Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172302
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1392 19:17
تعداد مشاهدات : 547

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان کرمانشاه

دیار کرمانشاهان بعد از انقلاب، شاهد تحولات بزرگی در بخش های مختلف از جمله صنعت، تجارت، کشاورزی و پزشکی بوده است . دیار کرمانشاهان بعد از انقلاب، شاهد تحولات بزرگی در بخش های مختلف از جمله صنعت، تجارت، کشاورزی و پزشکی بوده است . یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی دراین استان توسعه ی کشاورزی در این استان است همچنین تبدیل مرزها که زمانی تحدیدی برای استان محسوب می شد به فرصت تبدیل شده است دستاورد دیگر نظام در استان احداث بازرچه های مرزی است به گونه ای که کرمانشاه حالا بزرگترین پایانه مرزی کشور را دارد.

 رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت کرمانشاه می گوید : وجود بزرگراه بین المللی کربلا از تهران به مرز خسروی و از آنجا به عراق و سایر کشورها یکی از مهمترین مزیت های کرمانشاه در صادرات کالا به کشور عراق است .

شاهمرادی می افزاید : دسترسی کرمانشاه به دو بخش مهم کشور عراق یعنی بخش مرکزی و پایتخت ( بغداد) و شمال ( کردستان عراق ) موقعیت ممتازی را در اختیار این استان قرار داده است. کارشناسان اقتصادی معتقدند وجود 10 درصد کل بازارچه های کشور در استان از جمله بازارچه های مهم پرویزخان – شوشمی – شیخ صله و پایانه مهم و بین المللی خسروی استان را به لحاظ اقتصادی برجسته نموده است.

 کرمانشاه همچنین خواستگاه قیر طبیعی کشور است بیست و شش معدن قیر طبیعی دراستان کرمانشاه وجود دارد که سالانه حدود شصد و دو هزار و پانصد تن قیرطبیعی به ارزش نه میلیارد و سیصد و هفتاد و پنج میلیون تومان از آنها استخراج می شود . علاوه بر این استان کرمانشاه از نظر پزشکی این توانمندی را دارد که به استان های همجوار هم خدمات پزشکی ارائه دهد. فاصله مسافتی تقریبا نزدیک و مساوی کرمانشاه با مراکز استان های همدان – کردستان – لرستان و ایلام باعث خدمات متقابل استان های فوق با استان کرمانشاه شده آنگونه که رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می گوید : بیمارستان های مجهز کرمانشاه از جمله بیمارستان های امام رضا (ع) – امام علی (ع) و امام حسین کرمانشاه علاوه بر پذیرش بیماران استان های فوق هرسال صدها بیمار عراقی را هم تحت پوشش درمانی قرار می دهد.

نیکبخت می افزاید : کرمانشاه هم اکنون دارای حدود 70 بیمارستان و مرکز درمانی و 3 هزار و 200 تخت بیمارستانی است در زمینه ی کشاورزی به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور محسوب می شود منصوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه می گوید : این استان سالانه تولیدات 4 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کند استان کرمانشاه از نظر تولید نخود رتبه اول کشور را دارد به گونه ای که بیش از 50 درصد از نخود کشور در استان کرمانشاه تولید می شود . از نظر تولید چغندر قند هم رتبه چهارم و از نظر عملکرد رتبه اول کشور را دارد از سویی پهنه آبی موجود در این استان، رودخانه ها، سراب ها سدها و چشمه های بزرگی را دربرمی گیرد که هر کدام را مستعد پرورش و تولید گونه های مختلفی از آبزیان کرده است.

علاوه بر این حدود شش سد مخزنی آبگیری شده دراستان وجود دارد که درمدارتولید هستند رئیس شیلات استان کرملانشاه می گوید : پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم توسعه ،هفده سد دراستان ساخته و آبگیری شود که درتمامی آنها ظرفیت تولید آبزی وجود دارد . شهبازی می گوید : کرمانشاه از نظرتولید ماهیان گرمابی رتبه اول درکشور را دارد پارسال ده هزار و پانصد تن انواع مختلف آبزیان در استان تولید شد که یک هزار و سیصد تن آن به عراق صادرشد و براساس برنامه ریزی ها پیش بینی می شود این میزان تا پایان امسال به پانزده هزار تن می رسد .

امیریان مدیر عامل آب منطقه ای کرمانشاه می گوید : در حال حاضر 9 سد خاکی دیگر با گنجایش مخزن مجموعا 430 میلیون متر مکعب در استان کرمانشاه دردست اجرا است، که با اتمام عملیات اجرایی آنها در مجموع 41 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت خواهند رفت. علاوه بر این خط راه آهن غرب که هم اکنون در دو بخش ملایر کرمانشاه با پیشرفت بالای 80 درصد و طرح راه آهن کرمانشاه به خسروی با طول 300 کیلومترکه قرار است کرمانشاه را به خطوط ریلی عراق (عتبات عالیات) و در نهایت به بندر لاذقیه سوریه متصل کند در استان در حال ساخت است تا آهنگ رشد و توسعه استان با سرعت هرچه بیشتر به پیش رود.


*خبرگزاری واحد مرکزی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :