Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 158240
تاریخ انتشار : 12 آذر 1390 14:54
تعداد بازدید : 754

امیر حسین موسوی معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران

ناوشکن جماران اوج افتخارآفرینی نیروی دریایی است

ساخت ناوشکن جماران نمادی از غرور ملی و افتخار بزرگ ایرانیان است .

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ساخت ناوشکن جماران توسط دلیرمردان نیروی دریایی ارتش اوج اقتدار و عظمت این نیرو را در مقابله با دشمن نشان می دهد.

امیر حسین موسوی اظهار داشت: با گذشت 55 روز از ساخت و راه اندازی این ناوشکن شاهد حضور آن در دریای سرخ، دریای عمان و خلیج فارس بودیم که پرچم ایران را در آبراه های حساس و مهم به نمایش گذاشت. این مسئول به گام های بلند نیروی دریای ارتش در تعمیر و نگهداری یگان های رزمی و پشتیبانی و ساخت زیردریایی های متعدد اشاره کرد و بیان داشت: با دستور مقام عظمای ولایت، نیروی دریایی ارتش در جنوب شرقی ایران مستقر شده تا از مرزهای دریایی در این منطقه صیانت و دفاع کند و صحنه اقتدار خود را در این عرصه به نمایش بگذارد.

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات شکل گرفته بعد از پیروزی انقلاب در حوزه دریانوردی اشاره کرد و بیان داشت: با آغاز جنگ تحمیلی و سامان یافتن نیروهای مسلح نیروی دریایی ما اقدام به تلاش علیه نیروهای بعثی کرد به طوری که دشمن تلاش می کرد بندر امام ما را که تنها بندر مجهز بوده است مورد تهاجم قرار دهد.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه یگان های دریایی نیروی ارتش علیه اقدامات رژیم عراق در دوران جنگ تحمیلی آفندهای متعددی کرده و با مجهز کردن تکاوران دلاور در آزادسازی خرمشهر نقش اساسی ایفا کردند، اظهار داشت: در کمتر از 67 روز از آغاز جنگ تحمیلی، نیروی دریای ارتش با طراحی عملیات مروارید سنگین ترین ضربه را به رژیم بعثی عراق وارد کرد و سبب شد دو سوم نیروهای دریایی عراق منهدم شود.

موسوی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تا پایان جنگ به دنبال این حمله نیروی دریایی عراق حتی قادر به کوچک ترین تحرک علیه نیروی دریایی ایران در منطقه خلیج فارس نشد، گفت: عملیات مروارید شیرازه نیروی زمینی عراق را به هم ریخت و سبب شد که این رژیم نتواند اهداف خود را در حوزه دریایی محقق کند.

وی بیان داشت: به دنبال این پیروزی غرور آفرین در سال 59، هفتم آذر از سوی امام بزرگوار به نام روز نیروی دریای نامیده شد تا این افتخار برای همیشه در تاریخ این کشور به ثبت برسد. معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران به اقدامات دیگر نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس با هدف زنده نگه داشتن خطوط مواصلاتی اشاره کرد و افزود: یگان های ما با اسکورت 10 هزار فروند شناور عبوری از آبراه هرمز و دریای عمان و خلیج فارس سعی کردند آنها با کمترین آسیب به مقصد برسند به طوری که از این تعداد تنها 259 فروند از جمله نیروهای دریایی عراق مورد اصابت قرار گرفت که 200 فروند آنها سالم کالاها را به بنادر رساندند اما 59 مورد آنها دچار آسیب کلی شدند.

موسوی گفت: بعد از استقلال نیروی دریایی ارتش و قطع کامل وابستگی ها ما در پایگاه نوشهر اقدام به تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص کردیم تا با استفاده از این نیروها بتوانیم آمادگی خود را برای همیشه حفظ کنیم.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود به ساخت و تجهیز یگان های شناور و ابتکارات نوین در نیروی دریایی اشاره کرد و گفت: ما در حقیقت با اقدام انقلابی خود، تحریم و تهدید دشمن را به فرصت بالندگی برای ساخت و تجهیز یگان های رزمی و دفاعی تبدیل کردیم و حتی اقدام به ساخت یگان های زیر سطحی در ناوگان عملیاتی خود کردیم.

موسوی خاطرنشان کرد: این یگان ها امروز در آمادگی کامل از مرزهای آبی ایران اسلامی دفاع می کنند و دشمنان ما نیز به این حقیقت اذعان دارند که ایران توان و آمادگی پاسخگویی به تهدیدات دریایی را دارد. وی به ساخت ناوچه پیکان به عنوان ناوشکن عرصه های دریایی و رزمی اشاره کرد و بیان داشت: نیروی دریای ارتش با برگزاری مانورهای رزمی و عملیات های متعدد رزمی، توان و قدرت خود را همیشه مورد آزمایش قرار داده و به حفظ آمادگی خود تاکید کرده است.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنان خود گفت: این نیروها با تیزبینی و درایت و دستیابی به پیشرفته ترین امکانات بالاتر از قدرت هسته ای غرور ایرانیان را به رخ جهانیان کشیدند و حرف های زیادی را برای گفتن در آینده دارند.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :