Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172241
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1392 18:11
تعداد بازدید : 647

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان چهارمحال و بختياری

استان چهارمحال و بختیاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به برکت خدمات نظام جمهوری اسلامی به استانی توسعه یافته، پیشرو و آباد در عرصه های مختلف عمرانی، اقتصادی، علمی و اجتماعی تبدیل شده است.
استان چهارمحال و بختیاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به برکت خدمات نظام جمهوری اسلامی به استانی توسعه یافته، پیشرو و آباد در عرصه های مختلف عمرانی، اقتصادی، علمی و اجتماعی تبدیل شده است.

وجود 27 شهرک و ناحیه صنعتی با مساحت بیش از چهار هزار هکتار برای جذب سرمایه گذاری برای توسعه بخش صنعت این استان ، دارا بودن بیش از 275هزار هکتار زمین های کشاورزی و 45 هزار هکتار باغ ، وجود بیش از سه میلیون و 800 هزار واحد دامی و تولید حدود 20 درصد ماهیان سردآبی کشور در چهارمحال و بختیاری موجب شده است تا این استان از موقعیت مناسب و مطلوبی برای سرمایه گذاری و توسعه و پیشرفت روز افزون برخوردار شود.

چهارمحال و بختیاری با بیش از 16 هزار کیلومتر مربع مساحت ، معادل یک درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است ، براساس آخرین تقسیمات جغرافیایی این استان دارای 9شهرستان ، 36 شهر، 18 بخش، 39 دهستان و 840 روستاست و بر اساس آخرین سرشماری حدود 900 هزار نفر جمعیت دارد.

 استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به دستاوردهای 35 ساله انقلاب اسلامی در این استان می گوید: چهارمحال و بختیاری قبل از سال 57 تنها دارای یک کارخانه قند و چند واحد تولیدی کوچک بود اما در حال حاضر 900 واحد صنعتی فعال در این استان فعالیت می کنند. افزایش چندین برابری اعتبارات استان ، ایجاد صنایع مادرتخصصی نظیر پتروشیمی ، فولاد و سیمان ، ساخت سدهای بزرگ مانند کارون چهار و خرسان ، توسعه راه ها و آغاز ساخت راه آهن، توسعه و تکمیل بیمارستان ها و مراکز درمانی با تجهیزات پیشرفته، توسعه بنگاه های زودبازده و ساخت مسکن مهر، ساخت و تکمیل مجموعه های ورزشی و گسترش مراکز آموزش عالی مهم ترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در چهارمحال و بختیاری است.

 استاندار چهارمحال و بختیاری می گوید: هم اکنون صنایع ورق گالوانیزه خودرو با تولید سالانه 450 هزار تن ورق خودرو، صبا فولاد زاگرس با ظرفیت تولید 10 هزار تن ورق فولاد ضد زنگ ((stainless steel ، صنایع فولاد فرخشهر با تولید 150 هزار تن ورق قلع اندود، شرکت برفاب با تولید سالانه 850 هزار دستگاه لوازم خانگی ، سیمان شهرکرد با تولید سالانه یک میلیون تن سیمان خاکستری در تیپ های مختلف، شرکت فلات کوهرنگ با تولید سالانه نزدیک به 20 هزار تن فراورده های لبنی ، شرکت سیرنگ کوهرنگ با تولید سالانه 392 میلیون لیتر انواع آب معدنی و نوشابه و شرکت پاک پی با تولید 28هزار تن فرآورده های لبنی ، شرکت ظریف مصور با تولید سالانه 9 میلیون و 500 هزار مترمربع موکت و 35هزار تن انواع الیاف ، چسب و رنگ و شرکت نگین بروجن با تولید سالانه 21 هزار تن نخ پلی استر از مهم ترین واحدهای صنعتی فعال این استان هستند.

آقای سلیمانی افزود : پتروشیمی لردگان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اوره و 680 هزار تن آمونیاک و سرمایه گذاری 6 هزار و 700میلیارد ریال ، فولاد با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن شمش آهنی و فولادی و با سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد ریال از مهم ترین صنایع بزرگ در حال ساخت در چهارمحال و بختیاری هستند.

مدیرعامل شرکت گاز چهارمحال و بختیاری هم می گوید: در حال حاضر 88 درصد جمعیت استان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند ؛ در این استان 38 شهر، 341 روستا، 34 جایگاه سی ان جی و 800 مشترک تجاری صنعتی و کشاورزی و 25 شهرک و ناحیه صنعتی از گاز طبیعی استفاده می کنند. به گفته آقای هیبتیان ، چهارمحال و بختیاری با 228 هزار مشترک ، چهار هزار و 450 کیلومتر شبکه توزیع و 475 کیلومتر خط انتقال گاز رتبه نخست گازرسانی به مناطق شهری در کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق چهارمحال و بختیاری هم می گوید: 737 روستا از ابتدای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون برق رسانی شده است. به گفته آقای حمامیان همه روستاهای بالای 20 خانوار این استان برق دار شده اند و در حال حاضر برق رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار هم در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق چهارمحال و بختیاری می گوید: در حال حاضر 280 هزار مشترک برق در بخش های خانگی ، کشاورزی ، تجاری و صنعتی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد. طرح ملی سد کارون چهار در چهارمحال و بختیاری با ارتفاع 230 متر بلندترین سد 2 قوسی غرب آسیاست که به دست متخصصان و مهندسان کشورمان طراحی و ساخته شد. دریاچه سد کارون چهارعلاوه بر تأمین ذخایر آبی برای بخش کشاورزی و کنترل سیلاب های فصلی دشت بزرگ خوزستان ، به عنوان کانون گردشگری ورزشی شناخته می شود ؛ این درحالیست که تولید و انتقال هزار مگاوات برق به شبکه سراسری مهم ترین هدف ساخت سد و نیروگاه کارون چهار در این استان است.

مدیرکل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری هم می گوید: در بخش کشاورزی این استان 50 سد کوچک پس از پیروزی انقلاب به ظرفیت 5 میلیون متر مکعب بهره برداری شده است.

آقای غیبی با اشاره به این که 23 درصد تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور مربوط به چهارمحال و بختیاری است می گوید: میزان تولید محصولات کشاورزی این استان بیش از یک میلیون و 150 هزار تن است که از این میزان تولید 250 هزار تن فرآورده های لبنی و بقیه تولید محصولات کشاورزی و باغی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی چهارمحال و بختیاری هم می گوید: به برکت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با هدف خدمت رسانی به مناطق محروم بیمارستان های هاجر شهرکرد در سال 1370، روانپزشکی سینای شهر جونقان در سال 1374، بیمارستان سیدالشهداء(ع) فارسان در سال 1376 ، بیمارستان شهدای لردگان در سال 1377، بیمارستان امام رضا(ع) اردل در سال 1386 و امام جواد(ع) ناغان در سال 1386به بهره برداری رسیدند و تعداد تخت های بیمارستانی به بیش از هزار و صد تخت رسید.

دکتر هاشم زاده افزود: بازسازی و توسعه بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد با 360 تخت و برخورداری از پیشرفته ترین تجهیزات بیمارستانی ، راه اندازی بخش آنژیوگرافی بیمارستان هاجر شهرکرد که آرزوی دیرینه مردم چهارمحال و بختیاری بود ، توسعه بیمارستان های شهرستان های بروجن ، لردگان ، اردل و ناغان و راه اندازی سی تی اسکن و ام آر آی (MRI) از مهم ترین دستاوردهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه درمان در استان چهارمحال و بختیاری است.

در حال حاضر بیش از سه هزار و 600 پزشک استان چهارمحال و بختیاری در سراسر ایران اسلامی در حال طبابت هستند. همچنین بیش از 45 هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی چهارمحال و بختیاری در حال تحصیلند. فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در دانشگاه های چهارمحال و بختیاری در چند ساله اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

اعضای هیئت علمی دانشگاه های شهرکرد و آزاد اسلامی این شهر 120 مقاله در مجلات بین المللی آی اس آی، 135 مقاله در مجلات علمی پژوهشی کشور چاپ کرده و 140 طرح تحقیقاتی هم در حوزه های مختلف پژوهشی اجرا کرده اند. پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد هم به عنوان دومین مرکز فناوری جنین شبیه سازی شده در کشور شناخته می شود که در قالب سه گروه جنین و سلول های بنیادی، ژنتیک سلولی و ملکولی و شبیه سازی و حیوانات تراریخته فعال است. *واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :