Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 167240
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1391 17:29
تعداد بازدید : 329

باور ما می توانیم در صنعت نفت / اسحق رویور

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شامگاه ٢٢ بهمن ١٣٥٧ در حالی به طور رسمی اعلام شد که ماه ها پیش از آن عملا انقلاب در نفت به پیروزی رسیده بود.  پیروزی انقلاب اسلامی در ٢٢ بهمن ١٣٥٧ یک نقطه عطف در تاریخ پر فراز و نشیب و چند هزار ساله ایران به شمار می رود و بدون تردید شناخت دقیق این نقطه عطف تاریخی و توجه به تغییرات ناشی از آن می تواند راه آینده را نشان دهد. با تغییر جریان قدرت و مهمتر از همه با تغییر زاویه دید و فلسفه پیشرفت کشور با اتکا با توان خود و مبتنی بر شعار محوری " ما می توانیم" که از سوی رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران راهبری می شد، فصل جدیدی در تاریخ کشور گشوده شد، چراکه تا پیش از آن چارچوب های اصلی برنامه ریزی و پیشرفت کشور در دست کارشناسان خارجی بود که بدون توجه به منافع بلندمدت و صیانت از منابع ملی اجرا می شد. صنعت نفت در جریان پیروزی انقلاب اسلامی نقشی کاتالیزوری ایفا کرد و با سرعت دادن به جریانات انقلابی باعث شد رژیم شاهنشاهی خیلی زودتر از محاسبات کشورهای خارجی از پا درآید.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شامگاه ٢٢ بهمن ١٣٥٧ در حالی به طور رسمی اعلام شد که ماه ها پیش از آن عملا انقلاب در نفت به پیروزی رسیده بود. یعنی درست در زمانی که صادرات نفت ایران به دنبال اعتصابات کارکنان صنعت نفت در ٢٦ مهر ١٣٥٧ مختل شد و سیاست تولید حداکثری نفت از مخازن و افزایش درآمدهای ارزی کشور که اوج آن در سال ١٣٥٦ حاصل شده بود روند معکوس را در پیش گرفت. تا جایی که در دی ماه سال ٥٧ صادرات نفت ایران متوقف و تنها روزانه ٧٠٠ هزار بشکه برای مصارف داخلی نفت تولید شد. سیاستی که از سوی امام خمینی (ره) بر آن تاکید می شد، حفظ و صیانت از مخازن نفتی برای نسل های آینده و تولید به اندازه نیازهای کشور بود و بر همین اساس سیاست تولید نفت تنها برای رفع نیازهای کشور و رساندن قیمت نفت به سطح واقعی خود دراسفند ١٣٥٧ به سطح ٣ میلیون بشکه در روز رسید و این درحالی بود که در همان دوران بر اساس گزارش های آماری اوپک ایران ظرفیت تولید ٦ میلیون ٩٩٠ هزار بشکه در روز را دارا بود.

با ادامه اجرای سیاست های انقلابی در ایران، غربی ها که دست خود را از سفره ایران کوتاه می دیدند، جنگی ناعادلانه را به ملت ایران تحمیل کردند و با تجهیز سراسری عراق و اعمال تحریم های سخت علیه ایران سعی کردند به صورت مستقیم جلوی پیشرفت ایران را سد کنند، کاری که در آن توفیقی نداشتند و اکنون نیز به صورت های متنوع دیگری سعی در ایجاد اختلال در مسیر تعالی جمهوری اسلامی ایران دارند که خوشبختانه با تلاش و عزم همگانی در داخل کشور این توطئه ها به ثمر نرسیده و نخواهد رسید. نکته قابل توجه در بیش از ٣٤ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و شاید خارجی ها کمتر به آن توجه می کنند این است که صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران در تمام این سالها علی رغم کارشکنی های انجام شده، با حسن نیت و بر اساس احترام به حقوق و قوانین بین المللی و درک نیازهای کشورهای جهان به انرژی های فسیلی نسبت به تولید از مخازن و توسعه آنها همت گماشته و نقش موثری در حفظ امنیت انرژی در جهان ایفا نموده و از سوی دیگر همواره آمادگی خود را برای جلب همکاری از سوی کشورهای خارجی اعلام کرده است.

جمهوری اسلامی ایران با احتساب مجموع ذخایر نفت و گاز خود هم اکنون در رتبه نخست کشورهای دارنده ذخایر نفت و گاز قرار دارد و بر اساس این واقعیت و همچنین برآورد نیازهای آتی جهان برای تداوم رشد و توسعه صنعتی با توجه به اهمیت امنیت انرژی به هیچ وجه نمی توان ایران را در معادلات آینده بازار انرژی نادیده گرفت. صنعت نفت ایران در برنامه های آتی خود اجرای سیاست جلوگیری از خام فروشی را به طور جدی در دستور کار قرار داده و بر همین اساس برنامه های گسترده ای برای توسعه مجتمع های پتروشیمی و ایجاد ظرفیت تولید سالانه بیش از ١٠٠ میلیون تن محصول، ساخت پالایشگاه های جدید نفت و میعانات گازی و دست یابی به ظرفیت پالایش روزانه ٣,٣ میلیون بشکه و همچنین توسعه میدان های گازی و ساخت پالایشگاه های جدید گاز با دانش فنی داخلی برای پالایش روزانه ١.٤ میلیارد مترمکعب گاز را در دست اجرا دارد.

برداشتن موانع از مسیر ورود سرمایه و تکنولوژی به صنعت نفت و تسهیل و تضمین حضور در بازارهای مصرفی وزنه هایی هستند که به روابط بلندمدت بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی تعادل می بخشد و کمک به حفظ این تعادل در واقع کمکی است که کشورهای مصرف کننده به خود می کنند، زیرا ایران نشان داده است که در شرایط دشوار قابلیت های بیشتری از خود نشان داده و نیازش به غرب را می تواند با استفاده از توان داخلی و یا جلب همکاری سایر کشورهای جهان بر مبنای اصول دیپلماسی عمومی برطرف کند. صنعت نفت ایران اکنون با اتکا به بیش از سه دهه تجربه کار در شرایط سخت از یک سو و همچنین دارا بودن نیروی انسانی زبده و توان متخصصان و صنعتگران داخلی در رفع نیازهای حیاتی خود از سویی دیگر و آمادگی برای اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی به خوبی توان مقابله با هر نوع تحریمی را دارد و به همین دلیل این کشورهای مصرف کننده غربی هستند که در بلندمدت متضرر اصلی تحریم صنعت نفت ایران خواهند بود.* خبرگزاری شانا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :