Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 165602
تاریخ انتشار : 20 آذر 1391 15:52
تعداد بازدید : 700

در مسابقات جهانی سال 2012 جهان در کره‌جنوبی

مخترع ایرانی مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات را کسب کرد

این اختراع با عنوان تسریع کننده فاقد کلراید برای عمل آوری بتن به عنوان برترین اختراع شناخته شد. مسابقات اختراعات سال 2012 در سئول پایتخت کره جنوبی با شرکت مخترعانی از 56 کشور جهان توسط فدراسیون بین المللی مخترعان جهان برگزار شد و مهدی کاظمی مخترع جوان تبریزی، موفق به کسب مدال طلای این مسابقات شد.

طرح این مخترع جوان با عنوان تسریع کننده فاقد کلراید برای عمل آوری بتن در بین طرح های ارائه شده از سراسر جهان به عنوان برترین اختراع شناخته شد و ضمن کسب مدال طلای این مسابقات، نشان برتر کشورهای روسیه و تایوان نیز به عنوان برترین اختراع از نظر این دو کشور به این مخترع جوان تبریزی اهدا شد و از وی تجلیل ویژه ای به عمل آمد. از کشور جمهوری اسلامی ایران و شهر تبریز مهدی کاظمی به عنوان سرگروه و یوسف زندی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و محمد پرتوی به عنوان همکار در این اختراع نقش داشتند. مهدی کاظمی مخترع این طرح 26 سال سن دارد و متولد شهر تبریز و کارشناس مهندسی عمران است، وی در تشریح این اختراع می گوید: تسریع کننده به صورت مایع و از تفاله های نیشکر است.

در کل دنیا این تسریع کننده ها وجود دارند و دارای کلراید هستند، کلراید موجب خورند گی بتن و میلگرد می شود و به نوعی خاصیت آنها را کاهش می دهد و برای بتن و میلگرد مضر هستند، ولی برای نخستین بار در جهان مایع تسریع کننده ابداعی در تبریز فاقد کلراید بوده که انواع آزمایشات به مدت یک سال در بهترین آزمایشگاه های ایران صورت گرفته است.

این مخترع ادامه داد: از موسسه «پرلیت» اصفهان تاییدیه لازم اخذ شده است و در کارخانه های بتن تبریز نیز آزمایش شده و همگی آن را تأیید کرده اند. وی افزود: از مزایای این طرح این است که زمان عمل آوری بتن را افزایش داده و از سویی میزان هزینه های تولید را نیز تا یک سوم کاهش دهد و دیگر لازم نیست که بعد از بتن ریزی، اقدام به آب پاشی کرد.

دارنده مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات سال 2012 جهان، با اشاره به اینکه با اختراع این ماده، امکان بتن ریزی در مناطق سردسیر و گرمسیر مهیا می گردد، تصریح کرد: معمولاً در هوای سرد، شاهد یخ زدگی بتن هستیم که با اختراع ماده فوق، مانع یخ زدگی بتن شده و شرایط را برای انجام پروژه های عمرانی آسان می سازد و دیگر به خاطر سرما، در احداث ساختمان عملیات بتن ریزی متوقف نمی شود. کاظمی افزود: در آینده نزدیک خط تولید این ماده در تبریز یا در منطقه آزاد ارس با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد و با راه اندازی این خط تولید برای بیش از 50 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد که نیازمند حمایت مسئولان استان هستیم.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :