Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172244
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1392 18:30
تعداد بازدید : 520

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان آذربایجان غربی

آذربایجان غربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با بهره مندی از ظرفیت های کم نظیر در بخشهای مختلف توانسته است به دستاوردهای بزرگی در حوزه های صنعتی ، کشاورزی و صادراتی دست یابد.
آذربایجان غربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با بهره مندی از ظرفیت های کم نظیر در بخشهای مختلف توانسته است به دستاوردهای بزرگی در حوزه های صنعتی ، کشاورزی و صادراتی دست یابد. بررسی توانمندیهای استان در حوزه های مختلف نشان می دهد این استان علاوه بر اینکه توانسته به پیشرفتهای غیر قابل انکاری در توسعه متوازن منطقه دست یابد در آنها خودباوری و خوداتکایی فرزندان این مرز و بوم به وضوح قابل مشاهده است که نمونه بارز آن را می توان ساخت هواپیمای فوق سبک در ارومیه به دست متخصصان جوان ، طراحی سریع ترین آی سی جهان در پژوهشگده میکروماشین و میکروالکترونیک دانشگاه ارومیه و طراحی و ساخت دهها سد بزرگ مشاهده کرد که انتشار اخبار آنها شگفتی صاحب نظران را در پی داشته است .

 در این میان گوشه هایی از دستاوردهای استان که به عنوان بخش کوچکی از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در آذربایجان غربی به شمار می روند مورد بررسی قرار می گیرند . روند رو به رشد سرمایه گذاری در استان موجب شده توسعه صنعتی منطقه شتاب بیشتری به خود بگیرد . خودکفایی در تولید سیمان ، قطب تولید آبمیوه و کنسانتره ، موتور محرک صنایع تبدیلی غذایی، جهش فولاد سازی و رشد سرمایه گذاری خارجی از دستاوردهای استان در این بخش به شمار می روند . رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت : در حال حاضر دو هزار و 811 واحد صنعتی با 700 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آذربایجان غربی فعال هستند که برای 61 هزار نفر زمینه اشتغال فراهم کرده اند.تولید آبمیوه و کنسانتره ، سیمان ، مواد لبنی ، فولاد ، پلاستیک سازی ، تراکتورسازی و پتروشیمی از مهمترین صنایع استان به شمار می روند .

اکبری افزود : بهره برداری از 18 کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت تولید سالانه 90 هزار تن کنسانتره و بیش از 300 هزار تن آبمیوه و بهره برداری از چهار کارخانه تولید سیمان با ظرفیت تولید چهار میلیون و 300 هزار تن مصداق بارزی از پیشرفت های صنعتی استان هستند . وی اضافه کرد : حدود 45 درصد کنسانتره و 65 درصد آبمیوه کشور در آذربایجان غربی تولید می شود و در بخش سیمان هم علاوه بر تامین نیاز داخلی ،میزان قابل توجهی سیمان تولیدی استان هم به کشورهای عراق ، ترکیه ، جمهوری خود مختار نخجوان و ارمنستان صادر می شود . در کنار این توانمندی ها ، از آذربایجان غربی به عنوان موتور محرک و قطب صنایع تبدیلی غذایی کشور نام برده می شود و بر اساس اعلام مسئولان از لحاظ تولید کنسانتره میوه رتبه یک کشور ، تولید آبمیوه و تعداد صنایع لبنی رتبه دو کشور را به خود اختصاص داده است .

در حال حاضر بازار شمال عراق ، بخشی از بازار ترکیه و نیز بازارهای حوزه خلیج فارس متقاضی آبمیوه و محصولات خوراکی آذربایجان غربی هستند. توسعه معدنی استان از دیگر مزیتهای توسعه ای منطقه به شمار می رود که با بهره مندی از این ظرفیت های خدادادی، تحول اساسی در این بخش بوجود آمده است. به گفته مـسئولان در آذربایجان غربی 423 معدن وجود دارد که شامل31 تنوع معدنی است که مهمترین آنها شامل تیتان ، کان سنگ طلا ، باریت، فلدسپات، میکا، کان سنگ نقره و انواع سنگهای تزیینی مانند گرانیت، دولومیت، تراورتن، مرمر، گنگلومرا و بازالت است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در این باره می گوید: در زمان حاضر 410 معدن غیر فلزی و 13 معدن فلزی در استان فعال است. اکبری افزود: میزان استخراج اسمی معادن استان 15 میلیون و913 هزار تن است که 12 میلیون و 580 هزار تن به معادن غیرفلزی و سه میلیون و 333 هزار تن به معادن فلزی استان اختصاص دارد.

طاهری معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید: معادن این استان دارای یک میلیارد و 341 تن ذخیره قطعی و 13 میلیارد تن ظرفیت استخراج است. همچنین این استان به عنوان کانون طلای کشور مطرح است و با داشتن بیش از یکصد تن ذخایر طلا از لحاظ ذخایر و تولید طلا رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است. این میزان طلای آذربایجان غربی را به عنوان استان طلایی کشور مطرح می کند.

طاهری معاون امور معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان می گوید: سالانه حدود دو هزار و 200 کیلوگرم شمش طلا در شهرستان تکاب تولید می شود. توجه ویژه به بخش کشاورزی و توسعه مکانیزه آن در سالهای گذشته موجب شده این استان با تولید سالانه بیش از 6 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی نقش بسزایی در توسعه کشاورزی و خودکفایی کشور در برخی محصولات کشاورزی و استراتژیک ایفا کند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان می گوید : تولید بیش از یک میلیون تن سیب درختی ، افزون بر 14 هزار تن عسل و حدود یک میلیون و 600 هزار تن چغندر قند در آذربایجان غربی موجب شده این استان علاوه بر اینکه رتبه نخست تولید این محصولات را در کشور به خود اختصاص دهد نیاز داخل را تامین و بخش عمده ای از آنها را به خارج از کشور صادر کند .

مختاری افزود : سالانه حدود 240 میلون دلار انواع محصولات کشاورزی استان به خارج از کشور صادر می شود. در واقع توسعه کشاورزی استان موجب شده است گسترش مکانیزه بخش کشاورزی همچون سامانه آبیاری مدرن و صنایع تبدیلی در اولویت برنامه های استان قرار گیرد . از سوی دیگر ، ارتقای بخش کشاورزی استان موجب شده سایر بخش های مرتبط با این حوزه از رشد چشمگیری برخوردار شوند. جهش سیلوسازی در آذربایجان غربی از جمله این موفقیت هاست که آذربایجان غربی را به جایگاه نخست ذخیره سازی گندم در کشور تبدیل کرده است.

مدیرعامل شرکت خدمات بازرگانی استان گفت : ظرفیت سیلوهای استان افزون بر 800 هزار تن است که معادل حدود 10 درصد ظرفیت سیلوهای کشور محسوب می شود. جهش تولید خوراک دام و طیور و خودکفایی استان در این بخش از دیگر موفقیت های آذربایجان غربی به شمار می رود که سبب شده آذربایجان غربی از یک وارد کننده به صادرکننده خوراک دام و طیور تبدیل شود . حدود 10 درصد جمعیت دامی کشور در آذربایجان غربی واقع شده که تامین خوراک مورد نیاز آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است .

 معاون امور صنایع و اقتصاد سازمان صنعـت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ، گفت: در حال حاضر 21 کارخانه تولیدخوراک دام، طیور و آبزیان دارای پروانه بهره برداری در سطح استان با ظرفیت اسمی 870 هزار تن در سال، مقدار 538 هزار تن خوراک دام، 309 هزار تن خوراک آماده طیور و 22 هزار تن خوراک آبزیان در سال تولید می کنند . از سوی دیگر توجه به قابلیت های مرزی استان و توسعه گمرکات و راه اندازی بازراچه های مرزی سبب شده آذربایجان غربی به عنوان قطب مرزی و گمرکی کشور مطرح شود . راه اندازی حدود 14 گمرک و بازارچه مرزی و منطقه آزاد تجاری ماکو از مهمترین دستاوردهای مرزی استان به شمار می روند که با تعامل و برگزاری نشست های مشترک مرزی با ترکیه ، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان افق های روشنی در توسعه تجارت خارجی کشور گشوده شده است .

مطرح شدن گمرک بازرگان ماکو به عنوان مهمترین مرز ترانزیتی کشور و دروازه ورود ایران به ترکیه و اروپا و گمرک تمرچین پیرانشهر به عنوان فعال ترین گمرک کشور با عراق از جمله مهمترین گمرکات استان به شمار می روند . طبق گفته مسئولان از ابتدای امسال بیش از 511 میلیون دلار صادرات از گمرکات استان انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل این نتیجه به دست می آید که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. ناظر گمرکات آذربایجان غربی گفت در سال گذشته بیش از 455 میلیون دلار صادرات از گمرکات مناطق مختلف آذربایجان غربی انجام گرفته است .

 سید احمدی با بیان اینکه رشد صادارت کالا از گمرکات استان سیر صعودی به خود گرفته است گفت: ارزش صادرات استانهای مختلف کشور از این استان امسال با 53 درصد افزایش به یک میلیارد و 190 میلیون دلار رسید. عمده ترین کالاهای صادراتی شامل میوه ، سیمان ، مواد پلاستیکی ، ماشین آلات ، روغن و سوخت های معدنی ، فولاد و آهن ، شیر و محصولات حیوانی و غلات هستند که به کشورهای عراق ، ترکیه ، آذربایجان ، افغانستان ، گرجستان ، مونتنگرو و آلمان صادر می شوند . در هر حال ، استان آذربایجان غربی که به عنوان منطقه کم برخوردار مطرح بود اکنون با استفاده از ظرفیت های کم نظیر خود توانسته است افق های جدیدی را در عرصه های مختلف بگشاید و نقش بسزایی در خودکفایی و خوداتکایی ملی ایفا کند.*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :