Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172300
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1392 18:43
تعداد مشاهدات : 543

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان کهگیلویه و بویراحمد

بدون اغراق می توان گفت هر آنچه که استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه های مختلف توسعه اقتصادی ، عمرانی و اجتماعی و فرهنگی دارد مربوط به پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. بدون اغراق می توان گفت هر آنچه که استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه های مختلف توسعه اقتصادی ، عمرانی و اجتماعی و فرهنگی دارد مربوط به پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

مسئولان کهگیلویه و بویراحمد می گویند : اقدامات عمده و اساسی انجام شده در این استان عقب نگهداشته در رژیم طاغوت ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته است. به اعتقاد آنها هر چند اقدامات انجام شده به دلیل عمق محرومیتها در قیاس با دیگر استانهای برخوردار کشور کمتر به چشم می آید ولی به جرات می توان گفت به برکت انقلاب اسلامی چهره استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به قبل از انقلاب در زمینه های مختلف کاملا تغییر کرده است.

 مورخان این استان می گویند: مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه عشایر در موارد مختلف در برابر ماموریت های شاه و اعمال وی ایستادگی کردند به همین دلیل این استان بارها مورد هجمه این رژیم قرار گرفت . دکتر زکی پور در این زمینه گفت : نمونه ای از ظلم ستیزی و وطن پرستی مردان این سرزمین را می توان در سال 1308و مبارزات کی لهراسب باتولی عشایر زاده دلیر و آزادی خواه بویراحمدی علیه نیروهای استعمارگر انگلیس و حکومت دست نشانده رضاشاه جستجو کرد که به غارت چاه های نفت جنوب کشور مشغول بودند.

 وی افزود : کی لهراسب به همراه یارانش در جنگ تنگ تامرادی قشون دولتی را به فرماندهی سرلشکر شیبانی شکست داد و خواب را برچشم رضاشاه حرام کرد تاجایی که شاه ، سرلشکر شیبانی را به دلیل این شکست برکنار و سپس در یک دادگاه نظامی که ریاست آن را سپهبد امیر احمدی بر عهده داشت، محاکمه و به خلع درجه و دو سال زندان محکوم کرد . در سال 1341و همزمان با آغاز مبارزات رهبرکبیر انقلاب ، عشایر بویراحمد نیز علیه رژیم پهلوی شورش کردند و در فروردین 42 در جنگ گجستان قوای دولتی را به فرماندهی سرلشکرآریانا شکست دادند ، براین اساس دولت مرکزی نیز کمر به سرکوب عشایر بست به طوری که از اردیبهشت تا خرداد همان سال به صورت روزانه و در چند نوبت ، منطقه بویراحمد را با هواپیماهای خود بمباران کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی نیز عشایر دین دار و غیور این استان جزو اولین گروه هایی بودند که لباس رزم پوشیدند و با تفنگهای برنوخود به دفاع ازشرف و کیان ایران اسلامی پرداختند. عشایر خونگرم کهگیلویه و بویراحمد که در تمام صحنه های دفاع از نظام در رتبه اول جای دارند در طول دفاع مقدس با22درصد شرکت کننده به نسبت جمعیت ، بالاترین حضور در جبهه را داشتند و یک هزار و800شهید ،13هزار جانباز ،310آزاده را به انقلاب اسلامی تقدیم کردند که این سند محکمی از عشق و علاقه آنان به جمهوری اسلامی و مکتب امام خمینی(ره)است. نظام جمهوری اسلامی دستاوردها و برکات بی شماری را برای این مردم درد کشیده به ارمغان آورد و همه دولتها در حد توان خود برای آبادانی این این دیار مغضوب رژیم طاغوت تلاش کردند. بر هیچ انسان منصفی پوشیده نیست که پس از پیروزی انقلاب سنگ بنای توسعه در این استان گذاشته شد و خدمات رسانی در استانی که یک متر جاده آسفالته نداشت و از آموزش عالی، بهداشت، صنعت، برق، گاز و... بی بهره بود ، آغاز شد و اینک به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی رشد شاخصه های توسعه نسبت به قبل از انقلاب چند صد برابر شده است.

کریمی مدیرعامل شرکت برق استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: قبل از پیروزی انقلاب در این استان تنها20روستا دارای برق و18روستا دارای آب آشامیدنی و یک روستا دارای تلفن بود اما امروز یک هزارو650روستا دارای برق و یک هزار و500روستا دارای آب آشامیدنی سالم و حدود یک هزار و700روستا برخوردار از تلفن هستند.( این استان 1700روستا دارد ) هوشنگ صیدالی مدیر عامل شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد گفت : قبل از انقلاب روستا و یا شهر گازداری در استان وجود نداشت و امروز 16 شهر و 360 روستا دارای نعمت گاز هستند.

دکتر چمن مدیر کل دانشگاه علوم پزشکی این استان هم گفت: در دوران ستمشاهی تنها یک بیمارستان با 85 تختخواب و 23مرکز درمانی در استان وجود داشت اما هم اکنون پنج بیمارستان با 680 تختخواب احداث شده و 3 بیمارستان هم در دست اجراست. خواهش نیک مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش گفت: قبل از انقلاب اسلامی در کهگیلویه وبویراحمد 675 کلاس درس در 270 مدرسه وجود داشت و بعد از پیروزی انقلاب بیش از 6 هزار و 500 کلاس درس در این استان احداث شده است. محمد علوی تبار مدیر روابط عمومی دانشگاه یاسوج هم گفت: در دوران طاغوت هیچ مرکز آموزش عالی در این استان وجود نداشت و اکنون 20 واحد دانشگاهی با بیش از50هزار دانشجو فعالیت دارند و درصد با سوادی استان 31 درصد قبل از انقلاب به بیش از 90 درصد پس از انقلاب رسیده است.

اقای دیودیده مدیر کل صنعت و معدن گفت : قبل از انقلاب در این استان تنها یک واحد صنعتی وجود داشت و امروزبیش از650 واحد صنعتی بزرگ ، متوسط و کوچک فعال هستند. معاون راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در دوران ستم شاهی در این استان 580 کیلومتر راه خاکی، شوسه و آسفالت وجود داشت گفت: بعد از انقلاب حدود شش هزار کیلومتر راه خاکی، شوسه و آسفالت احداث شده است.

اقای نصیری افزود: قبل از انقلاب تنها 28کیلومتر راه آسفالته آن هم در حوزه شرکت نفت در این استان وجود داشت و بعد از انقلاب نزدیک به 3 هزار کیلومتر راه آسفالته احداث شده است. اما اگرچه این استان به برکت انقلاب اسلامی به سمت رشد و آبادانی در حرکت است اما به دلیل عمق محرومیتهای مانده از دوران حکومتهای مستبد گذشته ، برای زدودن کامل غبار محرومیت از چهره آن، نیاز به حمایت و تلاش بیشتر دولتمردان دارد زیرا واژه محرومیت زیبنده استانی 100درصد شیعی ، دارای تولید 25درصد نفت کشور، مقام دوم منابع آبی کشور با طبیعتی بکر و زیبا و مردمانی پاک و بی آلایش نیست. به نتیجه رساندن طرحهای کلانی از جمله پتروشیمی و پالایشگاه گچساران، پتروشیمی دهدشت، سد چمشیر و سد تنگ سرخ، اتمام محورهای ارتباطی استان از جمله جاده پاتاوه - دهدشت و اتصال به راه آهن سراسری، توسعه صنعت گردشگری استان و توسعه کشاورزی و رشد صنایع مولد، می تواند مسیر توسعه این استان را کوتاه کند.


*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :