماموریت خطیر و در ادامه فعالیت های ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت کشور، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سال 1382 با تشکیل مرک زمین زدایی کشور و در چارچوب یک برنامه زمان بندی شده، با همکاری مراکز یاد شده و بخش خصوصی، اجرای طرح پاکسازی میادین مین و گلوله های عمل نکرده را در 5 استان جنگ زده آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان تداوم بخشید که تاکنون در مجموع فعالیت های انجام شده، بیش از 90 درصد از اراضی آلوده پاکسازی شده است. این مرکز همچنین به منظور ارتقاء سطح علمی و آموزشی دست اندرکاران عملیات پاکسازی میادین مین و آگاه سازی مردم نسبت به خطرات مین و گلوله های عمل نکرده و مقابله با آن بویژه در مناطق مرزی، دوره های آموزشی متنوعی را براساس استانداردهای بین المللی برگزار کرده است.

بخش دهم: آموزش و تحقیقات رکن اصلی توسعه کمی و کیفی و پیشرفت و تعالی هر یک از زمینه های فعالیت در اقتصاد و صنعت، توجه مناسب به امر آموزش و تحقیقات می باشد. صنعت دفاعی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. با توجه به این مهم، وزارت دفاع با تاسیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر و موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، به مقوله آموزش و تحقیق توجه جدی مبذول داشته است.

الف) دانشگاه صنعتی مالک اشتر

دانشگاه صنعتی مالک اشتر، علاوه بر تامین نیروهای فنی صنایع دفاعی و برگزاری دوره های بازآموزی برای نیروهای شاغل در صنایع مذکور، انجام فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه طرحهای دریایی، هوایی، موشکی، زمینی، الکترونیک و طراحی انواع هواپیماهای جت آموزشی، طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره، فن آوریهای نو در حوزه مواد و کاربرد آنها در سیستم دفاعی، ارتباطات و الکترونیک، مشارکت در انواع پروژه های هوایی را بر عهده دارد. افزون بر اجرای دوره های بلند مدت و کوتاه مدت آموزشی در رشته های متنوع علمی و فنی تا مقطع دکتری، برگزاری سمینارهای مختلف علمی و شرکت گسترده محققان و اساتید این دانشگاه در همایش ها و سمینارهای گوناگون داخلی و خارجی با ارائه مقالات وزین علمی نشانکر پیشرو بودن دانشگاه در بسیاری از شاخه های علم و فناوری است. بسیاری از طرح های پژوهشی و ابداعات و اختراعات ارائه شده از سوی پژوهشگران و دانشمندان این دانشگاه به جشنواره های علمی و تحقیقاتی داخل و خارج کشور راه یافته و عناوین علمی فراوانی را کسب کرده اند که از آن جمله می توان به کسب 16 رتبه اول تا چهارم در دوره های مختلف جشنواره خوارزمی در داخل کشور اشاره کرد. از این تعداد رتبه های علمی بدست آمده، هفت طرح و پژوهش و ابداع جدید به رتبه اول نائل شده است.

ب) موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی

موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، پشتوانة عالی علمی و فناوری وزارت دفاع را در فرآیند ساماندهی آموزش و تحقیقاتی را که به منظور توسعه فن آوری و نوسازی صنایع دفاعی صورت می گیرد، تشکیل می دهد. برخی از دستاوردهای مهم این موسسه در سال های اخیر به شرح زیر است: •شناسایی، توسعه و بومی سازی روش های آینده پژوهی نظیر سناریو سازی، برنامه ریزی برپایه سناریو، نقشه راه، نگاشت فناوری های دفاعی، تحلیل روند و تحلیل تأثیر بر روند . •توسعه دانش دیده بانی و رصد تغییرات علوم و فناوری های دفاعی و تولید مستمر محصولات دیده – بانی های دفاعی. •تهیه و انتشار کتاب، تک نگاشت، گزارش ویژه، بولتن و نشریه ادواری در زمینه آینده پژوهی. •آگاه سازی پیش دستانه صنایع دفاعی و نیروهای مسلح نسبت به تغییر و تحولات علوم و فناوری دفاعی در افق بلند مدت با رویکرد آینده پژوهی. •تدوین الگوی کلان نقشه ی جامع علم و فناوری دفاعی، برنامه ریزی راهبردی فناوری، تدوین نقشه های راه توسعه فناوری و سامانه های دفاعی. •معماری الگوها و نظامهای مدیریت دانش به منظور افزایش سطح بلوغ سازمانی. •تدوین و پایش شاخص های مدیریت دانش، تحقیقات و توسعه علم و فناوری در سطح ودجا. •توسعه فناوری های نوظهور، انجام مطالعات نظری و راهبردی، توسعة زیرساختهای تحقیقاتی و صنعتی (در ابعاد منابع انسانی – فناوری – ساختار، سازماندهی و اطلاعات). •مدیریت یکپارچه تحقیق و توسعه فناوری های دفاعی از خلق ایده تا تحقق محصول و اخذ بازخورد از کاربران. •تهیه و تدوین راهبرد، طرح های جامع و برنامه های میان مدت و بلند مدت تجهیزات و فناوری های مورد نیاز دفاعی در حوزه های مختلف (دریایی، زمینی، موشکی، هوایی، فضایی، برق و الکترونیک، مواد فلزی و غیرفلزی، فناوری های نرم و طب رزمی). •طراحی نظام نامه ها، دستورالعمل ها، الگوها و قواره های مورد نیاز در چرخه تعریف، تصویب و اجرای پروژه های تحقیق و توسعه از جمله دستورالعمل های انعقاد موافقت نامه های اجرای پروژه های تحقیقاتی و توسعه صنعتی، نیاز سنجی عملیاتی و مطالبات سیستمی، روش های اجرایی فازهای نیاز سنجی و طراحی مفهومی، طراحی مقدماتی و قواره های ارائه طرح های سرمایه گذاری صنعتی. •راه اندازی هسته های نوآوری دفاعی در سازمان های وزارت دفاع برای شناسایی و دستیابی به قابلیت های علمی و فناورانه. •طراحی سامانه هوشمند بانک های اطلاعاتی علمی و فنی دفاعی (سهباد). •طراحی و توسعه ماوا (بانک جامع اطلاع رسانی علمی و فنی نیروهای مسلح). •تهیه و تدوین فهرستگان اسناد و مدارک علمی و فنی ودجا. •تهیه، تدوین و تصویب آیین نامه ثبت اختراعات، اکتشافات و نوآوری های صنایع دفاعی و ثبت آنها. •برگزاری جشنواره تحقیقات دفاعی در سطح ودجا، جشنواره تحقیقات صنعتی سلمان فارسی در سطح نیروهای مسلح. •طراحی نظام نوین مدیریت راهبردی نیروهای مسلح و نرم افزار مربوط به آن. •طراحی و تدوین نظام مهندسی هزینه، ارزش و منشور اصلاح الگوی مصرف در ودجا. •تدوین استانداردهای محصولات دفاعی، خدمات؛ سیستمها و فرآیندهای صنعتی و فنی. •مدیریت کلان پروژه پرتاب راکت کاوش شامل محموله های آزمایشگاهی (تست محیطی فضا با قابلیت بر گشت پذیری و محموله زیستی). •طراحی و ساخت سیستم های تست سلول های خورشیدی و تست غیر مخرب لیزری. •اجرای طراحی، ساخت و راه اندازی شبیه ساز مجازی ماهواره. •اجرای طراحی و ساخت نمونه مهندسی ماهواره مدار LEO. •اجرای طراحی، ساخت و تست دوربین خطی میکروماهواره ها.

بخش یازدهم: تامین اجتماعی و خدمات درمانی مسئول بخش تامین اجتماعی و خدمات درمانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) است. انجام امور درمانی و بیمه مکمل درمان، امور بازنشستگی، وظیفه بگیری و مستمری بگیری، ارائه خدمات بیمه ای اعم از بیمه عمر و حوادث و انواع بیمه های متداول در کشور، پرداخت کمک هزینه های قانونی، اعطاء انواع تسهیلات نظیر وام و کمکهای بلاعوض و خدمات رفاهی و... در سطح آحاد کارکنان شاغل و بازنشستگان نیروهای مسلح و خانواده های آنها، از مهمترین رئوس مسئولیت ها و وظایف ساتا و مجموعه های وابسته به آن می باشد. این سازمان در پنج حوزه زیر مشغول ارائه خدمات به نیروهای مسلح و خانواده های آنها می باشد:

الف) حوزه بیمه سلامت و درمان در این حوزه، انواع خدمات بیمه ای به بیمه شدگان قطعی (سرپرست و عایله درجه یک)، بیمه شدگان غیرقطعی (اختیاری) و بیمه درمانی کارکنان وظیفه ارائه می شود. همچنین صندوق بیمه مکمل درمان نیروهای مسلح نیز در قالب طرح حکمت به منظور پوشش هزینه های مازاد درمانی برتعرفه های بیمه اولیه در ساتا تشکیل شده و مشغول ارائه خدمات به افراد تحت پوشش می باشد.

ب) حوزه خدمات بازنشستگی در این حوزه، خدماتی همچون برقراری، پرداخت و ترمیم حقوق بازنستگی، وظیفه و مستمری وراثت، برقراری حقوق وظیفه و از کارافتادگی، برقراری مستمری بازماندگان متوفی ارائه می شود. در این بخش همچنین کمک هزینه های عائله مندی، اولاد، ازدواج، کفن و دفن و بیماری به افراد تحت پوشش ارائه می شود.

ج) حوزه خدمات رفاهی در این حوزه، انواع خدمات رفاهی همچون خدمات زیارتی و سیاحتی، تسهیلات وام ازدواج، خدمات ورزشی، خدمات مشاوره ای، حمایت و معاضدت حقوقی و قضایی، تسهیلات وام خودرو ارائه می شود.

د) حوزه بیمه در این حوزه، انواع خدمات بیمه ای در بخش های بیمه عمر و حوادث کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح، بیمه عمر و سرمایه گذاری و انواع بیمه های آتش سوزی، سیل و زلزله، خودرو، مهندسی، باربری و بیمه مسئولیت مدنی، بیمه مسئولیت حرفه ای ارائه می شود.

ه) حوزه مسکن در حوزه مسکن، با تشکیل صندوق تعاون و سرمایه گذاری مسکن، تسهیلات و وام خرید مسکن، واگذاری مسکن به روش های متنوعی همچون واگذاری 99 ساله، پروژه های نیمه تمام آزاد و... ارائه می شود.

بخش دوازدهم: صنایع غذایی و نساجی سازمان مادر تخصصی اتکا با پشتوانه بیش از نیم قرن تجربه در عرصه های تولیدی، خدماتی و اقتصادی خرد و کلان، بعنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شبکه های تولید، تأمین و توزیع در بازارهای رقابتی ملی و بین المللی به شمار می رود. سازمان هلدینگ اتکا براساس تدابیر فرماندهی معظم کل قوا و اهداف بلند مدت نیروهای مسلح، سیاستها و راهبردهای خود را در راستای توسعه اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) با دو ماموریت اقتصادی و خدماتی، مشخص نموده و ارائه خدمات خرسندساز به نیروهای مسلح، استفاده حداکثری از دارائی ها، تولید ثروت، ارائه خدمات متنوع نوین حرفه ای، نقش آفرینی در تنظیم بازار خرده فروشی و تداوم حضور و ارتقاء در 100 شرکت برتر کشور را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است. سازمان اتکا توانسته است با بهره گیری از سیستم ةای مدیریتی مناسب و تشکیل زنجیره تأمین مطمئن و شبکه گسترده همکاران توانمند در صنایع گسترده روغنهای خوراکی و زیتون، بسته بندی محصولات، نساجی، فروشگاههای زنجیره ای، مواد بهداشتی و شوینده، حمل و نقل، قند و شکر، توزیع و پخش، صنایع غذایی و تبدیلی، دامپروری، کشاورزی و باغداری و همچنین سرمایه گذاری داخل و خارجی و خدمات بازرگانی و صادرات، فعالیت نموده و به اهداف متعالی خود که همانا رضایت مشتریان به ویژه نیروهای مسلح است، دست یابد. این سازمان با بیش از 440 واحد فروشگاهی در سطح کل کشور بعنوان اولین و قدیمی ترین فروشگاه های زنجیره ای کشور و بزرگترین شبکه توزیع بخصوص در مناطق محروم و مرزی محسوب می گردد. سازمان اتکا توانسته است با ساماندهی بیش از 800 تأمین کننده معتبر و بزرگ، تولید بدون کارخانه و همچنین مشارکت در تولید و ایجاد نظام تأمین کالا بصورت متمرکز، کالاهای مورد نیاز مشتریان را با پائین ترین قیمت و بالاترین کیفیت تأمین و با بهترین شیوه در قالب خدمات نوین اقساطی، اعتباری، تخفیف 7 درصدی و... در فروشگاههای اتکا عرضه نماید.

سازمان اتکا با دارا بودن 5 واحد تولیدی عظیم در صنایع روغنی و بهداشتی پیشگام بوده و نقش مهمی در حوزه بهره برداری از میوه و دانه های روغنی، تصفیه روغن، تولید فرآورده های جانبی و تولید محصولات شوینده و بهداشتی ایفا می کند. رشد و توسعه حوزه های کشاورزی و صنعت قند و شکر با داشتن 3 کارخانه بزرگ و سهام 2 کارخانه قند مرودشت و قند پارس، سازمان اتکا را به بزرگترین تولید کننده قند و شک رو تصفیه شک خام در سطح کشور تبدیل کرده است. اتکا با قدمت 48 ساله در تولید انواع گوشت، محصولات لبنی، صنایع تبدیلی، انواع بذر، محصولات زراعی، باغی، علوفه ای و... بعنوان یکی از عظیم ترین قطب های کشور در حوزه های کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی به شمار می رود. صنعت نساجی اتکا با پیاده سازی شبکه بزرگ توانا و هسته های کوچک دانا؛ زنجیره های تولید، تأمین و توزیع ناب، چابک و هوشمند را توسعه و گسترش داده و با تولید محصولات با فناوریهای نوین، جایگاه ویژه ای را در بازارهای خرده فروشی و نیروهای مسلح بدست آورده است. سازمان اتکا به منظور حضور پویا و گسترده در بازارهای داخلی و خارجی ضمن حفظ و تقویت برند شناخته شده اتکا، انواع محصولات تولیدی خود از قبیل روغن های خوراکی، قند و شکر، شوینده، بهداشتی، پروتئینی، لبنیات، انواع کنسروجات، انواع پوشاک و... را روانه بازار مصرفی کرده است.*اداره کل تبلیغات دفاعی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :