Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 163270
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1391 16:34
تعداد مشاهدات : 521

ساخت کشتی اقیانوس پیما نمادی از توان متخصصان ایرانیساخت کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیما، راه اندازی دو مرکزداده های اقیانوسی و پیش بینی هشدار مخاطرات دریایی، افزایش ایستگاه های تحقیقاتی موسسه اقیانوس شناسی و ارایه پیشنهاد طرح تاسیس پایگاه تحقیقاتی دائمی ایران در جنوبگان دستاوردهای مهم متخصصان کشورمان درعرصه اقیانوس شناسی است.

ایران اسلامی با قرار گرفتن در کنار دریای عمان ، خلیج همیشه فارس و دریای خزر و همچنین قرار گرفتن در فاصله نزدیک با اقیانوس هند یکی از مهمترین کشورهای منطقه از نظر مرزهای آبی است از این رو متخصصان اقیانوس شناسی کشورمان در طول سال گذشته فعالیت های چشمگیری در این زمینه انجام داده اند که ساخت کشتی تحقیقاتی یکی از مهمترین این دستاوردهاست .

" وحید چگینی " رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی درمورد ساخت کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیما و ورود ایران به آبهای اقیانوس هند گفت: ساخت این کشتی تاکنون 40 درصد پیشرفت داشته و نقشه تمام 20 بلوک آن توسط محققان و متخصصان داخلی تهیه شده است.
وی افزود: در ابتدا قرار بود این نقشه ها با کمک مشاوران خارجی تهیه شود اما به دلیل تحریم ها، نقشه ها توسط محققان داخلی تهیه می شود .در حال حاضر نقشه ها تهیه شده و ساخت این کشتی تحقیقاتی ادامه دارد.
وی اظهار داشت: پیمانکار وعده داده بود که ساخت بدنه کشتی تا آخر آبان ماه امسال به پایان می رسد و تجهیزات مورد نیاز به تدریج روی آن نصب می شود. براین اساس کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای ایران به دنبال برنامه ریزی های انجام گرفته تا پایان امسال به آب انداخته می شود و تا پایان خرداد ماه سال 92 به بهره داری می رسد. رییس موسسه اقیانوس شناسی یادآور شد که پروژه ساخت کشتی تحقیقاتی خلیج فارس جزو طرح های مهر ماندگار است و برای ساخت این کشتی تحقیقاتی مبلغ 10 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده بود که با توجه به گران شدن ارز این ملبغ پاسخگوی این نیاز نخواهد بود .
وی اظهارداشت: بنابراین در جلسه ای مشترک با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری پیشنهاد افزایش اعتبار تا مبلغ 20 میلیارد تومان مطرح شد و مورد موافقت قرار گرفت و اکنون در مرحله بررسی ریز برنامه است اما اصل پیشنهاد از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پذیرفته شده است. چگینی گفت : کشتی تحقیقاتی به یک سری تجهیزات زیر سطحی برای نمونه برداری و فیلمبرداری زیر آب نیاز دارد که سفارش ساخت این تجهیزات مانند گلایدرهای زیر سطحی به سازندگان داخلی داده شد و آنها در حال ساخت هستند.


 تاسیس مرکز داده های اقیانوسی و دریایی رییس موسسه اقیانوس شناسی
وی گفت: تاسیس مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی اواخر سال 89 در هیات امنای این موسسه مطرح شد و پس از تصویب این طرح ، مراحل مقدماتی راه اندازی این مرکز آغاز شد. وی در مورد مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی اظهارداشت: این مرکز نه تنها نیاز تحقیقاتی موسسات ، نهادهای دریایی ، دانشگاه ها و دانشجویان را برطرف می کند بلکه برای مدیریت و پیش بینی حوادث غیرمترقبه در حوزه های آبی و ستاد مدیریت بحران کشور کاربرد زیادی دارد. وی ادامه داد: مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی مرکزی مهم برای ارایه خدمات در بخش دریایی به نهادها است از جمله خدمات این مرکز شبیه سازی امواج خلیج فارس ، دریای عمان و خزر ، مطالعات سونامی در مکران ، مطالعه جریان های شکافنده به خصوص در شمال کشور ، پهنه بندی مخاطرات دریایی ناشی از جریان های شکافنده در سواحل شمالی و جنوبی کشور ، مطالعه در زمینه پدیده کشند قرمز و توفان های حاره ای است .
چگینی افزود: موسسه اقیانوس شناسی به کمک بانک دریایی که در این موسسه راه اندازی شده و با همکاری مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی آمادگی ارایه خدمات در زمینه های مرتبط را به نهادها و سازمان های دریایی کشور دارد. رییس موسسه اقیانوس شناسی تاکید کرد: متاسفانه هنوز از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بودجه ای برای مرکز پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی اختصاص نیافته و تاکنون موسسه اقیانوس شناسی در حد توان خود هزینه کرده این در حالی است که این مرکز به 20 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.


پذیرش دانشجو در مقطع دکترا رییس موسسه اقیانوس شناسی
ایشان افزود: همچنین امسال برای نخستین بار پنج دانشجو در مقطع دکترا به روش پژوهش محور پذیرفته شدند . این دانشجویان از بهمن ماه سال 90 تحصیلاتشان را آغاز کردند . در این دوره 2 دانشجو در رشته فیزیک دریا، 2 دانشجو در رشته سازه های دریایی و یک دانشجو در رشته محیط زیست پذیرفته شدند .


افزایش ایستگاه های تحقیقاتی و پژوهشی
چگینی گفت : موسسه ملی اقیانوس شناسی قصد دارد تعداد ایستگاه های تحقیقاتی و پژوهشی خود را از سه به هشت برساند که این ارتقا در دو مرحله انجام می شود ، در مرحله اول دو ایستگاه در یکی از شهرهای استان گیلان و شهر بندرعباس راه اندازی می شود . وی ادامه داد: در مرحله بعدی ایستگاه هایی در شهر جاسک و آبادان راه اندازی می شود که این فعالیت از برنامه های 10 سال آینده موسسه ملی اقیانوس شناسی است.


تهیه سند توسعه آموزش عالی کشور در حوزه علوم دریایی و اقیانوسی
چگینی گفت: همچنین برنامه ای با عنوان " برنامه راهبردی توسعه علوم و فنون دریایی" با همکاری اتحادیه دانشگاهها و مراکز پژوهشی ساحلی ، دریایی و گروه علوم و فنون دریایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تهیه شده است که این برنامه در حال نهایی شدن است . وی افزود : موسسه ملی اقیانوس شناسی در حال حاضر سه پروژه کلان در خلیج فارس ، دریای عمان و خزر دارد که هدفش جمع آوری داده های مربوط به خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی ، زیست شناختی و زمین شناختی این سه حوزه آبی است . چگینی اظهارداشت: این داده ها می توانند به عنوان منبع و مرجع خوبی در اختیار مراکز پژوهشی دریایی ، دانشگاه ها و دانشگاهیان قرار گیرد که در کنار این سه پروژه ، گشت ها و پایش های تحقیقاتی را نیز در ایستگاه های موسسه اقیانوس شناسی آغاز شده است .


ارایه پیشنهاد طرح تاسیس پایگاه تحقیقاتی دائمی ایران در جنوبگان
چگینی درادامه بر ایجاد مرکز ملی تحقیقاتی جنوبگان و پایگاه تحقیقاتی ایران در قطب جنوب تاکید کرد و گفت: طرح ایجاد این پایگاه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارایه شده است. اکنون باید این طرح به شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف ) ارایه شود و بعد از موافقت اعضای این شورا ، این طرح برای تصویب به دولت ارسال می شود. وی افزود : برای اینکه بتوانیم در جنوبگان حضور داشته باشیم نیازمند داشتن یک کشتی به طول 100 متر و مجهز به یخ شکن هستیم ولی پیش از این نیز می توانیم از یکی از پایگاه های تحقیقاتی کشورهای دوست استفاده کنیم و در منطقه حضور داشته باشیم . وی گفت : در حال حاضر 48 کشور به معاهده جنوبگان پیوسته اند و در قطب جنوب پایگاه تحقیقاتی دارند. ایران برای داشتن کشتی و برپایی ایستگاه تحقیقاتی در قطب جنوب به 110 میلیارد تومان اعتبار اولیه نیاز دارد که بیشترین درصد این اعتبار برای ساخت کشتی مورد نیاز است.


محاسبه و برآورد انرژی تجدید پذیر دریای عمان و خلیج فارس رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی
گفت : در حال حاضر طرح مطالعاتی نصب توربین های تولید انرژی به پایان رسیده و امکان تولید انرژی از بادهای دریای عمان نهایی شده است . در این طرح چند نقطه در چابهار برای نصب توربین های مخصوص تولید انرژی مشخص شده است . وی اظهار داشت: در حال تهیه پیش نویس این طرح هستیم که تهیه و تدوین آن تا پایان امسال به اتمام می رسد و بعد از نهایی شدن ، این طرح برای دریافت بودجه به سازمان ها و نهادهای مختلف مانند سازمان انرژی های نو نهاد ریاست جمهوری و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ارایه می شود .
وی گفت: اجرای پایلوت این طرح حدود یک میلیارد تومان و اجرای کامل طرح به حدود 10 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. رییس موسسه اقیانوس شناسی یادآور شد : استفاده از بادهای دریا برای تولید انرژی در دنیا علم جدیدی است و کشورهایی مانند نروژ، دانمارک و امریکا از این علم بهره مند هستند و کشورهای هلند و انگلیس نیز در حال تحقیقات برای نصب توربین های تولید انرژی از باد در دریاها هستند.


چگینی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می دهد که بادهای دریاها نسبت به باد در خشکی پتانسیل بیشتری برای تولید انرژی دارند و پیش بینی می شود انرژی تولید شده از این توربین ها انرژی مورد نیاز صنایع کوچک و مناطق ساحلی را تامین کند. رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: در واقع تحقیقات برای نصب توربین های بادی برای تولید انرژی در راستای استفاده از سوخت پاک و دوستدار محیط زیست است که می توان از باد ، موج ، جریان آب و جزر و مد انرژی به دست آورد. وی درمورد مزایای معلق بودن این توربین ها در دریا گفت: معلق بودن این توربین ها این امکان را فراهم می کند که بعد از تست یک منطقه از نظر نیروی باد و تولید انرژی ، توربین ها به منطقه دیگری منتقل شوند و از این طریق می توانیم مزرعه توربین های بادی دریایی را طراحی کنیم. چگینی افزود : تمام مراحل نصب و تولید انرژی از توربین به جز خرید توربین ، بومی است و توسط محققان و مهندسان ایرانی انجام می شود. وی خاطرنشان کرد : هم اکنون مطالعات اجرای این طرح در دریای عمان انجام شده است و امکان استفاده از این توربین ها برای تولید انرژی در خلیج فارس و دریای خزر نیز وجود دارد .


تهیه پیشنهاد طرح صنایع بزرگ اقیانوسی مکران
چگینی افزود: طرح صنایع بزرگ اقیانوسی چندی پیش به وزارت علوم ارسال شده است تا در شورای عتف مطرح و بعد از بررسی نتیجه نهایی اعلام شود. وی خاطرنشان کرد : با استفاده از عمق زیاد آب می توان با به کار گیری سیستمی خاص ، انرژی مورد نیاز صنایعی که امکان راه اندازی آنها در منطقه است ، تامین کرد . مطالعات اولیه ای که دراین منطقه صورت گرفته امکان اجرای این طرح را تایید می کند . وی ادامه داد: رقمی حدود 600 میلیون تومان اعتبار برای بخش مطالعاتی این طرح پیش بینی شده است که در صورت تامین اعتبار مطالعات نهایی آن آغاز می شود. چگینی تاکید کرد : اجرای این طرح در آبادانی سواحل دریای عمان بسیار موثر خواهد بود و می تواند سواحل عمان را از نظر اقتصادی پررونق کند و رفاه و آسایش را برای مردم آن منطقه به همراه داشته باشد. به گفته وی منطقه آزاد چابهار ، دانشگاه علوم دریایی چابهار ، شیلات چابهار و فرمانداری چابهار می توانند حامیان مالی و تحقیقاتی این طرح باشند
* خبرگزاری ایرانا


دستاوردهای انقلاب اسلامی کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیما مخاطرات دریایی ایستگاه های تحقیقاتی موسسه اقیانوس شناسی پایگاه تحقیقاتی دائمی ایران در جنوبگان دریای عمان خلیج فارس دریای خزر اقیانوس هند وحید چگینی رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی پروژه ساخت کشتی تحقیقاتی خلیج فارس طرح مهر ماندگار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تجهیزات زیر سطحی فیلمبرداری زیر آب گلایدر زیر سطحی مرکز شبیه سازی امواج خلیج فارس مطالعات سونامی در مکران استان گیلان بندرعباس جاسک آبادان اتحادیه دانشگاهها و مر
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :