Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 165613
تاریخ انتشار : 18 آذر 1391 20:41
تعداد بازدید : 299

ایران جز معدود کشورهای سازنده زیر دریایی است

برنامه ثريا در بيست و دومين قسمت خود بار ديگر به سراغ دستاوردهاي نيروي دريايي ارتش رفت تا با جزئيات بيشتري به ناوشكن ها و زيردريايي هاي ساخت داخل بپردازد. در اين برنامه امير دريادار زميني از فرماندهان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در خصوص فناوري­هاي استفاده شده در ساخت زيردريايي­ها گفت: در ساخت زير دريايي از پيشرفته ترين و پيچيده ترين تكنولوژي­هاي روز دنيا استفاده مي شود و فناوري آنها از هواپيماهاي جنگنده و موشك ها هم بالاتر است. تعداد سامانه­هاي مورد استفاده، شرايط اعماق دريا به گونه اي كه در زيردريايي به ازاي هر ده متر عمق يك كيلوگرم بر سانتي متر مربع افزايش فشار داريم و مقابله با اهداف دريايي و هوايي از جمله عوامل اين پيچيدگي فناوري است.

به گفته اين فرمانده نيروي دريايي علاوه بر 3 زيردريايي كلاس طارق كه در دهه 70 خريداري شد ما توانستيم زيردريايي كلاس غدير را بسازيم و تعميرات اساسي ساير زيردريايي ها را نيز خودمان به عهده بگيريم. وي با اشاره به اينكه ايران در حال حاضر جزو محدود كشورهاي داراي توانايي تعميرات اساسي زير دريايي است گفت عمده  كشورهايي كه خودشان زيردريايي را از كشورهاي صاحب نام خريده اند براي تعميرات، زيردريايي را به كشور سازنده ارسال مي كنند

همچنين در اين برنامه اميردريادار غلامزاده فرمانده پروژه موج نيروي دريايي با اشاره به چگونگي شروع به ساخت ناوشكن جماران گفت: ساخت ناوشكن هميشه براي ما آرزو بوده است در سال 1376 در نمايشگاهي در بندر عباس مقام معظم رهبري تشريف آورده بودند و همانجا به ما گفتند شما چرا خودتان ناوشكن نمي سازيد. شروع به ساخت ناوشكني كنيد كه قابليت حمل موشك و بالگرد را داشته باشد و ما با اينكه برايمان باور كردني نبود اما شروع به كار كرديم در حالي كه دستمان هم از منابع ساخت كوتاه بود و دوستان سعي كردند از تمام ظرفيت­هاي موجود در كشور اعم از دانشگاه­ها، مراكز صنعتي و ... استفاده كنند، سازماني به نام پروژه موج نيروي دريايي به وجود آمد و ناوشكن را به 29 قسمت تقسيم كردند و شروع به ساخت آن در مناطق مختلف ايران كردند و در بندر عباس مونتاژ كار صورت گرفت. وي در پاسخ به اين سوال كه چرا مدت زمان ساخت طولاني شد گفت: يك كار بزرگ وقتي براي اولين بار مي­خواهد اجرا شود بايد به يك سري عوامل از جمله اشرافيت به كار، جسارت در ريسك و خطرات و اعتماد به نفس را داشته باشد. همچنين در كشور، تحريم ارتش زودتر از سايرين و از سال 57 شروع شده و اين به سخت شدن كار مي­افزود. شايد يكي از دلايل طولاني بودن كار هم اين بود كه ما در چندسال پيش هنوز حس خودباوريمان به تكامل نرسيده بود و نيم نگاهي هم به خارج داشتيم اما وقتي فهميديم هيچ خبري نيست با توكل شروع كرديم. همان زمان­ها هم نامه نگاري مي شد خدمت مقام معظم رهبري و نواقص مطرح مي شد و ايشان مي فرمودند كه نواقص را خودتان بسازيد و ما در همان سال­ها قطعه­هايي ساختيم كه خودمان هم باورمان نمي شد.

در زمان ساخت ناوشكن، به حداقل­هاي دنيا رسيده ايم

همچنين در برنامه ثريا مستندي زيبا از ساخت ناوشكن سهند پخش شد. در اين مستند امير غلامزاده با بيان اينكه  قيمت اين ناوشكن در 5 سال قبل حدود 300 ميليون دلار بوده گفت ما با قيمتي به مراتب پايين­تر آن را ساخته ايم. در شروع ساخت سهند خيلي­ها مي گفتند اغراق مي كنيد و نمي توانيد در اين زمان كوتاهي كه مي گوييد بسازيد اما اكنون بعد از گذشت يك سال قسمت عمده اي از كار ساخته شده است.

در اين مستند به برخي خصوصيات ديگر ناو شكن سهند از جمله رادار گريزي، قابليت تغير زاويه براي پروانه ها و قابليت نشست و برخاست بالگردهاي بزرگتر و قدرت مانور بيشتر نسبت به ناوشكن جماران اشاره شد.

در اين مستند مطرح شد كه زمان ساخت پيش بيني شده براي اين ناوشكن 2 تا 3 سال است كه در دنيا نيز حداقل ساخت شناورهايي در اين سطح 2 سال است و اين در حالي است كه چنين ناوهايي را مجموع 5 كشور صاحب فناوري مي سازند ولي ما در داخل به تنهايي مي سازيم.

در ادامه اين برنامه امير غلامزاده با بيان اينكه چون ما نظامي هستيم بسياري از قابليتها را نمي توانيم بگوييم گفت البته اينگونه نبوده كه در ساخت ناوشكن همه تجهيزات و قطعاتي كه ساختيم در دفعات اول جواب داده باشد، مثلا قطعه اي لازم بود بسازيم به طول 27 متر كه تا به حال در كشور ساخته نشده بود، نه نوع آلياژ آن را مي دانستيم و نه خيلي از خصوصيات ديگرش را و ساخت اين قطعه تبديل به يك معضل شده بود . به يكي از كارخانجات كشور گفتيم بسازند اما آنها مي گفتند نمي شود اما با اصرار ما و شروع به كار آنها و با وجود چندين بار از بين رفتن مواد اوليه ولي بالاخره ساخته شد و خوب هم ساخته شد و به نظر ما در حال حاضر وقتي مي شود ناوشكن و زيردريايي ساخت يعني توانايي ساخت هر نوع شناوري وجود دارد.

در برنامه ثريا چندين مستند در خصوص زير دريايي هاي جمهوري اسلامي از جمله كلاس طارق و غدير به نمايش درآمد و براي اولين بار تصاويري از داخل اولين زيردريايي ساخت ايران در كلاس غدير به نمايش درآمد.*خبرگزاری دانشجو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :